| Nimeni20192018 a întrebat:

Ce pot sa fac? Mama tipa si la mine si la tata de cand ne trezim pana cand ne culcam. Eu sincer mai am doi ani pana fac 18 ani si nu stiu cum sa mai rezist, astept cu nerabdare sa fac 18 ani si sa plec de aici, chiar si acum racaneste ca o proasta la mine, recunosc si eu mai fac prostii dar sunt minore, dar am impresia ca este bolnava psihic! Si am impresia ca ma uraste!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ori e de la tara si asa s-a invatat din copilarie sau consuma alcool. Altfel nu ar avea motiv sa faca ca nebuna

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este bolnavă psihic, poate este doar necăjită.
Nu te urăște căci îți dă de mâncare și te îngrijește.
Când strigă la tine, mergi la ea și îmbrățișează-o.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce? Taica-tu ce parere are? Ce prostii faceti? Maica-ta cam ce face in mod normal?

| Donsavas a răspuns:

Dacă e bolnavă, Nu e vina ei, Nu e vina nimănui. Un om bolnav nu urăște pentru ca vrea. Ar trebui să o înțelegi dacă tot o privești în felul asta, doar e mama ta orice ar fi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Nătărău a răspuns:

Fă o listă lungă cu întrebări, nu neapărat doar cu privire la caracterul ei. Adresează-i-le verbal. Fi pregătit să asculți răspunsurile calm. Introdu și întrebări scurte de genul "ce s-a întîmplat", "de ce", "de cînd" în dialog. Nu lăsa garda jos, direcționează acuzele nefondate înapoi către ea, dar acceptă vina cînd are dreptate și spune-i că așa e. NU îți cere scuze indiferent ce se petrece. Toate mamele au tendința să își vadă fiii drept soți. Tații fac la fel cu fiicele. Spune-i că tu nu ești gagiul ei. Dă-i flori.

| IngerasulMicut a răspuns:

Asta depinde si ce prostii faci, incearca sa discuti cu o ruda sau cu ei despre asta. Succes!