| anonim_4396 a întrebat:

Cine ar iubi un băiat în scaun cu rotile și care nu poate folosi mâinile?

144 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nimeni, ele cauta ceea ce noi nu vrem sa oferim (bani si placeri financiare). Prosti sant destui care le satisfac financiar dar eu nu ma numar prin ei. Poate vei avea ocazia sa ai un robot care iti tine de urat in viitor.

| Raducons a răspuns (pentru mgtow):

Esti pesimist, dar realist totodata

| mgtow a răspuns (pentru Raducons):

Mai bine realitatea in fata decat legat de minciuna & tradare. Adevarul consista in a trai singur

| Raducons a răspuns (pentru mgtow):

Din pacate asa este si trebuie resemnare

| Simpatic a răspuns:

Vrei un raspuns conform cu realitatea sau o falsitate cum ai primit aici multe raspunsuri?
Te va iubi cu siguranta cineva care este in situatie asemanatoare cu a ta! Pentru ca si cine are burta plina nu stie cum este sa fii flamand!
Nu te descuraja vreau sa te vad un om fericit, nimic nu este imposibil.
O persoana cu dizabilitati te poate intelege cel mai bine, asta am vrut sa zic.

| girada79 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, iubesc o fată în situația mea, dar cine ne dă casă și asistență 24 din 24?

| Simpatic a răspuns (pentru girada79):

Nu te pot ajuta cu un raspuns caci nu stiu;(

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Tii undeva lista asta sau de fiecare data le cauti?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

O am salvata in pc

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

De ce te bagi dacă habar n-ai? Am scris la fetele ce mi le-ai dat. Una are iubit. Una are familie cu doi copii și este însărcinată din nou. De ce mă pui în situații penibile?

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Poftim,unde te-am pus, cand am vb cu tine

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Vezi ce listă de fete ai postat la începutul acestei întrebări.

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Fara suparare dar nici ca personalitate nu te remarci

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Nici nu vreau asta. Dacă scriu ceva scriu bine informat. Nu vreau să mă leg de femei cu familie. Am 0 încredere în tine.

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Eu ce vina am omule ca fetele nu te plac, spune mersy ca ti-am dat lista, mai ales ca ma cunosc toate si au fost cu mine, cu mine nu aveau nici copii nici nu erau gravide

| Violleta2022 a răspuns:

Mama, sora, tatal, fratii, toti l-ar iubii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt persoane care decid să facă asta. Nu am acum în memorie cazuri concrete, dar am auzit, sau citit despre asemenea întâmplări.

| Freya1 a răspuns:

Fiecare sac isi are petecul, iar daca esti un baiat bun cine stie de unde iti surade norocul.
Poate găsesti o persoană la fel tie sau chiar mult mai bine care sa te iubească si aprecieze asa cum esti pentru ca a fi in scaun cu rotile nu este o alegere si oricum scaunul cu rotile ni iti schimba neapărat gândirea și sufletul.
Si eu am avut niste probleme dar mult mai usoare decat ale tale si imi era frica, ca daca doamne fereste nu o sa mai pot merge poate iubitul meu nu o sa ma mai vrea, nu o sa mai stea cu mine si atunci mi-a spus ca daca e nevoit ma cară el in brate dar de lăsat nu ma va lasa si la fel as face si eu.Mai sunt oameni buni pe lume si sigur ai si tu jumătatea ta undeva.

| Frank51 a răspuns:

Cine apreciaza si pune pe primul plan omul si valoarea lui, nu bunurile sau aspectul fizic, si da, din pacate sunt foarte putini.

| minrest a răspuns:

Tot o fata cu handicap sever. Nu e bine sa datorezi prea mult unei alte persoane. In plus, daca tu iei o fata frumoasa si normala, pe aia cu handicap sever cine o ia?

