| anonim_4396 a întrebat:

Ce drepturi am la 18 ani si ce pot face cu mama care continua sa imi incalce intimitatea [
- intra peste mine in baie, sau in camera dupa ce fac dus
- cand vine vreo prietena la mine tot o ischiteste si intra prin camera - daca cu ea face asa, va dati seama cand imi aduc iubitul [relatie de mai bine de 1 an si ceva] motiv pentru care el a incetat sa ma mai viziteze din cauza ei.
-Asculta pe la usi cand sunt pe skype, asculta pe la usa si cand sunt cu vreo prietena si daca cumva aude ceva ce i se pare ciudat sau nu stiu cum intra in camera si se baga in discutii
- cand fac baie/dus seara merge pe ascuns in camera si se uita prin calculator la conversatii ce apuca si ea [ ca nu prea stie sa umble] sau in cazu in care las skype-ul pornit asculta ce vorbesc ei. Cu toate ca am prins-o mai si minte cu nerusinare cand o prinzi cu mata in sac. Cica era curioasa si ca voia doar sa vada ce se aude asa [ imi rula un joc pe fundal ] *minciuni*
Iar totodata mi-a si dat o palma peste umar. [ Cand am prins-o ca era cu castile si asculta pe skype i-am zis : Esti o nesimtita"
-face chestiile astea de aproximativ...4-5 ani
-nu are deloc incredere in mine orice as face
-se plange ca de ce nu o respect si de ce nu o ascult
-tata i-a spus de multe ori sa nu se mai bage asa in treburile mele ca o sa ma indeparteze doar de ea. [Felicitari lui! Macar tata e destept]
-mai de mult obisnuia sa ma spioneze pe afara sa vada cu cine umblu chiar daca ii spuneam cu cine.
-Imi agaseaza prietenul cu mesaje/telefoane. Mesaje care curpind plangeri la adresa mea si tentative de manipulare cum ar fi : Incearca sa vorbesti cu ea sa vezi de ce se comporta asa cu mine, de ce nu ma asculta SAU " Sunt sigura ca tu poti sa o faci sa inteleaga si sa se schimbe"
-Atat el cat si mama sa mi-a spus sa vorbesc cu mama mea sa ii spun sa inceteze aceasta agasare ptc daca mai continua se va ajunge grav[ la politie chiar]
Si mai sunt multe dar momentan nu imi vin in minte.
PS: VA rog din tot sufletul nu lasa-ti mesaje cu : Incearca sa vorbesti cu ea". Daca asta e raspunsul vostru va rog sa nu va mai obositi sa scrieti.
Va multumesc anticipat.Stiu ca este o situatie mai delicata dar... orice as putea face, sunt dispusa sa fac.

Răspuns Apreciat de Editori
| Fatamuntilor a răspuns:

La 18 ani ani ai drepturile si indatoriile unui adult.Adica fix ce fac parintii tai.
Vrei mai multa libertate, mai multa intimetate, oare meriti?
Apoi ai lucruri pe care sa le ascunzi de mama ta? Poate daca le face pe toate astea are banuiala, nu crezi? Mai lasa si tu de la tine lucrurile dupa cum le prezinti, nu par asa asa rele.
,, intra peste mine in baie, sau in camera dupa ce fac dus.''aici se poate rezolva usor.Roaga-l pe tata sa monteze un zavor, te incui si gata. ASTA tine de intimitate, poate intra peste tine din greseala tata.
,,- cand vine vreo prietena la mine tot o ischiteste si intra prin camera - daca cu ea face asa, va dati seama cand imi aduc iubitul [relatie de mai bine de 1 an si ceva] motiv pentru care el a incetat sa ma mai viziteze din cauza ei.''
Din nou intreb, ai ceva de ascuns Unele mama sunt foarte protective, dar e mai bine asa decat sa nu fie intereseza de tine.
,,- cand fac baie/dus seara merge pe ascuns in camera si se uita prin calculator la conversatii ce apuca si ea [ ca nu prea stie sa umble] sau in cazu in care las skype-ul pornit asculta ce vorbesc ei. Cu toate ca am prins-o mai si minte cu nerusinare cand o prinzi cu mata in sac. Cica era curioasa si ca voia doar sa vada ce se aude asa [ imi rula un joc pe fundal ] *minciuni*''
Inchide calculatorul cand iesi din camera
,, Iar totodata mi-a si dat o palma peste umar. [ Cand am prins-o ca era cu castile si asculta pe skype i-am zis : Esti o nesimtita'''
Te-a deranjat asa mult mama ta asculta putina muzica.Iar tu ai facut-o nesimtita? Cine plateste netul sau curentul? Cine ti-a luat calculatorul?
-face chestiile astea de aproximativ...4-5 ani

-nu are deloc incredere in mine orice as face

-se plange ca de ce nu o respect si de ce nu o ascult
Trebuie sa-i castigi increderea... prin fapte

-Atat el cat si mama sa mi-a spus sa vorbesc cu mama mea sa ii spun sa inceteze aceasta agasare ptc daca mai continua se va ajunge grav[ la politie chiar]
Crede-ma politia nu se baga atata timp cat esti majora si nu iti este este afectata integritatea
Eu zic sa termini scoala, sa iei bacul cu o medie cat mai mare sa intri la faculate buna, daca se poate lla buget. Daca se poate mai departe de casaSi totodata sa cauti un loc de munca part time sa ai tu un banut. Poate atunci cand nu va fi mama ta langa tine, vei vedea ca tot mai bine e acasa.
Uneori avem tendinta sa dramatizam lucrurile mai mult decat e necesar.Tot noua ne facem rau!

| 2EXA a răspuns:

