| NYØ2002 a întrebat:

Ce inseamna mamă surogat? Vreau să știu logica!
Adică o femeie nu poate face copii si dupa se foloseste de stomacul unei alte femei! Nu stiu care e logica!
Il poti considera copilul tau de sange sau cum? Eu nu inteleg nimic! Nu-i intr-un fel de adopție? Adica nasti copilul si il dai alteia?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Copilul nu creste in stomac. Daca gandesti asa, e greu sa-ti explic, nu ai intelege nimic.

| AdelinaC a răspuns:

Copilul este al parintilor donatori, iar fertilizarea se face in laborator. Dupa, embrionul se transfera in uterul mamei surogat, care duce sarcina la termen 9 luni. Dupa nastere, copilul este trecut pe numele parintilor reali. Mama surogat renunta la drepturile asupra copilului si nu este sange din sangele ei pentru ca bebelusul isi dezvolta propriul sistem circulator si ia de la mama doar oxigen, anticorpi, nutrienti, dar nu sange in sine. In Romania este ilegala treaba asta, sa nu mai vorbim ca este imorala si nimeni cu capul pe umeri nu va face asta, nici ca parinti, nici ca mama surogat

| NYØ2002 explică (pentru AdelinaC):

Am auzit la serialul indian la care ma uit chestia asta

| Eireann a răspuns (pentru AdelinaC):

Unele femei nu au capacitatea de a purta o sarcina dar isi doresc cu disperare un copil. E o varianta care poate sa fie luata in calcul de unele dintre ele si nu cred ca suntem in masura sa le judecam daca nu suntem in situatia respectiva. In unele tari se poate face transplant de uter pentru cele care isi doresc un copil si vor sa il poarte dar din diferite motive nu ar fi putut altfel.

| alina2k18 a răspuns:

Zici ca traiesti in 1550 laughing sa moara Gibilan laughing
E stiinta nu logicawinking
La faza aia cu stomacu m-ai spart laughing)))))))

| Digikey a răspuns:

"se foloseste de stomacul unei alte femei!"
"Eu nu inteleg nimic!"

Ti-ai raspuns singur.
Daca ai 18 de ani si crezi ca stomacul face copii ai sanse mari sa iesi si tu userul anului pe acest site.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Digikey):

Nu cred ca are 21. Poate e mai mic.

| oz_1736 a răspuns (pentru Mogiojojo):

12 ani sau mai putin. Nu a vazut nici filmele de initiere

| NYØ2002 explică (pentru Digikey):

Chiar fac 18 ani peste o lună! Eu mă uit la filme indiene si de acolo am auzit de mamă surogat

Răspuns utilizator avertizat