| Maria3458 a întrebat:

Ce parere aveti de diferenta de varsta intr-o relatie?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideala ar fi de 3 ani diferenta sau varsta sa fie aceeasi, peste e cam exagerat

| RAY a răspuns:

Eu am 90 ea are 20, varsta nu conteaza, cand eram sarac si tanar am vrut sa o am pe mama ei, ce sa vezi eram sarac, dar la 90 de ani am castigat la loto si mam ales cu nepoata ei tinerica si sexy, asa dragi mei varsta nu conteaza, banii sa ai, sanatate multa

| Violleta2022 a răspuns:

Diferenta perfecta este cand barbatul este mai mare cu 3-4 ani si sunt amandoi majori.
Daca este diferenta prea mare, apar divergente si incompatibilitati, relatia fiind sortita esecului.

| sierra1 a răspuns:

Merge - până la un punct (despre ce diferență vorbim aici?)

| Maria3458 explică (pentru sierra1):

Eu am 29 el 37

| CelebraAnonima a răspuns (pentru sierra1):

Care punct, mai exact?

| sierra1 a răspuns (pentru Maria3458):

De ce n-ar merge - 8 ani e rezonabil

-- Sărbători frumoase --

| sierra1 a răspuns (pentru CelebraAnonima):

De la caz la caz - care e cazul tău?

| CelebraAnonima a răspuns (pentru sierra1):

9 ani, eu 17, el 26

| Maria3458 explică (pentru sierra1):

Multumesc de asemenea

| sierra1 a răspuns (pentru CelebraAnonima):

Numai voi puteți decide dacă vă potriviți și dacă vârsta e sau nu un impediment. Baftă!

| Plato a răspuns (pentru CelebraAnonima):

Spune-i pedofilului ca e un pedofil ratat, din partea mea.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Mai verifica si tu din cand in cand niste carti de specialitate sau macar dictionarul. Pedofil inseamna cu totul altceva. Nu are nici o legatura cu situatia lor.
De acord ca unii la 17 ani au mintea unuia de 10, dar la fel de adevarat ca unul de 28 poate avea judecata unui bosorog decrepit, cum e cazul la tine, cel putin in ce priveste sexul, relatiile si ce e legat de ele.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

PEDOFÍL, -Ă, pedofili, -e, adj., s. m. şi f.
(Adult) cu atracţie sexuală pentru copii (indiferent de sexul lor). – Din fr. pédophil. [DEX '09]
Hmm...

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Asa...acum incearca sa observi ce nu se potriveste in context.

| Plato a răspuns:

Cred ca maxim 5 ani ar trebui sa fie diferenta. Bineinteles, daca amandoi au peste 18. (14 si 19 nu e ok deloc!)

| ForeverAlone97 a răspuns:

E ok dacă nu e prea mare

| CleanHeart a răspuns:

Nu am o parere rea, daca se iubesc si se inteleg atunci varsta ramane doar o cifră, hai ca daca e vorba de o fata de 15 cu unul de 30 atunci nu mi se pare ok.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Eu cred ca o diferenta de maxim 3 ani este rezonabila. De la 4 ani in sus mi se pare prea mult.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Intrebarea ta este prea vaga pentru un raspuns rezonabil.
In general mi se pare in regula.

Dar acum vad ca majoritatea adolescentilor ies cu persoane mult mai in varsta, de exemplu o persoana de 14 ani iese cu una de 21. Teoretic 7 ani nu e mare diferenta, nu ni s-ar parea ciudat daca o persoana de 30 ar avea o relatie cu una de 37, dar la 14 ani nu esti nici pe aproape de a te fi maturizat asa ca e o diferenta enorma si nu prea mi se pare in regula in aceste cazuri.

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Conteaza daca diferenta e mai mare de 8-10 ani deja e o problema in viitorwinking

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Personal nu mi-as inchide viata langa cineva cu 10-15 ani mai mare decat mine....La inceput pare totul roz dar dupa ce trece "vraja" iti vei da seama ca de fapt acea persoana te-a schimbat total si nu in sensul bun, te-a schimbat, te-a imbatranit te-a izolatwinking

| Maria3458 explică (pentru JustMeDeea2019):

Multumesc tuturor pentru răspunsuri sarbatori fericite va doresc.

| CelebraAnonima a răspuns:

Varsta nu conteaza, atâta timp cât între parteneri exista intelegere.

| DoarAlin a răspuns (pentru CelebraAnonima):

Varsta nu conteaza, e doar un numar. Si celula din închisoare e doar o camera.

| Johanna014 a răspuns:

Se spune ca iubirea nu are varsta. :-))