| Enigmă a întrebat:

Ce stiti despre limbajul corpului? Dati-mi cateva exemple.
Funda :*

Răspuns Câştigător
| filaret03 a răspuns:

Intalnirile sunt dificile, in mare parte deoarece intalnirea unor noi oameni poate crea nervi. Cand intalnesti pentru prima data un baiatla un bar, acasa la un prieten sau chiar la bisericatreburile raman aceleasi : trebuie sa te intrebi ce gandeste si daca te place cu adevarat. Dar stiai cadaca le place, fie ca stiu sau nubarbatii sunt pre-programati sa emita indicii fizice cand sunt interesati de o femeie? Citeste acest fragment din Superflirt scris de Tracey Cox si invata cum sa citesti limbajul corpului oricarui baiat cu usurinta. Legenda spune ca baietii fac prima miscare, apoi pledeaza, lingusesc, se plang, ofera masa de pranz si in esenta mituie (ofera ciocolata, flori si intalniri la cina) femeile in patul burlacilor pentru a) a le pacali sau b) pentru a le cere in casatorie. Femeiledulci, pasive, flori mici si delicate ce suntemincepem puternic prin sfidarea atentiilor lui, pana cand insistenta continua ne distruge rezistenta si suntem de acord sa bem un vin de Xeres. Intre timp, ne umplem zilele citind nuvele romantice si fiind atente dupa culturi pentru cavaleri pe armasari mari albi. Ce gramada de porcarii. Femeile au facut tot timpul primul pas si a orchestrat ritmul, curgerea si directia relatiilor romantice. Maestre ale intuitiei si manipularii emotionale, specialiste in limbajul corpului, capabile sa simta incarcatura emotionala dintr-o camera foarte repede, puteti paria ca daca e in drum spre voi inarmat cu curaj si fraze de agatat, de fapt tu ai fost cea care l-a momit la tine. Femeile aleg din nu mai putin de 52 de miscari pentru a le arata barbatilor ca sunt interesate. Barbatul obisnuit alege dintr-un maxim de 10 miscari pentru a atrage o femeie. Vesti bune, ca femeia obisnuita e de obicei foarte experimentata la descifrarea limbajului corpului. Doar in cazul in care tu nu te afli prinre ele, am inclus semnele clare, odata cu semnalele care sunt mai subtile, greu de observat si (ocazional) chiar nebunatice. 1. Iti va face cu ochiul. Cand vedem pentru prime data pe cineva de care suntem atrasi sprancenele noastre se ridica si coboara. Daca suntem placute la randul nostru si barbatii isi vor ridica sprancenele. Toata treaba aceasta dureaza cam o cincime de secunda si se petrece peste tot in lumeoricui, indiferent de varsta, rasa, sau clasa.Ridicand spracenele deschidem ochii mai mult, fapt care permite reflectarea a mai multa lumina de pe suprafata acestora, facandu-i sa arate mai luminati, mari si primitori. O sclipire poate fi usor de ratat daca sunt asa de incredere, daca nu gasesti nimic s-ar putea sa sti ca cineva te place inainte sa iti arate. Mareste intentionat acest timp pana la o secunda si ai crescut drastic sansele ca el sa receptioneze mesajul ca esti interesata. 2. Buzele sale se despart. Daca ii place ceea ce vede buzele sale se vor despartii automat pentru un moment in fata primei tale priviri. 3. Narile sale tremura iar fata sa se deschide . Sparncenele ridicate, buzele despartite, narile tremurande si ochii mari ofera intregii fete o expresie deschisa prietenoasa. 4. Va incerca sa va atraga atentia. Pentru unii barbati, acest lucru poate insemna o ajustare subtila a cravatei odata cu o rugaciune ca ati remarcat sclipirea momentului. Altii incearca metode mai nonconformiste devenind asa de galagiosi si amuzanti ca practic jongleaza si stau in maini. Orice miscare exagerata sau gest de obicei inseamna ca acesta incearca sa iasa in evidenta dintr-un grup. Alt indiciu: se va detasa parca fara motiv de prietenii lui stand departat de acestia, sperand sa fie remarcat. 5. Isi va aranja cravata sau reverul. Cu toate stim ce inseamna aceste gesturi. Ele sunt echivalentul lingerii buzelorvreau sa arat bine pentru tine. 6. Isi va aranja sau strica parul. Oricare gest isi alege depinzand de frizura lui si de ceea ce o va face sa arate mai atragatoare. Baietii fac acest lucru involuntar mai des decat credeti. Arunca-ti privirea asupra lui cand pleaca la baie si pun pariu ca mainile lui vor fi pe cale sa ii ajunga in par. 7. Sprancenele lui raman putin ridicate in timp ce tu vorbesti. O expresie usor suprinsa, ciudata inseamna ca te gasaste fascinanta. Sau de-a dreptul nebun. Sincer vorbind, sunt mai preferati baietii care se uita la tine cu o privire blanda, cu sparcenele si ochii relaxati. Insa aceia te gasesc pur si simplu plictisitoare. 