| Basileu a întrebat:

Ce inseamna cand esti cu o fata care stii ca te place,va comportati ca si cum ati fi impreuna, dar ea inca nu vrea momentan relatie serioasa, adica nu sunteti "oficiali"? Dar tu vrei sa pleci fiindca tu cauti ceva serios iar ea atunci cand observa ca tu vrei sa pleci, cu toate puterile ei te trage inapoi spunandu-ti ca vrea sa ramai langa ea si sa nu pleci si ca se simte instabila si nu stie sigur ce vrea. Fata are 19 ani, dar eu caut ceva serios.Cand vreau sa plec mereu imi da impresia ca se va schimba,dar se pare ca degeaba.
Cum credeti ca trebuie abordata situatia?

Deja am vrut sa plec o data din asa numita "relatie" si cred ca o sa ma doara si mai rau daca continui sa raman.
Cred ca sunt si eu instabil, dar am vrut sa ii mai acord inca o sansa.
Si inca o chestie, imi este mai greu sa renunt la ea poate si pentru ca e foarte frumoasa.Ori de cate ori vreau sa renunt ma gandec ca nu o sa mai am parte de o asa fata.Stiu ca asta inseamna instabilitate emotionala..etc, dar trebuie sa-mi revin, fiindca nu ma simt ok asa.
Sfaturi, pareri?
Mersi!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

E cam dificil de spus.
Fie nu ii place presiunea care ar fi pusa asupra ei intr-o relatie serioasa, caz in care ar trebui sa te comporti cu ea ca intr-o relatie, fara sa-i mai ceri una, sau, eventual, fara sa-i ceri tu confirmarea ca sunteti intr-o relatie.
Fie chiar nu stie ce vrea, nu e sigura de tine, de asta te evita, te respinge, dar mai apoi cand pleci te vrea din nou, caz in care ar trebui sa pui punctul pe i si sa-i spui frumos si la subiect, ca tu nu esti dispus sa-ti irosesti timp stand dupa ea sperand ca poate intr-o zi sa vrea sa aiba o relatie cu tine.
Si pe buna dreptate, cand o persoana te place cu adevarat, va accepta o realtie cu tine.
Cand va cauta scuze, si va invoca pretexte, inseamna ca tu nu esti ceea ce vrea ea cu adevarat.
Da, poate ii esti un confident, si de asta te vrea aproape, pentru ca-i oferi o oarecare atentie/afectiune fara sa pretinzi ceva in schimb.
Ei, ii prinde bine acest gen de apropiere, insa, in timp, asta va putea incepe sa te distruga pe tine.
Te vei atasa de ea, insa nu va fi reciproc, si uite asa, poate sa vina momentul in care ea nu mai are nevoie de tine si se va detasa, eventual se va cupla cu un alt baiat, moment in care tu vei ramane cu buza umflata si cu toate frustarile.
Mai bine ii spui ca daca nu e pregatita de o relatie serioasa, si daca e indecisa, e ok, intelegi asta, dar ii spui ca tu nu esti pregatit sa-ti oferi prezenta in astfel de circumstante, asadar, ii vei spune sa te caute ea cand va fi pregatita de o relatie serioasa, daca va fi pregatita.

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sfaturi, pareri? ar trebui sa primesc o diploma de merit pentru raspunsu asta laughing lasand gluma deoparte.Asa mi-am trait 2 ani jumatate din viata.Eu teleorman, ea craiova.Nu recomand, nu stie ce vea, dupa iti da cu sutu in c*r, ziceti ca aveti o relatie speciala de prietenie? asta imi spunea si mie, cand o intrebam cu cati barbati are o astfel de prietenie, o cam puneam in dificultate.pE scurt, FUGI! eu trebuia sa fug, si la mine e si varsta, ea 22 eu 26 pe atunci happy Deci... fugi prietene,fugi, ca iti inteleg durerea, astfel de femei nu se schimba! Din pacate, oricum daca ea nu vrea o relatie, vrea doar sa o satisfaci si nu prea stie cum sa accepte adevaru.

| Basileu explică (pentru Liviu):

Tu cum ai reusit sa treci peste?
Nu ai fost un pic atasat?
Nu ai simtit ca poate nu o sa mai gasesti o persoana la fel ca si ea cu toate ca te ranea?

| Liviu a răspuns (pentru Basileu):

Mda ...am simtit, insa problema ei, de fiecare data cand am avut ocazia am facut-o sa planga.Am rupt orice legatura cu ea, mare barbat ce sunt, sa fac o femeie sa planga.Sa imi fie rusine, ma rog, ideea e ca nu poti face pact comun cu o femeie nehotarata.Sau un barbat, tu vrei ceva stabil, cauti o persoana care ofera ceva stabil sau aparent stabil.Eu nu suport femeile nehotarate.Ok, e normal la inceput nimeni nu stie nimic.Dar dupa 2 ani jumate sa imi spui ca am fost doar prieteni, in o relatie speciala, ne-o trageam cand la ea, cand la mine, cand la munte.Mi se pare de prost gust.Nu suntem adolescenti, dar ea asa a dorit.Problema ei, acum sa isi roada unghiile!

| Mosotti a răspuns:

Profita de fiecare zi placuta, ca ramai cu asta, nu mai conteaza ca e relatie serioasa sau nu, cand o fi cazul gasesti si pentru asta, eu asa zic, daca se poate.
Faptul ca e f frumoasa nu ajunge, conteaza si celelalte calitati, respect, intelegere, satisfactie sexuala, atentie, inteligenta, stabilitate emotionala pe care ea nu o are. Frumusetea e proba eliminatorie insa nu suficienta. Atata minte ai sa stai cu una instabila doar ca e frumoasa si atat? Sunt sute de fete frumoase dar si okey.