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Corect asa e

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Dumnezeu ma ierte, adminii faca ce o vrea, dar eu trebuie neaparat sa-ti zic asta:
Esti o scursură a creației, un dezumanizat, o pleavă, o fiinta mizerabila.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

rolling on the floor i-a zis pur și simplu adevărul nu visele tale despre suflete pereche
vrei să-l minta frumos?rolling on the floor
suflete perechelaughing))))

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i-a spus niciun adevar, doar il minte urat.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Adevărul e că n-ai cum să-i prezici viitorul. Și dacă omul pleacă de aici cu impresii extraordinare legate de suflete pereche și totuși nu găsește pe nimeni, cine o să fie depresivul? Ah, da, omul pe care l-ai amăgit tu aici.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Dar daca pleaca de aici cu gandul ca nu-l va iubi nimeni si va ignora persoana care-l iubeste?
Speranta moare ultima.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Stai linistit, nu te raportez; stiu ca asta se intampla in universul tau fictiv, in care exista suflete predestinate sa fie pereche; univers pe care ti l-ai imaginat pentru ca lumea ti se parea trista.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Speranta falsa dezamageste intodeauna, realitatea este mai buna decat sa te minti singur.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Raporteaza-ma daca vrei, prietene, ca nu conteaza aia.
Conteaza sa-mi exprim opinia, conturi se mai fac, nu stau eu intr-un cont de TPU.

Oricum sunt 200% convins ca imi vei da dreptate candva, sper insa sa nu fie prea tarziu.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Ce i-am zis eu e cat se poate de real.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Vezi cum nici tu nu esti atent cand citesti, eu nu am afirmat ca nu iti va gasi pe cineva si eram uimit de ipocrizia unora, mai ales acele fete care apoi au recunoscut ca il vor doar ca tampon emotional atat

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Cine a fost ipocrit?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Sincer?
tu,| lauraeliza98, Miaa2

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Pentru ce o sa fie prea tarziu, cand o sa descopar ca exista suflete pereche destinate unul altuia, cand eu sunt casatorit, am copiii mari; ce importanta practica ar avea pentru mine asta, ca sa fie prea tarziu?

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Cu raspunsurile de pe aici da in complex de inferioritate.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Inseamna ca deja e prea tarziu, imi pare rau.
Sa inteleg ca tu nu consideri ca sotia ta e sufletul tau pereche?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi? Ce raspuns sa-l faca asa?

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Nu asta trebuie sa fie; nu exista suflet pereche, din fericire; nimic mai obscen si mai sinistru decat asta nu s-a inventat. Traiesti intr-o distopie oribila, careia ii faci si propaganda. Sufletul, adica viata psihica a omului, se contureaza in conditii cu totul particulare si unice, asa ca nu poate avea pereche. De ce sa fie prea tarziu, ca vrei tu? Am luat pe cine mi-a placut, si cu cine m-am inteles.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Suntem doar niste anonimi, asta nu are cum sa se intample. Doar cum se simte el in sinea lui.
Pe de o parte tu esti prea optimist iar astialalti prea pesimisti, Oricum adevarul e undeva pe la mijloc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de optimism sau de pesimism e vorba de probabilitati, are sanse sa gaseasca, dar cu o probabilitate mai scazuta ca daca ar fi sanatos simplu

| girada79 a răspuns (pentru supadeceapa):

Oricum tot lupt.

| supadeceapa a răspuns (pentru girada79):

Foarte bine love struck.

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Tu crezi ca ai merita ceea ce ai?

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Dar dacă eram un drogat și un mafiot?

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Ce legatura are ce am intrebat eu cu ce ai raspuns tu?

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Deci dumnezeu te-a facut asa ca sa stim si noi cum e sa fi paralizat misto, deci tu meriti ceea ce ai

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

E greu să înțelegi ceea ce nu simți. Nu vorbesc de boală ci de credință!

| minrest a răspuns:

Pana la urma, nu e nevoie sa te iubeasca o femeie; ce nevoie ai sa te implinesti tocmai pe plan sentimental?

| minrest a răspuns:

Oricum, esti de admirat; poti fi un exemplu pentru orice om cu o sanatate mai buna ca tine, adica pentru aproape toti. Dar sa stii ca putini oameni se realizeaza pe plan sentimental, asa ca daca nu vei reusi sa te realizezi pe plan sentimental, sa nu te miri. Totusi, chiar si partenera iti poti gasi, dar tot o persoana cu handicap sever. Cine o sa aiba grija de amandoi? Pai vorbim de ingrijire sau de iubire? Trebuie sa va incadrati in ce va da statul si in ce aveti; asta e situatia. Succes!

