| anonimaalee29 a întrebat:

Ce pot face ca mama sa nu ma mai considere un copil? Nu am voie sa ma imbrac putin mai scurt, ca "N-ai vazut cate cazuri de violuri sunt? Imbraca-te calumea!" Efectiv m-a disperat, toata ziua sta pe capul meu, nu ma lasa nici macar sa imi fac prieteni noi, ca cica sunt influente rele. Nu fumez, nu beau, si nici nu am de gand sa fac chestiile astea. I-am explicat de multe ori dar parca este batuta in cap. Bani de iesit in oras nu imi da, imi da doar tata, iar lui ii spune sa nu imi dea multi bani. Bani de haine nu imi da, de incaltaminte nu. Teoretic nici nu imi da bani, si mereu sta pe capul meu. Nu face aia, nu face nici aia. Am tipat la ea "nu mai am 12 ani mama!" Si tot ea s-a suparat si a plans! Eu ce sa mai zic...in loc sa imi dea libertatea de a alege, ea tipa la mine si imi interzice o groaza de chestii. Am aproape 18 ani, mai am putin si scap de ea, dar in acest an scolar nu stiu cum ne vom impaca. Va vrea si sa fac treaba prin casa, dar si sa invat. Nu stiu cum as putea face fata.
Cateva sfaturi va rog!

21 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

La cati nebuni sunt pe strada normal ca se gandeste.In plus, tu la 18 ani crezi ca esti coapta? Copilas, la cap te coci de pe la 24 - 25 in sus, Si unii nici atunci, pana atunci tot ai mintea fluturatica fie ca vrei fie ca nu.Sunt vremuri grele, ascultati parinti, sunt singuri care ar sari in flacari pentru tine fara sa evite.

| Adry05 a răspuns:

Cat stai sub acoperisul ei te conformezi regulilor si aia e.

| darrio2007 a răspuns:

Cum crezi ca scapi de ea? Ai casa, salariu etc? Asculta de ea, ca nu iti vrea raul.

| Violleta2022 a răspuns:

La APROAPE 18 ani esti inca minora si ca-ti place ori nu, ai obligatia sa asculti de parintii tai, cel putin cat stai sub acoperisul lor.
Invata sa-ti respecti parintii si sa fii o fata cuminte, macar pana implinesti 18 ani, dupa car poti sa-ti iei bocceaua si sa pleci oriunde in lume.

| anonimaalee29 explică (pentru Violleta2022):

Sunt cuminte dar vreau si eu putina libertate! Ca nu imi dau deloc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Nu fac de fapt nimic rau. Putina liberatet de multe ori este prost inteleasa si folosita. Iar daca parintii tai nu ti-o dau, inseamna ca au toate motivele sa nu o faca si tu ar trebui sa stii mai bine ca oricine, d ece.
In orice caz, inca putiin si implinesti 18 ani si atunci, poti sa-ti pui poalele in cap, fara sa le mai cerivoie.
Ma rog, daca iti permit cat esti la ei in casa, daca nu, poti sa-ti iei bocceaua si sa-ti cauti chirie!

| anonimaalee29 explică (pentru Violleta2022):

Nu am facut nimic sa isi piarda increderea in mine, sau cel putin asa cred eu. Nu imi dau libertate ca sa nu ma "golanesc" sau sa nu fiu violata. Dar doamne iarta-ma stiu sa imi port grija. Nu stiu ce sa mai zic sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Nu-i nimic gresit in comportamentul lor, sunt doar niste parinti exigenti, din marea dragoste pe care ti-o poarta, ca sa te fereasca de ceva rau.
Nu-ti fa probleme, ca te inteleg perfect, deoarece am trecut prin aceeasi problema cu ai mei. Eu nu am avut voie sa merg la nici o petrecere a prietenilor, colegilor, la nici un majorat si nu l-am avut nici macar pe al meu. Si totusi, dupa ce am intrat la facultate, mi-am intalnit sotul si m-am casatorit dupa 6 luni, cand am avut toata libertatea din lume.
Deci, nu-i nimic rau in mentalitatea lor, doar frustrarea ta, fiind incapabila sa pricepi ca, sunt rele pe care nu trebuie tu sa le provoci ca sa ti se inatmple, uneori fiind de ajuns sa te aflii la o ora mai tarzie, intr-un loc neadecvat si sa ti se intample ceva.
Nu-i condamna si nu te revolta, au dreptate, poate sunt prea protectivi, tocmai pentru ca te iubesc enorm si nu vor sa ti se intample nimic rau, preferand sa previna, decat sa riste.
Ai rabdare, ca mai ai un pic si poti sa faci ce vrei.
Nu uita: poti chiar sa-ti iei lucrurile si sa-ti cauti gazda, intretinandu-te singura si traind dupa bunul plac.
Eu am regulile mele, pe acre copii mei le stiu si le respecta: in casa mea, daca stai cu mine, respecti regulile mele.
Banuiesc ca este si la ai tai la fel. Deci, atata vreme cat stai la ei, probabil ca nu vei avea voei sa intarzii noaptea, sa iesi si vii cand vrei tu, de aceea am mentionat sa-ti ia de munca si sa-ti cauti gazda, ca sa ai libertatea pe care ti-o doersti.

