| CrystyJR002 a întrebat:

Ce sa fac daca parintii mei se cearta in fiecare zi si mama mea tot ii spune ca nu il mai iubeste si tot vorbesc de divorț?
Ce sa fac? Imi vine sa plec de acasa si sa nu mai vin sau sa ma sinucid.

Răspuns Câştigător
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca este problema parintilor tai.

In al doilea rand trebuie sa intelegi ca nu ai nici o treaba (= nici o vina) cu problema parintilor tai - incearca sa "parasesti" zona cand ii apuca. Acum e vara, frumos afara. E mai greu noaptea.

In al treilea rand, este foarte urat din partea lor ca se cearta si cu atat mai urat ca o fac in fata ta. Daca simti ca esti suficient de puternica sa o faci, discuta cu ei si cere-le cat poti tu de ferm sa inceteze cu certurile iar daca asta nu e posibil sa inceteze cu certurile cand esti tu de fata. Daca simti ca nu poti face asta singura, cel mai bine este sa vorbesti cu o ruda apropiata cu care te intelegi bine sa te ajute: unchi, matusa, bunic, bunica, var - nu stiu, ce ai.

Si la urma dar nu in ultimul rand pentru ca ai scris cuvantul "sinucid" iti recomand serios sa cauti si tu ajutor. Nu stiu ce varsta ai, daca esti la scoala/liceu (asa cred) - cauta psihologul scolii, vorbeste cu dirigintele - cere ajutor si iti doresc sa il gasesti. Daca esti credincioasa, vorbeste cu un preot. Ideea este sa nu duci singura aceasta povara pentru ca te afecteaza foarte mult.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai ce să faci în sensul de a-i împăca sau măcar să-i potolești. Dar ai putea să îi lași să se certe cât vor și tu să mergi la un prieten / afară / la film etc.
Nu trebuie nici să pleci de acasă (decât dacă nu cumva pleci la bunici și rămâi cu ei până se limpezește situația părinților tăi); cât despre sinucidere... să fim serioși! Pe bune?!? Atunci ăia care află că au cancer și luptă totuși să trăiască fie și o zi în plus or fi nebuni?!?

| LaraClarice a răspuns:

Știu că e greu de suportat, dar încearcă să înțelegi că nu ai cum sa schimbi situația.
Spune-le că te afectează când îi vezi certandu-se.
Sa înțeleg că te temi că vor divorța? Nu ai de ce, uneori oamenii au drumuri separate, va fi mai bine, vor fi liniștiti.

| 90210 a răspuns:

Nu e treaba ta ce fac parintii tai. Intr-adevar nu e o situatie usoara, dar asta e intre ei. Nu e vina ta daca divorteaza.