| inflicted a întrebat:

Ce sfaturi sa ii dau unei prietene sa nu mai fie timida si speriata de oameni?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să se implice în cât mai multe activități ce presupun comunicarea, altfel nu scapi.

| IsabelaIssa a răspuns:

Să citească multe cărți de dezvoltare personală, psihanaliza. Să mediteze și să lucreze mult cu ea.

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Ca să practici ce scrie în cartea aia, trebuie mai întâi să o citești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am fost și eu. Nu știu cum e prietena ta dar cred ca ii e rușine de ce zic colegii sau oamenii. Mie mama mi-a spus "Îți dau ei de mâncare? Au ei grija de tine? " Dacă ii e rușine de străini ii zici :"nici nu te cunosc. Plus de ce sa se uite fix la o copila (sau poate ea e mai mare)

| Nume6 a răspuns:

Terapeuti nu te ajuta cu nimic daca n-ai vointa. Isi pune in gand in fiecare dimineata: "Eu pot sa fac asta, azi o sa socializez si o sa ies mai mult din casa, sunt o fata frumoasa cu atatea calitati care merita sa realizeze tot ce isi doreste in viata" si continuă si spune cât mai multe fraze de genul de stimă de sine(își laudă propria persoană), după o să înceapă cu fraze de vointă "Azi o să ies cu prietenii la un suc, într-un loc cât mai aglomerat, o să stau relaxata pentru că nu imi face nimeni nimic daca vorbesc cu ei in public, ma duc in clasa daca e la scoala bineinteles, si incep sa desenez pe tabla, ii intreb pe acei copiii ce planuri au pentru azi, ce materie urmeaza sa aiba. Si o sa o ia valul si o sa tot ii vina idei. Isi cumpara ceva de la un magazin se relaxeaza in tot corpul si incepe sa il savureze acel produs intr-o statie de microbuz cu cel mai bun prieten(face cat mai multe chestii in public si o sa se obisnuiasca cu oamenii). Se aranjeaza cat mai mult astfel incat sa ii creasca stima de sine si sa fie vazuta si mai bine de straini. Se inscrie la cursuri de dans, trage aer in piept si incepe sa faca glume cu prietenii la un suc. Isi face planuri de viitor.(visele ajută foarte mult, te motiveaza sa te schimbi, sa fii mai sociabil ca pe viitor sa realizezi tot ce iti doresti). Ridica mana cat mai mult in clasa, isi intreaba profesoara daca poate sa iasa la tabla sa rezolve un exercitiu, tragand aer in piept si lasand orice emotie deoparte. O intreaba pe mama ei ce vrea de la magazin, mai vede acolo ceva si intreaba vanzatoarea cat costa acel produs. Se duce la un moll si intreaba vanzatoarea ce i s-ar potrivi. Merge la un coafor, se aranjeaza cat mai mult astfel incat lumea sa o vada si mai frumoasa.

| TheWznd a răspuns:

Depinde de vârstă. Terapia cu un psihoterapeut ar putea ajuta.