| Freya1 a răspuns:

Eu te inteleg perfect si stiu cum este sa nu prea ai libertate, dar pe ce te plangi tu e cumva normal sa se intample.
Poate nu are o situatie financiara asa buna incat sa iti dea des bani sau sa iti ia lucruri.Ai vazut cat costa hainele in ziua de azi? De ce nu te-ai dus la impartit pliante, sau la supermarket cu jumate de norma ca poate pe la tine in oras se gaseste nu ca si la mine si iti faceai niste bani, nu multi dar iti erau un ajutor....Asa vedeau ca esti responsabila si poate te ajutau mai mult.
Iar in legatura cu hainele, daca si tu vrei pantaloni din aia scurti de iti iese cu.ru pe afara mai bine renunta.Sunt o gramada de rochite, salopete etc frumoase sau vaporoase ce iti tin racoare nu trebuie neaparat sa umbli cu fundu pe afara pentru ca are dreptate.Am vazut fatuci de 12, 13 ani cu pantaloni de aia, nici nu aveau fund dar ele umblau cu el pe afara si se mira ca sunt pedofili si violatori peste tot.
Si in legatura cu invatatul si treaba, acum sa fim seriosi.Sa bagi doua haine intr-o masina si sa speli doua vase nu te tine toata ziua incat sa nu poti invata.Eu d ela 14 ani tineam 2 case cu curatenie si mancare si mergeam si la scoala.

| anonimaalee29 explică (pentru Freya1):

La impartit pliante nu cauta nimeni persoane noi, cauta doar persoane cu experienta peste tot in oras.
Nu mi-am luat pantaloni cu fundul gol, ci doar o bluza la care mi se vedea putin buricul.
Ea ma pune sa fac treburi mai complicate, si scoala imi ocupa 7 ore pe zi, plus invatatul si odihna, si merg si la sala. Nu fac fata.

| Emma30555 a răspuns:

Din păcate mama ta exagerează un pic din dorința de a te proteja. Ceea ce nu înțeleg părinții este ca nu pot sa și tina copii într o colivie, trebuie sa le mai dea și drumul sa zboare, tocmai ca să învețe să zboare. Grijile acestea sunt un pic exagerate, oricum nu depinde totul de noi, dar e adevărat ca trebuie sa înveți sa nu te expui pericolelor, sa nu te lași păcălita sau fraierita, sa ai grija de tine. Cat despre haine în ziua de azi toate adolescentele se îmbraca modern, atât timp cât nu exagerezi este ok... Vorbește cu ea și spune i sa ti mai dea câte un pic de libertate tocmai pentru a învață să te descurci și singura, spre binele tău

| Clorox a răspuns:

Hei, daca asta e gandirea ei n-ai ce face, indura inca putin, ai indurat atat, ce faci acum?
In fine, iti vei incepe viata cu adevarat in putin timp, termina liceul, fa o facultate daca vrei si atunci poti face absolut ce vrei, fara sa te frece ea la cap. Nu prea ai ce face pana atunci, cat timp stai sub acoperisul lor trebuie sa-i asculti, stiu ca esti cuminte si ca nu ai intentii rele, o haina nu te defineste pana la urma.

