| mermadia a întrebat:

Ce imi puteti spune despre familia in comunsim. vreau cat mai multe informatii happyplsss

14 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

A fost greu dar si bine oarecumva. nu duceam lipsa de servicii.case.preturile la tot era la fel nu se schimbau de la o zi la alta. nu aveam atita libertate. sa vedem filme. discoteci filme porno drogurimasini multe de fite. rromi bogati etc astea nu erau. acum tragem ponoasele. am vrut democratie. avem. doctori macelari.someri.divorturi etc etc etc. trage concluzia comunismului.[totusi era bine ]

| Vizitiul a răspuns:

Apropo de familia din timpul comunismului : in primul rind nu comunistii au inventat faptul ca familia este celula de baza a societatii ci este o realitate si teorie socio-psiho-biologica. In al doilea rind vreau sa precizez ceva legat direct de Ceausescu Nicolae : pentru. faptul ca a oprit avorturile criminale si nu numai s-ar putea ca aceasta sa ii fi folosit f. mult la infatisarea inaintea lui Hristos si sa ne intalnim cu el exact acolo unde ne asteptam mai putin. Perioada comunista nu a fost cea mai grea pentru. familia romana, au existat altele mult mai rele si mai grele si totusi nevoiasii (care reprezentau marea masa a populatiei) nu faceau crime: nu-si omorau copii in pintece. Dar cind comunistii au inceput sa le dea pe la nas masei mari, generale, a valahilor cu emanciparea (le-au dat sandale in picioare gratis, le-au dat cite o casa la bloc tot gratis si le-a dat masa cu bucate)ei in loc sa multumeasca lui D. zeu cu frica, cu cutremur si cu dragoste au ales sa-si omoare copii in pintece. Asta a insemnat,, emanciparea" fortata pentru. romani... care este f. asemanatoare cu emanciparea ortodoxilor si abdatarea lor la timpurile prezente.
Nu am iubit si nu iubesc comunismul, socialismul si doctrinele acestora tocmai pentru. ca sunt satanice, opuse lui D. zeu si slavind in schimb pe omul rupt si desbracat de dumnezeire. Asta se poate vedea din toate postarile mele cu subiect sau substrat politic dar nu pot sa omit cum un tiran, un dictator fara Dumnezeu s-a opus unui pacat pe care crestinele si crestinii mergatori pe ascuns la biaserica se incumetau si il,, mai" faceau. Nu conteaza considerentele, adica vorbele, adica sa palavragim chipurile acuzind originea hotaririi sale ci conteaza faptele! Acestea,, vorbeste "!

| Vizitiul a răspuns:

Laura64- toata lumea stie ca Ceausescu a facut cam tot ce i-a trecut prin cap, fara a-i fi frica de puterea divina, dar eu am fost putin ironic in postarea mea de mai sus, in fine nu vreau sa intram in detalii, eu unul nu cred in Hristos, chiar daca l-am pomenit in context. Oricum, fi indiferenta la ce am spus eu mai sus, e doar parerea mea. O zi buna.

| Elena1234456 a răspuns:

Familiile cu mai multi copii erau mai avantajate, pentru ca se dorea creearea unei noi generatii care sa nu se opuna idealurilor comuniste.

| cmm a răspuns:

Nu cred ca se poate generaliza, dar in mod sigur relatia dintre soti era mai solida, mai calda, exista chiar mai mult dialog. Nu din cauza comunismului, insa. Dar pentru ca nu prea aveai tentatii capitaliste, gen saloane de masaj erotic la colt de strada, era multa intelegere si prietenie. Si respect. Parintii aveau timp si disponibilitate sa discute cu copiii. Nu e ceva idilic, dar chiar simteai bine in familia normala dinainte de 1990, daca te referi la perioada aceea

| Spintecatorul a răspuns:

Da. Iti faci tema, nu?
Vezi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Comunism si aici: http://www.comunism.ro/

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Google.

| laura64 a răspuns:

Draga Dany, nu fii naiv. Ceausescu avea dea face cu Dumnezeu ca mine cu pilotarea supersonicelor. A ras efectiv o gramada de biserici, multe dintre ele valori istorice acum pierdute pentru totdeauna. Si Hitler ducea exact aceeasi politica a natalitatii.
Si Hitler le-a facut nemtilor autostrazi si le-a asigurat tuturor lucrarile stomatologice gratuite.
Concluzia care ar fi?

| mermadia explică:

E mai mult decat o tema... pur si simplu vreau sa stiu! ce e rau in a cunoaste comunismul?winkingright?

| mermadia explică:

Ma bucur c-o stii.winkingoricum, nu am inteles nimic de-aici.va trebui sa recurg la carti pentru pariul pe care l-am pierduthappytongue

| Didii15 a răspuns:

Se presupune ca ar trebui sa faci tu referatul asta.nu sa munceasca alti pentru tine nu? Adica nu stiu.asa ar fi corect credhappy[pentru ca nu cei care iti spun i'au 10 ci tu. ca mergi cu munca lor.

oh go on

| Didii15 a răspuns:

Ce vrajealalaughing...Stiu si eu de tema astawinking. Nu m-am nascut ieri.in fineoh go on. Daca asa ai invatat sa faci. bv.

p. s:Normal la aceasta tema trebuia sa'i intrebi pe parintii si bunicii tai. Ei au trait atunci si stiu. iar tu sa faci din vorbele lor un fel de referatwinking

oh go on

| Gween a răspuns:

Discursul comunist proclama familia drept „celula de baza a
societatii romaneşti". Interventia statului in toate domeniile de
activitate (agricultura, industrie, politica, cultura, justitie,
sanatate) s-a rasfrant si asupra spatiului privat, urmarind
distrugerea valorilor traditionale si impunerea unui control
strict asupra vietii de familie.
Totusi, intrarea abuziva a regimului in institutia familiei, o
determina pe aceasta sa se organizeze, sa reactioneze sau sa se adapteze intr-un
fel sau altul la masurile politice ce o vizau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi:www.comunismul.com