| sufletdeing3r a întrebat:

Ce parere aveti de parintii care nu isi lasa copiii sa-si faca iubit/a?

Răspuns Câştigător
| TheLegend1997 a răspuns:

Pai acum depinde. daca ai 12 ani si parintii nu te lasa. ii inteleg. adica sunt super multe fete mici care sunt prostite de "iubitii lor". daca ai deja 14-15 e normal sa ai in prieten/a. pana la urma nu parintii au acea/l iubit/a. ei nu pot alege pentru tine. nu sunt nici impotriva nici de acord cu acesti parinti. trebuie sa ofere libertate copiilor cat trebuie.

26 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunt prea protectori

| Wehrmacht a răspuns:

Fac crize de nervi cand ii vad pe astia cu varstele.De ce dracu' sunt subestimati "copiii" in halul asta?
Si pana la urma de ce naiba trebuie sa stie si parintii?

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu pot să-ţi răspund la întrebare fiind subiectivă, aşa că o voi face din punct de vedere obiectiv.
Cred că depinde de la caz la caz.
Sunt situaţii în care părinţii consideră că copiii lor nu au vârsta necesară pentru a se implica într-o relaţie, vor să-i protejeze, dar sunt şi situaţii în care părinţii pot fi imposibili.
Ştii cum e, nu îţi poţi alege familia în care să te naşti.

Pa-pa.

| mdaria a răspuns:

Acesti parinti incearca sa-si protejeze copiii, din pacate insa copiii se supara pe parinti si oricum fac ceea ce vor ei. Daca ar fi lasati probabil ar fi mult mai linistiti si si-ar vedea altfel de viata, probabil nu s-ar mai ascunde. Oricum, au si ei dreptatea lor, de asta e bine daca se poate sa nu fim suparati pe ei. Ai timp sa ai iubit, o sa te plictisesti de el/ei.

| CautNume a răspuns:

Parinti ce nu realizeaza ca fac mai mult rau decat bine.Copiii oricum vor avea iubit, dar vor ascunde lucrul asta de parinti si vor minti cu orice.Asa parintii nu mai afla nimic si va fi mult mai rau.

| BiuL a răspuns:

Copiii nu ar trebui sa aiba iubit/iubita, copiii trebuie sa se joaca si sa iti traiasca copilaria.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parinti responsabili

| Duucu a răspuns:

Părinții trebuie să ofere libertate.
Mie mi-a fost oferit tot ce îmi doream, am fost lăsat să aleg ce voiam și pe cine voiam, iar asta m-a ajutat enorm.Acum,trecănd prin situația respectivă nu mai am nevoie de sfatul sau voia părinților, și chiar dacă aș avea nevoie, ideile noastre sunt mereu la fel.

| Exilee a răspuns:

O parere chiar foarte buna.

| Rakanishuu a răspuns:

Frate, depinde si de varsta copiilor.
De obicei acei parinti sunt foarte grijulii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atit timp cat nu ti-ai facut un viitor in viata trebuie sa respecti deciziile parintilor tai ca nu degeaba s-au spetit atat amar de vreme sa te creasca intr-un mod cat se poate de civilizat, ai ce manca, ai cu ce te imbraca, la scoala esti? atunci sa fi multumita ca existi si in acelasi timp sa le multumesti parintilor tai pentru aceste lucruri. Alti copii se zbat ca sa-si faca parintii fericiti. "http://www.tpu.ro/......ine-mereu/ " iar altii nu stiu cum sa scape de ei mai repede. Nu vreau sa par rau dar daca stai si pui cap la cap ceea ce am scris imi dati dreptate, ar mai fi de adaugat ca "cum ti-l cresti asa il ai "!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca sunt paranoici.

| lolium a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=KNv0bxRsAts

presupun ca le este mai usor asa decat sa-si imagineze tot felul de scenarii tragice in minte dspre suferinta despartirii, violuri, inocenta furata, rezultate slabe la scoala.etc

| DedeeAndreea a răspuns:

Sincer,eu chiar sunt in situatia asta.Cred ca parintii care nu isi lasa copiii sa isi faca iubit\a sunt foarte grijulii si incearca doar sa isi protejeze copiii.Adica depinde si de varsta. Daca o fata are 14 ani iar parintii nu o lasa sa aiba iubit e destul de ok, baietii din ziua de azi vor doar s*x.
Cand un baiat\o fata are 16 ani, deja parintii ar trebui sa il\o lase sa aiba iubit\a pentru ca la varsta de 16 ani corpul este pregatit.
Asta este parerea mea happy
O zi placuta!

