| ClaraZ a întrebat:

Ce ati face daca ati avea o relatie si parintii vostrii nu ar fi de acord? Ati putea renunta la parinti pentru persoana iubita? Nu e cazul meu, vreau doar sa va opiniile voastre:X

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu nu as face, eu am avut de-a face. Am mers inainte, ne-am casatorit, si o tinem tot asa. La nunta, nimeni dintre ai mei nu a venit. Dar a fost f frumos. Si, chiar daca imi sunt impotriva, merg inainte, caci am pe cineva care imi este alaturi.

20 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Deseori părinţii dorind binele copiilor lor au tendinţa de a le face lor.
Or fi având ei al "x-lea" simţ dar tot nu pot şti mai bine ce e-n mintea şi inima mea.
Evident, aş procesa sfatul lor, dar în cea mai mare parte din cazuri aş călca în picioare decizia lor în favoarea deciziei mele.
Dintre oricine şi eu, eu ştiu cel mai bine ce-i bine pentru mine.

| fabiola a răspuns:

In dragoste iti asumi deciziile, dar nu pierde persoane in detrimentul altora.Cauta cu diplomatie motivul pentru care nu sunt de acord, pune-te in cazul parintilor si gandeste-te ce asteapta de la tine, discuta cu ei si cauta o cale amiabila de intelegere! Spune-le ca iti este greu sa alegi si ca ii iubesti la fel de mult!

| Razvan a răspuns:

Din fericire parintii mei traiesc in secolul 21 si au incredere in mine.Niciodata nu m-au controlat si eu le-am zis din proprie initiativa prin ce am trecut sau de cine imi place. Daca as fi sa aleg, as alege familia

| Alisa a răspuns:

Au mai fost vreo cateva intrebari la fel, deci voi spune acelasi lucru ca si la celelalte.
Eu sunt pusa in situatia asta in momentul de fata, am 18 ani si el 22. Sunt pusa de mama sa aleg dintre ea si el. Nu il vrea din cauza ca lucreaza in constructii si cica nu e de mine. Plus ca toata lumea spune ca nu ne potrivim. Avem 8 luni si cam o saptamana de cand suntem impreuna. Eu am numai scandaluri acasa, si tot nu am renuntat la el sau el la mine. Ma vad pe ascuns cu el. Mama mi-a facut multe ca sa ma ia de langa el: a dat in mine, mi-a luat laptopul, telefonul, m-a tinut in casa, daca am iesit undeva a venit cu mine, etc. Probabil daca as fi vazut la cineva acest lucru, i-as fi spus ca e nebun si ca familia nu are cum sa fie impotriva persoanei pe care tu o iubesti. Imi cer scuze, am scris un roman. happy
Pai in primul rand eu stiu ca el ma iubeste, mi-a demonstrat lucrul asta, si deocamdata astept sa vad ce urmeaza, desi stiu ca mama ma va alunga, ma va da afara, voi merge la el. Poate, cu ajutorul lui Dumnezeu, va fi si ea de acord cu el cu timpul. Macar de ar fi avut niste motive intemeiate ca sa nu il placa, as fi inteles-o, dar si ea a zis ca e un baiat de nota 10, dar nu e de mine din cauza meseriei lui si a fizicului.
Deci, l-as alege pe el, macar sa regret ceva ce am facut, decat sa stau sa ma intreb toata viata ce ar fi fost. Nu am de gand sa renunt la iubire acum cand a aparut pe strada mea, voi lupta pentru ceea ce imi doresc din toata inima.
Noi luptam impreuna, el nu m-a lasat, a venit sa vorbeasca cu ai mei de atatea ori, dar de fiecare data mama l-a jignit si ii spune tot felul de lucruri, ca eu nu am nciun viitor cu el, ca nu e de mine, etc. Si el in ciuda la tot nu m-a lasat, facem totul ca relatia noastra sa fie.
Si chiar de as pleca la el, la parinti tot nu as renunta, mai devreme sau mai tarziu ar trebui sa fie de acord, mai ales daca ar vedea ca duc o viata buna cu el.
Numai bine!

| Floreenofficial a răspuns:

NU! Nu as renunta niciodata la parinti! Prietenii te abandoneaza dar parintii NU!

| mihaibrasov a răspuns:

La momentul de fata as renunta la viata cu parintii pentru a sta cu acea fata. Dar nu am prietena, deci...

| lays a răspuns:

