| Swetlly122 a întrebat:

Ce părere aveți despre copiii corigenți?

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde mult de ce profesori au și de cum sunt ca oameni

| danbnz a răspuns:

"Foarte buna!"
Ce-ti mai trebuie scoala cand ai un smartphone in mana...

| darrio2007 a răspuns:

Unii pot sa invete dar nu vor iar altii vor sa invete dar nu pot.

| Simpatic a răspuns:

Copii pusi pe distractii mai mult decat pe scoala care trebuie sa recunoastem ca este plictisitoare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu le pasă de scoală.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sunt copii rebeli, care nu invata fiindca nu sunt supravegheati de parinti.
Eu as trage la raspundere parintele, care nu da doi bani sa-si supravegheze copilul si sa-l pedepseasca, daca nu invata.
Nu sunt adepta bataii, dar pedeapsa este necesara, prin confiscarea electronicelor: telefonului, a computerului, tabletei sau laptopului, ca alea ii sunt cele mai dragi oricarui copil.
Si i le-as da, numai dupa ce ia note foarte mari la toate materiile si-mi dovedeste ca trateaza scoala cu seriozitate.

| mihai69 a răspuns:

Niciuna. Mai ales când nu știi din ce motiv a ajuns să fie corijent.
Da, poate că unii sunt leneși, dar mai sunt destui care sunt mai puțin atrași de o anumită materie, sunt alții care au profesori atât de bine pregătiți că nimeni nu pricepe ceea ce predau ei, mai există și cei care au dislexie, discalculie, disgrafia sau dispraxie ori adhd sau autiști...
Însă indiferent de ce anume are copilul acela ca problemă, în opinia mea vina cea mai mare o poartă sistemul - adulții ar trebui să detecteze pe cei cu probleme reale și să le acorde un ajutor adecvat „suferinței" lor, iar celorlalți să le ofere condiții care să le faciliteze învățarea și să-i atragă spre aceasta.
Chiar și aurolacii ar putea fi educați, dacă ar avea cineva răbdare destulă cu ei și mai ales, calificarea necesară.
Dar e mai ușor să spui - „dă-l încolo, că e prost!" și să mergi mai departe doar cu cei care sunt pe undeva prin media socială. Restul... să se descurce.

| Drimmero a răspuns:

Nu am nicio parere, tine mult si de profesori, de materii. Nu toti am fost facuti sa invatam matematica, fizica si chimie sau alte stiinte sau materii inutile precum logica.

Am ramas doar o singura data corigent in istoria mea scolara, nu am suportat niciodata matematica in special si fix la ea am ramas. Jumatate de clasa ramanea corigenta pe atunci,, realizez ca nu eram usa de biserica in ceea ce priveste notele dar nici mediocru, la celelalte materii jonglam cu notele mari.

Profa de atunci era chitita sa ne rupa in note mici, venea, explica 10-15 minute despre lectia de zi si apoi ne asculta, cum dracu sa inveti ceva daca nici ea nu se intelegea? Am avut curajul sa-i spun in fata ca nu inteleg absolut nimic si daca poate sa-mi explice,, iar raspunsul ei 'ia treci tu la tabla' si imi arunca niste exercitii de nici nu stiam sa le citesc, bineinteles ca nota varia de la 2-4 in functie de cat scriam, si uite asta e povestea primei si singurei corigente din scoala,, ramasesem pe primul semestru, in semestrul al 2-lea m-au ajutat niste persoane sa invat, m-au meditat intr-un fel, am inteles de la acele persoane in cateva saptamani o matematica intreaga care n-a fost explicata cum trebuia de la inceput.

Povestea mea e regasita si in altii, profesorii au o mare parte de vina atunci cand cineva ramane corigent la o diferita materia,, bineinteles ca si elevii au vina lor, cei care sunt neseriosi si vin sa faca bascalie, insa raman tot felul de elevi corigenti, chiar si cei care isi dau silinta, iar pe vremea aia se facea scoala ca lumea.

| anonimg a răspuns:

