| mIsTeR a întrebat:

Ce parere aveti de copii abandonati la orfelinate?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Sunt copii care au nevoie de afectiune, dragoste, protectie, siguranta, un camin fericit, cu nevoi speciale. Obisnuiam sa merg in vizita la copiii de la orfefelinat si mi se rupea inima cand imi spuneau toti "mama" si cand ma implorau sa-i iau acasa, sa fiu mamica lor! E dureros, daca as avea posibilitatea as infia cativa copilasi.Cine stie, poate in viitorul apropriat...

32 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Sunt copii care au nevoie de afectiune, dragoste, protectie, siguranta, un camin fericit, cu nevoi speciale. Obisnuiam sa merg in vizita la copiii de la orfefelinat si mi se rupea inima cand imi spuneau toti "mama" si cand ma implorau sa-i iau acasa, sa fiu mamica lor! E dureros, daca as avea posibilitatea as infia cativa copilasi.Cine stie, poate in viitorul apropriat...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sunt victime ale unor parinti, de cele mai multe ori, victime la randul lor, lipsiti de afectiune si educatie!
Sunt copilasi care au norocul de a fi adoptati in familii iubitoare unde au posibilitatea de a creste si de a se dezvolta destul de bine..., insa vor ramane cu amintiri triste din viata familiei biologice, cu traume, cu durerea de a nu avea o familie ca alti copii crescuti cu dragoste de parintii lor naturali.

| psiholoaga a răspuns:

Ca probabil or sa creasca dezechilibrati emotional, fara a interioriza ideea de "parinte"; ar putea avea probleme in relatii si in rolul lor de parinte. Doar daca nu e un orfelinat f bun, privat, care sa incerce sa substituie prin personal, aceste roluri. Sau intrebarea era ce credem despre parintii care isi abandoneaza copiii?

eileen
| eileen a răspuns:

Am vizitat adesea orfelinate, mama chiar a lucrat la unul si pot sa afirm lipsa de afectivitate, problemele psihice cu care se confrunta, fizice samd. Trebuie iubiti peste masura, educati pentru ca societatea nu se ocupa de ei asa cum ar trebui si dupa 18 ani ii lasa de izbeliste.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Copii fara copilarie, a unor parinti nematurizati psihic lipsiti de educatie si discernamant.

April
| April a răspuns:

Daca nu sunt adoptati de foarte devreme, vor fi niste adulti cu probleme. Ceea ce este revoltator in problema acestor copii este dezinteresul bisericii care cere bani pentru salariile clerului si pentru construirea de noi lacasuri de cult si niciodata pentru azile de batrani sau pentru niste case maternale civilizate...Nu stiu unde este mila crestina...si ce folos ca toti politicienii isi fac sarguinciosi cruce, la ocazii...

assiris
| assiris a răspuns:

De ei nu am nici o parere am insa despre cei ce i-au abandonat. Aia nu sunt parinti, sunt un fel de criminali.

| DenissaDeea a răspuns:

O parere foarte proasta sincer...aici si statul roman e vinovat de aceste probleme, abandoane din lipsa de dezinteres fata de oameni... daca o familie cere un copil/ii in grija sau sa ii infieze,, adoptie,, pun atatea conditi si pretenti ca prefera sa tina copiii in orfelinat sau sa ii dea in afara tari noastre spre adoptie decat sa ajute copiii aia nevinovati cu ceva...Sant foarte multe famili care isi doresc un copil si nu pot avea copii si isi doresc unul de la stat, dar la noi e ca la nimeni...se vede ca traim in Romania.

| nicky a răspuns:

E dureros cand te gandesti ca majoritatea vor fi in viitor niste adulti cu probleme, cu dizabilitati. Dar asta e. Ce putem noi face? Statul ar trebui sa ia niste masuri pentru. a nu mai fi atat de multi copii abandonati.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Intr-o oarecare masura e bine. Adica... decat sa fie abandonati intr-un... tomberon... mai bine sunt intr-un orfelinat... Cel putin esti sigur ca are cineva grija de ei... Din alta ordine de idei... Nu e foarte bine pentru ei (presupun - nu am cunoscut pe nimeni in situatia asta)... Eu am zis ca as adopta un copil... dar cand voi putea sa-i ofer o viata buna, frumoasa unde sa aiba tot sau cat mai mult...

| leluc a răspuns:

E trist. In schimb nu cred ca se pot face multe.
In afara deschiderii unor organizatii cu programe pentru dezvoltarea potentialului acestor orfani, sau cine stie, poate chiar promovarea lor in tara si strainatate pentru adoptie.

| yami a răspuns:

E trist ce se intampla cu ei acolo, dar decat omorati si aruncati prin tomberoane sau ospat pentru animale, macar asa vor avea o sansa la viata... poate chiar mai buna decat in unele familii care nu si-au permis sa-i creasca sau nu merita sa se numeasca parinti!