Nu stiu sigur depinde si de situatie.in schimb mama prietenului meu m-a jignit iar el nu a mai trecut pe acasa, si-a schimbat nr si a zis ac nu vrea sa o mai vada. a renuntat la ea pentru mine.

| claudiea79 a răspuns:

Citi ani ai? daca ai peste 18 ani. poti sa te muti cu el sau cu chirie. daca te iubeste si il iubesti. si va intelegeti foarte bine. daca te ajuta la treaba poti sa stai cu el.parintii mei nici la 30 de ani nu ma lasau cu nici un barbat.lasa-i pe parintii in pace. uneori sint egoisti. daca nu te bate si te respesta iubitul tau poti sa ramii cu el

| Alina a răspuns:

Niciodata n-as renunta la parinti pentru persoana iubita, pentru ca ei ne vor vrea mereu binele si vor fi alaturi de noi orice s-ar intampla.

| Rihanna a răspuns:

As incerca sa imi fac parintii sa inteleaga.parintii vor binele copiilor lor intotdeauna, deci ar trebui sa aiba un motiv intemeiat sa nu fie de acord cu relatia.as renunta la persoana iubita pentru parinti daca ei ar avea dreptate

| smaranditza a răspuns:

Din proprie experienta iti spun : la parinti sa nu renunti niciodata! parintii au un al... 6 lea simt in ce priveste copii, ce le "face" bine si ce nu, crede-ma; dar asta nu ai s-o crezi pana nu devii parinte! mai bine incerci sa il cunosti cat mai bine pe cel cu care ai relatia, apoi, daca e cazul, convingi parintii ce merita sa aiba incredere in tine si in "el". pur su simplu, parintii STIU. chiar daca uneori par invechiti, ruginiti, etc; dar ei stiu, simt, acorda-le si tu credit de incredere, doar au niste ani de viata in plus fata de tine si vad totul cu alti ochi, mai pragmatici, daca vrei, pentru ca, intr-adevar, dragostea poate fi oarba si te poate arunca in situatii nu tocmai placute!

| IrInA_3016 a răspuns:

Pai inainte m'as gandii fffoarte bine la ceea ce vrea sa aleg... big grin apoi as alege ceea ce este mai bine PENTRU MINEbig grin

| CrIsStinutsa18 a răspuns:

Eu am avut parte de asa ceva! Eram cu un golan, dar el ma iubea si eu il iubeam pe el.si am suportat cearta si toata morala pe care mi-au facut-o ai mei, dar de el tot nu m-am despartit din cauza parintilor.Am ramas cu el pe ascuns dar nu ne-am despartit.Si daca ar fi sa mi se mai intample asta.si as fi cu un baiat care il iubesc.tot nu as renunta la un baiat pentru parinti pentru ca pana la urma parintii imbatranesc si mor, iar eu n-o sa stau toata viata fara copii si fara barbat din cauza parintilor mei ca nu sunt de acord.Chiar daca ma dau afara din casa, stiu ca stau la un strain si tot nu m-as desparti de el. funda

| Sanzii123 a răspuns:

Pentru fericirea mea as renunta la oricine si la orice happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer...si daca merita. DA

| IrinaAniri a răspuns:

Pai eu acum sunt inca copil, 13 ani, si am avut pana acum 2 prieteni de care mama nu a aflat... in fine, nu a fost ceva serios (si in nici un caz la ce va ganditi, Doamne fereste laughing) dar cand voi fi mare, si se va pune vorba despre casatorie as tine cont mult de parerea mamei mele pentru a nu cumva sa fac o greseala imensa.

| Ros3Blu3 a răspuns:

Eu sunt rebela de felul meu...si daca as tine intr-adevar la baiatu ala i'as face sa inteleaga ca nu au cum sa ma ia de langa el chiar daca asta inseamna sa ma cert cu ei tongue am trecut prin asta si pana a urma tot ca mine a fost bineintelesbig grin pupiciii

| Covaci_Dorinparizianu_1994 a răspuns:

Eu ama ut de aface cu pariti iei noi ne-am iubit enorm de mult dor pariti iei neor despartit iubiria cand se pun pariti sa lege praful de ia

| Covaci_Dorinparizianu_1994 a răspuns:

Eu ama ut de aface cu pariti iei noi ne-am iubit enorm de mult dor pariti iei neor despartit iubiria se pun pariti sa lege praful de ia

| Covaci_Dorinparizianu_1994 a răspuns:

Nu as nenuta la persana pe care o iubesc