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Incredibil ce mizerii poti vorbi si tu. Imi pare rau ca a ales omul asta sa ceara ajutor aici, unde exista oameni dezumanizati ca voi. Traiti intr-o lume periculos de trista.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Crezi ca lumea in care traiesc eu e trista pentru ca nu imi fac iluzii? Iluziile nu fac lumea mai frumoasa, o fac necomforma cu realitatea, si atat. Lumea ta nu este trista prin frauda intelectuala, ai impodobit-o cu suflete pereche predestinate sa se intalneasca. Asta e conditia umana, sa fi o constiinta si o inteligenta intr-un univers indiferent; tu refuzi conditia umana, si eu sunt dezumanizat? Interesant!

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Universul nu e indiferent. Nu eu am impodobit-o cu suflete pereche, ci Dumnezeu.
Iluzie e cand crezi ca iubirea inseamna sa-ti placa aspectul fizic al cuiva, sau cand crezi ca un om pe care-l consideri frumos esti si va fi si un om bun.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Da, probabil o să realizezi cândva și că dumnezeu e tot o închipuire de-a ta...
Dar tu de ce nu-ți iei o handicapată?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

E prea tarziu acum sa mai iau pe cineva, dar daca as fi iubit o "handicapata", nu as fi avut nicio problema. Nu pot s-o iau pur si simplu daca nu e vorba de iubirea pe care o descriu de obicei.

In plus, i-am explicat si lui Ray, de unde intrebarea asta: "tu de ce nu iei?". A zis o fata ca sigur il va iubi cineva, iar Ray o intreaba: "tu de ce nu-l iei?". Pai de aia ca a zis ca-l va iubi cineva, nu poate sa-l ia daca nu-l iubeste. Asta nu inseamna ca nu exista cineva pentru el, chiar daca nu fata aia si nu eu. Absolut toti au pe cineva.

Cat despre Dumnezeu, murim si aflam, candva, sa speram ca nu curand.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Chiar crezi că dacă ar exista un Dzeu, asta ar fi treaba lui numărul 1, să aducă suflete pereche împreună când unii mor în chinuri în momentul ăsta? laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Sunt sigur ca Dumnezeu se pricepe la multitasking.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Se vede, de aia e băiatul ăsta în scaun cu rotile laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Ii va fi mai bine dincolo, existenta nu se rezuma doar la viata de aici.
"Fericiţi cei ce plâng, că aceia se vor mângâia!" - Iisus

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

De-ai știi câte persoane sfârșesc singure fără să fi avut pe nimeni în viața lor...
Softul ăsta cu împerecherea sufletelor dă rateuri grave.
Sau nu s-a gândit nimeni să-i facă publicitate pe Antena 3.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Nu eu am impodobit-o cu suflete pereche, ci Dumnezeu."

Si cum Dumnezeu asta al tau nu exista, evident nici povestea cu sufletele (ce naiba e sufletul?!) pereche sau nepereche nu are nici o baza.
Vorba cuiva de pe aici, in povesti cu spiridusi poate exista orice traznaie de genul, in viata reala, nu.
Ce naiba, cum apare Dumnezeu asta in vreo discutie, cum apar si ideile traznite...invariabil...laughing

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Acuma te-ai hotarat sa-l minti pe linie, este? Crezi ca e atat de prost incat sa nu stie ca evanghelia lui Luca nu ii promite nimic doar pentru ca sufera? De ce crezi ca e mai prost ca tine, de exemplu?

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Pai nu-ti pot raspunde la afirmatii nefondate.
De unde ai scos-o ca eu cred ca e mai prost decat mine?
Faptul ca nu crezi tu nu inseamna ca nu e cum zic eu.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Vrei sa zici ca tu crezi ca Luca promite viata vesnica tuturor celor ce sufera, fara alte conditii? Incredibil cat de gresit ai putut sa intelegi textul!

