| missmalinutza2010 a întrebat:

Ce tratament exista pentru acufenee(tiuit in urechi)? dau fundy

Răspuns Câştigător
| MariA00 a răspuns:

Buna! Am 2 variante:
1.-Garlic Caps (1-0-1 dupa masa; 3 luni continuu; actioneaza ca antihipertensiv, prevenind aparitia "tiuiturilor in urechi in puseele de tensiune la pacientii hipertensivi.)
2.- Omega 3 (1-1-1 in timpul mesei; 2 luni continuu; este un bun antiinflamator al discurilor cartilaginoase ale coloanei cerivicale prevenind astfel compresia bazei vaselor creierului cauzata de inflamatie; imbunatateste irigarea cerebrala prin eliminarea reziduurilor de colesterol de pe vasele sanguine.).
Funda?

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Deoarece oamenii suferă de tinnitus de mai multă vreme, au apărut remedii pentru tratarea acestuia. Acestea pot fi naturale, medicină convenţională sau medicină alternativă. Datorită răspândirii largi a acestor remedii, mulţi bolnavi de tinnitus sunt confuzi, deoarece nu ştiu pe care să-l aleagă, astfel încât să aibă efect. Alţii sunt frustraţi de faptul că nu obţin efectele dorite de la tratamentul pe care-l urmează. Asta nu înseamna că acel tratament nu este bun, ci doar că nu este cel potrivit.

Cheia găsirii tratamentului potrivit este aceea de a cunoaşte cauza care a provocat tinnitus-ul în cazul tau, doctorul te poate ajuta în a realiza acest pas. Tinnitus-ul nu este o boală, dar este cauzat de o condiţie medicală ascunsă. Cele patru cauze generale sunt: răni ale cochiliei, stres, probleme cu sinusurile sau alergii şi Boala lui Meniere. Datorită faptului că tinnitus-ul nu este o boală, nu există nici un tratament pentru acesta. Dar nu înseamna că trebuie să traiesti restul vieţii ascultând acel zgomot enervant. Acesta poate fi redus, până la a deveni imperceptibil şi nu va mai afecta viaţa personală, iar atunci te vei putea considera "un fost bolnav de tinnitus".

Iată ce scop au remediile împotriva tinnitus-ului. Sunt create şi proiectate, astfel încât să diminueze disconfortul pe care trebuie să-l suporţi. Un bun exemplu de acest tip de tratament este cel homeopatic, creat special pentru a tratata cauzele tinnitus-ului. Există câte un tratament homeopatic specific pentru fiecare cauză, aşa că ar trebui să-l alegi pe cel potrivit. Sunt de asemenea pacienţi cărora nu li se poate determina o cauză, aşa că aleg mai multe tratamente. Efectele secundare nu trebuie să te îngrijoreze deoarece substanţele sunt naturale şi sunt preparate natural.

De asemenea, ar trebui să ştii că succesul unui tratament depinde şi de starea de sănătate în care te afli. Asta înseamnă că trebuie să mananci sanatos, să faci exerciţii regulate, să te odihnesti, să ştii să-ti gestionezii stresul, să ai un stil sănătos de viaţă în general. Fiecare remediu are şanse de succes în funcţie de pacient, aşa că numai tu poţi decide, care are efect în cazul tau. Câteodata, găsirea tratamentului necesită şi greşeli, aşa că nu te lăsa fustrata foarte uşor. Ai răbdare şi nu dezarma.

| zamy a răspuns (pentru elena):

Poate cam tarziu raspunsul, dar pentru cei care cauta inca, exista un tratament foarte bun, fabricat in S.U.A. pe baza de lipoflavonoide, la noi il gasesti pe www.tiuit-urechi.ro sau www.tratament-tinitus.ro. bafta :)

| Doublekillll a răspuns:

Ingrijirea la domiciliu pentru persoana care sufera de tinitus

tinitus-ul poate fi mascat de sunete care sa concureze cu zgomotele imaginare cum ar fi: muzica ascultata in surdina, ceasuri care ticaie sau alte sunete. Tinitus-ul este adesea remarcat in momentele de relaxare, inainte de a merge seara in pat, deoarecere in jur e mai multa liniste. Orice zgomot din camera cum ar fi un umidificator, aparatul de aer conditionat pot ajuta la mascarea tinitus-ului si ajuta ca acesta sa devina mai putin iritant.
invata metode de relaxare: daca esti stresat sau anxios tinitus-ul se poate inrautati
evita excitantele cum ar fi: cafeina, alcoolul si fumatul
odineste-te suficient; incearca sa dormi cu capul intr-o pozitie ridicata, sprijinit. Aceasta pozitie indeparteaza congestia capului si sunetele devin mai putin evidente.

| dragonu47_1447 a răspuns:

Sunt multe cauze, asa ca as spune timpul iar daca nu iti trece in 1-2 ore atunci treci la doctor pentru ca sigur ai hipertensiune sau chiar ceva mai grav