| SERIALS a întrebat:

Ce parere aveti despre sexul in relatie? Gen formezi o relatie, e necesar sa cunosti persoana o perioada ca mai apoi sa ajungeti la sex, sau mai bine sexul sa fie la inceput. Dupa parerea mea, cred ca e necesar sa treaca o perioada ca X si Y sa se cunoasca, daca se ft dupa prima sau a doua intalnire, dispare misterul si totul se duce pe apa sambetei, a fost doar sex. Daca consideri ca acea persoana ti-e draga si ai vrea sa petreci mult timp cu ea, mai bine sa nu ne grabim sa ajungem in dormitor, sa lasam timp sa ne cunoastem mai bine. Voi ce parere aveti? Poate povestiti din experimentele voastre ce ati patit? Ce ati inteles.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Cu siguranta mai bine din timp.
ca sa iti dau un exemplu, este ca si cum, ai incepe un joc si ai trece de la nivelul 1 direct la nivelul 200. si l-ai terminat. ei bine... unde mai este distractia/ nu mai bine iei tu fiecare nivele pe rand si le termini/ cu ocazia asta te mai bucuri si de joc.

revenind la ce ai zis tu, e mult mai bine treptat dar nu dupa cateva luni. cel mai bine ar fi minim un an. insa depinde si de varsta partenerilor si cel mai mult de fata ca na... baiatul are mereu chef =]].
in orice caz, sex-ul trebuie facut din iubire nu din curiozitate de exemplu si e o chestie care ar trebui sa-i bucure pe ambii parteneri. acum mai depinde si ce intentii au fiecare, mai ales baiatul. daca nu o lasa balta pe fata din prima noapte e ok.

si cand zic sex facut din iubire, ma refer si la faptul ca, relatia ar,, supravietui' si fara sex. adica nu s-ar baza doar pe asta si fara sex ar fi rip. de exemplu o fac o data, de 2 ori, 3 ori si dupa poate unul dintre ei nu mai are chef si ajung sa nu mai faca timp de luni bune. ei bine atunci persoana care vrea, nu ar trebui sa o lasa pe cealalta doar din cauza ca nu are cealalta chef si dupa se duca sa o faca cu altcineva. ar fi chiar penibil. daca tot ajungi sa formezi o relatie cu cineva, una de lunga durata, mai faceti si sex si dupa gata. se duce totul de rapa/ mie nu mi s-ar parea normal. de asta majoritatea fetelor prefera sa faca dupa nunta. tocmai de teama de a nu le lasa barbatul balata dupa acea noapte. adica el a primit ce si-a dorit si gata... nu mai are nevoie de fata, bye.
de asta nu cred eu ca unii barbati s-ar casatori cu o femeie doar pentru sex. daca asta era adevarata lui intentie atunci isi cauta una care era disupusa sa-l multumeasca nu sa stea el 1-2 ani dupa una, sa se si casatoareasca, bla bla bla, doar pentru o singura noapte, sa fim seriosi.
ok. ma cam abat de la subiect. scuze. repet, mai bine treptat. fiecare lucru la momentul potrivit si e bine sa o faci daca relatia o sa supravietuiasca si fara asa ceva.; 0

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca o faci rapid se va termina si rapid relatia, cel putin asa spun studiile

| DroIja a răspuns (pentru RAY):

Ce studii? Studiile lui tanti Mioara de 40 de ani de pe TPU, a treia în clasament pentru răspunsuri prompte la categoria „Grădinărit, murături" și „Relații"?

| RAY a răspuns (pentru DroIja):

Da

| SG1995 a răspuns:

Evident depinde de dinamica cuplului, da e okay, ca un cuplu să se cunoască un pic inițial, dar există când persoanele s-au cuplat abia după ce-au întreținut relați sexuale. Cât despre mister nu dipare, aceasta va exista cu sau fără sex.

| Teffan a răspuns:

Ești cool.

| sEusebiu a răspuns:

Ah vai ce dragut, ce etic si bine crescut esti, dar totusi naiv.Totul depinde de persoana de care dai, majoritatea oamenilor din ziua de azi simt niste oxitocina si boom gata ei iubesc persoana respectiva, in cazul ala e bine sa faci sex cat mai repede ca sa nu-ti pierzi timpul dejaba, deoarece iubirea aia hormonala trece.
In cazul in care iti place de o persoana si va potriviti la nivel psihic si la gusturi merita construita o relatie stabila unde sa pastrati un interes unul fata de celalalt.

| DroIja a răspuns:

Îmi pare rău, dar nu pot lua în serios răspunsurile unor persoane care consideră că sexul se scrie „sex-ul", așa c-o să-mi dau și eu cu părerea, că poate știu mai bine ce zic.