8. Se va juca cu sosetele lui si le va trage in sus. In timpurile vechi, barbatii se imbracau elegant doar pentru ocazii speciale, si in timp ce costumul ar fi putut supravietui luni intregi la naftalina, sosetele continuau sa fie purtate (pana la moarte). De aici, in timp ce a petrecut jumate de noapte tragand de ele in tentativa de a-si arata intentiile. Este o extensie a infrumusetarii si e incredibil de precisa. Daca un baiat isi ridica sau ajusteaza sosetele in prezenta ta este un procent de aproape 100% faptul ca e interesat de tine si incearca sa arate cat mai bine. 9. Totul este incordat. Adica. Ceea ce vroiam sa spun este ca acesta isi va tine muschii incordati pentru a-si arata corpul in avantajul sau. De asemenea va sta direct in fata ta pentru a obtine atentie maxima si se va apleca in fata pentru a se apropia de tine. 10. Te va lasa sa il vezi cum iti analizeaza corpul. Unii experti numesc acest lucru calatorie vizuala ochii lui fac o mic voiaj in jurul corpului tau, facand stopuri momentane in porturile cele mai frumoase. Nu o lua in gluma, ti-a scanat corpul in mod automat din secunda in care a pus ochii pe tine. Diferenta aici este ca te lasa sa il vezi in timp ce o face. Mesajul: te consider un partener sexual. 11. Isi va departa picioarele in timp ce sta intr-o pozitie opusa tie pentru a-ti arata ce are intre picioare. Te lasa sa vezi bine ce are de oferit. Cu noroc, el inca mai are ginsii sau pantalonii pe el in acel moment. 12. Va sta cu mainile pe solduri. Acest lucru accentueaza marimea sa fizica si sugereaza increderea in propriul sau corp. Este de asemenea un gest de indicare. Noi indicam cu mainile cele mai bune locuri sexuale proprii si de asemenea pe partile corpului unde am vrea sa fim cel mai mult atinse. Daca isi petrece toata noapte cu mainile in solduri, degetele departate si indreptate in jos, iti indica sa te uiti, atingi si sa admiri partea corpului sau de care este cel mai mandru. Toate la nivelul subconstientului desigur. Cel putin in cele mai multe cazuri 13. Se va juca cu nasturii de la jacheta incheindu-i si decheindu-i. Este un comportament care nu isi are locul pentru ca l-ai facut putin nervos, plus o dorinta de a-si da jos hainele. Urmatorul pas este sa descheie jacheta si sa o lase asa punandu-si mainile pe buzele sale. Daca o da jos complet, isi imagineaza pantofii sai sub patul tau. 14. Isi va atinge fata foarte mult in timp ce se uita la tine. Daca este interesat, isi va mangaia obrazul de sus in jos cu spatele degetelor lui, isi va atinge urechile sau isi va freca barbia. Este o combinare de excitare nervoasa, de atingere autoerotica. Cand suntem atrase de cineva, pielea noastra (cel mai des buzele si gura) devin din ce in ce mai sensibile la atingere si alte stimulari. Daca fumezi, vei trage de mai multe ori in tigara. Daca bei, vei sorbi de mai multe ori din pahar. Vei incepe sa iti atingi si tu gura mai mult pentru ca buzele tale sunt ultrasensibile si pentru ca este o senzatie placuta. In plus, introduce ideea in mintea celeilalte persoane ca ar fi o idee buna sa te sarute. 15. Va incepe sa isi stranga paharul sau cana sau sa o invarta dintr-o parte in alta, strangand-o usor in timp ce face acest lucru. Cand barbatii sunt interesati din punct de vedere sexual incep sa se joace cu obiecte circulare. De ce? Ii amintesc de sanii tai: corpul sau scapa informatiile care se petrec in mintea subconstientului sau. 16. Se va muta cat mai aproape de marginea scaunului sau pentru a fi mai aproape. Si daca isi incruciseaza picioarele, piciorul de deasupra va indica directia ta. 17. Te va ghida punandu-si mana pe cotul sau pe spatele tau. Ghidajul cu mana nu face parte doar din bunele maniere sau printr-o metoda politicoasa de a te ghida prin multime, se asigura ca stie exact unde te duci insotindu-te. Nu vrea sa te piarda! De asemenea arata ca esti ingrijita si ca nu ai nevoie de alti barbati voluntari. Odata cu ghidajul mainii, vor exista o sumedenie de atingeri accidentale-cu-intentie. 18. Iti va imprumuta haina sau puloverul sau. Putini baieti ar fi fericiti sa se intoarca de la bar si sa gaseasca rochia de seara a prietenei lor acoperita de haina altui baiat. Nu conteaza ca dintii ei clantaneau de la hipotermia care ii ameninta viata. Vrea sa fie haina lui pentru ca este un gest sexi, de protectie si de posesie. Acest lucru spune: ce e al meu e si al tau, ceva ce a fost aproape de pielea lui este acum aproape de a ta (si vice versa cand i-o returnezi). Avea mirosul lui la inceput, si va avea mirosul tau cand i-o returnezi. In plus, va leaga: trebuie sa mai stea prin preajma pentru a-si obtine haina inapoi. Cu siguranta - Tracey Cox

