| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre lgbt?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ma interseaza decizia personala si sexuala a oamenilor, si nu-mi pasa ce preferinte sexuale eu. In rest, sunt oameni ca si noi!

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In lumea asta mare sunt si lucruri nefiresti, chiar daca unii le considera absolut normale.

| Adry05 a răspuns:

Eu nu am in general nimic cu nimeni care nu face rau nici mie nici altor oameni, daca unii asa ajung sa iubeasca, nu ma deranjeaza cat e o dragoste pura si neinfluentata de nimic. Insa, toata debandura asta care se face in lume, homosexualii care se ataca din orice (aaa, de ce cuplu e considerat doar femeie-barbat?! De ce nu apare si barbat-barbat, femeie-femeie) ma enerveaza. Nu vad de ce s-ar oficializa casatorii intre ei, relatia nu le ajunge? Mi se pare destul de aiurea ca intr-un certificat de casatorie sa apara Ion casatorit cu Gheorghe. Nu stiu, nu ma apuc sa arunc cu pietre in ei, dar pana la urma din punct de vedere biologic relatiile homosexuale nu sunt normale, dovada fiind chiar corpul uman, daca ar fi putut avea loc, femeile ar fi avut de asemenea si penis iar barbatii si vagin. Daca ei asa s-au dezvoltat, bun, fiecare traieste cum vrea, dar nu mi se pare ceva normal motiv pentru care nu ar trebui sa fie strigat in dreapta si-n stanga ca o normalitate.
E opinia mea, nu sariti acum ca hienele pe mine.

| andreia67 a răspuns (pentru Adry05):

Normalitatea e o notiune extrem de relativa. Cat despre casatorie este un contract, cu urmari in plan economico-social. Daca judeci logic ai sa vezi ca asa e si este ilogic sa privezi cetatenii de niste drepturi doar pentru ca au un partener diferit de al majoritatii. Sau un alt exemplu: un cuplu casatorit, cu copii, in care unul din parteneri isi schimba genul legal. Dupa lege, ar trebui sa divorteze dar niciunul din ei nu doreste asta.

| cristi202 a răspuns (pentru Adry05):

E ca la curent, ai un plus si ai si un minus, ai nu nul, si ai si o faza, daca vrei ca lucrurile sa functioneze. happy

| anss23 a răspuns:

Suntem oameni cu totii. Nu cred ca are vreo relevanta ce orientare sexuala are cineva, atata timp cat nu raneste pe nimeni prin actiunile sale.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu sunt T-ul din LGBT si majoritatea prietenilor si cunoscutilor sunt la fel. Sunt exact la fel ca ceilalti oameni, nu vad diferente semnificative. Pana sa realizez ca sunt trans nu am cunoscut pe nimeni care sa fie LGBT desi probabil am intalnit destule persoane care erau dar nu stiam de ele.

| TheSpell a răspuns (pentru andreia67):

Vorbind de asta. Am aflat recent că prietena mea cea mai bună, pe care o cunosc de 15 ani, e bi.
Bineînțeles că n-ai cum să-ți dai seama. De ce? Pentru că și ei sunt oameni normali.
Oameni importanți din lume au fost homo. Și au reușit mai multe decât mulți hetero. Sau ar fi trebuit să-i împușcăm și pe Freddie Mercury, Oscar Wilde, Socrate, Michelangelo, Platon, Leonardo Da Vinci, Goethe, Hans Christian Andersen și mulți alții? Ce ar fi fost lumea fără ei? Ar fi meritat să moară doar pentru că iubeau altfel?
Sunt total de acord cu tine.

| andreia67 a răspuns (pentru TheSpell):

Majoritatea femeilor sunt bisexuale, sunt studii recente care confirma asta. Cat despre Andersen e o situatie mai speciala, nu a fost gay in sens strict, daca vrei vorbim mai mult in privat.

| SERIALS a răspuns:

Inainte aveam o atitudine negativa, acum neutra spre pozitiva, fiecare face ce vrea atata timp cact nu afecteaza societatea! Iubire si fericire tuturor.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru SERIALS):

Cum nu afecteaza societatea cand vezi cum se ling pe strada 2 bul@ngii si mai nou vor sa li se dea voie sa adopte si copii? Ar trebui sa ramana intr-un cerc al lor acolo izolați de civilizatie laughing fara sa mai faca tam-tam si sa mai ceara si nu stiu ce drepturi.

| SERIALS a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Pai si ce daca se ling? Toti au dreptul sa se linga, si sa adopte copii.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru SERIALS):

Sigur ai vrea ca fiul tau sa vada 2 d-aia cum se ling ostentativ? Cum te-ai simti ca parintii tai sa fie Gheorghe si Ion? rolling on the floor Nu-oi fi eu sanatos, cine stie.

| TheSpell a răspuns (pentru DovleacTurbat):

În Romania n-o să vezi niciodată doi sau două care se ling din cauza discriminării. Din cauza oamenilor care judecă. În plus nu văd de ce nu i-ar lăsa să adopte copii. Mai ales pe lesbience, care teoretic sunt 2 mame.
Îți înțeleg opinia pe-o parte, pe de alta, mi se pare de prost gust să zici că- ar trebui să stea izolați de civilizație -
Să zicem că se întâmplă inevitabilul și o să ai o fiică/fiu homo. Îi sechestrezi în pădure?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru TheSpell):

