| tonyc7 a întrebat:

Cea sau cel care nu isi are inca intemeiata o familie si traieste deocamdata singur(a) este in vreun fel marginalizat(a) de societate? Daca da, cum anume?

38 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu si da, nu ma simt marginalizat pentru ca traiesc alaturi de oameni si nu sant singur pe pamant, partea cu (da) se aplica pentru ca nu ma intreaba aproape nimeni ce fac, cum o duc in viata. Am acceptat situatia si nefiind multumit cum sta treaba cu femeile pentru a fi fericit o vesnicie ma limitez la femei temporare cand am ocazia sa nimeresc, niciodata familist nu ajung

| Freya1 a răspuns:

Nu e ok sa fi judecat sau marginalizat daca nu te căsătorești.Dar in a acelaș timp oameni isi pun semne de întrebare în legătură cu tine daca nu ai pe nimeni.

| tonyc7 explică (pentru Freya1):

Semne de intrebare oamenii si le pun oricum. Si un necasatorit ar putea sa-si puna semne de intrebare asupra unui casatorit cum de a putut fi capabil sa-si ia o nevasta atat de urata sau de obeza, de exemplu.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

As spune ca sant curvar sau fustangiu daca isi pun semne de intrebare, era moderna prindem tot ce se poate f.uck off casatorie. Asa sa ramana impietriti

| anonimg a răspuns:

Trebuie să te ridici măcar un pic deasupra lumii acesteia ca să o poți cunoaște.
Nu există om fericit pe acest pământ. Oriunde s-ar afla oamenii pe planetă, toți sunt într-o mare mocirlă.
Cei căsătoriți sunt mai nefericiți decât cei necăsătoriți. Căsniciile lor nu durează mai mult de 10 ani. Și în tot timpul acesta libertățile celor căsătoriți au scăzut. La muncă se lovesc de defectele de caracter ale colegilor, iar acasă se lovesc de defectele de caracter ale partenerului de viață și ale copiilor. Oamenii căsătoriți nu se bucură de viață.
Sau cei căsătoriți ar putea spune că se bucură de relații sexuale cu partenerul lor. Dar chiar crezi că ei se bucură de acest lucru? N-ai idee cate probleme sexuale, frustrări și discuții sunt între soț și soție din pricina aceasta! Până la urmă se ajunge la despărțire; dar mai înainte la adulter tocmai din pricina că ei nu se înțeleg în pat. Problemele și frustrările sexuale sunt puse înaintea judecătorului ca "nepotrivire de caracter" ca să nu se aducă o imagine proastă celor doi soți.
Am putea spune că partenerii care au bani sunt mai fericiți. Dar dacă ar fi fost fericiți, ei nu ar mai divorța.
Când Mântuitorul Își ducea crucea ca să fie răstignit, oamenii Îl plângeau pentru soarta Lui. Dar El le-a spus să nu fie plâns El, ci să se plângă pe ei înșiși și pe copii lor. Același lucru le spunem și celor căsătoriți.
Fire albe de păr sunt mai multe la cei căsătoriți decât la cei necăsătoriți. Și dacă erau fericiți atunci nu le-ar fi apărut fire albe de păr. Dacă femeile căsătorite nu și-ar vopsi părul, nu vreau să-mi imaginez cum ar arăta.
Sunt mulți oameni în mijlocul mocirlei și care râd de cei care stau chiar pe marginea ei.
Nu e greu să îți întemeiezi o familie; este greu să o menții (adică să o întreții cu dragoste). Și cu cât oamenii se înstrăinează mai mult de Dumnezeu, cu atât mai puțină dragoste se găsește în mijlocul lor.
Există o mulțime de copii nefericiți, chiar și dacă aceștia au absolut tot ce le trebuie, chiar și dacă viitorul lor este asigurat. Părinții lor nu sunt fericiți, și ca atare nici copii lor.
N-ai de ce să te simți marginalizat. Repet: toți oamenii trăiesc în aceeași mocirlă -si cei căsătoriți și cei necăsătoriți. Cei mai mulți chiar le place în mocirlă (ca porcii); dar asta nu înseamnă că sunt și fericiți.
Oamenii își caută fericirea în căsătorie. Dar căsătoria nu este pentru fericirea personală, ci pentru a ne îndepărta defectele de caracter.

