| Anda_7264 a întrebat:

Citeste te rog nu mai pot imi vine sa ma omor : Buna TPU! Am si eu o problema ceva mai delicata legata de familie, nu stiu cui sa-i spun mi-e teama. In seara asta dupa ce am venit de la scoala, mama mea mi-a spus ca miros a fum, cu toate ca eu nu mi-am dat seama si a spus ca eu am fumat.Eu recunosc prin vara am fumat dar de atunci nu. I-am spus ca nu si m-am enervat foarte rau pentru ca e tot o tinea pe-a iei cum ca am fumat si m-am rastit la ea ca nu mai puteam de nervi ca nu intelegea romaneste. Problema este ca dupa ce am venit de la scoala ea plangea, ieri cand am venit de la scoala plangea, mereu plange si nu stiu de ce iar in timpul saptamanii, tatal meu nu este acasa pentru ca lucreaza la Bucuresti si vine doar Sambata acasa.Si ea in fiecare seara de luni pana vineri seara inclusiv si sambata dar foarte putinn, vorbeste cu un barbat la telefon, cu toate ca barbatul ala cand suna ea spune : da fata iar dupa ce vin eu de la scoala sau dupa drum sau cand ma duc sa ii spun cate ceva ea vorbeste cu el la telefon si spune mereu cand vin la ea : pai hai fata ca mai vorbim ca uite a venit si Iulia sa imi spuna ceva. Si eu mi-am dat seama cateodata ca vorbeste cu un barbat la telefon nu cu o prietena, ca nu sunt asa proasta.Si dupa cum v-am spus ea mereu in fiecare zii sau seara plange. De cand am venit de la scoala nu am mai iesit din camera mea si pe la ora 7 si ceva aproape 8 a venit un coleg de-al meu si cu mama sa. Ea a incuiat usa cum face de obicei pentru ca plangea.Eu nu mi-am dat seama, am iesit pe geam, si am vorbit si mi-a zis ca e usa incuitata si m-a intrebare unde e mama.Eu i-am spus ca e in sufragerie se uita la tv si le-am spus ca ma duc sa vad unde e. M-am dus la ea i-am spus ca e cineva la usa si a zis : Le spui ca nu sunt acasa nu ma intereseaza le zici ca nu sunt acasa nu vreau sa vad pe nimeni nu stiu cum faci dar le spui ca nu sunt acasa. Eu i-am spus : le-am zis deja ca esti acasa. Dupaia m-am dus la geam din nou si le-am sp k e la magazin k nu e in casa si au spus : pai deschide-ne usa sa intram si noi pana vine ea. M-am dus si i-am spus asta si a zis : nu ma intereseaza deschidele usa ca vrea niste pantaloni. Am intrebare : da mai vii jos? Si a zis : nu lasa sa astepte pana sa se plictiseasca si dupa aia i-am zis : De ce pica mereu pe mine de ce imi faci asta m-am saturat si in timpul ala femeia aia se uita pe geam cum ne certam si eu m-am incuiat in baie si i-am spus : nu vreau sa ma duc o sa rada de mine din cauza ta si am stat in baie si dupa aia a venit la mine si mi-a spus : unde esti? de ce esti proasta femeia aia a stat acolo ca proasta pentru o pereche de pantaloni si tu o animala dobitoaca(in toate felurile m-a facut ) nu ai putut sa faci asta esti proasta rau du-te dracu te handicapata vaca etc.Si m-am dus in camera mea si pana mai acum vreo k minute adica pe la 21:20 si cv m-am dus jos sa imi iau de mancare k imi era foame. M-am uitat la ea planfgea dupa aia asculta o melodie cu versurile : As vrea sa beau sa plang sa mor, iubire de-al tau dor, ce grea e viata, fara tine, mi-ai rupt sufletul din mine. Nu e manea dar mellodia asta o asculta mereu. Si pana la urma prin vara am vazut niste mesaje pe telefonul ei de genu : Ce nu mai poti sa continui? Unde este adevarul? altul de genu : cred ca ai nevoie de 2 cuvinte care cred ca iti vor incalzii sufletul, acestea sunt urmatoarele : te iubesc! dumnezeu sa te ajute. Apoi acum vreo saptamana am vazut iar un mesaj : Cand poti sa iti deschizi sufletul sa ma anunti ok? Deci nu mai suport i-am povestit doar unei singure prietene vara trecuta nu mai pot nu stiu cum sa-i zic lui tati nu vreau sa se desparta nu vreau sa traiesc un cosmar nu mai pot plang de cand am venit de la scoala nu mai vreau nu stiu cum sa fac. Spuneti-mi ce sa fac in situatia asta crying Nu mai poot Va rog ajutati-ma imi este ft greu sa scriu aceste cuvinte. Acu plange de nu mai poate nu mai suport va rog ajutor!