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Deci, Dumnezeu a creat sufletele pereche. De unde stii? In Noul Testament nu scrie asa ceva; dimpotriva, scrie ca perechea nu este eterna, si in imparatia cereasca oamenii nu sunt casatoriti, Marcu 12, 18-25. In Vechiul Testament nici atat. In Coran, nimic despre asta. Gasim ideea asta a sufletelor pereche doar in soap operas, pe care nu le ia nimeni in serios, in afara de tine.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Da, corect, Biblia si Coranul sustin poligamia (ca un barbat poate avea mai multe neveste in acelasi timp). Deci nema suflete pereche in cartile astea.

| minrest a răspuns:

Cred ca nu citesti atent, eu nu spun ca te-as raporta; tu ziceai ca spui ceva insulte cu riscul sa fi banat; dar cum stiu ca perceptiile astea le ai fiind absorbit de un univers imaginar, plin de perechi predestinate, nu te raportez.

| minrest a răspuns:

Familia si prietenii. Multi oameni cauta sa se implineasca pe plan sentimental, dar putin reusesc; tu care ai un handicap grav ar fi mai bine sa cauti sa te implinesti pe alt plan. Pe plan intelectual, de exemplu. Pe plan civic si pe plan artistic deja ai rezultate, vad. O femeie frumoasa si sanatoasa nu se va indragosti de tine; iubirea nu functioneaza asa.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Am un prieten de familie cu poliomielită și un vecin care se deplasează cu un ATV mic, nu poate să-și folosească nici mainile, nici picioarele, decat la condus - ambii sunt căsătoriți și au copii. Există persoane care trec cu vederea diferențele fizice dacă ai un caracter plăcut. Important e să socializezi, să te implici în diferite acțiuni așa cum poți, să nu te izolezi și atunci o să ai șanse mai mari să găsești pe cineva impresionat de povestea ta.

| minrest a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, sunt astfel de cazuri, nu putine, dar in cazull asta e nevoie de foarte multa ingrijire; e nevoie ca partenera sa faca toata ingrijirea lui.

| supadeceapa a răspuns (pentru minrest):

Și în cazul vecinului la fel, are picioarele ca două bețe și n-are mainile de la incheietura. De aia zic să socializeze, sunt asociații pentru oameni cu tot felul de probleme unde poate să găsească înțelegere, dar na, trebuie și puțin noroc.

| Plato a răspuns:

Sufletul lui pereche!

Si desigur familia si Dumnezeu.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Sufletul, psihe, zis si psihic, este suma trairilor afective, intelectuale si volitive, are ca functie esentiala constiinta de sine, atat cauza cat si suport al psihicului, si genereaza personalitatea. Asa ca nu au cum sa existe suflete pereche, este un nonsens.

| Plato a răspuns:

Prietene, activitatea pe site ul asta iti va face mai mult rau decat bine.
Sper din suflet, pentru binele tau, sa ma crezi pe mine si nu pe fiintele astea triste.
Iubirea exista si e pentru toata lumea, nu tine cont de nimic fizic/material. Esti omul perfect pentru cineva, iar cineva e omul perfect pentru tine. Crede-ma, nu te subestima, nu trai in izolarea mentală in care traiesc cei care ti-au raspuns.
Meriti sa fii fericit si iubit, handicapul tau e doar fizic. Fizicul nu inseamna nimic, ca oricum murim cu totii si tot praf ajungem.
Sufletul e tot, e vesnic.
Ma sperie "oamenii" care cica te-au ajutat. Repet, sper sa ma crezi pe mine, asta daca vrei sa fii fericit.

| Plato a răspuns:

Sa nu va puste o vena, domnule Vasile, mai bine luati loc.

| Endoryus a răspuns:

O fata cu aceeasi conditie fizica pe care o ai tu Marius.

| Endoryus a răspuns (pentru RAY):

Are un caracter mai puternic decat majoritatea "depresilor" de pe aici care nu au iubit/a, ultimul iphone sau alte chestii. "Oricum tot lupt."

| RAY a răspuns (pentru Endoryus):

Dar de unde iti gaseste motivatia aia? eu care sunt ateu consider ca totul nu are nici un scop, sens, inutilitatea existentei, dar aceste persoane cum regasesc sens, scopul existentei?

| Endoryus a răspuns (pentru RAY):

Marius e la un mesaj distanta Ray. Intreaba-l pe el, nu pe mine. EU nu am de unde sa stiu asa ceva.

