| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai bine,un concubinaj sau o căsătorie?

Am observat ca, o relație de concubinaj este o relație mai sncera in care exista si o egalitate si de gândire între cele două părți.

Vreau si părea voastră, si chiar o experiență dacă ați avut.

Răspuns Câştigător
| Denisa09Ax a răspuns:

Poti trai o perioada in concubinaj, pana iti cunosti foarte bine partenera.
Daca relatia voastra e una adevarata, va iubiti neconditionat si va ajutati in situatiile dificile va puteti casatorii fara nici o problema. Sper ca te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine relatie fara casatorie, asa cand se despart nu mai e nevoie de bani pentru avocat sa se faca divort sau impartirea bunurilor materiale. Dar sa stii ca singur poti realiza mai multe in viata decat in 2, sau sa prinzi pe cineva cu bani care te sustine altfel ramai un om modest sau sarac

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu unde ai vazut tu ca-n concubinaj este relatia mai sincera, dar este o perceptie total gresita!

| untu a răspuns:

Casatorie este mai bine, este sfanta! Concubinajul pe o anumita perioada mai lunga este un pacat! https://www.youtube.com/watch?v=Lo6M4NddxeI&t=3s#t=357.602573 Vizionati asta ca este foarte importanta pentru voi! Valabil pentru toti userii de pe TPU!

| octa2021 a răspuns (pentru untu):

Sincer să îți spun,căsătoria este doar chestie de fidelitate,uita-te cată lume a fost căsătorită si nu s-a ales nimic,doar certuri si procese pierdute si unul dintre soți dat,si lasat pe afară.

Cel mai bun exemplu il pot da,cu cea mai vorbită stire de săptămâna aceasta:"o profesoară care este soție de preot,a întreținut relații sexuale cu un elev",si crezi că căsătoria te schimbă cu ceva?
Din cauza asta am si pus,si întrebarea asta,analizând si părerile celor care citesc,întrebare mea.
Mă duc si eu la biserică si ascult sfaturile pe care le da, părintele.
In concluzia pe care am tras-o, este că, nu trebuie sa fi căsătorit si sa iti ei o soție sau soț care sa îți fie o povară toată viața.

Foarte multe familii care sunt căsătorie creștinește rămân un cuplu chiar dacă nu se m-ai înțeleg si sunt nefericiți toată viața.

Îmi pare rau ca în religie nu scrie că înainte de a te căsători, stai o perioadă de timp cu persoana iubită si cunoaste-o.

| untu a răspuns (pentru octa2021):

Sunt nefericiti toata viata pentru ca nu se duc la Biserica, la slujbe! Exista o carte moral-religioasa despre cum sa-ti petreci viata intr-o casnicie curata si fericita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferenta o fac oamenii care sunt implicati in relatie nu statutul relatiei ( concubinaj/casatorie )

Este mai bine langa o persoana pe care o iubesti, te iubeste si aveti ce discuta.

| kandaraki a răspuns:

Nu e un raspuns clar si corect ce e mai bine, fiecare isi traieste viata in modul sau, e diferit la toti, tu gandeste ce iti doresti tu cu partenerul/partenera ta.

| Dumbi a răspuns:

Parerea mea ca amandoua sunt bune. Prima data trebuie sa stai in concubinaj ca sa iti cunosti partenera, apoi si casatoria. Daca iubesti o persoana si ea te iubeste pe tine, aveti o relatie sincera, fara minciuni sau altceva o sa ai o casatorie reusita.