| MCRgurl a întrebat:

Ce parere aveti despre adoptia de catre cuplurile formate din persoane de acelasi sex? Mai exact,ce parere aveti despre cuplurile de gay sau de lesbiene care adopta copii? NU vreau critici, vreau doar parerile voastre.Pot fi si pareri negative atata timp cat sunt exprimate intr-un mod politicos si civilizat.

10 răspunsuri:
| ancutsa410 a răspuns:

Sa fim realisti, sunt o gramada de copii care traiesc in medii normale de familie (rezultati dintre un cuplu normal barbat-femeie) si cu toate astea tot ce vad copii aceia intre parinti e cearta si batai.ar trebui sa fim putin "open mind". oricum adoptiile nu se fac cu una cu doua, e nevoie de timp, consiliere psihologica, iar daca parintii respectivi stiu sa i explice copilului ca intr-adevar exista cupluri barbat -femeie dar si persoane LGBT dar cu toate astea ii ofera dragostea si educatia necesara...din pacate in Romania nu v a fii niciodata bine pentru copilul ala.si stii de ce? nu din cauza "parintilor adoptivi" ci din cauza societatii.

| RAY a răspuns:

Nu stiu ce sa spun e greu de spus, oare un copil =baiat va deveni sau va fi putea fie influentat sa devina gay daca e crescut de un cuplu de homosexuali, nu am inca un raspuns stiintific la chestia asta deci homosexualitatea e genetica, dar decat sa sufere la casa de copii mai bine sa creasca intr-o familie, e greu de spus, imi pastrez starea de neutralitate

| T0T a răspuns:

Am o părere proastă. Un copil are nevoie atât de un exemplu masculin cât și unul feminin, însă ce e drept poate fi mai bine decât la orfelinat. Însă clar nu ca în Norvegia unde se fură copiii și se livrează la asemenea cupluri.

| dannyel86 a răspuns:

Nu suntem o societate pregatita pentru un astfel de pas. Nu e nevoie doar de o legislatie corespunzatoare, ci si de o schimbare a mentalitatii in Romania.

| MCRgurl explică (pentru dannyel86):

De acord, dar eu nu ma refeream la Romania.In Romania casatoria gay e inca subiect tabu si nu e nici macar legala, asa ca de adoptii nu mai zic.Dar ma refeream in general.In America e legal, de exemplu.Si voiam sa stiu parerea altora legata de subiectul asta.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Citisem la un moment dat un studiu despre copiii adopatati de cuplurile de acelasi sex.

Lasand la o parte drepturile si libertatile umane, din respectivul studiu rezulta ca si copiii crescuti de aceste cupluri au o tendinta homosexuala mult mai ridicata fata de medie, in plus erau mai depresivi (se intra in amanunt in studiul respectiv, cum ca lipsa exemplului masculin sau feminin ducea la anumite comportamente considerate deviate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Neomarxismul incearca pe toate caile sa distruga familia si societatea si sa diminueze populatia.

| Nilsson a răspuns:

Mie nu mi-ar placea sa cresc intr-o astfel de familie daca as fi fost in locul unui copil dat spre adoptie, nu am nimic cu persoanele LGBT, dar cred s-a ajuns prea departe.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Mie mi se pare perfect normal daca respectivii/respectivele sunt pregatiti/pregatite sa faca acest pas si isi doresc copii din tot sufletul. De fapt cred ca sunt mai multe asemanari decat deosebiri intre cuplurile hetero si homo care vor sa adopte. In plus nu trebuie sa reinventam roata, acest gen de adoptii se practica de ani buni in alte tari si studiile arata ca nu sunt deosebiri in dezvoltarea copiilor crescuti de astfel de cupluri fata de cei crescuti de cupluri hetero.

| vasile999 a răspuns:

Eu zic ca este ceva ok atata timp cat copilul va fi iubit si sunteti pregatiti