| akjwjtjwkktktkt a întrebat:

Ce sa fac daca mama mea e nebuna? Mama mea crede ca cineva ii transmite prin ganduri(psihic) chestii cum ar fi ca o sa fie omoarata si chiar a sunat la politie pentru asta. De fiecare data cand vede o imagine crede ca in ea este un mesaj subliminal in care scrie ca ea are relatii intime (chiar si in logoul de la amazon) si cand ii zic sa mearga la psiholog se enerveaza.
Ce sa fac?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pui politia sa o duca la psihiatrie, numai ca nu se stie daca mai scapa de acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Are nevoei de un PSIHIATRU, nu psiholog!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru a o ajuta să meargă la medic, să ceri ajutorul unui asistent social de la primărie.

| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa faci nimic, daca nu vrea de bunavoie sa mearga la psihiatru (nu are ce cauta la psiholog), aia e.
Are schizofrenie, trebuie tratament de urgenta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca esti minora va trebui sa ai sprijinul(si ajutorul unei rude ) care cunoaste probeleme mamei tale!
Din pacate asta e inceputul si trebui sa actionat cat mai repede.
Ia legatura cu medicul ei de familie ca te indrume catre un specialist.Descrie orice simtom, isi va face o idee asupra problemei.

| AliGab a răspuns:

Nu la psiholog trebuie dusa ci direct la psihiatru. Din pacate mama ta chiar are probleme si, netratate din timp, se pot agrava si mama ta poate deveni un pericol pentru cei din jurul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

Astea sunt simptomele schizofreniei cu care din păcate mama ta se confrunta, și țin de Psihiatrie, adică trebuie sa viziteze un medic Psihiatru, este absolut necesar intervenția familiei, sa o îndrume cât mai repede la un astfel de medic pentru a nu își pune în pericol propria viata, sau a celor din jur. Boala este una foarte grava și cronica,o sa trebuiască sa urmeze tratament toată viata, dar cu tratament simptomele psihotice vor înceta, e o forma de psihoza sau schizofrenie serioasa care trebuie tratata medicamentos cât mai urgent posibil,altfel evoluția bolii va fi una catastrofala pentru mama ta.
Ea neaga ca ar avea probleme, este un lucru specific bolii,,negarea unei boli ", ea crede ca realitatea ei este reala, nu a ta, asa ca oricât încerci sa ii explici realitatea ta, ea o va nega cu vehementa; de fapt realitatea ei este distorsionata, dar ea având acesta boala nu este conștientă, asa ca sfatul meu este ca cineva matur di familie spre binele ei, a viitorului ei, sa o ducă urgent la un medic Psihistru, altfel evoluția bolii ei va fi una severă, debilitanta.

Ii doresc multă sănătate mamei tale și ai grija de ea.

| akjwjtjwkktktkt explică (pentru anonim_4396):

Sunt doar eu și mama mea, tatal meu nu mai este in familie și ea refuza sa mearga la psihiatru
Nu stiu cum sa o fac sa accepte

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ar trebui să ne abtinem din a pune un diagnostic precis, pentru ca nici unul de aici nu cred ca e psihiatru.
E clar ca femeia are probleme, dar nu avem noi de unde sa stim despre ce boala e vorba.Una e sa ne dam cu parerea despre anxietate sau depresie si alta e sa discutam despre boli mult mai grave.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru akjwjtjwkktktkt):

Isi neaga problemele. clar!
Si doar cand va face ceva nasol se pot lua masuri de catre politie.
In momentul in care isi va face rau ei sau la altii suna la politie.In asfel de cazuri va veni si un echipaj al salvarii care si va fi dusa la un spital de phiatrie unde va fi evaluata si tratata.

| Mosotti a răspuns (pentru akjwjtjwkktktkt):

Nu va accepta niciodata sa mearga la psihiatru, decat sa o internezi cu forta, dar pentru asta trebuie sa faca ceva antisocial adica sa deranjeze pe altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O duci dar nu la psiholog, ci la un psihiatru. Cu cât mai repede, cu atât mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă citești două trei chestii de pe net nu inseamna ca gata esti medic.Ca sa fi psihiatru iti trebuie o școală in domeniu si sa profesezi, dar tu arunci cu diacnoastice aiurea si iti dai cu parerea despre toate bolile oamenilor.Mai ramane sa scrii retete in locul medicului si gata esti doctor.

Un om ce studiază psihologia nu face crize ca tine pentru ca stie sa isi pastreze calmul, asta e meseria lui, sa gestioneze o discuție. Dar tu se pare ca mergi la psihiatru des nu ca studiezi.
Si apropo, sa stii ca nu esti inteligent daca repeți ce deja au spus altii. Daca eu iti spun ca am anxietate si tu repeți pe aici ca am anxietate cu gândul că mă jignesti ai probleme.Nu sti chestia asta despre mine pentru ca ai facut pe detectivul si mi-ai gasit fisa medicală într-un spital de nebuni, sti pentru ca eu am spus peste tot aici ca sunt anxioasa, deci nu e ceva nou.Si nu stiu cat e de grav sa ai anxietate sociala in comparatie cu ce ai tu sincer.In fond, nici nu stiu ce te aprinzi asa de la o simplă remarca laughing.Ai cumva probleme cu nervi hmm?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă o sa spun de tine ca esti cum esti din cauza ca ai ramas fara mami o sa zici ca sunt rea.
Cu anxietate sau fara eu am viata mea, familia mea si sunt bine mersi in timp ce tu plângi după mami pe net.Ce făcea? Te ținea din pensia ei?

Ai dreptate, daca ne intersectam noi doi in viata reala vomitam de scârbă.