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Unii sunt dezorientati, nu prea invata, le place mai mult ``strada``, dar am la scoala doua fete de la camin, foarte sociabile, se poarta intre ele ca niste surori, ce sa mai.sunt fete de nota zece, stiu cum sa se poarte, nu ca altele fetitze superficiale.
Asa ca depinde cum au vazut viata intr-un camin.Chiar daca nu au parinti, isi au grija una de alta .chiar frumos happy

| manoka a răspuns:

Le as luat pe toti acasa ca sa le pot oferii putina iubire, simt o durere cand ma gandesc la ei si ce o fi cu ei cand vor creste... e ff dureros si sunt ff suparata pe statul ROMAN ca nu face mai mult pentru copii abandonati, handicapati, autism si leuchemie. Sa le ajute Dz-ul si sa le ocroteasca pe toti copii neajutoratii.

| loredanarotariu a răspuns:

DOH ce parere sa avem? happy Una buna?
E trist, dar si in regnul animal sunt pui abandonati.
Asa sta treaba. sunt femei ratacite psihic care isi abandoneaza copiii.
Datoria noastra este in primul rand sa nu contribui si noi la numarul acesta de copii abandonati si pe cat ne lasa portofelul sa ii ajutam daca avem ocazia. happy

| just.for.you a răspuns:

Sunt cei mai nefericiti cpoii din lume pentru ca vor creste printre straini, nu vor traii cele mai minunate clipe din viata slor alaturi de mama si de tata, eu una as cauta parintii acelor copii, dar nu l-eas inapoia copii caci daca ei au avut inima sa ii lase pe acele minunate fapturi in voia sortii, si i-as pune sa ii viziteza saptamnal si sa le platesca o locuinta unde sa stea impreuna cu o bonahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi inspira mila.nu ii pot privi in ochi.cred ca si noi am putea sa facem ceva ca sa le fie mai bine si ma simt vinovata fata de ei.eu nu am fost niciodata intr-un orfelinat dar am vazut pe net o multime de documentare despre ei.nu cred ca as putea sa ii privesc si apoi sa plec iar ei sa ramana tot acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un prieten crescut la orfelinat si de cand l-am cunoscut am fost uimaita de cet de multa dragoste si afectiune poate arata celor di jur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E O CRIMA SA LASI UN COPIL LA ORFELINAT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca in masura in care se poate...fiecare dintre noi ar trebui sa-i ajutam... sincer eu imi doresc sa fiu nashica unui astfel de copil... m-ar interesa o adresa a unui orfelinat .am cautat pe net. dar n-am gasit cine stie ce...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii tristi, care au sufletele goale. Pacat ca daca vrei sa adopti este totul impotriva ta si nu inteleg de ce. Eu doresc asta dar am citit ca este foarte complicat, aproape imposibil...asa ca prefera sa ii tina claie peste gramada, neingrijiti, probabil batuti iar de afectiune nici nu poate fi vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

caut ofata pentru casatorie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doresc o relatie serioasa cu o fata din orfelinat pentru casatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine in oras, sunt chiar draguti si talentati unii, dar cu ce rost? Am auzi ca daca un baiat de la orfelinat are o prietena(iubita) oamenii de acolo il bat, nu-i dau mancare, etc... saracii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc andy si sunt de la varsta de 4 saptamini abandonat de propria ''Mama''!
intrebarea este stupida deoarece nimeni in afara de cei ca mine nu au cum sa stie ce inseamna sa traiesti in astfel de locuri!
eu am fost abandonat la centrul de copii nr. 4 din lugoj, si pana sa fiu transferat la un o casa de copii di comuna checea jud. timis am trait un calvar continu!
asta insemnand zile nemancate deoarece eram pedepsiti de directoarea Elena Bot!
care era o scorpie de femeie, pana si acum cand am varsta de 16 ani imi amintesc cu groaza momentele in care ne chema in biroul sau!
cred ca voi scrie un roman despre viata la orfelinat, numai cu gandul la aceasta ''femeie''!

| mIsTeR explică:

Dahappy

| irina1984 a răspuns:

Sunt suflete ranite, si marcate pe viata.

| ela_1729 a răspuns:

Hello :d as vrea sa stiu su eu.o casa de copii din timisoara sau un orfelinat in care pot sa fac voluntariat.:d.multumesc anticipat

| Magdalyny a răspuns:

A mai zis cineva, statul e de vina pentru ca nu pedepseste astfel de fapte, dk ar face strictete poate copiii n-ar mai fi abandonati si-n al 2-lea rand atatea dificultati in legislatia de infiere, dureaza foarte mult timp, si eu vreau sa infiez si m-am interesat.Sunt atatea cereri de infiere dar statul doarme in loc sa ia demersuri pentru aceste cazuri, in fine Romania noastra -rusinea lumii