| Emma30555 a răspuns:

Nu cred asta fiindcă nu simt asta. Ma refer ca nu am o familie, copii, dar am o relație, dar pe mine personal nu ma încântă o viata de familie clasica, în mediul meu sunt oameni ca si mine. Simt o oarecare judecata când sunt în jurul meu oameni simplii, care probabil nu ma înțeleg

| Werrich a răspuns:

Proiect: Impozit pe venit mai mare pentru cei care nu se căsătoresc până la 35 de ani:
https://www.avocatnet.ro/......e-ani.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Sper că e o știre falsa. Nu cred că ar face nebunia asta.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

"Atenție! Prevederile proiectului legislativ NU se aplică momentan. Acesta trebuie adoptat de Parlament, promulgat prin decret de șeful statului și publicat apoi în Monitorul Oficial al farselor de 1 aprilie happy"
Deci da, e știre falsă

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Numai induce in eroare oamenii, e treabă serioasă.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Altul în locul meu ți-ar fi răspuns urât dar eu nu-s asa și te rog frumos la modul cel mai serios sa citești tot ce scrie acolo, sau dacă nu vrei poți sa dai mai jos în pagina respectiva și o sa găsești scris cu negru îngroșat ceea ce am citat mai sus

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Deci e adevărat? Chiar...asta vor sa ne facă nouă, burlacilor și burlacelor? Offf, de ce noi? Cu ce am greșit? crying Nu mai pot, e prea mult pentru sufletul meu rănit, ce alte rele ne mai așteaptă? crying

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu e adevărată știrea. Mai sus ți-a sus și HapoyUser ca era doar un articol scris în glumă, nu ai motiv de panică.( Doamne ce seara mai am și eu, ma jur rolling on the floor.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Da,nebună seară

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ohooo, nici nu ai idee ce e aici la mine

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am citit tot articolul, se pare că e doar o GLUMĂ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

M-am lămurit fara sa mă ating de articol.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Werrich):

rolling on the floor hai ca asta a fost bună

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca asta a fost bună rolling on the floor

| Eisenheim a răspuns (pentru Werrich):

Adică cei care nu au bani,sânt săraci, nu se pot căsători deci, să plătească mai mult laughing o gândire te tipic românească laughing și-n plus impozit pe ce, n-ai familie pentru că nu ai nimic, deci pentru ce să plătească impozit mai mare? Din nou, gândire tipic românească laughing nu ești căsătorit n-ai bani? Nu-i nimic îți mărim impozitullaughing genial frate

| mgtow a răspuns (pentru Werrich):

Si dupa 35 daca omul e singur ramane impozitu la fel de mic cum e normal nu? Nu cred ca se aplica asa ceva... si asa fura destul 40% din venit fac reclamatie la UE pentru ca nu ma lasa sa traiesc ))

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Reclamatie la UE automat, Germania il face de bani pe burlac sau femeie singura 40% cum e la noi fiind nefamilist, cu familie scade taxa. Nu are voie sa faca asa ceva

| Invictusman a răspuns:

De comuniști sunt marginalizați, numai niște oameni prosti pot separa un om de ceilalți, sau judeca, cei care au IQ din doua cifre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Aprob și susțin!

| Mirel4412 a răspuns:

Marginalizat probabil ca da, deoarece si parintii si majoritatea oamenilor spun ca trebuie sa te casatoresti pana la 30 de ani cel mult

| tonyc7 explică (pentru Mirel4412):

Asta era principiul pana acum vreo 30 de ani. Lumea s-a mai schimbat mult intre timp. Uita-te in jurul tau si vei vedea multa lume trecuta de 30 de ani si inca necasatorita. Multi trecuti chiar si de 40.

| Werrich a răspuns (pentru Mirel4412):

Marginalizat deoarece trebuie sa plătești taxa de celibat dacă nu te căsătoresti pana la 35 de ani, conform unui proiect de lege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Ferească Dumnezeu de așa ceva. Nu-i destul că sunt taxe de plătit, de cumpărat hrana și băutură, acum mai plătești și celibatul? Ce denumire de profesie va purta angajatul care va lua banii ăștia? Nu, refuz sa cred așa ceva. Imposibil!

