| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna cand il visezi pe cel pe care il iubesti tragandu-te de par?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

1- VISELE SIMBOLICE

Personajele care apar în vis sunt adesea proiectii ale dorintelor care sălăsluiesc în noi si care reprezintă psihismul nostru, lumea trăirilor noastre interioare (credintele, atitudinile, temerile, etc.)
Aceste personaje pot fi oameni necunoscuti sau pot fi persoane reale din anturajul nostru.
Când în vis apar personaje cunoscute, care fac parte din cercul de relatii prezente în viata noastră, acestea au o semnificatie foarte particulară.
Astfel, în functie de subiectul visului, calitătile sau defectele pe care noi le atribuim celor care compun sfera relatilor noastre concrete ( rude, prieteni, cunoscuti, etc.) sunt de fapt trăsături de caracter care ne apartin nouă însine.
Se produce astfel o proiectie asupra altora a propriilor noastre trăiri pe care nu le constientizăm în viata de zi cu zi, sau nu vrem să ni le recunoastem.
Diferitele personaje care ne populează visele nu sunt altceva decât simboluri care exprimă realităti deja existente în lumea psihismului nostru.
Cu totii găzduim în fiinta noastră un "copil speriat ", un "părinte exigent ", un " profesor critic ", etc., o lungă listă de roluri pe care le jucăm de-a lungul vietii.
Aceste roluri sunt proiectate în vis si interpretate de personaje simbolice cu scopul de a ne arăta nouă însine diversele aspecte ale fiintei noastre care trebuiesc avute în vedere pentru a fi analizate si ameliorate.
Fiecare personaj din vis devine astfel un simbol al unei stări de spirit, al unei credinte sau tendinte.
Subconstientul nostru regizează în fiecare noapte o piesă care are scopul de a ne introduce în atmosfera populată de rolurile noastre din viată si de a ne revela propria existentă cu conflictele si problematicile ei.
Este vorba, în final, de rolurile pe care noi le jucăm în viată, dar care, în vis, sunt interpretate si atribuite celor care pentru noi au o semnificatie particulară.
Actorii din vis sunt purtătorii simbolici ai mesajului pe care subconstientul caută să ni-l transmită pentru a ne revela pe noi, nouă însine.

2 - VISELE COMPENSATORII

Visele de compensatie sunt vise care " ne permit " să comitem acte pe care nu îndrăznim să le facem în stare de veghe, sau pur si simplu nu avem posibilitatea de a le realiza. Sunt vise de defulare, de multe ori cu tentă sexuală.

3 - VISE LEGATE DE STAREA DE SĂNĂTATE

Din astfel de vise putem afla ce stări emotionale stau la baza indispozitiilor noastre.
Puterea mintii este atât de mare încât atunci când nutrim gânduri negative (mânie, invidie, răzbunare, gelozie, supărare, îngrijorare, frică, etc ) acestea influentează corpul în mod subtil, generând atitudini negative care afectează deci planul fizic.
Visele din această categorie au rolul de a ne pune în gardă, de a ne alerta sau avertiza asupra pericolului de dereglare a armoniei interioare care poate pune în cauză buna functionare a organismului, deci sănătatea noastră.
De asemenea, putem primi informatii, în vis, despre o indispozitie fiziologică sau chiar îmbolnăvirea unui organ.
Este bine ca, analizând mesajul visului, să luăm măsuri urgente pentru corijarea atitudinii noastre mentale în vederea prezervării sau, după caz, ameliorării stării de sănătate.

4 - VISE CARE VIZEAZĂ REZOLVAREA PROBLEMELOR

Problemele care ne afectează în timpul zilei ies la iveală noaptea, în vis, din adâncul subconstientului. Acesta oferă solutii pe care noi nu le-am imaginat în stare de veghe.
Sunt bine cunoscute exemplele unor mari personalităti din lumea stiintei sau artelor, care datorează succesul realizărilor de exceptie, "sfaturilor" pe care le-au primit în vis.
Secventele din vis nu sunt aleatorii.
Prima scenă este subiectul principal al conflictului, fiecare scenă generînd o alta până la cea finală care aduce adesea solutia sau ne arată un drum, o cale de urmat pentru a găsi rezolvarea problemei respective.