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Hristos e secretul fericirii! Poate pare greu de crezut, dar pe zi ce trece descopăr mai liniștită și mai plăcută starea alături de El!

| RAY a răspuns (pentru girada79):

De ce ti-a dat boala asta?

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu nu dă boli, ci unii ignoră datoria de servici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu.Dar sunt destule persoane care ar face-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Familia lui, probabil, in rest, nimeni n-ar avea niciun motiv nici macar sa se prefaca. Un tip nebogat care se deosebeste de o sperietoare de ciori doar prin faptul ca consuma oxigen si scoate niste sunete neclare, n-are nimic util de oferit.

| Raducons a răspuns:

Nu te mai chinui singur, adevarul este ca daca nu poti oferi nimic nu te iubeste nimeni, asta e si la oameni sanatosi fizic valabil. Iubirea nu vine oricum, e vorba de atractie fizica(indragosteala) si apoi cu timpul vine atasamentul si iubirea,

| funnnyman32 a răspuns:

Hello! Astea sunt raritati, cazuri si cazuri. De exemplu poate fi caz ca barbatul dansei sa fi avut accident si sa ramana paralizat in rotile sau la pat, si va ramane un timp cu el, dar de obicei cei care sunt din nastere asa nu prea au sanse 0 infinit sa stea o femeie langa ei, pentru ca femeia vrea acum sa fie plimbata cu masina, sa fie la film, la mall, sa fie dusa in excursii de iubitul ei, poate doar sa o satisfaca sexual vorbind foarte bine si sa se duca ea sa munceasca prin strainatate, stiam eu cazuri dar nu de barbati in scaune cu rotile ci normali, care lucrau nevestele pentru ei aia da smecheri se jucau pe calculator si proastele stateau prin alte tari la babe si mosi.
Eu oricum nu cred ca pe aici sunt fete care ar putea sta cu un astfel de baiat, si chiar de ar fi mai devreme sau mai tarziu tot isi va lua zborul, ca o femeie trebuie sa si traiasca viata si multe vor numai in puf, dar iti spun sincer ca niicio fata nu s-ar uita la un astfel de baiat/ barbat, ca va fi aratata cu degetul uite-o si pe asta nu si-a gasit altul l-a luat pe ala in rotile ce sa faca cu el si tot asa.
Eu unul sunt mai sceptic si nu cred parerile altora, posibil sa stea cu un baiat de genul tot o fata la fel, sau pe acolo, dar niciodata una sanatoasa. in alte tari sunt cupluri de genul care chiar se iubesc si nu se despart dar in Romania daca ai patit ceva ramai si fara nevasta si fara nimic, daca ajungi ca barbat sa nu ti mai poti folosi mainile / picioarele esti terminat pe viata si nu te primeste nimeni nicaieri ai toate usile inchise iti vei manca saracia acasa.

| Plato a răspuns (pentru funnnyman32):

Cand vad ce scrieti, efectiv ma dezamageste specia umana. Cum te suporti asa?
Cine te-a ranit de traiesti intr-o lume asa de trista?

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

E mult mai tristă lumea ta, Plato sad. Nu oamenii ne dezamăgesc, ci așteptările inspirate din filmele Disney.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Ma astept sa existe astfel de oameni, dar ce am vazut e socant. Doar eu si fata aia pe care a sarit Ray nu suntem depresivi, restul aveti probleme.
Daca, Doamne fereste, pateste ceva de genul asta prietena-ta, gata, s-a terminat? Gata cu iubirea? Daca vrei sa afirmi, mai bine nu-mi mai zice.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Eu nu sunt depresivă și n-am zis nimic de genul, tu n-ai idei rele, dar le duci la extrem.

| girada79 a răspuns (pentru funnnyman32):

Am văzut familii normale în care ea e șoferul. Ce spui de femeile terorizate și dorm cu copiii prin gări? Putem merge la evenimente culturale, în stațiuni, etc.

| minrest a răspuns (pentru funnnyman32):

Da, ai dreptate; totusi, sotul poate ramane sa te ingrijeasca, loialitatea intre soti e mare, eu unul stiu ca nu mi-as parasi sotia; DAR, atentie, doar in cazul unei casatorii reale, sincere si daca se intampla ceva in timpul casatoriei. Dar sa se indragosteasca o femeie de un om complet imobilizat, nu cred.