40 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Mama ta trece printr-o criza si e posibil sa te molipsesti si tu! Incearca sa nu amplifici certurile ci atunci cand este trista spune-i ca ai vrea sa vorbesti cu ea.Simti unele lucruri si ai vrea sa le discuti.Fa totul cu calm, cu rabdare! Ascult-o, intelege-o si cautati impreuna o solutie!

mira
| mira a răspuns:

Mama ta trece printr-o criza dureroasa.Trebuie ca tu sa fii acum blanda si rabdatoare cu ea.Nu este cazul sa-i spui ceva tatalui tau daca nu esti sigura de motivele disperarii mamei tale.In general nu este bine sa te amesteci in viata unui cuplu.Cei doi vor reusi sa se lamureasca intre ei.

| Luori a răspuns:

Este situatia alor tai. Eu nu vad ce ai putea face. Parintii tai sunt cei care trebuie sa rezolve problemele. Tu le poti atrage atentia spunandu-le ca vezi ce se intampla, ca te marcheaza, te doare, te nelinisteste si supara. Insa, nu poti rezolva ce este stricat intre ei. Mama ta este la pamant. De ce nu vede tatal tau asta?
Spune-le ce simti, discuta cat mai repede cu mama ta, deschide-te ei, si incearca sa nu tulburi apele, sa nu complici mai mult.
Repet, parintii tai sunt cei care trebuie sa faca multe! Cred ca ei doar evita acest moment.

| pisoias a răspuns:

E foarte trista si foarte complicata povestea ta.Ce e clar din ce-ai spus tu, e faptul ca mama ta are o relatie extraconjugala si nu se poate decide pe care din cei doi (ori pe sot, ori pe amant)il vrea.Din comportamentul ei fata de tine reiese faptul ca probabil crede ca tu ii incurci planurile.Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu tatal tau. Oricum mai devreme sau mai tarziu tot va afla.Asta e doar parerea mea.Decizia iti apartine.Imi pare rau ca esti pusa in situatia asta chiar de aceea care ar trebui sa te iubeasca si sa te protejeze.Numai bine.

| harciog a răspuns:

Foaie verde foi din lunca/pe maica-ta o maninca.Da'rau tare de tot pentru ca mincarimile astea se transforma in lacrimi.

| Anda_7264 explică (pentru harciog):

Frumos,bine ca unii se amuza pe acest subiect.Mai bine nu dati raspunsuri daca aveti chef de batjocorawinking

| ghitza a răspuns (pentru Anda_7264):

@Anda_7264 nu pune tot ce spune lumea la suflet...gandeste-te ca ei nu au trecut printr-o asa perioada in viata si pentru ca nu ii baga nimeni in seama ce sa le faci incearca sa se dea drept mari zmei. Dau pe aici cine stie ce raspunsuri de-aiurea ca poate poate ii va baga cineva in seama si ii va lauda.
Ai trecut cu bine seara te-ai mai certat?

| harciog a răspuns (pentru Anda_7264):

Ce mama naibii, vrei sa plinga toata lumea cu tine cind toata problema este de mincarime.Las-o tu sa se"scarpine"ca lumea si sa vezi ca devine instant numai miere.

| ghitza a răspuns (pentru harciog):

Bai, daca nu te intereseaza despre ce e vorba si nu vrei sa o consolezi de ce te tot bagi in seama :S... zi si mie ca sunt tare curios

| harciog a răspuns (pentru ghitza):

Nu fi habauc pentru ca poti vedea clar, nu ca nu ma intereseaza, dar reduc lucrurile la simplitate.Maicsa tipei e por si simplu ne...satisfacuta.

| ghitza a răspuns (pentru harciog):