9 răspunsuri:
| Contrast a răspuns:

E felul in care corpul tau te tradeaza cand una gandesti si alta spui, si pentru ca e o tema foarte complexa ai putea citi deaspre aceasta aici:

http://www.aimee.ro/......pului.html

sau aici:

http://www.lady4ever.ro/articol/711_1/Limbajul-corpului.html

sau aici:
http://www.xevolution.ro/psicorp.htm

si locuri in care se dezbate aceasta tema mai sunt destule. Spor!

| filaret03 a răspuns:

Intalnirile sunt dificile, in mare parte deoarece intalnirea unor noi oameni poate crea nervi. Cand intalnesti pentru prima data un baiatla un bar, acasa la un prieten sau chiar la bisericatreburile raman aceleasi : trebuie sa te intrebi ce gandeste si daca te place cu adevarat. Dar stiai cadaca le place, fie ca stiu sau nubarbatii sunt pre-programati sa emita indicii fizice cand sunt interesati de o femeie? Citeste acest fragment din Superflirt scris de Tracey Cox si invata cum sa citesti limbajul corpului oricarui baiat cu usurinta. Legenda spune ca baietii fac prima miscare, apoi pledeaza, lingusesc, se plang, ofera masa de pranz si in esenta mituie (ofera ciocolata, flori si intalniri la cina) femeile in patul burlacilor pentru a) a le pacali sau b) pentru a le cere in casatorie. Femeiledulci, pasive, flori mici si delicate ce suntemincepem puternic prin sfidarea atentiilor lui, pana cand insistenta continua ne distruge rezistenta si suntem de acord sa bem un vin de Xeres. Intre timp, ne umplem zilele citind nuvele romantice si fiind atente dupa culturi pentru cavaleri pe armasari mari albi. Ce gramada de porcarii. Femeile au facut tot timpul primul pas si a orchestrat ritmul, curgerea si directia relatiilor romantice. Maestre ale intuitiei si manipularii emotionale, specialiste in limbajul corpului, capabile sa simta incarcatura emotionala dintr-o camera foarte repede, puteti paria ca daca e in drum spre voi inarmat cu curaj si fraze de agatat, de fapt tu ai fost cea care l-a momit la tine. Femeile aleg din nu mai putin de 52 de miscari pentru a le arata barbatilor ca sunt interesate. Barbatul obisnuit alege dintr-un maxim de 10 miscari pentru a atrage o femeie. Vesti bune, ca femeia obisnuita e de obicei foarte experimentata la descifrarea limbajului corpului. Doar in cazul in care tu nu te afli prinre ele, am inclus semnele clare, odata cu semnalele care sunt mai subtile, greu de observat si (ocazional) chiar nebunatice. 1. Iti va face cu ochiul. Cand vedem pentru prime data pe cineva de care suntem atrasi sprancenele noastre se ridica si coboara. Daca suntem placute la randul nostru si barbatii isi vor ridica sprancenele. Toata treaba aceasta dureaza cam o cincime de secunda si se petrece peste tot in lumeoricui, indiferent de varsta, rasa, sau clasa.Ridicand spracenele deschidem ochii mai mult, fapt care permite reflectarea a mai multa lumina de pe suprafata acestora, facandu-i sa arate mai luminati, mari si primitori. O sclipire poate fi usor de ratat daca sunt asa de incredere, daca nu gasesti nimic s-ar putea sa sti ca cineva te place inainte sa iti arate. Mareste intentionat acest timp pana la o secunda si ai crescut drastic sansele ca el sa receptioneze mesajul ca esti interesata. 2. Buzele sale se despart. Daca ii place ceea ce vede buzele sale se vor despartii automat pentru un moment in fata primei tale priviri. 3. Narile sale tremura iar fata sa se deschide . Sparncenele ridicate, buzele despartite, narile tremurande si ochii mari ofera intregii fete o expresie deschisa prietenoasa. 4. Va incerca sa va atraga atentia. Pentru unii barbati, acest lucru poate insemna o ajustare subtila a cravatei odata cu o rugaciune ca ati remarcat sclipirea momentului. Altii incearca metode mai nonconformiste devenind asa de galagiosi si amuzanti ca practic jongleaza si stau in maini. Orice miscare exagerata sau gest de obicei inseamna ca acesta incearca sa iasa in evidenta dintr-un grup. Alt indiciu: se va detasa parca fara motiv de prietenii lui stand departat de acestia, sperand sa fie remarcat. 5. Isi va aranja cravata sau reverul. Cu toate stim ce inseamna aceste gesturi. Ele sunt echivalentul lingerii buzelorvreau sa arat bine pentru tine. 6. Isi va aranja sau strica parul. Oricare gest isi alege depinzand de frizura lui si de ceea ce o va face sa arate mai atragatoare. Baietii fac acest lucru involuntar mai des decat credeti. Arunca-ti privirea asupra lui cand pleaca la baie si pun pariu ca mainile lui vor fi pe cale sa ii ajunga in par. 7. Sprancenele lui raman putin ridicate in timp ce tu vorbesti. O expresie usor suprinsa, ciudata inseamna ca te gasaste fascinanta. Sau de-a dreptul nebun. Sincer vorbind, sunt mai preferati baietii care se uita la tine cu o privire blanda, cu sparcenele si ochii relaxati. Insa aceia te gasesc pur si simplu plictisitoare. 