| anonim_4396 a întrebat:

Cine sunt eu sa am un vis? Cine sunt eu sa fiu cineva? Eu cred că nu am niciun scop pe acest pământ... Vreau doar sa nu interacționeaz cu oamenii și să nimic ..Viața nu-i de mine...sad

Răspuns Câştigător
| RaulMA a răspuns:

Uou,uou,uou...Pentru inceput,inceteaza sa te mai,,izgonesti,, de pe pamant,inceteaza sa iti mai faci idei,ai fost ranita probabil de cine nu trebuia,ai fost dezamagita,dezamagirile draga mea fac parte din noi,oamenii,nu te mai critica,ai o perioada proasta,atata tot,nu e nimic grav,fi puternica si da-ti seama ca iti pierzi ani frumosi din viata fiind trista, nu merita, nu vrei sa interactionezi cu nimeni? De ce? pentru ca ai tu starea asta? Inca din contra, interactioneaza, o sa te ajute sa treci peste..Viata nu-i de tine? Ei na,hai ca aici te inseli,viata e de tine,meriti sa traiesti si meriti sa fi fericita nu trista,ai grija de tine ca pari tanara si nu mai lasa alti oameni sa iti controleze starea,fi puternica,traim intr-o lume in care oameni sunt foarte rai,habar n-au cat rau pot face unei persoane si nu constietizeaza acest lucru,tu fi puternica ca poti,creaza-ti vise,lupta pentru ele,daca chiar nu interactionezi cu lumea,acorda-ti timp tie,il ai pe tot,studiaza ceva,fa-ti un hobby,dezvolta-l,merita crede-ma.O sa ajungi buna la acel lucru si o sa devi apreciata,infine,nu asta conteaza,ceea ce conteaza este ca trebuie sa incetezi cu starea asta de,,Sad Person,, nu merita, fi puternica, nu esti un pion intr-o societate menita sa se nasca traiasca si sa moara, esti menita sa iti concepi o familie in cativa ani, gandeste-te ce fericita o sa fi cand o sa vezi prin casa 2 copilasi strigandu-te,,Mami te iubesc,,,,mami ia-ma in brate,, o sa ai sufletul plin de bucurie si o sa regreti ca ai avut starea asta acum,Swettly,nu te numesti asa dar daca asa iti este nicknameul asa te voi numi si eu,deci... Swettly,esti o fata frumoasa sigur si din cate vad,ai o exprimare sincera,deci esti inteligenta,de ce vrei sa lasi chestiile astea, abilitatile astea sa dispara? De ce lasi o simpla stare de rau sa te indemne spre lucruri rele, doamne fereste la suicid, revino-ti fata si fi cu capul pe umeri! Poti sa reusesti, trebuie doar sa crezi in tine!

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti depresiva,nu ai motivatie, si asta e o cauza a acelei intrebari, pai parinti, frati, prieteni nu te vad?

| Frank51 a răspuns:

Crezi ca vreunul dintre toti cei care se afla acum pe aceasta planeta(7 miliarde si ceva), a vrut sa se nasca? Stateau acolo in vid si au zis "gata, acum vreau sa ma nasc, sa fac sex, sa imi cumpar o masina, si sa invat sa cant la chitara". Nimeni nu are un scop anume, nu exista o regula, un principiu, ceva ce trebuie sa fie facut. Incearca sa te documentezi mai mult despre lume, pe mine asta m-a ajutat foarte mult. Sunt niste chestii de baza, spre exemplu nu trebuie sa iti para rau de nimic in viata pentru ca oricum s-a intamplat si nu se poate schimba, sau trebuie sa incerci de cate ori este nevoie sa faci sau sa inveti ceva pana cand reusesti, nu exista limite.

| StrongHeart a răspuns:

Hei hei hei.De ce gandesti asa?
"Viata nu e de mine".Nu mai spune asta.Sunt convins ca exista ceva, orice ar fi in viata asta care iti face placere.Trebuie doar sa gasesti ce e important pentru tine.Si ce daca nu vrei sa interactionez cu oamenii? Nu te invinovatesc la ce lichele traiesc printre noi.Cauta oameni care te sustin, cauta lucruri care iti fac placere.
Lasa problemele, nu te mai gandii tot timpul la greutati.
Nu te cunosc, dar nu are rost sa gandesti asa.Care e problema ta adevarata? Pune-ti intrebarea asta, nu trebuie sa imi spui mie raspunsul.Cauta rezolvari la problemele pe care poti sa le rezolvi, si ce nu poti schimba, incearca sa accepti.
Crede-ma, cineva te iubeste mult, chiar daca tu nu vezi asta acum.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu traieste nimeni pentru tine, asa ca n-are rost sa te plangi sau sa intri in depresie. Faci ce vrei cu viata ta, dar pentru asta trebuie sa ai incredere in tine si sa fii dedicata unui lucru daca e important pentru tine. Lasa caracterul asta slab si creeaza-ti unul puternic, chiar daca dureaza mult si chiar daca e mult de munca, pentru ca asta e viata pana la urma. Esti puternic te descurci, esti slab nu. Gandeste-te cum o sa fie in viitor daca o sa ramai la fel si vezi daca-ti place. Cateodata intram in starea asta de depresie pentru ca ne e lene sa incepem sa muncim pentru ceea ce vrem, sa dam de greu si ne e mai usor sa ne plangem, oferindu-ne un motiv sa stam degeaba. Deci chiar daca esti sau nu in starea asta, planifica-ti viata si incepe sa muncesti daca vrei sa fie frumoasa. Poti incepe prin a rezolva probleme din cauza carora nu ai increde in tine. Tu stii ce ai nevoie si ce ai de facut. Iesi din starea asta, pune-ti mintea la contributie si incepe sa faci niste schimbari sau plangeti de mila in continuare daca poti sa traieste asa cu tine.

| SilentRain a răspuns:

Sunt de acord cu tine, hai sa plecam împreună pe alta planeta

| DeathIncarnate a răspuns:

Cine ești tu să nu fi cineva?
Cine ești tu să nu ai vise?
Crezi că cineva e mai cu moț decât tine?!
Cum să nu fie viața de tine?
Nu-ți place interacțiunea cu oamenii, prea bine.Nu îi băga în seamă și treci mai departe.

| J0B0MAT a răspuns:

Trebuie să fii cineva anume ca să poţi să ai vise/visuri?
Tu eşti cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Stai si tu pe-aici când ai timp si iti faci prieteni.Eu m-am insurat pe tpu.Bine,nu m-am insurat chiar cu fata pe care am cunoscut-o aici, dar faza e ca in orasul ei am cunoscut-o pe nevasta-mea...E tare, nu?
Bine intre timp m-am despartit, dar nu asta e ideea...
Acum serios - sa stii ca eu mi-am facut multi prieteni aici.Plus o iubita.De care tot la fel m-am despartit, dar nu mai conteaza.
In fine.Si las-o incolo de teza, eu am fost corigent la fizica intr-a-9-a si uite ca traiesc si acum...
E adevarat ca nici nu ma simt prea bine, pentru ca am o varsta destul de inaintata, dar totusi ma descurc...

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma,nu intelegeam de ce draq imi spui mie toate astea, pana ai zis de teza si mi-am dat seama ca ai gresit cui te adresai laughing)
Acum ca ti-am citit raspunsu, m-ai facut curios tu chiar te-ai insurat cu ajutoru' TPU?laughing
Si eu am fost corigent la fizica tot intr-a 9-a si uite ca am terminat si liceul de cativa ani si am luat si bacul, si chiar la fizica laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai lăsaţi-o cu frustrările şi din astea,du-te la un psiholog, psihiatru.
Cine sunt eu?
Am vis, n-am vis?
Mai duceţi-vă şi căutaţi-vă scopurile.
Se întreabă ce scop are, dar în loc să-l caute, se plânge aici.
Dacă n-ai nici un scop n-ai, şi gata.Pa,pa.

| hqq135 a răspuns:

Încearcă să îți revii cu picioarele pe pământ.
Depresia nu-i de tine.

| NLS a răspuns:

Tu chiar ai impresia ca esti singura de pe pamant care a dat teza la mate si nu a stiut nimic?
Sau ca te omoara parintii si rad prietenii/colegii din cauza asta?
Stai linistita, e ceva normal, chestiile astea au facut parte la un moment dat din viata multora dintre noi.
Si ca sa vezi...am cazut in acel moment, am realizat ca nu realizam nimic daca ne plangem de mila si daca ne blestemam soarta, am invatat mai mult, ne-am chinuit, la urmatoarea teza am luat nota cat sa iasa medie de trecere, am apelat la prieteni sau colegi sa ne ajute daca nu ne-am descurcat singuri, am terminat un liceu, facultate si ce am mai putut, si acum zambim cand ne uitam in urma si ne punem in locul tau.

