| pupaza a întrebat:

Ce sa fac? Nu mai suport. M-am saturat cat imi scot ai mei ochii doar pentru ca umblu cu un baiat care nu are bani.Am 21 de ani. Cum i-as putea face sa accepte faptul ca am crescut si e timpul ca eu sa decid ce vreau sa fac cu viata mea. Ei ma santajeaza ca din cauza mea o sa moara de suparare, ca o sa faca infarct si multe altele.Nu vreau sa renunt la prietenul meu, e un baiat de milioane chiar daca ei nu il vad asa.Chiar m-a si cerut in casatorie si nu stiu ce sa fac.Eu as spune da, dar daca se va intampla ceva cu parintii mei din cauza mea nu mi-o voi ierta. Ce sa fac?

25 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Te santajeaza cu nerusinare. Ii spui clar parintelui care sustine asta (sigur unul e mai inversunat si unul mai putin) asa: tu si cu mine suntem doua persoane diferite. Inteleg ca pentru tine e importanta siguranta financiara, insa pentru mine sunt lucruri mai importante. Tu esti datoare fata de tine sa iti aperi punctul de vedere, dar si sa accepti ca ei au dreptul sa nu fie de acord cu iubitul tau din n motive. Este gandirea lor si nu o poti schimba, oricat te-ai chinui. Inainte sa accepti cererea in casatorie, gandeste-te si la aspectele practice ale existentei. Ok, nu vrei sa fie plin de bani, insa puneti pe lista cheltuielile: chirie, mancare, intretinere etc, ce cheltuieli aveti. Daca va descurcati singuri, chiar daca nu va imbogatiti si nu plecati in tari exotice in vacante, e ok. Ideea nu e sa fie bogat, ci sa aiba o independenta financiara, si tu la fel. Fiindca ar fi cam aiurea sa le spui altor tai ca pleci si te mariti cu el si sa nu mai faceti fata cu cheltuielile, trebuind sa apelati la parinti. Personal, 21 de ani mi se pare cam devreme pentru casatorie, dar fiecare persoana e diferita, ai dreptul sa faci ceea ce doresti cu viata ta. Poate ar merge sa va mutati impreuna o perioada, sa vedeti cum va descurcati? Multe lucruri se pot schimba atunci cand locuiti impreuna.

| fabiola a răspuns:

Cere-i prietenului tau sa aiba o slujba pentru ca asta ar rezolva doua probleme:si voua v-ar fi mai usor in viata si ati dovedi si parintilor ca sunteti maturi si stiti sa infruntati greutatile!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie foarte serioasa cu ei si sa le sp ca esti destul de matura sa poti alege singura ce e mai bine pentru tinehappySp ca nu vrei sa renunti la acest baiat si explica-le ca il iubesti si ca el merita dragostea ta.
Mult succes!winking

| Linda a răspuns:

Intreb si eu similar cu ceilalti: va puteti descurca financiar fara ajutorul lor? Uneori parintilor le este greu sa-i lase pe copiii lor sa se desprinda.
Sunt si alte motive pentru care nu vad de buna relatia voastra? Vorbeste si cu alti prieteni care va cunosc, daca din punctul lor de vedere e bine. Nu toate lucrurile le poate vedea cel in cauza.

mlm
| mlm a răspuns:

Daca ai un servici stabil si nu depinzi de parintii tai inca, poti sa iti alegi drumul in viata, daca inca mai depinzi de ei.parerea mea este sa iti asculti parintii.In viata nu banii conteaza, ci fericirea, daca parintii tai au aceasta mentalitate ca nu are bani si nu este potrivit pentru tine, este total gresita din punctul meu de vedere. Daca in viata ai sanatate, fericire si intelegere toate se fac la randul lor si banii si casa si tot ceea ce vrei.Bafta si mult noroc iti doresc.

| LuS[z] a răspuns:

Incerca sa discuti cu ei si explica-le ca pentru tine nu conteaza ca baiatul nu are bani.incerca sa-i faci sa inteleaga ca el e cel cu care vrei sa-ti petreci de acum incolo timpul

| moonY a răspuns:

Asta e santaj sentimental.trebuie sa ii ajuti sa isi dea seama ca ai crescut, nu mai esti o fetita, si chiar daca intotdeauna vei ramane copilul lor, e timpul sa mergi pe drumul tau.acela in care iti intemeiezi o familie.asigura'i ca nu te vei distanta de ei, ca relatia dintre voi va fi la fel. ii vei iubi la fel de mult.trebuie sa renunte sa fie egoisti si se gandeasca la fericirea ta, langa omul pe cre il alegi.indiferent daca are bani sau nu.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Nu face ce spun parintii tai pentru ca u nu vei traii cu parintii tai...nu vei face un copil cu parintii tai...nu vei impartii patul cu parintii tai... ei nau fost perfecti...la 21 de ani eu mas face ca nu-i aud...nu patesc ei nimic de genul FAC INFART DIN CAUZA TA...pretexte

| Parintele a răspuns:

N-or sa faca nici un infarct. poate or sa se prefaca. Tu vezi de drumul tau in viata nu de ce vor ei.

| Ben. a răspuns:

Dc vrei o viata plina de greutati langa 1 partener p care-l iubesti:nu-ti baga parintii in seama. dc vrei sa traiesti linistita fa ce zic ei.cd oamenii sunt saraci, isi petrec marea majoritate a timpului muncind. ajung intr-o casa q kirie sufocanta si se iau la bataie din cauza stressului si a oboselii.asculta-ti parintii, ei gandesc q capul si tu q burta.

