| alexandra2000155 a întrebat:

Ce faci când un părinte s-a reapucat de băut? Cum reușești să-ți continui viața fără frică, gânduri nașpa, stări nașpa? Ce faci când ești singur, te simți singur, neajutorat, ignorat, cu moralul la pământ? În momentul ăsta aș vrea doar să se termine totul și să scap

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine nu ai ce sa faci decat sa infrunti.
Fa-ti un plan pe termen mediu/lung sa scapi din aceasta situatie. Si eu am trecut prin ceva similar, am asteptat ani, m-am pregatit, am suportat dar in final am reusit sa ma mut singur si sa scap de tot si sa am linistea pe care mi-o doream.
Stiu ca poate acum se intampla doar lucruri urate si poate ti se pare ca nu exista o cale de iesire dar o sa vezi ca or sa apara si lucruile bune in viata ta.
Whatever happens, you must keep going! happy

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

big grin Dacă simți că ai nevoie să vorbești cu cineva, care te-ar putea ajuta, nu ezita să-mi scrii.winking Botezan Radu Daniel, happy Mă poți contacta la orice oră. big grin Te pot ajuta cu stima de sine scazută, recâștigarea încrederii în tine big grin, dezvoltarea personală, regăsirea balanței emoționale. Sănătate! happy

| existential a răspuns:

Problema este a lui, nu a ta.
Tu poti sa privesti partea buna a paharului - celalalt parinte nu bea. Daca e sa-l ajutati, luati-l cu binisorul si vorbiti cu el. Adaptati-va vorbele in functie de cum reactioneaza.

Din pacate alcoolismul e un viciu care la multi vine, pleaca, apoi revine si tot asa. Cred ca o solutie este ca persoana sa-si dea seama ca tot lui isi face rau, dpdv psihic, fizic, dar si celorlalti. Cauzele pot fi multe si tot el le poate depista si rezolva.