| funnnyman32 a răspuns (pentru minrest):

Da. total de acord cu tine. happy

| funnnyman32 a răspuns (pentru girada79):

Poate ai vazut, poate nu sanatosi sa fim cu totii. Fiecare isi face viata cand vrea, dar femeile acum stiu mai mult sa se distreze si sa nu traga cu casa, cu barbatul ei la mai multe aspecte ma refer ca numai e ce a fost odata happy

| funnnyman32 a răspuns (pentru Plato):

Nu traiesc intr-o lume trista, dar am invatat sa-mi ajut semenii si toti din preajma mea, daca pot. Si crede-ma ca rasa umana e cea mai a naibii de pe Pamant, multi se cred oameni dar foarte putini sunt. Fiecare e pentru el acum, o zii buna happy

| funnnyman32 a răspuns (pentru Plato):

Om bun, daca nu accepti ce scriu alti utilizatori nu esti obligat sa citesti sau sa dai reply. Realitatea e altfel fata de ce spun multi, si cei care au trecut prin viata stie ce cruda ii realitatea.

| Plato a răspuns (pentru funnnyman32):

Nu sunt obligat, dar pot sa o fac daca vreau.

| funnnyman32 a răspuns (pentru Plato):

Da, normal. E parerea ta cum de altfel fiecare are dreptul la opinia sa. Libera exprimare e necesara hah.

| girada79 a răspuns (pentru funnnyman32):

Vă certați între voi pe subiectul meu în loc să vorbiți cu mine?

| girada79 a răspuns:

Nu am postat să vă certați. Oricum lupt până la ultima suflare.

| girada79 a răspuns:

Am postat să vorbesc cu o fată în privat, pentru că, viziunea o am formată. Am vorbit 5 zile cu o fată prin sms și m-am simțit foarte bine. Pe Facebook sunt Marius Viorel Girada, iar e-mailul meu e girada_mariusviorel@yahoo.com Am și blog https://vreausalupt.wordpress.com/

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Trebuia sa fi postat blogul in intrebare, sincer nu am cuvinte,esti un om foarte curajos, ambitios, ma mir ca ai puterea sa crezi in tine, sa crezi ca poti reusi, cand multi ne plangem ca nu avem iphone tu nu ai maini si scrii cu nasul, nici numi pot imagina cum reusesti asta, dar nu exista vreun tratament de vindecare? macar la o mana?

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Creierul la 3 minute fără aer moare. Eu dacă n-am avut un minut sau două ce vrei? Am toate și le mișc, mă îmbrac, conduc căruciorul automat, reglez tv din telecomandă, etc. Fac recuperare, dar dacă comanda pleacă haotic din creier și dau cu mâna de 10 ori într-un loc? Și din această cauză vorbesc greu și cu agitație. Mulți îmi spun să nu mă enervez. Sunt calm mental, dar dacă partea din creier responsabilă cu corpul e praf? De multe ori am fost catalogat cu retard pentru că dă impresia corpul, dar după un mic dialog totul se schimbă.

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Totul se face cu voia lui scrie in biblie, cine ti-a dat boala?

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu, ca să arate lucrarea Sa prin mine! Să arate că poți fi demn și să reușesc având o Cruce mai deosebită de dus!

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Credinta? deci tu esti un fel de trimis a lui iisus pe pamant

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Oricine poate cerceta și descoperi. Dacă vezi că toate celelalte produc agitație și dezbinare, dar când auzi despre Dumnezeu ai liniște ce-ți mai trebuie?