Toata lumea poate fi "cineva", insa trebuie sa muncesti putin pentru asta.

Am cunoscut un profesor de matematica foarte bun, (nu a fost profesorul meu, era mult mai in varsta, a fost profesorul unui unchi), ce pe clasa a 5 a ramas corigent la matematica si a primit bataia vietii de la parinti.
S-a pus omul pe invatat, a ajuns primul din clasa (nu la toate, doar la matematica), a ajuns la olimpiada, facultate, si a educat cu sarg si dedicatie generatii intregi.

Totul e sa iti doresti, piedici reale nu prea exista.
Nu iti cere nimeni sa devii profesoara de matematica daca nu ai atractie pentru materia asta, insa o amarata de nota de trecere cu siguranta POTI LUA.

Trezeste-te si stabileste-ti prioritatile ACUM, altfel va fi prea tarziu!
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Eu ei ii scrisesem dar nu stiu de ce dracu s-a dus pe-alaturi, cred totusi ca nu ma mai ajuta vederea, am 45 ce mai vrei?
Nu m-am insurat cu ajutorul TPU-ului, ca daca stai dupa el ajungi fata batrana, m-am insurat ca am stiut eu sa o cuceresc o domnisoara, care m-a parasit dupa indelungi ezitari si am cucerit apoi o alta din orasul ei.Ca daca nu era TPU, nu ma deplasam si nici nu ma insuram cu asta de am divortat de ea...Intelegi?
Nu.
Pai nu stiu cum sa-ti explic...

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' stai un pic ca eu nu te judec. Daca asta a functionat pentru tine mi s-a parut chiar interesant.Nu rad de tine sau ceva.Fiecare om e diferit.Pace!

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

45,multi inainte! Eu am 22, gandesc altfel si poate de asta nu am luat in serios ce ati zis, ma gandeam ca e vreo gluma sau ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Multi inainte si tie, dar hai sa iti spun pe bune - in urma cu cativa ani m-am combinat cu o colega de pe aici, o tipa de nota 10 dar care dupa vreo 2 ani si-a schimbat putin planurile.In rest mi-am facut 2 prietene, una e foxsilver care imi da voie sa zic de ea, cealalta nu prea a mai intrat si nu pot sa spun cine e ca n-am dezlegare.Ideea e ca TPU e bun, te mai face sa uiti de suparari si poti cunoaste si niste oameni adevarati...
Scuze de greseli dar am firmituri sub taste ca mananc deasupra la asta...

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeush a răspuns:

Ești cineva.
Cineva care și-a pierdut interesul față de propria persoană, care nu mai vrea să interacționeze cu cei din jur.
De ce nu ceri ajutorul familiei tale?
Un psiholog te poate ajuta.

| OldSoul a răspuns:

Mincinoasa mica ce esti tulaughing

Din contra, vrei sa interactionezi cu ceilalti, daca nu ai vrea sa interactionezi cu alti oameni, acum nu ai mai fi aici.

Problema la tine e ca nu te prea descurci, si te-ai descurajat si incepi sa te complaci in situatia in care esti, si asa, clachezi.

| Octabian a răspuns:

Sunt de acord. Stii ce ai de facut.

| CleanHeart a răspuns:

Las că treci și peste perioada asta, în curând o să fii fericită și o să-ti găsești un vis pentru care sa lupti happy o minte ocupata e mai happy

| Burcavlad a răspuns (pentru SilentRain):

Stai cum stai acum. Ca alta viata nu mai ai.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Intrebarea e: are cineva un scop pe acest pamant? Are pamantul un rol in univers? Suntem un simplu gram de praf pe un plan intins la infinit. Stiinta de astazi spune ca orice am face ar fi oricum in zadar pentru ca si daca am ajunge o civilizatie de nivel 3, intr-un final cand se va stinge si ultima stea din univers, tot vom muri. Daca ar fi sa o luam asa, am ajunge sa nu facem nimic si sa ramanem la stadiul de gramezi de atomi ce suntem. Poate ca nu trebuie sa fie asa, poate ca stiinta nu are raspuns pentru toate si poate ca noi suntem legati de univers mai mult decat credem. Poate ca bucurandu ne de viata si traind facand ceea ce ne place face o schimbare in lume printr o forta pe care noi nu o putem identifica inca.

| Violleta2022 a răspuns:

Confuzii de adolescent plictisit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti fix ceea ce vrei sa fii.