| Gaby212 a întrebat:

Ce parere aveti de parintii cu bani care isi trateaza copiii diferit? Fratelui meu care e mai mic decat mine cu vreo 2 ani i-au dat bani de scoala auto si ii cumpara masina, ii platesc lunar chiria etc. Eu stau la camin, lucrez part-time ca sa pot sa imi mai iau cate ceva si merg cu bicicleta.

20 răspunsuri:
| Daniel323 a răspuns:

O sa le multumesti mai tarziu.

| relian a răspuns:

Ce parere? una proasta desigur, pai ce aia is parinti laughing
Gresesc f mult prin ceea ce face, cel putin din ce spui tu.De ce zic asta? Pt ca in loc sa ajute pe al care este om la locul lui, ei ajuta pe aia puturosii in general laughing asta e greseala ce o fac majoritatea parintilor.
Dar gresesc, iar mai tarziu o sa vada.Nu zic acum ca fratele tau o fi lepra laughing dar nu-i bine cum procedeaza ei.Sigur e ceva ce nu le place la tine, dar cu siguranta ei gresesc platind fratelui tau toate alea si pe tine nici nu te baga in seama laughing
Spune cineva pe aici ca mai tarziu o sa le multumesti.Sa le multumesti pentru ce anume? Ca te-au ignorat laughing eu zic ca mai tarziu cand fratele tau le va intoarce spatele si ei or sa te caute pe tine,tu sa procedezi la fel laughing eu asa as face,asta merita,sai trimiti la al ce plateau toate alea.Dar sa le si spui asta,oamenii pana nu le intorci cu aceiasi moneda nu or sa invete nimic,trebuie pusi la punct,chiar des parintii tai, si tu esti copilul lor, mai ales ca tu vezi ce fac ei, magarie ca asta nu trebuie tolerata, aia nu-s parinti asa cum am zis, vezi-ti de viata ta du-te departe de ei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca pe tine te considera destul de puternic pentru a te sustine singur.
Ai grija. sa nu aduni invidie pentru asta.
Eventual spune-le daca ai si tu nevoie de ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nu mi se pare corect. Frații ar trebui să fie tratați în mod egal, pentru că frații sunt egali?
Vorbește cu părinții tăi, și întreabă-i dacă nu poți să stai și tu în chirie și să faci școala auto la fel ca fratele tău. Nu cred că au motiv să refuze. Cum i-au oferit lui, să îți ofere și ție.

| mgtow a răspuns:

Il iubeste mai mult pe cel mic si e mai rasfatat, cu tine sant mai indiferenti e problema comuna des intalnita in chestia asta cu fratii. Taicameu are un frate la fel masa il apreciaza mai mult pe celalalt nu pe taicameu ca asa i so pus pata, lui nu-i pasa oricum. Cand crezi ca dai de greu si nu primesti ajutor de la parintii tai o sa te descurci prin alte metode dar nici tu sa nu-i ajuti cand ajung la mana ta daca e sa fie asa.

| ibaal a răspuns:

Da-i in!
O sa creasca un handicapat social si la un moment dat cand ei se vor duce, si el se duce dracu'...pe cand tu, daca iti stii interesu' o sa prosperi.winking
E o vorba...cine rade la urma, rade mai binelaughing
chiar daca rade ca prostu' laughing

| LoremIpsum a răspuns:

Pe el îl iubesc, nu-i nimic greşit în asta.

| aXy99 a răspuns:

Esti adoptat? Te-ai certat cu ei?

| Ralena a răspuns:

Nu doar parintii cu bani isi trateaza copiii diferit. Toti parintii. Pe cel pe care il vad mai puternic si considera ca l-au educat suficient de bine (aici ar fi cazul tau), il lasa sa se descurce singur. In schimb daca au un copil mai slab, din punctul lor de vedere, mai putin descurcaret, se simt vinovati pentru acesta si cad prada unui santaj emotional care poate dura la infinit. Vor avea tendinda sa supracompenseze lipsa de educatie cu ajutorul ulterior. Aceasta relatie parinte-copil este cea toxica. Cea normala este fata de copilul lasat liber.

| Gaby212 explică (pentru aXy99):

Nu!

| Gaby212 explică (pentru anonim_4396):

Le-am spus odata, ei mi-au zisca rezolvam si tot asa au ramas treburile.

| Gaby212 explică (pentru relian):

Da stiu si eu... Ei n-au nimic personal cu mine, nicio problema... Mereu am fost un tip ok, nu le-amfacut probleme. Frate-meu mai face prostii, bea uneori, pierde noptile aiurea.

| aXy99 a răspuns (pentru Ralena):

Normal era sa le dea bani amandurora, ca doar nu ii iau cu ei in mormant.

| Ralena a răspuns (pentru aXy99):

Nu pentru o dezvoltare psihologica optima. Inteligenta emotionala nu va creste cu acest tip de comportament.

| aXy99 a răspuns (pentru Ralena):

Nu e chiar asa. Mai citeste odata intrebarea cu toate detaliile oferite si ai sa vezi ca discrepanta e mult prea mare.

| Ralena a răspuns (pentru aXy99):

Am citit toate detaliile, si in primul raspuns am explicat comportamentul parintilor fata de copilul mai slab.

| aXy99 a răspuns (pentru Ralena):

Ai explicat din perspectiva ta, nu ai nicio idee despre ce s-a intamplat la ei in familie, e doar o presupunere.

| Ralena a răspuns (pentru aXy99):

Am explicat din punctul de vedere al psihologiei. Perspectiva mea nu conteaza aici, dar ce am spus are in vedere doar informatia care ni s-a dat Daca s-a intamplat mai mult decat atat, se pot schimba datele problemei, d ar acea informatie nu o avem.

| aXy99 a răspuns (pentru Ralena):

Stiu ca nu avem acele informatii, dar tocmai de asta nu ar trebui sa faci afirmatii de genul asta. Teoria rigida trebuie sa se plieze pe cazuri particulare.

| Ralena a răspuns (pentru aXy99):

Nu ai cum sa o pliezi mai mult, tocmai pentru ca nu stii mai multe detalii. daca e sa o iei textbook, parintii supracompenseaza. Sanse minime sa existe alte informatii, gen copilul care primeste bani sa fi fost adoptat, sau sa aiba alt tata, sau copilul care nu primeste sa fi facut ceva ca sa cada in dizgratia parintilor. Dar acestea sunt situatii particulare, nu poti sa raspunzi fara detalii.