| mirunaioana a întrebat:

Ce parere aveti despre fratii/surorile gemeni/e? Cunoasteti astfel de cazuri? Cum se inteleg? Care sunt avantajele si dezavantajele unei relatii dintre gemeni? Este mai bine sa ai un frate sau o sora geamana decat un frate sau o sora la anumite diferente de varsta sau sa fi singur la parinti? Daca este mai bine, de ce?

Răspuns Câştigător
| hominid dreak a răspuns:

Ca parinte care are gemeni, imi spun ca asa a trebuit sa fie, asa a fost normal, asa a fost dat de la Dumnezeu sa se nasca.Nu cred in reletia interdependenta dintre gemeni, deoarece n-am observat o astel de legatura intre ei.Sunt firi deosebite, au personalitate distincta, fiecare este unicat. E drept, sunt baiat si fata.In rest se comporta normal ca si copii:uneori se ajuta intre se, alteori se cearta.Eu zic ca, decat singur, e mai bine sa ai un frate sau sora cu care sa poti imparti si bucurii si necazuri.Ca si copil iti doresti sa ai cu cine te juca. Mai tarziu parintii se duc, si e bine sa ai un sprijin si in anii maturitatii.Nu sunt de acord cu parintii care nu se rezuma decat la un copil, in afara de cei cu probleme de sanatate.Nu conteaza daca ai un frate geaman sau mai apropiat de varsta.Important e sa ai pe cineva, dar diferenta de varsta sa nu fie prea mare.In rest, meseria de parinte se invata.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mie gemenii mi se par foarte draguti. Cunosc 2 gemeni foarte dragalasi. Sunt la scoala in aceeasi clasa. Unul e bun la mate si celalalt la romana. De obicei schimbau locurile in banci cand erau ascultati ca sa raspunda cel care se pricepe cel mai bine. Jucau farse la profi tongue

| Bacemi a răspuns:

Mi se pare ceva dragut. E frumos in sensul ca doi copii cresc impreuna si se ajuta in orice. Fii sigur ca fiecare va avea o personalitate a lui. Decat sa fii singur la parinti orice varianta e buna. E mai bine sa ai un frate sau o sora de aceeasi varsta pentru ca veti creste impreuna. E bine si sa ai pe cineva mai mare un pic pentru ca te poate invata multe. E important sa te bucuri daca ai un fratior sau o surioara. Nu conteaza circumstantele.

| xibalba a răspuns:

Am 2 colege gemene, dar nu seamana deloc. Una e blonda, alta e satena, trasaturile fetei sunt diferite. Se inteleg bine, se ajuta, una e foarte desteapta si invata mereu si o ajuta si pe sora-sa. Ce sa zic, uneori e bine sa ai o sora geamana. Nu stiu daca e mai bine sa ai pe cineva geaman decat pe cineva cu o diferenta de varsta... in general e bine sa mai existe cineva. Uite, eu sunt singura la parinti si mi-as dori un frate sau o sora... acum imi dau seama, cand eram mica eram tare zgarcita si nu mai voiam pe nimeni.

Copiii care au de mici un frate sau o sora cred ca devin si mai intelegatori, invata sa imparta cu sora/fratele lucrurile la care tin, se dezvolta oarecum altfel. Dar pot aparea probleme cand parintii ii acorda mai multa atentie unuia dintre copii. atunci intervin probleme si invidii. Dar, in final, cred ca e ok sa mai ai un frate sau o sora. Parerea mea e subiectiva, pentru ca nu am avut niciodata o sora sau un frate. deci, realitatea poate fi diferita.

| Larette a răspuns:

Eu am o sora geamana.Hmm,acum nu stiu la ce te referi intreband asta. Dar iti spun cateva avantaje si dezavantaje. Avantajele sunt ca ai cu cine vorbi, daca faceti o prostie dati una vina pe cealalta, iar gemenele/gemenii se inteleg mult mai bine intre ei decat cu un frate/sora mai mic/mare.Dezavantajele sunt ca :
1.Gandeste-te ca ce vrea unul vrea si celalalt.
2.Trebuie sa cumperi totul de doua ori.
3.Este obositor sa ai grija de doi copii(mai ales daca sunt mici) deodata, termina unul de plans, incepe altul.

So, acum, sincer, la varsta asta as vrea sa fiu singura la parinti! laughingDar bineinteles ca e mai bine sa ai o geamana/geaman decat sa fi singur la parinti.

| adamrazvan a răspuns:

Specifica mai clar ca fizic sau zodie

| dadacrazy a răspuns:

Depinde de fiecare persoana, dar pe langa asta sunt si parti bune si parti rele.de ex:poti sai pacalesti pe ai tai sa nju te certe pe tine sal certe pe fratele tau sau sora ta geamana sau poate e rau ca oamenii va cam confunda.