8. Se va juca cu sosetele lui si le va trage in sus. In timpurile vechi, barbatii se imbracau elegant doar pentru ocazii speciale, si in timp ce costumul ar fi putut supravietui luni intregi la naftalina, sosetele continuau sa fie purtate (pana la moarte). De aici, in timp ce a petrecut jumate de noapte tragand de ele in tentativa de a-si arata intentiile. Este o extensie a infrumusetarii si e incredibil de precisa. Daca un baiat isi ridica sau ajusteaza sosetele in prezenta ta este un procent de aproape 100% faptul ca e interesat de tine si incearca sa arate cat mai bine. 9. Totul este incordat. Adica. Ceea ce vroiam sa spun este ca acesta isi va tine muschii incordati pentru a-si arata corpul in avantajul sau. De asemenea va sta direct in fata ta pentru a obtine atentie maxima si se va apleca in fata pentru a se apropia de tine. 10. Te va lasa sa il vezi cum iti analizeaza corpul. Unii experti numesc acest lucru calatorie vizuala ochii lui fac o mic voiaj in jurul corpului tau, facand stopuri momentane in porturile cele mai frumoase. Nu o lua in gluma, ti-a scanat corpul in mod automat din secunda in care a pus ochii pe tine. Diferenta aici este ca te lasa sa il vezi in timp ce o face. Mesajul: te consider un partener sexual. 11. Isi va departa picioarele in timp ce sta intr-o pozitie opusa tie pentru a-ti arata ce are intre picioare. Te lasa sa vezi bine ce are de oferit. Cu noroc, el inca mai are ginsii sau pantalonii pe el in acel moment. 12. Va sta cu mainile pe solduri. Acest lucru accentueaza marimea sa fizica si sugereaza increderea in propriul sau corp. Este de asemenea un gest de indicare. Noi indicam cu mainile cele mai bune locuri sexuale proprii si de asemenea pe partile corpului unde am vrea sa fim cel mai mult atinse. Daca isi petrece toata noapte cu mainile in solduri, degetele departate si indreptate in jos, iti indica sa te uiti, atingi si sa admiri partea corpului sau de care este cel mai mandru. Toate la nivelul subconstientului desigur. Cel putin in cele mai multe cazuri 13. Se va juca cu nasturii de la jacheta incheindu-i si decheindu-i. Este un comportament care nu isi are locul pentru ca l-ai facut putin nervos, plus o dorinta de a-si da jos hainele. Urmatorul pas este sa descheie jacheta si sa o lase asa punandu-si mainile pe buzele sale. Daca o da jos complet, isi imagineaza pantofii sai sub patul tau. 14. Isi va atinge fata foarte mult in timp ce se uita la tine. Daca este interesat, isi va mangaia obrazul de sus in jos cu spatele degetelor lui, isi va atinge urechile sau isi va freca barbia. Este o combinare de excitare nervoasa, de atingere autoerotica. Cand suntem atrase de cineva, pielea noastra (cel mai des buzele si gura) devin din ce in ce mai sensibile la atingere si alte stimulari. Daca fumezi, vei trage de mai multe ori in tigara. Daca bei, vei sorbi de mai multe ori din pahar. Vei incepe sa iti atingi si tu gura mai mult pentru ca buzele tale sunt ultrasensibile si pentru ca este o senzatie placuta. In plus, introduce ideea in mintea celeilalte persoane ca ar fi o idee buna sa te sarute. 15. Va incepe sa isi stranga paharul sau cana sau sa o invarta dintr-o parte in alta, strangand-o usor in timp ce face acest lucru. Cand barbatii sunt interesati din punct de vedere sexual incep sa se joace cu obiecte circulare. De ce? Ii amintesc de sanii tai: corpul sau scapa informatiile care se petrec in mintea subconstientului sau. 16. Se va muta cat mai aproape de marginea scaunului sau pentru a fi mai aproape. Si daca isi incruciseaza picioarele, piciorul de deasupra va indica directia ta. 17. Te va ghida punandu-si mana pe cotul sau pe spatele tau. Ghidajul cu mana nu face parte doar din bunele maniere sau printr-o metoda politicoasa de a te ghida prin multime, se asigura ca stie exact unde te duci insotindu-te. Nu vrea sa te piarda! De asemenea arata ca esti ingrijita si ca nu ai nevoie de alti barbati voluntari. Odata cu ghidajul mainii, vor exista o sumedenie de atingeri accidentale-cu-intentie. 18. Iti va imprumuta haina sau puloverul sau. Putini baieti ar fi fericiti sa se intoarca de la bar si sa gaseasca rochia de seara a prietenei lor acoperita de haina altui baiat. Nu conteaza ca dintii ei clantaneau de la hipotermia care ii ameninta viata. Vrea sa fie haina lui pentru ca este un gest sexi, de protectie si de posesie. Acest lucru spune: ce e al meu e si al tau, ceva ce a fost aproape de pielea lui este acum aproape de a ta (si vice versa cand i-o returnezi). Avea mirosul lui la inceput, si va avea mirosul tau cand i-o returnezi. In plus, va leaga: trebuie sa mai stea prin preajma pentru a-si obtine haina inapoi.Tracey Cox

| filaret03 a răspuns:

Intalnirile sunt dificile, in mare parte deoarece intalnirea unor noi oameni poate crea nervi. Cand intalnesti pentru prima data un baiatla un bar, acasa la un prieten sau chiar la bisericatreburile raman aceleasi : trebuie sa te intrebi ce gandeste si daca te place cu adevarat. Dar stiai cadaca le place, fie ca stiu sau nubarbatii sunt pre-programati sa emita indicii fizice cand sunt interesati de o femeie? Citeste acest fragment din Superflirt scris de Tracey Cox si invata cum sa citesti limbajul corpului oricarui baiat cu usurinta. Legenda spune ca baietii fac prima miscare, apoi pledeaza, lingusesc, se plang, ofera masa de pranz si in esenta mituie (ofera ciocolata, flori si intalniri la cina) femeile in patul burlacilor pentru a) a le pacali sau b) pentru a le cere in casatorie. Femeiledulci, pasive, flori mici si delicate ce suntemincepem puternic prin sfidarea atentiilor lui, pana cand insistenta continua ne distruge rezistenta si suntem de acord sa bem un vin de Xeres. Intre timp, ne umplem zilele citind nuvele romantice si fiind atente dupa culturi pentru cavaleri pe armasari mari albi. Ce gramada de porcarii. Femeile au facut tot timpul primul pas si a orchestrat ritmul, curgerea si directia relatiilor romantice. Maestre ale intuitiei si manipularii emotionale, specialiste in limbajul corpului, capabile sa simta incarcatura emotionala dintr-o camera foarte repede, puteti paria ca daca e in drum spre voi inarmat cu curaj si fraze de agatat, de fapt tu ai fost cea care l-a momit la tine. Femeile aleg din nu mai putin de 52 de miscari pentru a le arata barbatilor ca sunt interesate. Barbatul obisnuit alege dintr-un maxim de 10 miscari pentru a atrage o femeie. Vesti bune, ca femeia obisnuita e de obicei foarte experimentata la descifrarea limbajului corpului. Doar in cazul in care tu nu te afli prinre ele, am inclus semnele clare, odata cu semnalele care sunt mai subtile, greu de observat si (ocazional) chiar nebunatice. 1. Iti va face cu ochiul. Cand vedem pentru prime data pe cineva de care suntem atrasi sprancenele noastre se ridica si coboara. Daca suntem placute la randul nostru si barbatii isi vor ridica sprancenele. Toata treaba aceasta dureaza cam o cincime de secunda si se petrece peste tot in lumeoricui, indiferent de varsta, rasa, sau clasa.Ridicand spracenele deschidem ochii mai mult, fapt care permite reflectarea a mai multa lumina de pe suprafata acestora, facandu-i sa arate mai luminati, mari si primitori. O sclipire poate fi usor de ratat daca sunt asa de incredere, daca nu gasesti nimic s-ar putea sa sti ca cineva te place inainte sa iti arate. Mareste intentionat acest timp pana la o secunda si ai crescut drastic sansele ca el sa receptioneze mesajul ca esti interesata. 2. Buzele sale se despart. Daca ii place ceea ce vede buzele sale se vor despartii automat pentru un moment in fata primei tale priviri. 3. Narile sale tremura iar fata sa se deschide . Sparncenele ridicate, buzele despartite, narile tremurande si ochii mari ofera intregii fete o expresie deschisa prietenoasa. 4. Va incerca sa va atraga atentia. Pentru unii barbati, acest lucru poate insemna o ajustare subtila a cravatei odata cu o rugaciune ca ati remarcat sclipirea momentului. Altii incearca metode mai nonconformiste devenind asa de galagiosi si amuzanti ca practic jongleaza si stau in maini. Orice miscare exagerata sau gest de obicei inseamna ca acesta incearca sa iasa in evidenta dintr-un grup. Alt indiciu: se va detasa parca fara motiv de prietenii lui stand departat de acestia, sperand sa fie remarcat. 5. Isi va aranja cravata sau reverul. Cu toate stim ce inseamna aceste gesturi. Ele sunt echivalentul lingerii buzelorvreau sa arat bine pentru tine. 6. Isi va aranja sau strica parul. Oricare gest isi alege depinzand de frizura lui si de ceea ce o va face sa arate mai atragatoare. Baietii fac acest lucru involuntar mai des decat credeti. Arunca-ti privirea asupra lui cand pleaca la baie si pun pariu ca mainile lui vor fi pe cale sa ii ajunga in par. 7. Sprancenele lui raman putin ridicate in timp ce tu vorbesti. O expresie usor suprinsa, ciudata inseamna ca te gasaste fascinanta. Sau de-a dreptul nebun. Sincer vorbind, sunt mai preferati baietii care se uita la tine cu o privire blanda, cu sparcenele si ochii relaxati. Insa aceia te gasesc pur si simplu plictisitoare. 