| IssabellaLoLa a întrebat:

Ce cadou i-as putea oferi mamei de 8 martie?(manual). Sau daca nu aveti idei stiti un site cu aceasta tema

Răspuns Câştigător
| mariutzika58 a răspuns:

1. de dimineata pui pe o tavita o ceasca de cafea cu ceva{briose+felicitare}.
2.cadou{ghiveci ce flori}:poti folosi o sticla de2 l taiata in 2 intr-o forma mai ciudata apoi cu aracet si un strop de apa lipesti hartie alba; colorezi sticla {de plastic} ce ara hartie si apoi la marginea sticlei ce are o forma ciudata conturezi si dai model ghiveciului.Iar ghiveciul e gata! la floareavem nevoie de-Hartie colorata pentru origami{5 patratele egale}
Betigase de gratar
Lipici solid

Flori origami petale
Flori origami – constructia unei petale

Pasii de urmat, desi nu sunt dificili, sunt destul de numerosi, asa va recomandam sa urmariti animatia de mai sus pentru a va face o idee despre intregul proces al construirii unei petale.

Dupa cum spuneam, pare putin dificil la prima vedere, insa este vorba doar de cateva indoituri. Dupa ce veti fi facut una-doua, deja va veti fi obisnuit cu procesul si totul va veni de la sine, veti descoperi ca tehnica origami este relativ simpla.

floare origami pas cu pas

Dupa ce ati facut toate indoiturile, aplicati lipici pe latura din dreapta.

lipirea laturei drepte floare origami

Indoiti hartia astfel incat ambele laturi sa se atinga. Tineti strans cateva momente pentru a permite lipiciului sa se usuce.

petala trandafir origami

Apasati cu degetele pentru a netezi muchiile interioare si gata! Ati facut prima petala a florii!

Fiecare floare are nevoie de 5 petale. Repetati procesul pentru restul de 4 petale.

indoire petala floare origami

Apoi asezati-le frumos una langa alta pentru a incepe asamblarea.

Lipiti mai intai trei petale si apoi celelalte doua separat. Lasati-le sa se usuce complet. Pentru acest pas este bine sa folositi un lipici puternic cu uscare rapida, pentru ca poate fi putin mai difil sa lipiti toate cele 5 petale daca lipiciul nu e foarte bun.

lipirea petalelor

Lipiti apoi cele doua piese (setul de 3 petale si setul de 2 petale).

V-ati intrebat vrodeata cum arata din spate acest ansamblu? Uitati-l! Nu e chiar la fel de frumos ca fata, dar imaginea va va satisface curiozitatea! ☺

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce zici de un tablou pictat de elefant?;)
Aruncă aici o privire: http://www.TPU.ro/......pentru-o/.

| Anastasia4ever a răspuns:

Poti face un colaj cu poze cu tine si ea, sau familia ta. Sau un mic tortulet facut de tine (budinca, piscot, ceva mai usor) si o scrisoare cu cateva din gandurile tale pentru ea si cu siguranta va fi foarte incantata. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca cel mai frumos cadou pentru o mama este sa vii cu un calificativ/ o nota bun/a acasa si sa ii iei o cutie de bijuterii. eu asa o sa fac.

| Anne006 a răspuns:

Poti sa ii faci chiar u o felicitare de mana, o rama persoanalizata in care sa pui o poza cu tine si mama ta, sau te poti duce la magazine si sa ii iei bijuterii hand made. depinde si de cati bani dispui