| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face ca mama mea sa accepte relația pe care o am cu o fata de 17 ani? Am certuri zilnice cu ea din cauza asta și nu vrea sa ma înțeleagă și pe mine. Simt ca nu mai pot. Zice ca să o las ca e minora și sa îmi găsesc alta de vârstă apropiata 20-40 ani și chestii din astea...
Are numai concepții idioate despre fetele din ziua de azi.
Ca ea fiind minora se vede când cu mine când cu mai mulți și în viziunea ei ca dacă unu profita de ea. Cică eu aș cădea în plasa ei ca eu sunt iubitul ei. Ca urmărește ceva ascuns sa profite de mine și sa fiu dat pe mana politiei.
Aștept soluții. Ce pot face în situația asta? Dacă mă mut singur în chirie o sa fie mai bine? Voi sta și eu liniștit. Ca nu mai rezist fraților. Sunt aproape 16 ore de când nu dorm și simt ca nu mai pot din cauza ei ca din vina ei se simte mama rău.
E risc sa ai o relație cu o minora de 17 ani pana la urma? Eu având 24 de ani?
Va rog citiți tot și sa îmi dați un sfat serios. As vrea sa discut cu cineva în privat despre relații și cum e cu mutatul singur în chirie!

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spune la mama sa te duca la o case de toleranta, fiindca nu mai poti fara femei. big grin

| ania a răspuns:

Insoara-te cu ea daca si parintii ei sunt de acord ca sa ai si binecuvantarea Domnului, muta-te apoi cu ea si se vor obisnui toti cu ideea.

| xRaffy a răspuns (pentru ania):

Eu nu cred asta. Nu o sa fie niciodată de acord. O simt ca are probleme psihice mama.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Ca sa se casatoreasca cu ea ii trebuie dispensa de la parintii fetei, aprobata de autoritatea tutelara, deoarece nu are 18 ani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru xRaffy):

Si atunci de ce te mai framanti. Fa ce crezi de cuviinta. Un singur lucru sa ai grija: daca vreti sa va mutati impreuna trebuie sa fie de acord si parintii fetei, altfel ei pot sa faca reclamatie de parasire a domiciliului de fata si corupere de minori din partea ta.

| romeo78 a răspuns:

Mutatul împreună trebuie făcut doar dacă și fata acceptă.
Mutatul împreună înseamnă un caiet de cheltuieli lunare.
Mutatul împreună înseamnă să renunțați la cheltuieli inutile.
Mutatul împreună înseamnă că trebuie ca fata să termine școala.
Mutatul împreună înseamnă că nu trebuie să aveți un copil în perioada următoare până are și fata un serviciu.
Mutatul împreună înseamnă a vă muta la periferia orașului unde chiria este mai mică.
Mutatul împreună înseamnă să fiți un tot!
Dar, mai ales, trebuie să nu lăsați niciunul dintre părinții voștri să intre între voi doi.
Altfel, dacă ea se va lăsa influențată de părinții ei va fi dezastru!
Oricum, a spune că are 17 ani, ar trebui să spui câte luni mai are până la majorat.
Iar, legal oricum nu prea vă mai poate face nimeni nici un rău.

| Simpatic a răspuns:

Diferenta intre voi nu este mare, dar din propria experienta iti spun ca cel mai bine este pe viitor sa vorbesti cu o fata apropiata de varsta ta, cele mai mici sunt idioate cum ziceam o stiu din experienta, nu inteleg viata nu stiu ce si cum se mananca, multe dintre ele nu inteleg cum e o relatie cu un baiat.
Cu mutatul e alta chestie, ai bani, muncesti, cu ce o intretii? Dintr-un salariu amarat nu te baga acum la chirie si chestii doar ca te certi cu maicata, poate si mama ta are dreptate intr-un fel nu iei si asta in calcul?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

C am are dreptate mama ta, tu ai 24 de ani cauta ti una de 22 cel mult nu de 17, gîndeste te părintii fetei poate fac plîngere la politie ca i corupi minora, mama ta te iubeste si i ti vrea binele chiar daca tonul pe care i ti spune este dur, ce treaba ai tu cu fata aia de 17 ani? Ai facut sex cu ea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă poți contacta în privat.
Dacă ai bani de chirie, mută-te.

| Catrice a răspuns:

20-40 ani wtf surprise

| xRaffy a răspuns (pentru Catrice):

Cică asa din păcate. sad dar eu o vreau pe fata asta de 17 ani și ea nu vrea să înțeleagă și sa nu mai facă crize aiurea.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Te rog sa stergi golan din numele tau pentru ca nu esti un golan. un golan adevarat nu sta dupa fusta mamei

| Zuzu1991 a răspuns:

Dpdv legal poti sa ai relatie cu cine vrei, la orice varsta (daca parintii ei nu au nimic impotriva)
dar, sex nu poti face decat daca ea a implinit 16, daca ea are 17, adio, poti sa ii spui asta si mamei

| xRaffy a răspuns (pentru Zuzu1991):

Asta știu... Da ce sa ii explic mamei mele de vârstă de 50 ani...

| DaniTDCI a răspuns:

Du-te in chirie cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 24 de ani ai nevoie de aprobarea lui mami? Cat ai de gang sa mai stai acasă? La varsta asta si daca faceai facultate ai fi terminat-o, deci... mutarea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata având 17 ani și dacă ea umblă după tine și ține la tine, atunci nu se numește corupere de minori. Dacă tu umbli după ea și o silești să fiți împreună, se cam încadrează celor specificate mai înainte. Însă, chiar dacă părinții fetei ar face plângere împotriva ta, nu ar avea ce să îți facă pentru că slabe sunt șansele ca cineva să se implice mai mult pe parte legală. Autoritățile vor pune accent pe vârsta pe care o are fata ( 17 ani, cum zici tu) câteva luni până la vârsta de 18 ani. Până se demarează ancheta, până mișcă hârtiile prin DGASPC, politie, pună una-alta trec lunile și fata face 18 ani dosarul fiind tot pe rol. În această situație ce ar putea face decat să respingă o astfel de plângere sau dacă dosarul este încă în anchetă, când fata împlinește 18 ani, clasează și închide dosarul. Îți spun cum este procedura, mama de 22 ani lucrând în DGASPC.

Cât despre mama ta, scuză-mă că îți zic, dar este o proastă. Prin comportamentul pe care îl are, ea poate să te piardă, tu să pleci de lângă ea și să te distantezi fie parțial fie definitiv. Nici să te distanțezi de părinți nu este bine, însă uneori este necesar. Dacă pleci poate își va da singură seama unde greșește, va sta în singurătate și va analiza și dacă tine la tine, te va chema acasă și îți va accepta și relația. Dacă nu te caută atunci nu i-a păsat niciodată de tine. Dacă te caută după 5 sau 10 ani, nici atunci nu i-a păsat numai că și-a amintit. O mamă care tine la copilul ei mereu va face să fie bine copilului său.

Poate, de frică să nu te piardă, de aceea nu este de acord cu fata despre care ne povestești. Unele mame sunt mai protectoare de fel, însă unele și exagerează. Unele vor să stai lângă ele o viață întreagă, ca un fel de șantaj, și nu vor să înțeleagă că într-o zi va trebui să îți vezi și tu de drumul tău.

Cât despre traiul în chirie : cred că ar trebui să te gândești de două ori înainte. Îți spun eu care de 12 ani trăiesc numai în chirie și crede-mă că nu îți este ușor. Mai ales să ajungi în perioada în care buletinul să expire și nimeni, absolut nimeni să nu dorească să te ia în spațiu. Apoi întreținerea unui apartament care, pe lângă chirie, va trebui să plătești și utilități. Ce se strica, tu trebuie să înlocuiești. Acum depinde de proprietar, însă în cazul meu eu schimb când ceva se strică. Până și de renovat tot pe banii mei am făcut. Dacă ai un job stabil bine plătit care să îți asigure venitul, atunci și traiul în chirie va fi ok. Însă se mai găsesc și proprietari care te pot da afara peste noapte, alți proprietari care să îți pună sechestru pe haine sau "garanția în bani" pe care i-ai dat-o și, deși nu ai stricat nimic prin casa, la plecare nu vrea sa o înapoieze. În lipsa unui contract de închiriere nu poți face nici plângere și așa ramai cu paguba sau când pleci, să pleci cu mașina lui de spălat, smart TV dacă are etc. Cum nici tu nu poți dovedii că i-ai dat suma de bani garanție, nici el ca proprietar nu poate dovedii ce a avut prin apartament mai ales în lipsa unui contract.

| UnDiavol a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai tot respectul meu cu Adevărat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aplica forta bruta.

| UnDiavol a răspuns:

Dacă ia te iubește cu Adevărată și tu o iubești cu Adevărată nu trebuie să-ți pese ce spune alți ca e mama ca e tata ca e frați si toți de ar fi in potriva ta nu renunța la ia unde ieste Adevărată iubirea cu Adevărată din inima și suflet in tot deauna va exista o cale in tot deauna va exista un drum sa nu-ți pese ce zice gura lumi Niciodată sa fiți Fericiți frate

| User252426 a răspuns:

Îi spui că te sinucizi(vrăjeală) dacă se mai bagă peste tine

| yhua a răspuns:

Căutați una de 35

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat, si aveti o relatie serioasa, spune-i mamei tale ca varsta nu conteaza, conteaza ca o iubesti si ca vei fi alaturi de ea pana veti murii(mai in colo, clar), si daca tot nu intelege, mutate, desii, din punctul meu de vedere nu este o mare diferenta de varsta, diferenta de varsta dintre parintii mei este de 9 ani! Succes cu maica-ta! funda? happy

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns (pentru AnImElOvErBuTiDkQ7):

Dra ar fi ideea si sa te muti, ca la varsta ta, sunt sigura ca te poti intretine singurwinking

| onouaanonima011 a răspuns:

Părinții nu ar trebui sa se bage în relațiile copiilor. Nu ea va sta cu fata, ci tu. Fa-o sa înțeleagă ca ești suficient de matur sa iei decizii pe cont propriu. Probabil mama ta și-a construit în minte un anumit șablon de fata cu care ar trebui sa fii sau poate deja se gândește la potențiale pretendente pe care le-ar dori în postura de nora și de aici și criticile și presupunerile ei ca fata cu care ești acum nu ar fi cea potrivita. Mama ta nu are dreptul sa o judece și nici sa îți restricționeze o relație cu ea. Arata-i ca poți croi o relație frumoasa cu fata aia și cu timpul poate își da și ea seama ca s-a înșelat. Am mai văzut relații în care părinții au fost lăsați sa intervină, iar ca rezultat au apărut rupturi și regrete ca nu s-a luptat mai mult pentru relație