| Rakanishuu a răspuns (pentru DedeeAndreea):

De ce ai scris " s*x "? Nu-i un cuvant vulgar.

| Crissu3005 a răspuns:

Nu cred ca este o situatie ok pentru ca cine vrea iubit va avea cu acordul sau fara acordul parintilor.Este mult mai bine ca parintii sa isi invete copiii cum sta treaba cu relatiile, cu ce ar trebui sa aiba grija, cum ar fi normal sa decurga o relatie la o anumita varsta, consecintele unor alegeri. Cel putin asa au facut ai mei parinti si sunt mai mult decat fericita.

| AlexandraPrincess a răspuns:

Daca copilul are 13-15 ani, parinti nu ar trebui sa lase~! De pe la 16, e normal sa ai! Depinde de varsta! Asta e parerea mea!winking

| SelenaMe a răspuns:

Pana la o anumita varsa a copilului inteleg. Parintii acestia sunt prea obesedati ca copilul sa aiba o cariera sa invete la scoala cand el mai trebuie sa aiba si o viata pe care sa o traiasca. Altora le este frica ca isi pierd proprii copii, sunt gelosi ca acestia nu o sa le mai dea atentie.
Se intelege cand un parinte ii spune copilului sa nu se puna cu nu stiu ce golan.

| tranquilaaa a răspuns:

Cred ca acei parinti tin ls copiii lor happy. Depinde si varsta

| MayanMistica a răspuns:

De ce nu ii lasa? Copilul e copil pana la 18 ani, dupa aceea e matur si raspunde de faptele sale. Daca o minora ramane insarcinata si vine la ma-sa la usa cu burta la gura va suporta consecintele toata viata ca nu i-a ascultat pe parinti. Si mai rau, daca ramane insarcinata si face avort pe cine stie unde va ramane cu o trauma pe care n-o va uita in vecii vecilor. Parintii incearca sa-si protejeze copiii de aceste situatii neplacute. Si nu e vorba doar de sex. Ganditi-va ca la 12-16 ani psihicul unui copil nu este atat de puternic sa faca fata unei traume cum ar fi avortul sau a fi parasita de cel care iti promitea pana mai ieri, Luna si stelele. Multe adolescente au ajuns la spital pentru ca ori si-au taiat venele, ori au luat pastile. Altele au incercat sa scape de o sarcina nedorita si au cazut din lac in put, dandu-se pe mana cine stie cui.

| sufletdeing3r explică:

Readuc aminte la toata lumea ca am 21 de ani si am iubita! Am pus intrebarea asta pentru ca am vazut multi copii care au relatii de la sub 15 ani si ma gandesc ce zic parintii lor si de ce ii lasa thinking

| alezander12 a răspuns:

Le este frica sa nu faca vreo nebunie sau alt ceva.vazi ca acuma se sinucid din dragoste sau ramin insarcinate la 15 ani!

| Mαяуßăăღ a răspuns:

De la 15 ani incolo ( ca fata ), este okay sa ai iubit. Parintii care nu-si lasa copii sa aiba iubit de la varsta aia, sunt exagerat de grijuli, si n-au mai deloc incredere in copilul lor.
Daca ai sub 15. este si normal. Daca din moment ce aprinzi televizorul si vezi numai " fata de 14 ani a ramas gravida. bla bla " :-s si oricum, ce relatie ar fi aia la 14 ani. Nici nu sti ce-i aia iubire adevarata.

| morandi a răspuns:

Nu ca nu-i lasa, dar tu care ai pus intrebarea probabil ca ai sub 18 ani si atunci evident ca au dreptate. Crede-ma iti vor binele nu cred ca nu sunt toata viata lor de acord sa n-ai iubit/a dar daca n-ai inca anii care trebuie sa-i ai pentru asa ceva normal ca au dreptate pentru ca sa-ti vezi de scoala nu de la o varsta vrageda sa incepti cu iubit/e!

| inna15 a răspuns:

Sunt de parere ca ar trebui sai lase! mi s-a intamplat si mie!