5 - VISE TELEPATICE

În visele telepatice actiunea care se derulează poate fi o punere în scenă a unei situatii reale, care se petrece efectiv în chiar momentul în care are loc visul.
Poate fi vorba despre un eveniment care se petrece la mare distantă ( poate chiar pe cealaltă parte a globului ) sau în viata unei alte persoane.
Este o perceptie pe care o avem în astral despre o actiune care se desfăsoară în lumea fizică.
Se mai poate ca perceptia pe care o avem să nu se refere la un fapt, o actiune concretă ci la trăirile ( frici, bucurii, etc. ) unei alte persoane care ni se transmit în mod telepatic.
E bine să interpretă acest gen de vise din ambele puncte de vedere.

6 - VISE PREMONITORII

Acestea reprezintă informatii sau întâmplări care se petrec în vis înainte ca ele să se manifeste în realitate în lumea exterioară.
De multe ori aceste vise exprimă doar tendinta pe care ar urma-o evenimentele vietii reale dacă ele ar urma cursul lor din viata curentă.
Subconstientul nostru captează evenimente, fapte, vibratii, tendinte si le interpretează fără ca constientul nostru să poată interveni.
Visul aduce toate acestea la suprafată.
De retinut ca pe un factor extrem de important : noi putem influenta în mod constient cursul evenimentelor dar dacă NU o facem, atunci "premonitia" se realizează. Această schimbare a cursului evenimentelor presupune o atitudine de transformare interioară, de motivatie si actiune.
Idealurile, valorile, scopurile, telul nostru în viată sunt subiectele favorite ale viselor din această categorie.
Ele ne arată valorile noastre reale, cele care ne fac cu adevărat fericiti, care ne aduc cu adevărat armonie si echilibru lăuntric.
Dacă în realitate ducem o viată pe care în adâncul nostru o respingem, visele ne vor arăta acest lucru, invitându-ne să luăm măsurile necesare pentru a fi în armonie cu adevărata noastră fiintă.
Ele ne vor arăta distanta dintre aspiratii si posibilităti.

7 - VISE LUCIDE

Acestea reprezintă o categorie foarte specială de vise.
Sunt vise în care stim că visăm si putem să schimbăm prin vointă cursul visului.
Astfel în loc să asistăm ca spectatori ai propriului nostru film din vis, devenim regizorii acestuia.
Acest tip de vise ne relevă capacitătile corpului nostru astral. Astfel, în acest tip de vise putem călători oriunde, depăsi limitele materiei si folosi vointa pentru a actiona fără limitări.
În lumea astrală întâlnim exact aceeasi situatie ca în lumea realitătii fizice.
Acolo există, de asemenea, grade diferite de dezvoltare, de trăire spirituală si putem întâlni nivele mai înalte sau mai joase de evolutie.
Putem realiza contacte cu alte suflete si schimba mesaje, asa cum o facem în lumea "reală" fizică.

8 - COSMARURI

Cosmarurile care se repetă reprezintă ultima solutie pe care o are subconstientul de a ne arăta că ceva ce nu reusim să întrezărim în noi însine trebuie revelat si înteles.
În acest caz actiunea este mult mai importantă decât trăirile si emotiile asociate acesteia.

8 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Nu stiu sa citesc visele dar cred ca sunt subconstientu starii de spririt in acel moment.Probabil iti inspira o oarece teama chiar fara sa iti dai seama ceva din interioru tau iti spune ca nu e in regula Analizeaza relatia pe care o aveti si vezi daca ii lipseste ceva sau e ceva prea mult. Sau daca nu VISURI DE NOAPTE DUCA-SE CU NOAPTEA.

| kh1ss a răspuns:

Inseamna ca nu ar trebui sa crezi in vise... visele sunt doar niste vise... atat nimic mai mult

| monicaclaudia a răspuns:

Lolz Ca probabil pe zi nu are curajul de a te trage de par )))
scuze pai de ce nu iti iei si tu cartile care cica interpreteaza visele. asa macar poti ca sa te documentezi.(( la cite porcari au scris in ele.))

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Pai asta inseamna bani. salariul, alocatia, un castig ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am visat un baiat drag mie dar nu mai stiu nimic de el? ce inseamna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am visat baiatul pe care l iubesc foarte mult dar nu imi facea mie nimic dar as ail visam cu alta fata sau ca visam ceva care se intamplase dar era asa ceva mai diferit nu stiu dar sa visezi ca te trage de par nu prea sunt cu superstitiile dar daca il visezi pe baiatul care e iubeste inseamna ca s-a gandit la tine acum nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce iseamna cin visezi ca el imii zice ca so gasit pe alta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragutza chiar nu stiu! cauta pe google!