Nu-i judec deloc. Dar sunt unii oameni care răspund de educația lor; aceștia vor fi trași la răspundere.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu am fost corigentă în liceu. Nu eram rebelă pusă pe distracții, doar că aveam o profesoară satanică și ne făceam viața grea una alteia. Ziua și scandalul. Femeia se credea o zeiță, tot timpul ne explica că ea e cea mai frumoasă, deșteaptă și perfectă femeie din Univers pentru că are facultate (singura ei realizare), nu puteai să-i ajungi la nas nici cu scara mașinii de pompieri. S-a certat cu toată școala, nu doar cu mine. Acum are 45 de ani și tot virgină, tot singură cu mămica ei stă acasă și face curat toată ziulica, ahh, KARMA. Ăla era locul în care se simțea ea că domină și face legea. A fost o profesoară teribilă și a fost dată afară, într-un final, de pe la toate liceele bune. Unii profi sunt pur și simplu de rahat. Nu mi se par deloc relevante notele din școală și nu mă grăbesc să pun etichetă pe corigenți. Cazurile diferă prea mult. Chiar și așa, când un copil nu e interesat (chiar deloc) de școală, sunt foarte mulți factori acolo, nu doar lenea. De lene suferim toți.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde...sunt cazuri si cazuri.Contrar opiniilor publice, nu sunt toti niste lepre iar noi nu le cunoastem povestea ca sa fim in masura de a judeca.Desi nu am fost in situatia respectiva, am intalnit copii care au fost, dar ca oameni erau extraordinari, cu putin ghinion in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt scapati de sub control si, cumva, chiar putina mila. De ce? Copiii cu probleme scolare au si probleme de familie, carenta materna sau paterna, traume, suferinte mari, parinti divortati, destrabalati, inconstienti, nepasatori etc. Un copil nascut intr-o familie calumea n-are cum sa ajunga asa.

| Nume6 a răspuns:

Acei copii poate nu sunt buni la acele materii cu corigenţa dar la celelalte da. Plus de asta depinde și de profesor poate ei au știut ceva la materia respectivă dar nu suficient și profesorul nu a vrut să îi treacă că așa era firea lui.

| Ely1234567 a răspuns:

Trebuie să mai lase telefoanele si sa puna mana mai mult pe carte...

| Rihhana1 a răspuns:

Vor pune mana sa invete si vor repara media.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Sunt mai treziti la realitate. Se afla printre triburile revoltate care nu poarta o oala in cap care baga informatii inutile in cap.

| DoarBogdan a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

laughing) Hai sa luam un vagabond de pe langa bloc, care a ramas corigent si nu s-a mai dus la scoala dupa, sa ne lumineze cu informatiile lui "utile" din cap, care au mai ramas. Sigur ca acel copil, numai la triburile revoltate nu se gandeste, nu la un eventual joc de pe telefon pe care a stat pana la ora 2 aseara (De exemplu), sau sa stea toata ziua pe insta, asta daca nu consideri ca asta inseamna sa fii trezit la realitate.

Ce ai zis tu acolo, este doar un fel de revolta a ta, persoanala, o conceptie legata de acest sistem, care nu se aplica in orice caz, cu atat mai putin in orice domeniu, dar ai zis si tu totusi, sa faci referire la ea happy, ca da bine.

Si acum, pentru raspunsul la intrebarea principala, un copil corigent este un copil in primul rand (care este intr-o continua dezvoltare), care nu a invatat astfel incat sa ia o nota de trecere la o anumita materie si a ramas corigent. Asta nu reflecta comportamentul sau, pentru ca nu cunoastem acea persoana, ea se dezvolta pe baza deprinderilor pe care le are despre mediul inconjurator si actiunile sale in acest mediu (sau a celor din jur). De ce nu a invatat si a ramas corigent (daca vorbim doar de o singura materie)? Nu stim, poate nu a putut sa invete, poate a avut ceva sau poate chiar nu se pricepe la acel domeniu si nu poate sa inteleaga. Asta repet, nu inseamna ca este un lucru bun sau rau, deoarece nu tine de domeniul abstractului.

Parere, nici o parere. Sunt momente din viata la scoala, de care trece sau nu trece cineva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Daca esti trezit la realitate, te poti orienta de un amarit de 5 la orice obiect. Oricum, tu vad ca nu prea te intelegi cu romana care este... "o oala in cap care baga informatii inutile in cap"

| vclaudiu7 a răspuns:

Sunt niste copii normali, care nu sunt buni la o anumita materie si refuza probabil sa fie spalati pe creier de acest sistem jegos?
In ziua de azi un copil sau un om in general este judecat dupa cum se prezinta la scoala, conteaza ce ai in cap si mentalitatea pe care o ai ca si om, nu ce ai facut la testul de matewinking