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Mă bucur că mai e cineva care gândește modern, sănătos. Felicitări! O mie de aplauze!

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum vad ca am ratat partea de la final in care scria ca este o gluma de 1 aprilie.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Werrich):

Spune-i ca e o gluma ca uite cum face pe aici... Dracu, panichezi populația uite ce prăpăd faci pe aici laughing))) Doamneeeeeeee

| Mirel4412 a răspuns (pentru tonyc7):

Si am zis eu ca asta e parerea mea, ca trebuie sa te casatoresti la x ani? Am zis ca asa gandeste lumea din jur, mai ales parintii care nu cred ca au 20 ani si copiii lor 30, si oameni mai batrani +50 ani

| anonimg a răspuns (pentru Werrich):

Nu mai repeta povestea. Aceasta este o farsă, după cum a menționat autorul acesteia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că lumea e extrem de fixistă, cu mentalitate handicapată. Bine ar fi sa NU se mai critice și marginalizeze aceste persoane pentru că e problema lor! Dar desigur, cum e lumea jegoasă, imbecilă și încăpățânată ca un catâr...Cu cine morții ma-si să te mai intelegi?

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Depinde de varsta la care se afla protagonistul povestii si a cercului sau de cunoscuti. Daca vorbim despre un interval 18-24 de ani, raspunsul este nu, nu ar avea de ce sa fie marginalizat, deoarece majoritatea celor de varsta lui si apropiata varstei lui nu au inca o casnicie. Pe masura insa ce acesta inainteaza in varsta, va fi marginalizat cumva in mod involuntar, in modul ca cercul lui social isi gaseste parteneri/soti, treptat, cu care membrii lui ajung sa isi petreaca majoritatea timpului si in cele din urma chiar copii, iar protagonistul nostru va avea tot mai putin persoane cu care sa isi poata petrece timpul. Nu va fi vorba ca oamenii il vor marginaliza intentionat, ci vor prioretiza partenerul si familia proaspat stabilita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanChriss):

Exact și pot spune din experiența mea. A trebuit să renunț la prietena mea din liceu pentru că s-a măritat, a făcut un băiețel iar eu nu am mai avut nici o valoare ca prietenă în viața ei deci retragerea mea a fost o chestie bună.

| StefanChriss a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea este ca asta se intampla. Nu spun acum ca este valabil pentru absolut toata lumea, dar este ceva oarecum firesc sa iti petreci timpul in care nu esti la serviciu, cu partenerul si copilul. Mai ales daca ai copil, necesita mult timp si atentie. Nici nu as lua asta personal, nici macar nu e o alegere prieten-copil, este mai mult decat evident unde este normal sa se indrepte timpul si atentia. Adevarul este ca o data cu aparitia unui copil, el devine preocuparea principala, nu prea mai conteaza atat prietenii. Pur si simplu trebuie sa intelegi ca asa gandeste lumea, sa accepti asta si sa n-o iei personal.

| Eisenheim a răspuns:

Cum spun și ceilalți aici, nu e vorba de o marginalizare efectivă, e vorba de unii cu IQ minim care îi marginalizează pe alții și despre care nici nu avem ce vorbi de ei, și de alții care și-au întemeiat o familie și nu mai au timp pur și simplu happy te întorci de la munca ai o oră două liber ieși cu prietenii dar dacă ai familie nu ieși cu nevasta cu copii, aici e diferența.