8. Se va juca cu sosetele lui si le va trage in sus. In timpurile vechi, barbatii se imbracau elegant doar pentru ocazii speciale, si in timp ce costumul ar fi putut supravietui luni intregi la naftalina, sosetele continuau sa fie purtate (pana la moarte). De aici, in timp ce a petrecut jumate de noapte tragand de ele in tentativa de a-si arata intentiile. Este o extensie a infrumusetarii si e incredibil de precisa. Daca un baiat isi ridica sau ajusteaza sosetele in prezenta ta este un procent de aproape 100% faptul ca e interesat de tine si incearca sa arate cat mai bine. 9. Totul este incordat. Adica. Ceea ce vroiam sa spun este ca acesta isi va tine muschii incordati pentru a-si arata corpul in avantajul sau. De asemenea va sta direct in fata ta pentru a obtine atentie maxima si se va apleca in fata pentru a se apropia de tine. 10. Te va lasa sa il vezi cum iti analizeaza corpul. Unii experti numesc acest lucru calatorie vizuala ochii lui fac o mic voiaj in jurul corpului tau, facand stopuri momentane in porturile cele mai frumoase. Nu o lua in gluma, ti-a scanat corpul in mod automat din secunda in care a pus ochii pe tine. Diferenta aici este ca te lasa sa il vezi in timp ce o face. Mesajul: te consider un partener sexual. 11. Isi va departa picioarele in timp ce sta intr-o pozitie opusa tie pentru a-ti arata ce are intre picioare. Te lasa sa vezi bine ce are de oferit. Cu noroc, el inca mai are ginsii sau pantalonii pe el in acel moment. 12. Va sta cu mainile pe solduri. Acest lucru accentueaza marimea sa fizica si sugereaza increderea in propriul sau corp. Este de asemenea un gest de indicare. Noi indicam cu mainile cele mai bune locuri sexuale proprii si de asemenea pe partile corpului unde am vrea sa fim cel mai mult atinse. Daca isi petrece toata noapte cu mainile in solduri, degetele departate si indreptate in jos, iti indica sa te uiti, atingi si sa admiri partea corpului sau de care este cel mai mandru. Toate la nivelul subconstientului desigur. Cel putin in cele mai multe cazuri 13. Se va juca cu nasturii de la jacheta incheindu-i si decheindu-i. Este un comportament care nu isi are locul pentru ca l-ai facut putin nervos, plus o dorinta de a-si da jos hainele. Urmatorul pas este sa descheie jacheta si sa o lase asa punandu-si mainile pe buzele sale. Daca o da jos complet, isi imagineaza pantofii sai sub patul tau. 14. Isi va atinge fata foarte mult in timp ce se uita la tine. Daca este interesat, isi va mangaia obrazul de sus in jos cu spatele degetelor lui, isi va atinge urechile sau isi va freca barbia. Este o combinare de excitare nervoasa, de atingere autoerotica. Cand suntem atrase de cineva, pielea noastra (cel mai des buzele si gura) devin din ce in ce mai sensibile la atingere si alte stimulari. Daca fumezi, vei trage de mai multe ori in tigara. Daca bei, vei sorbi de mai multe ori din pahar. Vei incepe sa iti atingi si tu gura mai mult pentru ca buzele tale sunt ultrasensibile si pentru ca este o senzatie placuta. In plus, introduce ideea in mintea celeilalte persoane ca ar fi o idee buna sa te sarute. 15. Va incepe sa isi stranga paharul sau cana sau sa o invarta dintr-o parte in alta, strangand-o usor in timp ce face acest lucru. Cand barbatii sunt interesati din punct de vedere sexual incep sa se joace cu obiecte circulare. De ce? Ii amintesc de sanii tai: corpul sau scapa informatiile care se petrec in mintea subconstientului sau. 16. Se va muta cat mai aproape de marginea scaunului sau pentru a fi mai aproape. Si daca isi incruciseaza picioarele, piciorul de deasupra va indica directia ta. 17. Te va ghida punandu-si mana pe cotul sau pe spatele tau. Ghidajul cu mana nu face parte doar din bunele maniere sau printr-o metoda politicoasa de a te ghida prin multime, se asigura ca stie exact unde te duci insotindu-te. Nu vrea sa te piarda! De asemenea arata ca esti ingrijita si ca nu ai nevoie de alti barbati voluntari. Odata cu ghidajul mainii, vor exista o sumedenie de atingeri accidentale-cu-intentie. 18. Iti va imprumuta haina sau puloverul sau. Putini baieti ar fi fericiti sa se intoarca de la bar si sa gaseasca rochia de seara a prietenei lor acoperita de haina altui baiat. Nu conteaza ca dintii ei clantaneau de la hipotermia care ii ameninta viata. Vrea sa fie haina lui pentru ca este un gest sexi, de protectie si de posesie. Acest lucru spune: ce e al meu e si al tau, ceva ce a fost aproape de pielea lui este acum aproape de a ta (si vice versa cand i-o returnezi). Avea mirosul lui la inceput, si va avea mirosul tau cand i-o returnezi. In plus, va leaga: trebuie sa mai stea prin preajma pentru a-si obtine haina inapoi.