| mami a răspuns:

Hello fetitzo,, dragostea trece prin stomac,, si prin facturi
daca nu sunt bani, doar nu vrei sa va tina parintzii tai, o sa traitzi sub pod? scuza-ma dar viata nu consta numai dintr-un pat...

| Denysa-Myhaela a răspuns:

Mami cred ca aberezi ce zici cu:"dragostea trece prin stomac" daca ei se iubesc si se inteleg cei rau in asta? trebuie sa aiba o droaie de bani ca sa fie cu el? nu prea cred, dar daca el nu are servici si nici nu e la scoala ar trebui sa isi ia unul, dar daca are un salariu mic nu conteaza trebuie sa fie milionar asta e important la tine? cum ar fi sa fie cu unul putred de bogat si sa le faca pe plac parintilor, dar ea sa nu il iubeasca si sa sufere? mai bine sarac lipit decat unu bogat si nefericita, lasa ca ea poate sa isi construiasca casa de la "lingura si sare" daca intelegi ce vreau sa zic

| tukhey23 a răspuns:

Ei zic, sa iti asculti parinti happy

| nena78 a răspuns:

Buna draga mea.eu am fost intr-osituatie asemanatoare tia. dar am facut greseala sa nu ascult parintii, iar dupa 9 ani am ramas singura cu 1 copil de crescut. sfatul meu este sa-ti asculti parintii.

| ingrijitoare a răspuns:

Sa-l obligi pe prietenul tau sa-si caute urgent munca platita si, daca ar vrea, munca la 4 ore, sa se obisnuiasca, nu sa primeasca totul de-a gata. Si va veni vremea sa se obisnuiasca si cu serviciul la 8 ore. Si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu ne-ai spus de cand sunteti impreuna, cati ani ai tu si daca lucrezi. Trebuie sa te gandesti foarte bine inainte sa faci vreun pas, de ex daca va veti casatori unde va mutati? cu ce bani o sa va descurcati? cu ce platiti cheltuielile zilnice?
Nu este asa usor, eu si cu prietenul meu lucram si de ex nu ne-am permite sa ne mutam cu chirie, adica am avea ce sa mancam da s-ar duce toata tineretea noastra. Am munci sa platim chiria, intretinerea si mancarea, deci momentan nu avem cum sa ne mutam si trebuie sa acceptam lucrul asta, plus excludem varianta sa stam impreuna cu parintii.
Parintii tai l-au cunoscut pe prietenul tau? Daca nu eu zic ca e momentul, normal ca le este putin teama pentru ca habar nu au de el. Si faza cu santajatul m-a dat pe spate, zici ca suntem intr-o tenelovela. Trebuie sa stati amandoi sa le explicati ca nu au de ce sa isi faca griji, daca intr-adevar nu au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar prietenul tau de ce nu lucreaza? Totusi are 21 ani, daca nu e la fac eu zic ca ar trebui sa isi caute de lucru.
Si exceptand jobul ce altceva au ai tai impotriva lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le spui parintilor : "OK eu ma despart, insa voi fi trista si singura pentru totdeauna, si daca o sa va faca fericiti ziceti-mi". Daca ei nu realizeaza situatia, atunci e nasol.

Cunosc un caz asemanator, ea a vrut sa se marite cu unu mai sarac, familia a impiedicat-o, ea a renuntat la acel baiat, insa nu s-a mai maritat deloc, evident dupa vreo 5 ani parintii ei isi rodeau unghiile de suparare, regrete si remuscari...,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castiga tu bani mai multi si spune ca sunt munciti de el.Asa impaci si capra (parintii) si varza (iubirea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna "pupaza", sfatul meu e ca tu iti cunosti cel mai bine parintii, de acea daca sti ca ei au un caracter puternic si deja stie despre tine si prietenul tau inseamna ca o sa poata sa intaleaga si casatoria voastra.Intradevar ar trebui sa ai o discutie serioasa cu ai tai pentru ca au si ei un cuvant dar care ar trebui sa se limiteze la fericirea ta. Ce inseamna pentru ei un baiat cu banii? explica parintilor tai ca bani nu aduc fericirea si ca ei se pot face si dupa ce va stabiliti impreuna. Numai binehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Ionel, vrei sa moara mama? Banii nu sunt totul, dar din pacate asa gandesc majoritatea parintilor.Decizia e numai a ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasati inima sa decida strangetiva cu totii undeva si incercati sa vorbiti dar am si eu o iintrebare nu mai suport a venit vreisoara mea la mine si am inceput sa ma cert cu maicamea ce sa fac? ajutati-ma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa iti analizezi bine sentimentele. daca tu ai bani si el nu, nu cred ca ai putea fi fericita.

| pupaza explică:

Am tot discutat cu ei pana nu am mai putut.nu mai stiu ce sa le zic. ei tot o tin pe a lor.Cauta-ti altu, lucru pe care eu nu vreau sa il fac.

| sab_1955 a răspuns:

Fa ceea ce crezi tu ca e mai bine, crede-ma! nu te lua dupa nimeni chiar daca asta inseamna sa nu-ti asc parintii! daca e de milioane baiatu' at nu da cu picioru' la asa ceva pentru ca e f greu sa gas asa ceva in viata! sa fiti UNITI si ai sa vezi ca o sa fiti in viitor un cuplu adevarat! succes!