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Deci sa preferam sa ne mintim ca totul e perfect

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

E părerea ta și o respect!

| Atlantic007 a răspuns:

O fata in scaun cu rotile si care nu poate sa isi foloseasca mainile

| lauraeliza98 a răspuns:

Parerea mea e ca nu conteaza daca e in scaun cu rotile sau nu. Dacă e iubire, asta e tot ce trebuie. ☺

| RAY a răspuns (pentru lauraeliza98):

Tu ai stat pana acum cu un baiat in rotile?

| girada79 a răspuns (pentru lauraeliza98):

Cum putem vorbi în privat că acest site nu ne lasă.

| anonim_4396 explică (pentru lauraeliza98):

"iubire" de ce se cred mai toate ca iubesc cu adevarat sau ca sunt romantice?
Pe cand o fac cu toti golanii, sau cu aia mai instariti?
Am impresia ca iubirea este un terment cunoscut de fete cu mult sub

| OrdanKarris a răspuns (pentru lauraeliza98):

Ai fi dispusa tu personal sa fi cu el?

| Plato a răspuns (pentru lauraeliza98):

Permite-mi sa-mi scot palaria. *aplauze*

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Numai aplauda ipocrizia

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Dar a spus ceva cat se poate de adevarat.
In schimb, stii ce nu inteleg eu? De fiecare data cand spune cineva ca fata asta, prima intrebare ce i-o puneti e: "tu ai sta cu el/ea?"
Intrebarea asta n-are niciun sens, faptul ca ea ii spune ca isi poate gasi iubirea nu inseamna ca ea e iubirea.

Daca ti-as spune ca poti sa gasesti taxi sa mergi la mall, tu ai intreba: "tu m-ai duce cu taxi-ul la mall?". Eu nu sunt taximetrist, intelegi ce vreau sa zic?
Chiar daca esti in scaun cu rotile tot e cineva pentru tine, insa nu neaparat fata asta ce a comentat.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu ai stat cu una in rotile? oameni buni voi raspundeti ca sa dati bine la imagine, vindeti iluzi acestor persoane, unde duce ipocrizia asta, fiti ma sinceri, din nou ipocrizie feminina nu ma mira, dar voi baieti va feminizati si voi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Oricine poate vedea cum oameni se indeparteaza de cineva care are probleme de astea,asta pentru ca nu vrem sa ne asociem cu ei, vezi un om care foloseste carje este total izolat de alti,nimeni nu se aseaza langa el,de parca ar avea o boala care se transmite,fetele se uita cu frica,teama,de ce naiba nimeni nu spune asta,repet cine vrea vede asta, vedem asta zilnic, e destul sa spui ca ai hiv si fug multi de tine dar ca paralizat, ce fata de 16, 17 ani ar accepta un baiat sa i faca baie, sa il imbrace sa fim seriosi, astea habar nu au ce inseamna un paralizat

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Fetele de 16 ani nici nu trebuie sa accepte, ca la varsta aia ai altele de facut, nu iubiți de niciun fel.

Oamenii poate se indeparteaza, dar aici nu e vorba de oameni in general, ci de o singura persoana care sa-l iubeasca. Nu multi, nu societatea, ci un singur om. Omul ala conteaza, nu restul.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Atunci de ce spun ca ar accepte,tu nu vezi, ce naiba, te-am intrebat ceva, ai stat? nu ai stat nu comenta, simplu, e ca si cum ai afirma ca nu ai inselat niciodata in 40 de ani de casnicie

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Ti se pare imposibil sa nu inseli sau cum?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Vom vedea man

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"vezi un om care foloseste carje este total izolat de alti"
Am vazut oameni farã un picior sau o mana care sunt cu oameni farã handicap. Nu mai vorbi prostii atât timp cat de duce capu, poti face orice.

Si daca e geniu la Oxford, tot nu-si poate gasi pe cineva? Nu vorbim de legumele umane care cersesc

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu pentru că așa m-am născut în urma sufocării la naștere. În luna Mai voi lansa a treia carte scrisă cu nasul, fiind povestea vieții mele. Am făcut 8 clase începute la 31 de ani după prima carte lansată.

| girada79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine cerșește? Am pensie, am 3 cărți scrise.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am spus eu ce ai raspuns tu nu are nici o legatura, pe bune citeste din nou

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Ma bucur ca scrii

| girada79 a răspuns (pentru RAY):

Scuze. Și pe mine mă impresionează cei ce nu pot nimic.

| Atlantic007 a răspuns (pentru lauraeliza98):

Pai da, daca e iubire, dar iubirea aia de la ce pleaca?

| Miaa2 a răspuns:

Este posibil ca multe persoane sa iubeasca un astfel de baiat. Depinde mult de om. Adevarul este ca nu multi sunt dispusi sa se "sacrifice", sa se dedice prea mult unui om cu "probleme". Sa fie in stare sa renunte chiar la ei pentru altcineva. Pana la urma multi oamenii nu prea sunt in stare de asta nici cu alti oamenii ce sunt la fel de sanatosi ca si ei.
Daca vorbim despre aceea iubire ce leaga doi iubiti, situatia e putin mai diferita. Realitatea cruda este ca s-ar putea ca el sa nu primeasca o astfel de iubire. Totusi nu ar trebui sa fie trist din cauza asta. Chiar daca baiatul nu ar avea parte chiar de aceea dragoste pe care iubitii o impartasesc. Este posibil sa aiba parte de o alta. Mai diferita si totusi la fel de frumoasa, poate
chiar si mai si decat ceea dintre doi iubiti. Si asta poate veni chiar si din partea unei fete.
Depinde si de "norocul" baiatului.

| Plato a răspuns (pentru Miaa2):

Vorbesti niste mizerii uriase.
Faptul ca zici "realitatea cruda" nu inseamna ca automat ce zici e adevarat, ca un fel de confesiune. Nu e nicio realitate cruda, e doar realitatea ta trista. Poate exact la fel de bine sa se bucure de "iubirea ce leaga doi iubiti", situatia nu e deloc diferita.
Nu depinde nimic de "norocul" baiatului, cineva e facut pentru tine, indiferent in ce situatie te afli.
Tine-ti depresiile pentru tine, trateaza-ti-le, nu le raspandi si altora.

| RAY a răspuns (pentru Miaa2):

Ai fost vreodata cu un baiat in rotile pana in prezent?

| Miaa2 a răspuns (pentru Plato):

Dar ce am spus atat de irealist? laughing Nu toti se uita la interior.
Stiu ca mai sunt cazuri in care oamenii cu probleme fizice au avut si parteneri, totusi au existat si vor exista persoane ce nu au avut si nu vor avea vreodata un iubit, o iubita. Nu am spus ca este imposibil, am spus doar ca este o posibilitate destul de mare sa nu se intample. Crezi ca este mai bine sa dai sperante false unui om? Ca mai apoi sa fie dezamagit si mai tare. Sunt persoane ce nu au nici om facut pentru ei si sunt si persoane sanatoase din punct de vedere fizic. Exista si persoane ce sunt singure si asta nu din propria lor vointa. Ele chiar exista.

| Miaa2 a răspuns (pentru RAY):

Nu

| RAY a răspuns (pentru Miaa2):

Tu ai sta cu el?

| Miaa2 a răspuns (pentru RAY):

Da. dar cel mai probabil nu l-as putea iubi ca pe un iubit, ci doar ca pe un frate.

| Plato a răspuns (pentru Miaa2):

Singur esti doar daca vrei.
Pentru absolut fiecare persoana exista cineva, fara exceptie, irefutabil si irecuzabil.

Eu cred ca este posibil in proportie de 100% sa-si gaseasca sufletul pereche.

| girada79 a răspuns (pentru Plato):

Cum? Că doar online pot.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

A, e vorba deci de reavointa. El a incercat toata viata, dar ce e cu asta, nu voia cu adevarat. Vezi, ai pornit de la ideea falsa ca cineva l-ar iubi asa, imobilizat, fiind sufletul lui pereche, si acum esti obligat sa intretii un univers intreg fictiv. Pana la urma, tot pe el ai dat vina; zici ca e singur pentru ca vrea.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Nu, nu la el ma refeream cand am zis ca trebuie sa vrei, ci vorbeam in general. Nu exista sa vrei o relatie si sa n-o gasesti, deoarece cineva ti-e predestinat.
N-ai cum sa-mi dovedesti ca nu exista suflete pereche, imi pare rau. Predestinarea este singura idee verosimila, restul sunt nonsensuri cum zici tu. Poti sa-mi spui argumentele tale, dezbat bucuros, dar e superfluu sa incerci sa ma faci sa-mi schimb parerea.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Pai trebuie sa se aplice si la el, da? Daca nu exista sa vrei si sa nu gasesti, trebuie sa se aplice si la el. Dupa teoria ta, ar insemna ca nu vrea. Sustine-ti universul fictiv in continuare, din partea mea.