| filaret03 a răspuns:

Intalnirile sunt dificile, in mare parte deoarece intalnirea manipularii emotionale, specialiste in limbajul corpului, capabile sa simta incarcatura emotionala dintr-o camera foarte repede, puteti paria ca daca e in drum spre voi inarmat cu curaj si fraze de agatat, de fapt tu ai fost cea care l-a momit la tine. Femeile aleg din nu mai putin de 52 de miscari pentru a le arata barbatilor ca sunt interesate. Barbatul obisnuit alege dintr-un maxim de 10 miscari pentru a atrage o femeie. Vesti bune, ca femeia obisnuita e de obicei foarte experimentata la descifrarea limbajului corpului. Doar in cazul in care tu nu te afli prinre ele, am inclus semnele clare, odata cu semnalele care sunt mai subtile, greu de observat si (ocazional) chiar nebunatice. 1. Iti va face cu ochiul. Cand vedem pentru prime data pe cineva de care suntem atrasi sprancenele noastre se ridica si coboara. Daca suntem placute la randul nostru si barbatii isi vor ridica sprancenele. Toata treaba aceasta dureaza cam o cincime de secunda si se petrece peste tot in lumeoricui, indiferent de varsta, rasa, sau clasa.Ridicand spracenele deschidem ochii mai mult, fapt care permite reflectarea a mai multa lumina de pe suprafata acestora, facandu-i sa arate mai luminati, mari si primitori. O sclipire poate fi usor de ratat daca sunt asa de incredere, daca nu gasesti nimic s-ar putea sa stii ca cineva te place inainte sa iti arate. Mareste intentionat acest timp pana la o secunda si ai crescut drastic sansele ca el sa receptioneze mesajul ca esti interesata. 2. Buzele sale se despart. Daca ii place ceea ce vede buzele sale se vor despartii automat pentru un moment in fata primei tale priviri. 3. Narile sale tremura iar fata sa se deschide. Sparncenele ridicate, buzele despartite, narile tremurande si ochii mari ofera intregii fete o expresie deschisa prietenoasa. 4. Va incerca sa va atraga atentia. Pentru unii barbati, acest lucru poate insemna o ajustare subtila a cravatei odata cu o rugaciune ca ati remarcat sclipirea momentului. Altii incearca metode mai nonconformiste devenind asa de galagiosi si amuzanti ca practic jongleaza si stau in maini. Orice miscare exagerata sau gest de obicei inseamna ca acesta incearca sa iasa in evidenta dintr-un grup. Alt indiciu: se va detasa parca fara motiv de prietenii lui stand departat de acestia, sperand sa fie remarcat. 5. Isi va aranja cravata sau reverul. Cu toate stim ce inseamna aceste gesturi. Ele sunt echivalentul lingerii buzelorvreau sa arat bine pentru tine. 6. Isi va aranja sau strica parul. Oricare gest isi alege depinzand de frizura lui si de ceea ce o va face sa arate mai atragatoare. Baietii fac acest lucru involuntar mai des decat credeti. Arunca-ti privirea asupra lui cand pleaca la baie si pun pariu ca mainile lui vor fi pe cale sa ii ajunga in par. 7. Sprancenele lui raman putin ridicate in timp ce tu vorbesti. O expresie usor suprinsa, ciudata inseamna ca te gasaste fascinanta. Sau de-a dreptul nebun. Sincer vorbind, sunt mai preferati baietii care se uita la tine cu o privire blanda, cu sparcenele si ochii relaxati. Insa aceia te gasesc pur si simplu plictisitoare. 8. Se va juca cu sosetele lui si le va trage in sus. In timpurile vechi, barbatii se imbracau elegant doar pentru ocazii speciale, si in timp ce costumul ar fi putut supravietui luni intregi la naftalina, sosetele continuau sa fie purtate (pana la moarte). De aici, in timp ce a petrecut jumate de noapte tragand de ele in tentativa de a-si arata intentiile. Este o extensie a infrumusetarii si e incredibil de precisa. Daca un baiat isi ridica sau ajusteaza sosetele in prezenta ta este un procent de aproape 100% faptul ca e interesat de tine si incearca sa arate cat mai bine. 9. Totul este incordat. Adica. Ceea ce vroiam sa spun este ca acesta isi va tine muschii incordati pentru a-si arata corpul in avantajul sau. De asemenea va sta direct in fata ta pentru a obtine atentie maxima si se va apleca in fata pentru a se apropia de tine. 10. Te va lasa sa il vezi cum iti analizeaza corpul. Unii experti numesc acest lucru calatorie vizuala ochii lui fac o mic voiaj in jurul corpului tau, facand stopuri momentane in porturile cele mai frumoase. Nu o lua in gluma, ti-a scanat corpul in mod automat din secunda in care a pus ochii pe tine. Diferenta aici este ca te lasa sa il vezi in timp ce o face. Mesajul: te consider un partener sexual. 