| RobertMoon a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, decât să îi arăți cu timpul că ai o gândire ok și că nu ești genul care se îmbracă prea sumar cum crede ea și că ești cuminte, în timp își va schimba părerea, cel puțin teoretic... unii părinți sunt încăpățânați rău, nu le dau libertate copiilor mai deloc, am cunoscut și eu pe cineva care era precum mama ta, avea copilul mare 19-20 de ani și tot îl punea să facă ce vrea ea, unii oameni nu se schimba, degeaba încerci tu să-i faci sa se schimbe.

| anamariarot a răspuns:

Din dorința de a-și proteja odraslele, unele femei urmează tiparul „mamă cloșcă", fără să conștientizeze cât rău pot aduce prin atitudinea asta. Nu trebuie să fii nici în cealaltă extremă încât să vii la 5 dimineața acasă și la 8 să mergi la școală, să tragi pe nas, să te îmbeți, încât să pici pe sub masă, dar nici să nu ieși din casă. Atitudinea asta creează niște tineri hipersensibili, hiperiritabili, acei „fulgi de nea" despre care se vorbește adesea, iar apoi se miră de ce acei copii dezvoltă tulburări de anxietate(în special socială), tulburări alimentare și așa mai departe.
Mergeți amândouă la o ședință de consiliere psihologică(atenție, psiholog nu înseamnă psihiatru), să vedeți că pentru a ajunge la un consens, e nevoie să faceți sacrificii amândouă: tu să o ajuți la treburile casnice(nu să le faci în locul ei, dar să contribui, pentru că și tu trăiești acolo), ea să-ți ofere mai multă libertate și reciproc să vă oferiți înțelegere.

| anonimaalee29 explică (pentru anamariarot):

Deja am anxietate...
Nu ar vrea niciodata sa mergem la pisholog impreuna, si oricum orice as face ea nu ma intelege si nu imi acorda atentie. Are ideile din capul ei batute in cuie.
O ajut la treburile casnice dar nu pot mereu...si ea nu intelege.

| anamariarot a răspuns (pentru anonimaalee29):

Lasă, că mai ai puțin și pleci... Nu ai cum să-i schimbi gândirea; ăsta e rezultatul comunismului. Nu ești numai tu în situația asta (dacă te încălzește cu ceva laughing ). Ia-o ca pe o lecție de viață, iar tu să nu repeți greșelile ei dacă o să ai copii.

| anonimaalee29 explică (pentru anamariarot):

Daa exact. Nu le voi repeta niciodata. In sfarsit ma intelege cineva pe deplin happy

| Endoryus a răspuns:

Avand in vedere varsta si mai ales genul, nu ma mir ca esti moarta dupa atentia altora ( ma refel la purtatorii de penis acum, evident ). Dar ai grija. "Va vrea si sa fac treaba prin casa, dar si sa invat. Nu stiu cum as putea face fata." Patetic. Iti dai seama? Are timp sa se gandeasca la prostii dar doamne feri sa faca ceva pentru banii aia care tot ii cerseste. Doamne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te angajezi si la 18, dupa ce strangi suficienti bani, te muti.

| Raducons a răspuns:

Nu spune ca mai ai un pic si scapi de ea pentru ca nu suna bine deloc, ca mama ta nu o sa tina nimeni la tine, tot ce face, face din dragoste pentru tine, asa ca incearca sa inveti cat mai bine si sa dai chiar la facultate si nu pleca la 18 ani cu cine stie ce individ.

| Georgiana0419 a răspuns:

In acesta situație am fost si eu, mereu mă stresa si mă enerva in ultimul hal... Sinceră sa fiu acum sunt departe de ea si imi lipseste foarte mult... Ești copilul ei si este normal sa facă asta deoarece te iubeste si vrea sa fi bine sa înveți ce este rău si ce este bun sincer nu cred că face asta pur si simplu sa te enerveze pe tine, prețuiește si iubește iubire lor fata de tine alti copii ar da orice sa aibă o mamă sau daca au is bat joc de ei happy nimeni nu îți spune ce sa faci, dar când vei fi si tu o mama ai sa înțelegi de ce mama ta făcea acest lucru happy prețuieste ce ai, alți nu au de loc.