| MorcovMajestic a întrebat:

Ce parere aveti despre intamplarea aceasta a unei prietene?

Vorbeste cu un tip de o luna. Au gusturi similare la muzica. Se apropie un concert de-al trupei lor preferate dar nu au stabilit ca merg la concert sau ceva doar stiau doar ca se apropie concertul.
El ii trimite screenshot ca a luat bilete pentru amandoi.
Ea e suprinsa ca ar fi prima lor intalnire zice wow, multumesc.
Si ala apoi ii zice: acum da-mi banii.
Si ea chiar i-a trimis pe revolut...
Daca a luat fara sa o intrebe nu trebuiau sa fie UN CADOU?
Precizez, biletul e destul de scump...
Ma cert cu ea ca nu ma crede ca e o FRAIERA.
Ce ziceti?
Eu nu-i dadeam UN BAN in locul ei

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Aici cam ai dreptate, odata ce mascarici ala na intrebato, pai cum adica sa cumperi tu pentru mine fara sa ma intrebi?
Poate ca eu nu pot sa merg, poate ca nu am bani, sau chiar nu voia sa mearga cu ala, se apuca bambilici sa faca el pe grozavu ca apoi sa dea cu muci de pereti laughing adica sa-i ceara bani.

Treb sa-i spuna frumos, bv tie, te duci la spectacol, eu am alte planuri laughing sil lasa cu ochi in soare.

Cine stie ce papitoi o fi, or sa sara unia sa spuna ca de ce il jignesc, dar de fapt el a fost cel care a jignioto pe fata respectiva.

Eu sincer m-as fi sintit jignit de gestul lui de amorezat lipit pamintului, cumpara fara sa intrebe dupa care cere bani, ce mai un martafoi laughing
Eu nu ca nu-i dam bani, dar nici nu as mai fi vorbit cu un astfel de specimen laughing

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde. Depinde de relatia lor. Fiecare relatie isi are specificul ei. Crede-ma ca am auzit lucruri mult mai ciudate intr-o relatie decat asta. Daca ea a acceptat fara probleme sa ii dea banii, poate sa nu fie nici o problema. Sotia mea are doua prietene, doua prietene care chiar sunt in stare de orice pentru ea, deci chiar sunt prietene adevarate. Dar cand e vorba de bani, se poarta intre ele mai ceva ca la banca happy. Odata au facut ceva cumparaturi, s-au imprumutat una de la alta, a iesit ceva incit pe urma au trebuit sa vada ce si cum, sa calculeze cit si cui datoreaza fiecare. Am ramas surpins sa vad ca fac calculele pana la ultimul leut! M-am luat atunci de ele, ca cum se pot numi prietene daca fac asta, pentru un prieten mai lasi de la tine cand e vorba de ceva, nu trebuie la bani sa mergi pana la ultimul leu. Raspunsul lor, a toate trei a fost transant: e pentru ca sa nu fie nici o discutie mai apoi. Asa au stabilit ele de pe cand erau in facultate, si pe asta au mers. Chiar daca oricar dintre ele ar fi in stare sa dea pielea de pe ea pentru celelalte. Asta e una din trasaturile distinctive a relatiei lor
Desigur insa ca prietena ta e o fata de treaba daca a scos banii fara sa zica nimic, daca a acceptat asta. Si tipul e cam badaran. Eu in locul ei nu as considera asta a fi prima intalnire. Eventual o intalnire cu un amic. Pentru ca daca tipul nu a fost in stare sa faca un gest frumos sa ii faca biletul cadou la prima intalnire, e clar ce fel de om e, si ca va cintari mai apoi tot ce face sau nu face ea, cerindu-i socoteala, si sa plateasca.

Bula
| Bula a răspuns:

E o experienta de viata, o lectie la "Scoala Vietii".
Asa se cunosc oamenii.
Din povestile intamplate altora nu se invata (atat).

| Drimmero a răspuns:

E un gest ghiolbanesc si nu se fac d-astea, ori ii facea un cadou si achita de la el daca tot voia sa o faca pana la capat, ori nu mai facea nimic, a dat cu mucii in fasole la faza asta, trebuia sa o intrebe, practic a obligat-o sa achite ceva ce nu ceruse, vorba altcuiva de pe aici, poate i-a dat teapa doar sa ia niste bani de la ea, cat despre ea...cam fraierica fata, prea mult bun simt gratuit.

| MorcovMajestic explică (pentru Drimmero):

Asta am zis si eu prea mult bun simt strica!

| J0B0MAT a răspuns:

Logic că nu trebuia să îi trimită bani. El a cumpărat (deși poate nu a luat) fără să o întrebe dacă dorește să îi cumpere. E treaba lui ce face cu banii.

| haileewatson a răspuns:

Ea nu a cerut niciun bilet, asadar nu avea motiv sa ii trimita bani. Nu trebuia sa faca asta, mai ales daca se cunoaste cu el de o luna. Chiar are incredere? De unde stie ca screenshot-ul ala nu e fals si ala i-a furat banii?winking

| MorcovMajestic explică (pentru haileewatson):

S-au vazut o data si ea ii cauta scuze zice ca e genul ala timid care nu stie sa comunice
I-a dat biletul nu sunt furati dar mi se pare un prost oricum si timid si netimid!

| nukeyly a răspuns:

Pe nepusa masa "a luat bilete"? gresit! le-a facut rost moca si a scos si profit frumos de la o parasuta oarba.
Supriza e gratis, in rest e interes, eu ii ceream bonu fiscal.