11. Isi va departa picioarele in timp ce sta intr-o pozitie opusa tie pentru a-ti arata ce are intre picioare. Te lasa sa vezi bine ce are de oferit. Cu noroc, el inca mai are ginsii sau pantalonii pe el in acel moment. 12. Va sta cu mainile pe solduri. Acest lucru accentueaza marimea sa fizica si sugereaza increderea in propriul sau corp. Este de asemenea un gest de indicare. Noi indicam cu mainile cele mai bune locuri sexuale proprii si de asemenea pe partile corpului unde am vrea sa fim cel mai mult atinse. Daca isi petrece toata noapte cu mainile in solduri, degetele departate si indreptate in jos, iti indica sa te uiti, atingi si sa admiri partea corpului sau de care este cel mai mandru. Toate la nivelul subconstientului desigur. Cel putin in cele mai multe cazuri 13. Se va juca cu nasturii de la jacheta incheindu-i si decheindu-i. Este un comportament care nu isi are locul pentru ca l-ai facut putin nervos, plus o dorinta de a-si da jos hainele. Urmatorul pas este sa descheie jacheta si sa o lase asa punandu-si mainile pe buzele sale. Daca o da jos complet, isi imagineaza pantofii sai sub patul tau. 14. Isi va atinge fata foarte mult in timp ce se uita la tine. Daca este interesat, isi va mangaia obrazul de sus in jos cu spatele degetelor lui, isi va atinge urechile sau isi va freca barbia. Este o combinare de excitare nervoasa, de atingere autoerotica. Cand suntem atrase de cineva, pielea noastra (cel mai des buzele si gura) devin din ce in ce mai sensibile la atingere si alte stimulari. Daca fumezi, vei trage de mai multe ori in tigara. Daca bei, vei sorbi de mai multe ori din pahar. Vei incepe sa iti atingi si tu gura mai mult pentru ca buzele tale sunt ultrasensibile si pentru ca este o senzatie placuta. In plus, introduce ideea in mintea celeilalte persoane ca ar fi o idee buna sa te sarute. 15. Va incepe sa isi stranga paharul sau cana sau sa o invarta dintr-o parte in alta, strangand-o usor in timp ce face acest lucru. Cand barbatii sunt interesati din punct de vedere sexual incep sa se joace cu obiecte circulare. De ce? Ii amintesc de sanii tai: corpul sau scapa informatiile care se petrec in mintea subconstientului sau. 16. Se va muta cat mai aproape de marginea scaunului sau pentru a fi mai aproape. Si daca isi incruciseaza picioarele, piciorul de deasupra va indica directia ta. 17. Te va ghida punandu-si mana pe cotul sau pe spatele tau. Ghidajul cu mana nu face parte doar din bunele maniere sau printr-o metoda politicoasa de a te ghida prin multime, se asigura ca stie exact unde te duci insotindu-te. Nu vrea sa te piarda! De asemenea arata ca esti ingrijita si ca nu ai nevoie de alti barbati voluntari. Odata cu ghidajul mainii, vor exista o sumedenie de atingeri accidentale-cu-intentie. 18. Iti va imprumuta haina sau puloverul sau. Putini baieti ar fi fericiti sa se intoarca de la bar si sa gaseasca rochia de seara a prietenei lor acoperita de haina altui baiat. Nu conteaza ca dintii ei clantaneau de la hipotermia care ii ameninta viata. Vrea sa fie haina lui pentru ca este un gest sexi, de protectie si de posesie. Acest lucru spune: ce e al meu e si al tau, ceva ce a fost aproape de pielea lui este acum aproape de a ta (si vice versa cand i-o returnezi). Avea mirosul lui la inceput, si va avea mirosul tau cand i-o returnezi. In plus, va leaga: trebuie sa mai stea prin preajma pentru a-si obtine haina inapoi.

| AstaMicu a răspuns:

Ti-a cerut profa de psihologie?laughing

| 0marry0 a răspuns:

E un serial, "Lie to me", bazat pe limbajul corpului. E foarte fain si-l recomand.
E vorba despre un tip, geniu de altfel, care conduce un fel de "firma", in care ajuta FBI- ul, si nu numai, sa rezolve tot felul de cazuri. Ei trebuie sa afle cine, de ce minte, asa ca studiaza limbajul corpului, personalitatea etc...

| crystynaradu a răspuns:

Intra pe :http://www.scribd.com/doc/2552939/Limbajul-trupului-1 si gasesti totul.
Funda?
Pa.

| DolceBianco a răspuns:

Http://www.adevarul.ro/......75581.html
sper sa-ti fie de ajutor:P

| trololololol_2497 a răspuns:

Daca ti-o baga in fund si zice ca din greseala, minte.