| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti, credeti ca eu sunt cel care a gresit? Deci tata tencuia o camera azi si m-a strigat la geam pentru a-mi cere boxa (boxa mea de la calculator) cu motiv ca vrea sa asculte manele, Dani Mocanu si mai stiu eu ce cacaturi asculta el cat timp face treaba. I-am imprumutat-o de o gramada de ori insa azi aveam nevoie de ea, ascultam si eu niste lofi hip hop in liniste in timp ce citeam ceva. Asa ca l-am refuzat, el a mormait ceva iar eu m-am intors la ocupatia mea. Peste nici 5 minute ma trezesc cu el in usa ca cica sa-i deschid, eu stiam ca voia boxa si nu se impacase cu gandul ca l-am refuzat. Mi-a cerut inca odata boxa, eu i-am spus iar ca nu o dau deoarece o folosesc in momentul de fata, s-a enervat si a inceput sa injure de am crezut ca in curand imi sparge usa cu ceva insa a plecat jos injurand. In urmatoarele ore i-am tot auzit gura prin pereti cum injura si aberatiile care le spunea la adresa mea. Am incercat sa ignor si sa-mi vad de treaba mea. Adineauri am coborat jos sa imi iau ceva de haleala cu mine in camera si mama imi tot scotea ochii ca de ce i-am inchis usa in nas (minciuni spuse de el cand facea scandal) si ca nu trebuia sa ma comport asa cu el insa TOT CE AM FACUT EU A FOST SA NU II IMPRUMUT BOXA... Am inteles ca face urat daca ma mai prinde jos si cica ii vina mea. Cat de copilaros sa fii sa faci urat pentru o boxa neimprumutata? Ar fi trebuit sa-i dau boxa si sa puna iar manele pana la 00:00 noaptea la maxim sa se auda toata casa? Chiar nu-i inteleg... Imi cer scuze ca am scris atat, doream sa ma descarc putin.

Răspuns Apreciat de Editori
| Skizzi a răspuns:

Partea bună e că te-ai descărcat. Și legat de situația ta... familii cu "defecte" exista tot timpul. Eu zic sa nu îți bați prea tare capul și să treci peste. Nu e nimeni de vina. Conjunctura a făcut ca sa aveți amândoi nevoie de boxa în același timp. Lasă timpul sa treacă, vor trece și toate neînțelegerile. Dar având în vedere că ai niste părinți oarecum dificil, ar trebui sa faci tu primul pas. Tratează totul cu cap, cu răbdare și calm. Vei vedea că într-un final va fi bine!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Il evit pe cat se poate... nu a stiut niciodata sa se comporte ca un tata normal

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa sant romanii, animale salbatice dezlantiuite, poate generatia noua o sa fie mai intreaga la cap.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru mgtow):

Sa speram...

| Celcestietot a răspuns (pentru mgtow):

Cu cat inainteaza in generatie, parca cu atat mai rau este in cazul multora. Evolutia binelui se vede cu ochi de orb. Uite exemplul americanilor : atunci cand au loc batai in incinta unitatilor de invatamant, cei mai multi elevi filmeaza si instiga la lupta in loc sa aplaneze conflictul.

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Nicio sansa, generatia mai noua sunt mai rai ca generatia mai veche happy

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Simpatic):

Cunosc si eu si pot sa-ti confirm, coarne le mai lipsesc unora.

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Mai prosti inseamna... asa cum romancele au ajuns sa fie curvè in proportie de 99%... urmam exemplul din filmul robocop acum ramane sa vedem robotii care impusca drogati pe drum si salveaza femei nevinovate din situatii de viol. https://www.youtube.com/watch?v=Z931XZ2wfpE

| Andrei200202 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Ai 20 de ani, de ce nu te gândesti să îți cauți o chirie ceva ca sa stai singur si sa ai liniste?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Andrei200202):

Bruh, tocmai m-am mutat in partea bunicilor la etaj in camera construita din banii mei... de ce mi-as lua chirie? laughing Am liniste mai multa aici decat cand eram jos si imparteam o camera cu 2 frati de ai mei.

| Violleta2022 a răspuns:

Cine ti-a cumpaart boxa? Este cumparat din banii munciti de el, sau din banii munciti de tine?
Asta ca sa stabilim cine este adevaratul propietar al boxei si cine avea dreptul sa o tina si cine sa o imprumute.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce fel de raspuns mai e si asta? Evident ca boxa e luata din banii mei, la fel si tot ce detin eu( calculator, tableta, telefon, ochelari, si chiar si intreaga camera in care stau ii facuta tot din banii mei( am 20 de ani si am muncit pentru a-mi cumpara toate astea). Sa mai adaug ca el nu contribuie cu nimic la familie? Sau ca bea de rupe?

| Violleta2022 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Atunci ai dreptate, trebuia sa-ti ceara voie.
Din pacate, sunt chestii de bun simt aici, stai in casa lui, nu platesti chirie, nu ai cumparat-o tu... deci poate beneficia si el de lucrurile tale, in masura in care tu beneficiezi de casa lui.

| LoveSleep a răspuns:

Taică-tu e un țăran fără creier. Cred că până la 20 de ani ai încercat destul să-i faci pe plac. Având în vedere că tu ești copilul si nu el, cel care ar trebui să facă nazuri și sa se comporte imatur ești tu. Sau cel puțin, ar fi mai logic sa fie așa. Nu e treaba ta să te porți cu manusi cu el, dacă singurul lui aport la tine ca persoana, a fost să lase ceva în maica-ta acum 20 de ani.
Nu-ți bate capul cu el.

| Apokales a răspuns:

Pare ca tatal tau este o fire mai sensibila, atata tot, se enerveaza repede. Cred ca trebuia sa i-o dai, oricum, tu citeai si nu aveai nevoie de ea, iti trebuia liniste.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Apokales):

Si daca baga tac su manele avea liniste

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Apokales):

Daca i-o dadeam baga manele si cacaturi de alea la maxim si imi strica toata linistea... Nu ma deranja daca le asculta la un volum normal cat sa auda el, insa lui ii place sa dea volumul la maxim sa auda toata casa.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Andrei200202):

Exact *facepalm*

| Apokales a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Ok, pare ca era singura cale de a scapa de el.

| Clarity a răspuns:

Tu trebuie sa înțelegi ca îs părinți tai, tu vorbești ca și cum ii un prieten care tia cerut boxa și nu ai vrut sa i-o împrumuți. Ii drept ca cum o reacționat tatăl tău ii greșit dar nu ii prima data când un tata reacționează așa.
Și trebuie sa realizezi ca tu stai in casa care au toate cumparate și plătite de părinții tai, ceea ce înseamnă ca ar fi trebuit sa sari sa împrumuți sau sa ajuți nu sa stai in camera și sa manci in camera. Astea o sa le înveți când te maturizezi și înveți sa respecți pe alti. Dar îți înțeleg punctul de vedere, încerc sa ți-l explic mai din partea lu taicato și lu părinți.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Clarity):

Ma consider matur pentru cei 20 de ani ai mei, mai ales comparativ cu unii. Platite de cine? Tata nu plateste curent, internet, apa, etc ci mama( Ii sunt extrem de recunoscator mamei pentru tot, dar putin si lui caci m-a facut). Eu nu cred ca am gresit nimic, si vad lucrurile cat se poate de logic. Nu incerca sa ma faci sa ma simt prost, episoadele lui de nervozitate s-au tot repetat de nenumarate ori de-a lungul copilariei mele iar eu am ajuns sa fiu satul sa-mi mai si bat capul cu el.

| Clarity a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Hey nu încerc sa te fac sa te simți prost, scuze dacă asta simți in momentul asta, voiam sa îți explic din partea lui, știi cum sunt părinți in românia, respect și noi sa facem ce vor ei. Sincer eu nu put importantă pe lucruri materiale, mai ales dacă cineva vrea sa le împrumute, dacă eram in locul tău in situația aia spuneam da 100%. Dar nu știm ce relația ai cu tatăl tău, și ii greu sa te sfătuim, dacă tu crezi ca ai făcut bine, asta crezi, dacă o fost o greseala o sa înveți in viitor. Dacă are comportamentele astea, nu te-ai așteptat sa facă asta? Trebuie sa înțelegi ca fiecare persoana are problemele lui, și mulți au multe pe lista, tot ce poți sa faci ii sa ții le rezolvi pe ale tale. Sa incerci sa faci cât de bine poți.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Clarity):

Multumesc pentru raspuns!