| WhatABeautifulDay a întrebat:

Ce ruda este matusa mea cu copilul meu? Exista vreo denumire specifica?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ruda de sange de gradul IV, daca matusa este sora tatalui sau mamei tale. Daca matusa ta este doar sotia fratelui tatalui sau mamei tale atunci este afin (ruda prin alianta) de gradul IV.
Nu stiu si nu cred sa existe o denumire specifica a gradului de rudenie.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru copil: Sora bunicului /bunicii
Pentru matusa: Nepot /nepoata

| sofisis a răspuns:

Stratusa

| QuelQui a răspuns:

Ce fel de matusa? Daca este sora unui parinte, tot "nepot" ii este. Sau daca vrei, stranepot.

| Mdg4rfrsggg a răspuns:

Stranepot sau mai sunt si cazuri sa pice veri