Hai zt ca m-am saturat sa vorbesc cu tine si nu vreau sa ma molipsesc cu prostie. Daca esti asa barbat de ce nu te duci tu sa o satisfaci? O scuza-ma tu nu satisfaci nici o fetita de clasa a 7/8-a." Ce este in gusa este si in capusa" ti se potriveste la perfectie.

| harciog a răspuns (pentru ghitza):

Si ce mama naibii ai tu cu ce pot satisface si ce nu? Crezi ca e un statut pentru asta? Datoria prostilor este sa se laude cu ce au toti, asa ca domnule, ma multumesc sa satisfac furnici desi mare grija am sa nu ma minta si alea.Asa ca nu-ti doresc decit sa ai "cuceriri"inalte si sa fii dumnezeul satisfacerii.Un singur lucru e clar; Ma doare-n prastie de tine si de tot ceea ce poti crede.Viva Prostia.

| ghitza a răspuns (pentru Anda_7264):

Scz pentru discutia cu harciog, dar m-am cam aprins din cauza la ceea ce a spus. Vad ca se oftica si nu imi displace asta big grin.

| harciog a răspuns:

Doamne fereste, toata lumea este plecata pe latura morala fi-r-as al dreaku dar nu vede nimeni ca omul ala isi traieste singuratatea cu dreacu mai stiu eu cine si astalanta pe dincoace si ea o "arde "in figuri "paraboloice" si ea.Sint doi oameni cu un singur punct comun;"Copilul"care, in disperare de cauza, lanseaza intrebarea cu directii bine prestabilite.Vom alege sa plingem sau sa gasim "adevarul"pentru ca raspunsurile noastre depind de cit de repede gasim acest adevar.

| cuvant a răspuns:

Buna Anda,
Sunt 2 lucruri pe care le poti face. Sa ai rabdare cu mama ta si poate sa ii spui ca ti-ai dat seama ca vorbeste cu cineva din afara. Asta e clar ca are o relatie extraconjugala si e foarte greu sa renunte la ea. In acelasi timp poti sa-i spui ca o iubesti asa cum este si nu te vei duce sa o pari mai departe. Spune-i ca doar vrei sa o asculti si impreuna poate reusiti sa treceti peste.
Al doilea lucru ce ti-as sugera e sa vorbesti cu tatal tau dar sa nu-i spui nimic de acel barbat sau mesaje. Spune-i doar ca mama ta plange si ca nu se simte bine si daca poate sa discute mai mult cu ea. Poate va reusi sa-si ia o zi 2 concediu si sa mearga undeva ei impreuna si sa discute.
Nu iti lua responsabilitatile lor pe umerii tai sau sa te invinuiesti ca nu ai nici o vina. Ce trebuie sa faci e sa incerci sa fii suport pentru parintii tai, adica pe mama sa ii oferi dragoste printr-o imbratisare sau un cadou cu un biletel te iubesc. Iar cu tatal sa discuti si sa-i spui ca mama nu se simte prea bine si crezi ca ar avea nevoie de el putin mai mult.

Sper sa ai pace si liniste

| AIRIUS a răspuns:

Buna iubita!
Da e durereos ceea ce tii se intampla,dar in mod cert mama ta are o relatie extraconjugala.
Ideal ar fi,ca tu sa vb cu tatal tau, sa i povestesti de crizele pa care mama ta le are, dar in nici un caz sa nu i povestesti faptul ca ea are o relatie.Pt ca in treaba asta nu trebuie sa te bagi tu,apoi ei se vor despartii si tu vei trai cu lucrul asta pe constiinta,toata viata ta.
Vb cu tatal tau si din moment ce i vei spune de faptul ca plange foarte mult,ca si varsa nervii pe tine,el fiind un om matur si intergru stie cum sa vb cu mama ta si daca descopera ca ea are o alta relatie,lasa l pe el s o faca si nu interveni tu in asta!
Mama ta daca plange mereu,sigur are ea un motiv si cel mai probabil se confrunta si cu un episod depresiv,dar tatal tau va stii ce sa faca in situatia asta.
Se vede ca esti un copil iocent,si te rog mult numai gandi negativ,tu estui tanara, iar episoadele cu mama ta fiecare dintre noi le am avut, pentru ca traim si niste vremuri foarte grele.
Iti urez multa bafta si nu uita sa vb cu tatal tau pentru ca tu nu o sa ai cum rezolva situatia asta!
Te pup iubita!\

| Cristea a răspuns:

Intr-o oarecare masura sa stii ca si eu m-am gasit in situatia ta. O parte din amicii mei cu care obisnuiesc sa ies afara fumeaza, si de cele mai multe ori daca iesim la un un suc mergem la un local in care se fumeaza. De multeori am ajuns si eu "afumat" acasa, si mama s-a uitat chioras la mine. S-a intamplat sa beau o cafea...si mama m-a pus sa suflu spre ea. Rezultatul a fost uimitor, a fost ferm convinsa ca m-am apucat de fumat, desi eu nu am pus tigara in gura in viata mea. M-am simtit ca ultimul om, dar a trecut. Nu pot spune ca trec prin ce treci tu, dar si eu am parintii destul de extremisti, tata in special. Cu toate ca am 18 ani trebuie sa ii spun mereu unde plec, ce fac, cu cine ma duc, etc. Asta e, parintii sunt parinti...eu unu abia astept sa plec la facultate, sa pot sa fiu si eu capabil sa iau propriile decizii.

| ghitza a răspuns:

Buna. Cand am terminat de citit ce ai scris am ramas bulversat. Am stat cateva minute si nu stiam ce sa zic. Nu stiu daca o sa iti fie tare usor, dar mai intai te sfatuiesc sa mergi la psiholog. El o sa stie sa te ajute sa te calmezi si tu putin si sa vezi mai limpede lucrurile. Are mai multa experienta decat noi cei care iti raspundem si chiar daca e destul de greu sa vorbesti cu el/ea va trebui sa o faci ca nu cumva sa intri in stare de depresie si sa faci ce ai zis mai sus. Nu cumva sa incerci asa ceva. Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa o intrebi despre ce e vorba. Imi pare foarte rau pentru situatia in care esti si sper sa iesi din ea cat mai repede si sa fie bine. Ai grija de tine happy

| Sopphiiiiie a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru ce tsi se intampla.
stiu ca nu prea este o fericire sa ii spui tatalui tau adevarul. dar cred ca asta ar trebui sa facii.
Dar totusi inainte ar trebui sa vorbesti dechis cu mama ta :*.
Sau poti sa te duci la un pshiholog ca sa te descarci.
Sper ca ti'am fost de ajutor.
Fundita :-d?

| Bianca_2202 a răspuns (pentru Sopphiiiiie):

Mi se pare o prostie sa ii spui astea pentru o fundaoh go on... ce a ajuns din T. P. U.:-J

| Sopphiiiiie a răspuns:

Si. daca tatal tau va afla totusi adevarul.
Te rog sa vbiti toti 3. ca sa nu se ajunga la...
Imi pare foarte rau. stiu ca iti este foarte greu. dar crede'ma toate se vor rezolva. :*.

| Sopphiiiiie a răspuns:

Nu vreau funda...
vreau ca sa o ajut phbbbbt

| Anda_7264 explică (pentru Sopphiiiiie):

Dami id tau printr-un mesaj pe privat plssssss crying

| Ella a răspuns:

Poate ii simte lipsa fff mult tatalui tau si ii este pur si simplu greu sa aiba grija si de casa si de tine atat timp cat este plecat.Sau poate a aflat ceva despre tatal tau...dar oricum eu zic sa nu iti mai faci multe ganduri si idei despre ce ar fi, pentru ca nu faci altceva decat sa te stresezi.Incearca sa vorbesti cu ea...si sa aflii de la ea despre ce e vorba, apoi vei vedea singura ce este de facut.Pana atunci incearca sa o sprijini. Apropo cum se intelege cu tatal tau cand vine acasa?thinking

| sylarz a răspuns:

Mama ta se afla in perioada aceea a vietii sale numita menopauza? asta ar fi motivul pentru care ea plange tongue
viata e ok... mata e curva! esti o fiica de vagaboanda tongue

| Anda_7264 explică (pentru sylarz):

Copil prost ce esti! Mama nu e curva poate mata e curva iesi dracu! Pune-te in situatia mea si dupa aia vezi cum aceste cuvinte pe care le-ai scris tu au ajuns in sufletul meu cu multa ura si ma doare inima cand vad atatia dobitoci k tine k isi bat jocwinking Zat!

