| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre copiii care isi trateaza parintii cu indiferenta si dispret? Sau invers, parintii pe proprii copii(am vazut diverse cazuri)? Unde e educatia si respectul de altadata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! In ziua de azi, libertatea a fost inteleasa gresit pe alocuri, sunt e drept, si unii parinti care nu merita altceva decat dispret,(eu nu i-as numi parinti), dar sunt unii care fac totul pentru copiii lor, rabda orice, foame, multa munca, frig pentru ca pruncii lor sa aiba macar minumul de confort! copiii care-si dispretuiesc parintii nu stiu ce comori au langa ei, abia mult mai tarziu realizeaza ce au avut! Cat despre educatia de altadata mai exista, mai sunt unii parinti care incearca sa educe copiii in mod frumos, fara bataie, fara ura, prieteneste! Un copil e precum un copacel, il sadesti il uzi, il legi sa creasca drept, daca nu ai grija de el va creste stramb!

16 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Traim intr-o lume in care parca toate sau schimbat foarte mult, privesti la televizor, citesti presa si te crucesti de violenta care exista atat din partea copiilor cat si din partea parintilor. O lume in care totul parca este posibil. Cine este de vina? În functie de situatie inclini sa acuzi cateodata perintii dar si copii care nu mai stiu cum sa multumeasca celor ce i-au crescut. În final pentru ca si eu sunt parinte si am doi copii cred din experienta mea in timp ca parintii trebuie sa se ocupe foarte mult de copii, sa-i controleze si sa-i tina sub observatie tot timpul mai ales cand intamplator ai un copil cu un temperament mai vulcanic.

| Razvan a răspuns:

Respectul si educatia de altadata s-a dus pe apa Sambetei pentru ca unii nu inteleg ce inseamna democratia. Dupa mai bine de 20 de ani de democratie ne putem "mandri" cu un singur lucru:ca am ajuns jos.Rau de tot. Ce educatie se mai face in scoli? Ce educatie mai primesc copii cand ambii parinti pleca in strainatate si ii lasa singuri? Cum sa ceri respect si sa te astepti sa il primesti daca tu nu sti ce inseamna?
Iar pe copii ii strica mult anturajul.Si uneori prea multa informatie primita de pe net despre niste subiecte mai delicate, stricawinking. In fond e rolul parintilor sa discute cu copilul chestii delicatebig grin

Abh
| Abh a răspuns:

Cred ca undeva intervine o ruptura si se creeaza un cerc vicios.Pacat, copii ar trebui sa-si respecte parintii si viceversa.

| EUSIATIT a răspuns:

E foarte mult de spus dar nu mai comentez prea multe ca. deranjez anumite persoane [MG ] stie tot diferenta de generatii [mentalitate, educatie.]si cam atit

daniela
| daniela a răspuns:

Lipsa de educatie si dragoste

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Si eu am vazut multe cazuri straight face
Nu mai e cum era odata si asta pentru ca s-a dus respectul si fiecare are alte pareriwinking

| Arthur a răspuns:

Instrainarea, goana nebuna dupa bunuri materiale, cit mai multe si de multe ori inutile, ne face sa nu mai avem timp nici pentru noi nici pentru cei dragi noua. Daca am putea intelege ca nu acest lucru ne asigura respectul copiilor si buna crestere a acestora.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Educatia e facuta de parinti: daca e facuta in asa fel incat copii nu ii respecta, atunci e un semn de intrebare pentru parinti in primul rand.

Respectul, dupa parerea mea, nu ar trebui acordat asa degeaba: ar trebui castigat. Si nici altadata nu exista asa de multa educatie si respect, dar erau mascate in spatele prejudecatilor, frica de gura lumii, spiritul de religiozitate ce trebuia afisat etc.

| antonia09 a răspuns:

Educatia este facuta de parinti, iar daca acestia nu au fost educati de catre parintii lor, atunci este foarte grav.
Parintii sunt cei care dau un exemplu copiilor lor. Daca acestia se comporta cu indiferenta fata de apropiati si fata de ei insisi, ce exemplu pot lua copii de la ei, vor face exact ceea ce vad.
In educatia unui copil parintele trebuie sa fie mereu prezent cu sfaturi astfel incat sa ii castige increderea copilului. Daca un parinte nu e in stare sa castige increderea propriului copil, nu va fi in stare nici in relatia cu ceilalti sa inspire incredere.
Pe vremea cand eu eram copil, parintii au stiut cum sa imi castige respectul si nu cu ajutorul dulciurilor (asa cum spun multi), au fost exigenti exact cand a trebuit si prieteni atunci cand aveam nevoie de un sfat in rezolvarea anumitor probleme.

| cosima11 a răspuns:

Pai. copiii care isi trateaza parintii cu indiferenta nu stiu. ar trebui` batutistraight face sincer. pentru ca ei ti-au dat viata si trebuie cumva sa ii rasplatesti, sa le arati respect. si referitor la parintii care isi trateaza copiii cu dispret. e gravstraight face de ce ai facut copilasu` ala in lume? ca sa iti bati joc de el? e strigator la cer. nu mai exista educatia si respectul de altadata. copiii care s`au nascut dupa anul 2000, majoritatea vb urat cu parintii, injura, si totul pentru ei se rezuma la jocurile pe calculator. straight face groaznic

| tim a răspuns:

Aveam o profa care a zis candva,, Sant unele persoane carora nu le ajungi la nas nici cu un bat cu ca. in varf". Deci atata timp cat asa sta treaba, nu e nici o solutie. Daca eu ma cred superior, in orice privinta sau domeniu, n-o sa-mi bag in seama copilul, eu parinte fac totul bine, zic totul bine, nu gresesc niciodata, sau invers copilul se crede asa, nu e nici o sansa.Orgoliile asatea intrec orice gandire logica, si distrug totul.

| botafogo a răspuns:

Nu imi place asta.am vazut si eu.am vazut un clip blaxy girls dear mama si la final a murit mama ei pentru ca nu a ascultat-o a facut infarct si gata.cred ca ar trebui sa dam mai multa atentie detaliilor si mai ales mamei si tatei.mama ne-a nascut si face eforuri supraomenesti sa ne creasca in aceasta criza si noi nu o ptem rasplati cu nimic.De aceea nu trebuie sa ii vorbim urat.trebuie sa o iubim deoarece este mama noastra si cand va muri ne va parea rau ca n-am ascultat-o cand era inca printre noi

| misiik a răspuns:

Este un fenoment in continue crestere, atat pe o parte cat si pe cealata parte.Pe undeva si autoritatile au o parte de vina, au dat legi si sau spalat pe maini, in rest d-zeu cu mila.

| adelina_7242 a răspuns:

Este in special vina parintilor! Parintii nu ar trebui sa-i lase pe copii sa le vb urat etc.Pentru ca copii nu stiu cum trebuie sa te comporti daca nu le spun parinti...

| Instinkt a răspuns:

Foarte proasta eu chiar daca sunt cum sunt beau fumez. golanesc intotdeauna imi voi respecta parintii pentru ca stiu ca ei m-au ajutat mereu(ei au avut grija de mine dar am intrat intr-un anturaj din care abia am reusit sa ies) dar parerea mea despre acei copii e foarte proasta nu o sa observe ce-au facut de cand cand va fi prea tarziu

| primaru a răspuns:

O parere proasta Asta ar trebui sa se invete la scoala Dar trebuie respect reciproc.