| Alexxiax98 a întrebat:

Cine e pe primul loc, partenera/ul sau copiii?

57 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

CFR e pe primul loc.
In afara de asta, mi-e greu sa ma gandesc ca cineva si-ar pune copiii pe locul doi, desi am auzit o femeie dintr-o emisiune ("Comanda la mine" cred) care sustinea ca sotul e mai important.
Mie mi se pare ca nu e mare discutie, clar copiii sunt primii, indiscutabil, irefutabil, irecuzabil.

| darrio2007 a răspuns:

Partenera, pana vin copiii, apoi se schimba treaba.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Plozii.

| crud a răspuns:

Nu este nevoie de argumente: copiii.

| Alexxiax98 explică (pentru darrio2007):

Pai evident ca nu copiii din viitor. happy
Presupunem ca le ai pe ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii

| RAY a răspuns:

Daca sotia ramane gravida e logic ca acel bebelus sa fie pe primul loc din partea la amandoi, dar asta nu inseamna ca cei doi parteneri sa se neglijeze sau sa numai comunice

| ibaal a răspuns:

Nu exista termen de comparatie. Iubirea este diferita...asa ca pot fi pe primul loc cu totiibig grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexxiax98):

Va trebui sa te imparti in doua.

| Plato a răspuns (pentru ibaal):

E pe dracu'. O sa zici ca e un caz extrem, dar doar asa se vede: vine cineva si-ti zici sa alegi, iti impusca nevasta sau copilul. Daca nu zici nimic, ii impusca pe amandoi. Ce alegi?

| FreddieM a răspuns:

Partenerul poti sa-l schimbi...

| mastadont a răspuns:

Ziua copiii și noaptea partenera de viață big grin

| Endoryus a răspuns:

Depinde pe cine intrebari. Daca intrebi o femeie. Pai sunt copiii, casa, masina, catelu, purcelu si dupa alte 15 locuri mai e si fraierul cu care imparte patul laughing

| mihaicelsfant a răspuns:

Ce frumoasa estilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupunând ca e o relație bazata pe dragoste, copilul e mic ca vârsta si eu sunt suficient de tânăra cât sa mai pot avea copii, partenerul e pe primul loc.
Posibil sa-mi schimb părerea când o sa am copii laughing dar momentan ei pot fi "înlocuiți"; partenerul nu.

| pagliaci a răspuns (pentru anonim_4396):

Partenerul nu se poate despartii cand are chef de tine?

| Drimmero a răspuns:

Atat partenera cat si copiii. Uneori pui pasiunea cea mai mare pe primul loc atunci cand copiii nu apar.

| mgtow a răspuns:

Eu cred ca serviciul ca sa fie bani pentru a supravietuii in rest nu conteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pagliaci):

Dragostea nu învinge totul?
Ba da, dar e un risc pe care merita sa mi-l asum.

| pagliaci a răspuns (pentru anonim_4396):

In filme.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sotia nu? Daca exista iubire, cu siguranta sotia. Sau e numai parerea mea?
Da... ai grija de un copil, il cresti si il iubesti. Dar nu exista locuri sau asa ceva. De persoana iubita te-ai indragostit si asa trebuie sa ramai toata viata. Doar cu ea o sa mori, ea te intelege cel mai bine. Copiii trebuie ajutati sa se dezvolte si sa isi faca si ei o familie. Dupa ce mori... nimeni nu o sa isi mai aduca aminte de tine prea mult.

| Sindbad a răspuns:

Ubita/ul si iata de ce: situatii extreme de genul ori iubita ori copilul sunt extrem de rare. Copii in general cer foarte putin: afectiune si un exemplu bun. Or daca cuplu merge bine si copiii sunt bine. Daca cuplul merge prost, atunci sigur copiii vor avea de suferit.

In Romania imensa majoritate vor raspunde copiii sunt mai importanti. Parintii se (auto)neglijeaza. Si uite ca progeniturile sunt prost educate, complexate/timorate.

| sofisis a răspuns:

Daca am de ales, intr-un caz extrem, intre copii si sot, aleg copiii.
In rest, importanta si atentie le dau in mod egal.

| ibaal a răspuns (pentru Plato):

Ipotetic vorbindlaughing
Hai sa iti raspundbig grin
In cazul ala, ea, daca este cu adevarat mama, s-ar sacrifica si sigur ar alege ea sa moara si sa-si lase puii sa creascalaughing
Nu asa se "practica"!?
Doar mama e mai atasata de copii, ea ii creste 9 luni cum poate mai bine si trece prin atatea cu ei, ii naste si etc...
Deci, decizia ar fi simplalaughing
Sau, varianta nr. 2
Il sun pe Chuck Norrisrolling on the floor
El nu moare in nici un film, deci, ma poate ajuta si pe mine-n filmu' asta, sa se bata cu aia railaughing

| Plato a răspuns (pentru ibaal):

Dar e alegerea ta, nu a mamei. Pe tine te intreaba, nu pe ea.
Hai, raspunde serios, sa vezi ca nu exista egalitate aici.

| ibaal a răspuns (pentru Plato):

Sa ii impuste pe totirolling on the floor
Dupa ma impusc si eurolling on the floor
Glumesclaughing
Tocmai c-as stii ca aia e dorinta ei, as respecta-o.
Dar, nu inseamna ca sunt impacat cu ideea sau ca as alege neaparat.

| Hammurabi a răspuns:

Soția.
E partenerul de viață și pe viață.
Copii cresc, pleacă, își fac viața lor. Chiar dacă îi pui tu pe primul loc, ei nu te vor pune. Și așa e normal.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Serios? Chiar crezi asta?
Nu conteaza ca ei nu te pun, tu ii iubesti necondiționat.

| Plato a răspuns (pentru ibaal):

Sunteti ciudati.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Normal că îi iubești, dar nu-i poți pune înaintea partenerului de viață cu care i-ai făcut.
Asta înseamnă că acea iubire unică, profundă, existențială pe care o clamezi în majoritatea postărilor, e vax.