Il/o desmostenesc. I-as impusca in cap, dar e pedeapsa mare. Fie ca, crezi, fie ca nu se intampla si la noi ca 2 bulani sa se mai pupe, sa nu vorbim de mici "locuri" prin păduri unde-i paradisu' lor, se ard pe acolo ca iepurii. Prin toaletele hotelurilor, pensiuni. Dadusem de un documentar despre asa ceva cu locuri de la noi, dar nu l-am mai gasit. In legatura cu 2 mame laughing cum crezi ca s-ar simti acel copil? Cand restul copiilor au 1 tata si 1 mama. Sau copii cu 2 barbati ca drept parinti? laughing Sper ca ii rezolva nea Trump, dar nu prea cred ca si-ar pune toata Europa si nu numai in cap (nu ca n-ar avea-o deja laughing )

| SERIALS a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Eu cred ca ii ok, iata sunt parinti hetero alcoolici si nu au grija de copii, de aia ce zici? Fiecare parte are si pro si contra, dar mai bine parinti gay cuminti decat niste parinti hetero alcoolici

| SERIALS a răspuns (pentru DovleacTurbat):

In principiu copiluli sa-i fie bine in familie si sa simta dragostea. Restul nu conteaza, parerea mea.

| TheSpell a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Sunt sigură că după ce îl crești 16-17-18 ani, o să-l împuști în cap laughing
Există părinți hetero care își maltratează copiii, îi omoară, etc. Pe ei nu-i condamnă nimeni doar pentru că sunt hetero? Ți se pare normal?
Majoritatea homosexualilor sunt inteligenți, fie că e vorba de femei sau de bărbați, oamenii ăia chiar își doresc respectivul copil.
Îți dau un exemplu. Matt Bomer. A fost căsătorit cu Simon Halls și au 3 copii. Copiii vor crește, vor vedea că au un tată cu milioane poate miliarde de dolari în cont, logic că vor primi și o educație bună. Crezi că o să-i doară undeva că ei au 2 tați? Nu.
A zis odată Cheloo că dacă s-ar lua după ce zice lumea, n-ar mai ieși din casă.
Exact despre asta e vorba. Copiii ăia fiind crescuți cumsecade, nu cred că vor pleca urechea la tot ce se zice.
În orice caz, îți trebuie o mare putere de înțelegere ca să accepți.
Mersi de părere laughing

| DovleacTurbat a răspuns (pentru TheSpell):

Tot fratele lui de trupă si anume Ombladon spunea acu vreo 10 ani "Nu o sa accept ca, copilul meu sa vada 2 homosexuali ce se ling ostentativ pe strada" happy. Una e exemplul tau in care ai spus si tu ca sunt foarte bogati si alta ar fi Romania laughing. Eu unul nu voi accepta niciodată asa ceva, tu adica voi draga mea faceti ce vreti. Eu nu mai zic nimic ca mi-au sărit ăstia în cap deja (foarte bine educați de altfel, se presupune ca accepta ca "erorile genetice" sa le numim asa sa trăiască printre noi, dar nu-mi accepta parerea mea si ca mine mai sunt cativa laughing ). Iti apreciez gusturile muzicale happy.

| andreia67 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Dar daca se ling o fata si un baiat te deranjeaza? Sau 2 fete? Pe mine ma deranjeaza excesele in public indiferent cine le face. Si nu vad pe cine ar deranja daca 2 baieti sau 2 fete se tin de mana sau se imbratiseaza. Cat despre copii oriunde le-ar fi mai bine decat in orfelinat. Si sunt foarte multi copii crescuti de 2 femei (mama si bunica) sau, mai rar, de 2 barbati (tata si bunicul).

| andreia67 a răspuns (pentru TheSpell):

In maximum 10 ani o sa fie si la noi. Generatia de 15-20 ani e fantastica. Poate nu la Cuca Macaii dar in orasele mari e destul de sigur si acum. Cat despre lesbiene nu au neaparat nevoie sa adopte, una din ele poate naste cu un donator de sperma, este legal si acum.

| ShutUp01 a răspuns:

Sincer,nu am avut niciodata o parere buna despre aceste persoane.Nu stiu, nu am putut sa ii simpatizez, oricat as fi incercat.
Nu noi ne alegem orientarea sexuala, asa ne nastem sau se schimba de-alungul anilor.Sunt si ei oameni, fiecare cu viata lui, dar parerea mea nu se va schimba.Pur si simplu ii displac, fara a avea un motiv intemeiat.E doar parerea mea.

| andreia67 a răspuns (pentru ShutUp01):

Sa stii ca te inteleg, la varsta ta aveam idei inca si mai vagi dar erau anii 1980. Probabil nu cunosti personal pe nimeni sau mult prea putini pentru o parere obiectiva.

| ShutUp01 a răspuns (pentru andreia67):

Daca nu erai trans ai fi avut o alta opinie.Eu nu fac parte din categoria LGBT, motiv pentru care inteleg doar ce e normal si logic, nu pot intelege/accepta ceva total anormal biologic.N-am nimic cu ei, e parerea mea.Dar nici cu trecerea timpului nu se va schimba.

| YTproHACK5 a răspuns:

E naspa