| anonim_4396 a întrebat:

Ce așteptări ai tu de la o relație, de la persoană iubită?

Mă gândeam la un moment dat, ipotetic, de ce nu sunt eu gelos pe un amic care are o relație foarte frumoasă. Și am ajuns la concluzia că deși relația lui e "perfectă" pentru el și îl face fericit, nu e același lucru care ar fi perfect și pentru mine, deci nu mi-l doresc, deși cred că e frumos.

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Și am ajuns la concluzia că... nu e același lucru care ar fi perfect și pentru mine"
Cum ai ajuns la concluzia asta? De ce crezi că nu ar fi perfect şi pentru tine?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru sabin89):

Păi este posibil ca unul din parteneri să fie mai credul și să trăiască în "lumea" sa, considerând totul numai lapte și miere, iar celălalt să ducă o viață duală pe ascuns.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Tocmai pentru că așteptările lor de la o relație cât și personalitățile lor sunt diferite. Eu de exemplu aș vrea o relație cu o persoană calmă, dar ceva mai prudentă decât mine. O persoană care să mă perceapă pentru ceea ce sunt, nu ceea ce am fost sau ce aș avea potențialul să devin. Aș vrea o persoană spontană cu care să pot călători fără să-i creez stres din cauza asta. De asemenea o persoană cu înclinații artistice sau care cel puțin înțelege aceste înclinații. Și mai ales, o persoană căreia nu îi este frică de discuțiile lungi, o persoană care știe să asculte dar și să vorbească la rândul ei. Care să accepte că nu poți știi totul și nu poți avea acum răspunsul final la toate dilemele vieții, dar asta nu înseamnă că trebuie să te ferești de discuțiile în care răspunsul nu este da sau nu. Cam asta îmi doresc eu.

| Freya1 a răspuns:

Eu am așteptări normale, cel puțin așa consider.
Asa ca atata timp cat ma iubeste, ma respectă, ne intelegem si e un om cu capul pe umeri putem avea o viata frumoasa impreuna.

Eu sunt genul de persoana familista, ce vrea stabilitate si liniste.Asa ca, dacă avem o căsuță a noastră, o mașinuță si un venit normal din care sa ne permitem sa trăim decent sau sa iesim la o piscină sau până la mare, sau sa călătorim într-o vara pe la noi prin tara câteva zile (ca imi plac mult călătoriile si natura, stau cu cortul nu la hotel de lux neaparat) sunt super mulțumită.

| Catrice a răspuns:

Cu cat ai mai puține așteptări, cu atât relația devine mai interesanta, intensa și suferi mai puțin la despărțire.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Adică tu te-ai băga într-o relație așa doar de dragul de a avea una și cu oricine? Dacă spui că așteptări să fie cât mai puține.

| Catrice a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Ma refer la cele gen dacă suntem într-o relație sa facă aia, aia și aia din nu știu ce motive sau sa renunțe la fumat, băut, ieșiri etc ca gata, e cu mine și trebuie sa petrecem tot timpul împreună.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Păi asta dacă te duce mintea o alegi la un partener de la început,căci pe urmă să crezi că îl/o poți schimba aici mulți se înșală. Dacă o văd că umblă îmbrăcată mai mult dezbrăcată,eu unul nu o aleg și îmi văd de treabă până găsesc sau nu ceva pe placul meu. Însă mulți bărbați după ce își fac o relație îi interzic fetei să mai poarte haine decoltate și mulate, păi frate tu tocmai de asta ai ales-o, tocmai asta pe tine ca bărbat te-a atras la ea, faptul că umbla cu sânii și fundul la vedere.Și acum tot tu vi să faci gură, taci și îndură dacă ai fost tăntălău.

| Frank51 a răspuns:

Am prea multe așteptări ceea ce m-a făcut să nu mai am încredere în oameni și să nu mai pot avea relații serioase. Pe de o parte este benefic deoarece nu mai sufăr, pe de alta parte este urât pentru că mă limitez și consider toate fetele ca fiind la fel, ceea ce este incorect și nevalabil.

| Apokales a răspuns:

Normal ca perfectul pentru fiecare este diferit, chiar daca perfectul nu inseamna cea mai buna, in privinta partenerei. Dar sa spui ca nu vrei o relatie, atunci trebuie sa aduci niste argumente.

| wildthing a răspuns:

In primul rand, o relatie trebuie sa nu te oboseasca, sa nu simti ca trebuie sa faci constant eforturi, trebuie sa iti doresti compania ei si sa nu simti nevoia de distanta din cand in cand, trebuie sa simti ca poti comunica doar din priviri si sa aiba acelasi simt al umorului. O relatie frumoasa e atunci cand daca ai de plecat de exemplu la drum cu treburi, sa iti doresti sa vina cu tine pentru simplul motiv ca prezenta ei iti face bine si simti caldura atunci cand o vezi acolo pe scaunul din dreapta, in loc sa folosesti acea calatorie ca motiv sa stai o vreme departe de ea...si cel mai important, ea sa isi doreasca exact acelasi lucru.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Foarte bine zis.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Câte fete, câți băieți tot atâtea preferințe.Mă comport eu cum vreau să fiu la rândul meu tratat, nu cer dacă la rândul meu nu pot oferii.Și îmi place să fiu direct și sincer, așa cu siguranță voi atrage doar pe acele persoane care sunt pe aceeași direcție de viață cu a mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Așteptarea mea de la o relație, care să ducă la căsătorie, este aceea de a reflecta relația dintre Hristos și Biserică, în profunzimea și frumusețea ei. Știu că ar fi o reflectare mai stângace...pentru că nu există familie perfectă, însă acesta este țelul în privința relației noastre al omului cu care mă voi căsători și al meu. Și cred că doar țelul acesta ar putea aduce împlinire în această direcție.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

Ideal ar fi sa nu avem nici o asteptare pentru ca nimeni nu iti poate garanta nimic

Totusi, astept sa fie sincera, sa avem chimie si conexiune, cu restul cred ca ne-am descurca laughing

Răspuns utilizator avertizat
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

big grin Uneori este mai bine să fii singur, decât lângă cineva pe care nu iubești. happy În ziua de azi, mai rar găsești pe cineva de treabă. Mai bine să fii liber, nonconformist, original, să vorbești cu toată lumea la școală, la locul de muncă, sau unde ești, dar să nu te atașezi de nimeni. happy Astfel, toți vor vedea cât de luminat ești la minte și mereu vei fi de admirat prin generozitate și nu prin alte lucruri. big grin

| Daz01 a răspuns:

Cred că o relație care tinde a fi perfectă trebuie să aibă obligatoriu elementele findamentale cum ar fi: încredere, loialitate și respect. După depinde de ce fel de oameni sunteți voi, să vă completați unul pe celălalt și să aveți pasiuni asemănătoare (ex. să vă placă muntele).

| PaulCos a răspuns:

La fel de ipotetice sunt si numele utilizatorilor in umbra anonimatului?!