Nu se schimba ca nu are cum, asta ii e caracterul. Daca gasesti alta mai ok, ia-o pe aia, nu mai sta cu asta daca zici ca e mai rau daca stai decat daca nu stai.
Ori te simti nasol ori nu?! Iesi din relatie si aia e, daca nu iesi asuma-ti, ori accepti prima varianta sa traiesti clipele, ori nu.
Si daca trage de tine ce? Asta nu e un motiv, te desparti si adios muciacios.
Ai tot timpul sa te legi la cap si sa faci relatie serioasa, nu te grabi sa-ti bati cuie in talpa inutil.

| Basileu explică (pentru Mosotti):

Cateodata chiar ma gandesc de ce caut relatie serioasa cand poate as putea sa ma distrez si eu.
Dece oare caut confirmare in altcineva?
Parca nu ma simt ok singur, fiind fara relatie, altfel nu as cauta as aceva, dar oare de ce?
Poate in loc sa ma strofoc sa vad cum sa plec/sa raman in aceasta relatie cred ca mai de graba ar trebui sa vad de ce imi caut completarea in asa ceva, sau mai degraba de ce imi caut fericirea in lucruri ca si oamenii, lucruri care nu sunt 100% sigure, nu sunt controlabile, fericire incerta.cel putin in cazul meu
Cred ca e ceva neinregula cu mine, fiindca nu eram asa inainte...
Ai vreo idee?

| Mosotti a răspuns (pentru Basileu):

Nici nu mai conteaza de ce, ca si daca ai afla de ce, problema ramane, e ca si cum ai diabet si ai afla cauza, e inutil. Tu trebuie sa fi constient ca ce faci nu e bine si sa iei atitudine, indiferent de cauze, eu stiu ca tu nu poti controla ce simti, si ca ce simti te impinge sa faci asa, dar trebuie.

Faptul ca ai vrea relatie serioasa nu e rau, multi vor, majoritatea fetelor vor pana la urma. Poate ai o anxietate mascata adica o teama nejustificata, si te face sa ai teama de despartire, de abandon care poate veni din probleme din copilarie in legatura cu parintii tai, poate nu s-au inteles, nu au mai stat impreuna.
Zic de anxietate ca daca inainte nu erai asa, e suspect.
Prin a fi oficial la tine inseamna de fapt siguranta, lucru fals total. Ca aia daca gaseste pe altul mai frumos si mai bun, pleaca oricum.
Cauti siguranta de fapt, fara sa-ti dai seama.

| Basileu explică (pentru Mosotti):

Multumesc pentru explicatie.
Cred ca va trebui sa schimb niste lucruri, in special lamine.

| Mosotti a răspuns (pentru Basileu):

Cu siguranta asta trebuie sa faci, sa lucrezi la asta acum ca ai constientizat ca nu este okey ce faci. Pai la tine sa schimbi, nu la altcineva. Oricum fericirea, multumirea, implinirea ta nu trebuie sa depinda de altcineva, un om echilibrat psihologic si psihiatric se simte bine cu el insuri oricum, ca e mai bine fiind iubit, sau ca te simti bine cu cineva, este altceva, dar nu daca x nu face nu stiu ce, eu sa ma simt nasol.

Probleme psihiatrice nu au asa multi, dar psihologice au majoritatea! Si daca vezi 100 oameni nefericiti din cauza asta, nu inseamna ca asa e normal.
Tu nu vezi ca o gramada au erori de gandire, convingeri defecte, apucaturi, se poarta urat, gelozie, posesivitate, violenta si fizica, verbala, rautate, invidie, ura?!
Sau oameni care te terorizeaza psihic din nu stiu ce traume din copilarie au avut ei odata sau de sapte ori.
Un ex de convingere eronata "eu ca soacra draga le vreau binele, trebuie sa ma duc sa le zic aia si aia si aia", adica sa ii f la cap! Nu se prinde ca e proasta gandirea si face rau.
Oamenii okey sunt independenti, veseli, dezinvolti, liberi, nu sufera asa tare cand cineva ii dezamageste ca nu depinde foarte mult starea lui de acel om.

Si aia care se intampla ceva si fac depresie, dar altul in aceiasi situatie de ce nu face? Sensibilitatea psihica genetica care este.

| Bizon95 a răspuns:

Inseamna ca e inca adolescenta, nehotarata, sau vrea sa se lase greu!

| gemeni6226 a răspuns:

La 19 ani fetele inca nu stiu ce vor sunt prea tinere inca pentru o relatie serioasa pentru asta nu trebuie sa te superi. Daca nu te lasa sa pleci este pentru ca tine la tine dar e o prea mare responsabilitate pentru ea sa nu-si traiasca anii tineretii fara obligatii majore are timp pentru toate astea.Nici mie nu-mi pare rau ca m-am maritat doar la 27 de ani.Am colege maritate la 19 ani cu casnicia distrusa si acum fiind la a doua casnicie.Nu pot di fetele inca la varsta asta prea stabile emotional ca nu au experienta. Trebuie sa se maturizeze.

| GirlOnline81 a răspuns:

Faptul ca încă nu te lasă sa pleci înseamnă ca in sinea ei recunoaște ca ești singurul bărbat de calitate pe care l-a cunoscut, îl cunoaște și (probabil) îl va cunoaște vreodată. De asta vrea sa rămâi, știe ca un altul ca tine nu exista. Dar spera; înțelegi?