Niciunul din oamenii care-mi ziceau de „misterul" din cadrul unei relații n-a știut să explice la ce dr*cu se referă cu asta, și, mai ales, n-a știut să explice cum poate el dispărea din cauza sexului timpuriu. Poate tu știi și ești capabil să mă lămurești, cine știe...
Totuși, dacă acest mister se leagă de sex și de faptul cu nu știi cum arată încă mădularul partenerului sau cum se manifestă partenerul în pat, înseamnă că relația pe care ești capabil s-o ai cu cineva e una foarte șubredă încât să se destrame din cauza lipsei unui asemenea „mister".
Dimpotrivă, aș considera că misterul unei relații constă în descoperirea, mai degrabă, a caracterului celuilalt, pentru că aici chiar ai ce descoperi, ai ce analiza și ai suprize la care te poți aștepta. Dar, mă repet, dacă tu știi să-mi explici la ce se referă misterul ăsta, eu sunt gata să te ascult.

Părerea mea e că cu cât îți dorești o relație mai stabilă cu cineva, cu atât trebuie să-ți dai seama de importanța factorilor definitorii care pot face diferența între un partener de viitor și unul cu care nu vrei să mai împarți nicio zi din viața ta de acum încolo. Unul din acești factori este sexul. Cu cât descoperi mai devreme că sexul cu acea persoană este foarte trist, cu atât e cazul să te desparți cât mai repede de ea. Nu îți poți pierde timpul și sentimentele într-o relație care știi de la început că este moartă din punct de vedere sexual. Nu îți poți pierde timpul astfel pentru că tu vei trăi cu o mare insatisfacție, și pentru că că îți pui partenerul într-o poziție proastă: ori vei fi nevoit să-l minți că te satisface sexual, ori îl vei inhiba el știind că nu e pe măsura așteptărilor tale. Iar ambele duc la același deznodământ, o relație moartă dpdv fizic.

Cu cât amâni mai mult sexul din principiul „pierderii misterului" (wtf) și alte principii morale (nejustificate, de alfel, cum ar fi, de exemplu, frica că te va părăsi după sex), cu atât amâni mai mult un deznodământ care, peste o perioadă prea lungă, va fi același, iar despărțirea aproape imposibilă sau dacă ar fi posibilă, cu efecte foarte greu de ameliorat. O fată care apreciază la iubitul ei simțul umorului și inteligența va fi oripilată să afle după două luni de relație că de fapt tipul de care e îndrăgostită o are mică sau nu știe unde să și-o bage sau că nu poate avea parte de o partidă de sex mai lungă de cinci minute cu acesta. Nu zic că va simți neapărat dorința să se despartă de el, dar, în cel mai rău caz va fi tentată să trăiască cu frustrarea că nu va putea avea niciodată un o*gasm cu el și nici nu îi va putea răni sentimentele spunându-i că treiăește cu el cele mai patetice experiențe sexuale.
Un băiat care apreciază frumusețea și formele iubitei lui, la fel și inteligența ei, va fi oripilat să afle că a așteptat luni de zile să facă sex cu aceasta, pentru ca atunci când ajunge în pat cu ea, să nu i se permită decât o penetrare și o ejacuIare într-un șervețel sau prezervativ. Se va simți prost să îi ceară iubitei lui un oral considerând că o va jigni prin această propunere (de altfel normală dp lui dv) și nici nu își va permite să-i reproșeze că e prea frigidă sau neexperimentată.

Scenariile pot fi diverse, dar cred că m-am făcut înțeleasă. Cu atât mai trist e pentru partenerii care chiar așteaptă până la căsătorie. Nu zic că sexul e un motiv de despărțire, dar e un motiv de frustrări, e un motiv de insatisfacție și infidelitate. Eu consider că insatisfacția și infidelitatea sunt motive serioase să nu îți mai dorești o relație cu cineva. Consider, de asemenea, că potrivirea caracterelor e una din cele mai importante priorități.

A, și încă un pont: dacă considerați că cineva se desparte de voi sau că nu vă mai caută după ce v-ați culcat cu el, vă înșelați amarnic! Sexul nu e niciodată motiv de despărțire. Sexul prost... este. Așa că puneți-vă două întrebări:
1. Sunt chiar așa de prost la pat? sau
2. Persoana aia nu m-a mai căutat pentru că am făcut sex cu ea sau pentru că sunt anumite lucruri care nu o atrăgeau încât să-și dorească o relație cu mine?

| octaviatatar a răspuns:

Parerea mea e ca x si y trebuie sa nu faca sex decatdupa casatorie pentru ca dupa parerea mea sex-ul este o actiune a dragostei profunde cu care dai nastere la o fiinta minunata pe pamantul acesta care va semana cu persoana de care esti indragostit/a. Eu asta cred, dar daca ar fi sa ne luam dupa ce zice lumea in momentul asta... cred ca ar fi mai bine sa cunosti persoana deoarece ai putea lua boli de care nu mai poti scapa.

| dreams0423 a răspuns:

Eu zic sa nu faci asta de la inceputul relatiei, incearca sa o iei treptat ca daca faci asta din prima relatia voastra se va baza pe chestia asta adica nu o sa mai aveti alte subiecte in afara de sex.