Ca asculta muzica? Nu asculta nicio muzica, volumul jocului era pus pe mut, tot ceea ce se auzea in casti erau discutile celor 2.
Calculatorul? Am dat 25 de milioane pe el, jumatate din banii stransi de mine jumatate m-a imprumutat tata.
Banii si cheltuielile in casa? Tata plateste tot. Ea sta cu curul in sus si fumeaza toata ziua, n-are serviciu si nicio atributie in casa in afara ca spala pe jos toata ziua si face de mancare.
Si normal ca fac urat, adica tu ca persoana consideri ca e IN REGULa SA DEA IN MINA STIIND CA MINTE?!

| Fatamuntilor a răspuns:

Deci mama ta casnica.Pe langa curatenie si mancare, se mai adauga si ingrirea copiilor macar pana la 18 ani.A fost alaturi de tine cand ai fost bolnava te-a dus la scoala. Oare anii copilariei nu se pun la socoteala?
Nu, nu se pare in regula ca un parinte sa isi loveasca copilul, dar a rabufnit si ea.Ia spune te pune la treaba? De parca nu ar fi normal.Te tine nemancata? Te bate in mod frecvent?
Nu vrei sa auzi,, vorbeste cu ea'' dar comunicare e cea mai bunaSi nu cred ca e prea tarziu sa incepi o discutie cu mama ta.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Tata e destept" Bag de seama ca ai pe cineva alaturi. Si ca crezi in el. Vorbeste tu cu el ca el sa vorbeasca cu mama ta, sa ii zica ca nu mai esti fetita de 6-8-10 ani care erai inainte si ca ai nevoie si tu de intimitate. El va stii cum sa iape mama ta incit sa te inteleaga si sa te lase mai libera.

| alessia5158 a răspuns:

Drepturile se castiga!---- tot asa si respectul!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai 18 ani, ai dreptul sa-ti iei valiza si sa pleci de acasa, daca nu-ti convin legile si comportamentul mamei, in casa ei.

Atata vreme cat stai in casa ei, sunt regulile ei, iar tu nu ai de ales decat sa te supui, ori sa pleci!

| Fatamuntilor a răspuns:

Mersi,stiam ca skype e de vorbit.
Mama ei probabil nu are destula incredere in ea, ceva -ceva ii da de banuit.
Vad destui tineri care odata ce implinesc 18 ani se bat cu pumnii in piept,, Sunt major, fac ce vreau'',, Ce mai ma deranjeza si parintii astia'', uititand ca abia au iesit din adolescenta.In ochii parintilor tot copil este. Apoi, ea nu a zis ca este abuzata fizic / psihic, nu tine nemancata, o trimite la scoala.O deranjeza doar ca se baga in intimitatea ei.Crezi ca doar pentru atata lucru mama,, merita'' sa fie jignita?

| danay72 a răspuns:

Fiind în casa ei, tu trebuie sa respecți regulile ei. Ideea e ca ar trebui sa vorbești cu tatăl tău, dacă el te susține și sa găsiți o soluție. Oricum, probabil el va ști cum sa vorbească cu ea și sa îți ofere mai multa libertate și încredere. Dar stabiliți niște limite clare ca și familie și respectati-le. Dar orice problema se rezolva când exista o comunicare sincera și deschisa. Iar planurile se împlinesc când sunt multi sfătuitori.

| cristimihailov a răspuns:

Buna.

Ai putea sa o inviti si pe ea la discutii? Sa o intrebi ce parere are... ce crede ea...

Sa vorbesti cu usa deschisa, ba sa ii pui si un scaun la usa. Cand te intreaba ce e cu el acolo sa ii zici ca e pentru ea

Sa o intrebi chestii de genul ccand sa o faci cu prietenul tau, cum ar fi mai bine.

Pe scurt: daca doreste sa fie implicata, implic-o. Dar trebuie sa ii spui ca exista si niste limite:
- cand esti cu prietenul tau in pat ai dori sa te saruti tu cu el, daca e cazul.
- cand sti la dus, ai dori sa faci singura baie...

Intelegi ideea o implici mai mult si ii setezi limite. Daca depaseste limitele impuse atunci ziua aceia nu o mai implici deloc in nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Drepturi? Te duci la munca, iti iei propia casa si nu te mai deranjează nimeni.

| 2EXA a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Sunt a 12-a, am inca de luat bacul, am de facut o facultate.Nu e atat de usor pe cat spui tu acolo!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru 2EXA):

Întocmai. Pretuieste-i cât îi ai chiar dacă mai greșesc si ei sunt ai tai, ei iti ofera conditii, ei te îmbracă, ei iti dau sa manânci. Cred ca stiu mai bine ce e usor si ce nu decat tine laughing sunt la 300 km de casă si dupa 12 ore de muncă vin acasa si ghici ce ma asteapta? Trebuie sa-mi fac de mâncare, sa-mi spăl etc

| kandaraki a răspuns:

Nu ai nici un drept, doar moral, atata timp cat locuiesti cu ei si ei te intretin.
vei avea drepturi cand te vei muta in casa ta.

| Glasshead a răspuns:

Salut! Ar trebui sa va rezolvati pasnic problemele. Te sfatuiesti cu tatal si mama ta, si mergeti la psiholog. Psihologul va v-a clarifica situatile de mai sus.Ca si concluzie as vrea doar sa adaug: Ai o singura viata, e pacat sa o traiesti in nemultumire si tristete.

| Diance a răspuns:

Mama ta probabil face asta pentru că te iubeşte şi vrea să ştie care ţi-e viaţa. Dar ai dreptate, eşti majoră, te poţi descurca. Dacă vrei, mută-te.

| Sojo a răspuns:

Pleacă de acasă.Fa- ți viața!