Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce poți face pentru a crește încrederea părinților în tine? Cum poți combate o neîncredere neplauzibilă din partea lor?

Răspuns Apreciat de Editori
| roty78 a răspuns:

Vorbește cu părinții și împărtășește cu ei visele și aspirațiile tale.
Nu uita să le spui și ce planuri serioase de viitor ai.
Trebuie să îți ajuți părinții la treburile casnice. Fă curat, fă micul dejun și alte treburi care nu iți vor lua mult timp, iar ai tăi vor aprecia ajutorul cu siguranță.
Încearcă și să nu îi superi si să asculți ce îți spun.
Dacă ești rebel, nu vei rezolva prea multe, ci, din contră, îi vei face să creadă că nu pot să se bazeze pe tine
De tine depinde câtă încredere primești. Când respecți regulile părinților e ca și cum ai plăti o datorie. Întrucât le datorezi ascultare, cu cât te vei dovedi mai de încredere în privința plăților, cu atât vei primi mai mult credit, sau libertate. În schimb, dacă nu ești o persoană de încredere, să nu te miri dacă părinții îți vor reduce creditul.

| anonim_4396 explică:

Întotdeauna am fost deschisă pentru conversații cu ei, iar ca ajutor...cred că le sunt unul real...

| Reghqen a răspuns:

Îmi place răspunsul tău, se vede ca ești matur big grin

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să încerci să-i înțelegi, căci o dată vei fi și tu în situația lor, să ai copii în care nu poți avea incredere. Încredere că ce? Spune clar de unde vine, pe caz concret. Ai 18 ani, ai voie să ai viața ta, nu să trăiești după standardele lor.

| Frank51 a răspuns:

Nu exista neincredere neplauzibila.

| JicaContra a răspuns:

Nu poti face nimic
pleci de acasa la 18 ani, te intorci dupa 30 de ani complet realizat si cu familie si copii

si tot te pot face sa te simti ca un copil PROST si nesigur pe el

care sunt problemele, problemele sunt 2:
2. parintii stiu sa te manipuleze pentru ca ei au instalat "butoanele" cu care poti fi manipulat(a)

1 IN PRIMUL RAND, MAREA MAJORITATE ZDROBITOARE A PARINTILOR SUNT RETARDATI DPDV PARENTAL
de ce?!?
pentru ca nu sunt in stare sa ia in considerare un factor numit "INCREDERE IN SINE" cand e vorba de copii lor, ci prefera ca, copilul sa faca "ce spun ei"
iar asta se intampla in mod curent la parinti carora le pasa de proprii copii, ii iubesc, si nu ar vrea sa le faca nimic rau, asa ca, cum spuneam

RETARDATI DPDV PARENTAL

totusi, ce poti face tu, e greu, ar trebui ori sa cauti ajutor profesionist (psiholog), ori sa ii tratezi cu o neincredere CRUNTA, la modul in care de fiecare data cand zic ceva, ORICE, sa contesti si sa ii intrebi daca nu vor sa ti-o traga SI DE CE VOR SA TI-O TRAGA?!? si sa faci asta permanent si cu multa nesimtire crasa, la fel cum ei au o nesimtire crasa fata de tine angry
poate se trezesc... POATE

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Părinții mei nu sunt "retardați d.p.d.v. parental", ci niște părinți imperfecți (ca toți ceilalți părințibig grin ), dar care și-au făcut și își fac datoria cum au știut ei mai bine...și eu zic că s-au descurcat. Atâta doar că m-aș bucura să aibă puțin mai multă încredere în mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin a face scoala si a avea un loc de munca stabil? Sa vada ca te descurci si singur. Dar unii tot nu vor avea incredere in tine, toata viata te vor vedea ca pe un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea si cazul meu

Nu am facut cevavreodata cu care sa le tradez increderea, gen sa fumez sa beau sau lucruri gen

Cand am timp incerc sa discut cu ei astfel incat sa ma creada o persoana de treaba si oarecum sa ma respecte, cred ca daca ajungi sa castigi respecrul cuiva ii castigi si din incredere

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asemenea, nu beau și nu fumez...

| Justme79 a răspuns:

Buna nu sunt in masura sa iti pot da cine stie ce sfat in privinta acestui aspect dar cred ca parintii tai cu timpul vor realiza ca pot avea incredere in tine... exemplu parintii mei niciodata nu s-au gandit ca va veni ziua aceea cand eu voi fi sprijinul lor in cele mai nasoale momente si din cei 3 fratii care suntem pe mine se poate baza cel mai mult cam din orice punct de vedere, toate in viata se intampla cu un motiv nimic nu este intamplator happy!

| Hannah06 a răspuns:

Sa ii infrunti. Fa ce crezi ca e bine pentru tine si viitorul tau si nu te lasa descurajata. E posibil sa afiseze neincrederea pentru ca ei insisi nu avut curaj sa faca lucruri din frica de esec si acum o transpun asupra ta. Fii un om de baza si responsabil, dar fa asta pentru tine, nu pentru a le demonstra lor ceva.

| DoruLuGaboaie a răspuns:

Ii asculti si faci sala ca sa le fie frica de tine