| AndreiMSV a întrebat:

Ce pot face să nu mai fiu atât de iertător?
Cred că limita e până la persoanele din jurul meu, în rest iert tot ce are legătură cu mine... Oricâte mi-ar face persoana respectivă, mă pun în locul ei și o iert, oricâți nervi aș avea la început.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DaCumSaNu a răspuns:

M-am uitat puțin la tine pe profil si pot deduce ca esti o persoana foarte sensibila si inteligenta. Faptul ca ierti usor sper ca a atras si persoane bune langa tine.
Esti empatic, o sa te ajute pe viitor.
Ai capacitatea necesara de a analiza, asa ca iti sugerez sa arunci o privire la cei din jur si sa incerci sa-i vezi dincolo de ceea ce crezi tu ca i-a facut sa greseasca. Nu te schimba tu, din punctul meu de vedere esti un om bun. Inainte sa ierti discuta cu persoana respectiva, spune-i in ce privinta te-a deranjat ceea ce a facut astfel incat sa poata intelege si ea ca sa nu mai repete greseala pe viitor. O sa fiu greu, comunicarea adevarata e in general ceva greu.
Stii ca daca o persoana te face sa te simti prost, te face sa suferi in mod repetat trebuie sa o iei de la inceput, sa vezi unde a inceput sa-ti faca un rau si sa renunti la prietenia cu persoana respectiva. Și asta o sa fie greu, sa constientizezi cine sa ramana si cine sa plece.
Iertarea iti ofera si o oarecare impacare sufleteasca si e benefica, dar sunt si persoane care o sa fie abuzive, o sa profite de bunatatea ta. De fapt presupun ca au facut deja asta. Discuta, vezi daca inteleg si ei ce au gresit, ajuta-i si tu pe ei, nu incerca doar sa te pui in locul lor. Sa fii mai putin iertator... nu stiu ce sa zic, dar poti sa ierti si sa treci mai departe fara ei.
Daca nu poti sa analizezi situatia din exterior, nu doar din punctul tau de vedere si al persoanei in cauza, poti cere sfatul cuiva. Un prieten, o prietena, o ruda. Asa vei afla si parerea altei persoane. Daca nu ai inca o persoana careia sa-i ceri sfaturi nu e prea tarziu sa-ti faci. E oricand timp.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti un om bun, cu empatie... si asta nu-i un defect, dimpotriva, este o calitate, pe cale nu o au prea multi, zilele astea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Invers. Dar să fii și ardelean. Eu te iert, dar nu te uit. Iar dacă repeți, fiind ardelean, ți-o ard.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Biblie Domnul Isus zice sa iertam pe aproapele nostru de 70 de ori × 7. Crezi ca ai depășit limita?

| CleanHeart a răspuns:

Iarta in continuare, e bine sa ierti, oamenii oricum te frig dar macar esti impacat cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un lucru absolut minunat că poți ierta cu atâta ușurință, însă fii precaut. happy