| sylarz a răspuns (pentru Anda_7264):

Deci sa ti explic cum sta treaba big grin mamica ta datorita faptului ca sufera de lipsa de pl sta si plange toata ziulica big grin mare vagaboanda domne tongue

| Anda_7264 explică (pentru sylarz):

Si tu esti cel mai handicapat om Iesiii sa nu te vad.Lipsa de pl duce mata...Zat

| Sopphiiiiie a răspuns (pentru Anda_7264):

Dulcik.ta98
va rog nu datsii add. doar anda :*.

| fajasKE a răspuns (pentru sylarz):

Esti un nesimtit cum poti sa ii spui asa ceva in loc sa o ajuti

| SlenderWomen a răspuns (pentru sylarz):

Ba da mai taci! pune-te in situatia ei si ai sa intelegi! asta nu e subiect de gluma. daca nu stii taci dracu din gura si stai in banca ta

| Danişor a răspuns (pentru Anda_7264):

Invata sa scrii happy Maicata iese cu altul.

| cicinel a răspuns:

Andra eu cred ca este cazul sa-i explici tatului tau fara menajamente toata situatia ca oricum acum sau mai tarziu totul va fi dat in vileag si va degenera in cearta si inevitabil in divort, sau poate el o va intelege, si lucrurile se vor calma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite si eu sunt intr-o situatie dificila. Vb prin mesaje. k?
E mai usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e cand prostulunceste departe de casa si de copil iar taratura alearga dupa aventuri amoroase telenovelice, plangand ca proasta inchipuindu-s ca e eroina principala. spune-i sa-si revina si sa-si vada de fiica si de sot fiindca va ajunge pe drumuri.ala vrea **** si atat.pe tine suigur nu te vrea.o vrea pe mata findca vede cat e de idioata.

| m4n1ak a răspuns:

Crazy ai venit pentru funda, nu vezi ca saraca nu mai stie ce sa faca? in fine. Din cate am inteles mama ta vb cu alt barbat si barbatul acela vrea sa fie cu ea, poate de aia plange nu stie ce sa faca, ar trebui sa ii spui mamei tale ca stii ca vorbeste cu cineva la tel si sa iti spuna tot dupaceea nu stiu, ne spui si noua pe TPU ce a zis sa stim cum te putem ajuta mai departe :-s

| Ga3yC00L a răspuns:

Wow in cit timp ai scris toata povestea asta?

| 123Name a răspuns:

Nu prea stiu cum sa te ajut dar voi spune tot ce poate te va ajuta daca nu nu te supara ca nu ti-am fost de ajutor dar totusi de la inceput intreab-o de unde si de la cine vin aceste mesaje; poate le scrie chiar tatal tau de pe alt numar sau cev de genul acesta apoi adreseazate la un psiholog iar plange posibil din cauza unei probleme financiare sau are vreo alta problema sper ca nu dar poate este bolnava de ceva? sper ft ft ft mult ca te-am ajutat macar cu ceva dar daca nu sa stii ca nu stiu cum dar totul va fi bine doar trebuie sa crezi in asta happy

| Alinushaaaa a răspuns:

Te rog da-mi id-ul tau. Pentru ca si eu am o gramada de probleme si nu are cine sa ma inteleaga, eu cred ca sunt in stare sa te inteleg sh sa fiu alaturi de tine si poate sa fim prietene. Da-mi id-ul tau sa mai vb te rog frms.

| BUGMAFIALAU a răspuns:

Cam acelasi lucru mi s-a intamplat si mie doar ca la min erau pesajele pe mess si eu nu plangeam am vorbit prima data cu mama si am intrebat-o daca ea vroia asa nu mi-a raspuns dar eu i-am zis ca la mine nu conteaza eu nu o sa ma bag in viata lor si nici ei sa nu se bage in viata mea
si apoi cand a venit tata acasa m-a intrebat despre ce discutam si atunci i-am zis ca am vazut niste mes la mama in id aa fost un pic nervos mie mi se parea ca se razbuna pe mine si eu am facut marea prostie sa ma apuc de fumat acum sunt pe punctu de a se desparti si eu suparat tot bag la tutun in mine chiar nu mai imi pasa de viata dar iti dau un sfat mai bine le spui decat sa traiasca intr-o minciuna