| sanctuarySPA a întrebat:

Ce sa-i faci cand e prea gelos? Continui sa speri ca intr-o zi inceteaza? Iei o pauza?

Răspuns Apreciat de Editori
| Sunciel a răspuns:

Din pacate gelozia este o consecinta a nesigurantei de sine si a intamplarilor neplacute din copilarie. Poti incerca sa ii redai increderea de sine si sa realizeze faptul ca nu ar trebui sa se teama in privinta interactiunilor tale cu alte persoane de sex masculin(atentie, acest proces va necesita timp). Totusi, daca nimic nu se schimba ar trebui sa te îndepărtezi.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de om, cu unii n-ai ce să faci. Discută deschis cu el și află care-s motivele și trage o concluzie, vezi dacă poți face ceva în privința asta. Și demonstrează-i că doarpe el îl iubești, ajută mult. Dacă se simte apreciat și iubit de tine nu o să-și mai facă atâtea scenarii

| whatevernvm a răspuns:

Nu cred în pauze. Sunt o prostie, oamenii nu se schimba radical după ele.
Dacă nu ți convine comportamentul lui vizavi de tine nu spera la o schimbare pe planul asta și nu te complica cu pauze fără sens. Ori comunicați mai bine și îl faci sa înțeleagă și sa încerce sa controleze asta măcar, ori pa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din păcate nu prea trece, se poate și agrava.
Eu în asemenea cazuri mă retrag.

| OldSoul a răspuns:

Depinde despre ce e vorba mai exact.
Daca are motive, si asa mai departe.
Si desigur, conteaza mult ce fel de persoana esti tu, si ce fel de persoana e el.

Si chiar si asa, daca el e gelos, inseamna ca nu va potriviti, indifent de ce am zis mai sus, caz in care despeartirea e prielnica.

Acum, daca si tu ii dai motive sa fie, gen te vezi cu alti tipi, chiar daca va vedeti ca amici, aici poate fi o problema.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dă-i parolele de la toate conturile arată i telefonul și d—i de înțeles că nu are motive să fie gelos

| whatevernvm a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Asta e sfat gen cum sa poți menține o relație toxica și sa o faci mai toxică?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru whatevernvm):

Pentru unii care mă iau în serios, da!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Adică presupun

| GirlOnline81 a răspuns:

"Iei o pauza" - pentru mine inseamna "ia-o definitiv".

Cat despre partea cu gelozia, n-am decat 5 cuvinte: fugi cat te tin picioarele. Ti-o spune o patitawinking.

Răspuns utilizator avertizat
| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Pleci de lângă el până nu te omoară.