| Făgăraş a întrebat:

Conceptia conform caruia pentru ca o relatie sa fie reusita, trebuie ca barbatul sa fie mai inalt, de unde provine?

Răspuns Câştigător
| anonimaalee29 a răspuns:

Oamenii considera ca o fata pitica si un baiat inalt sunt cel mai perfect cuplu.Insa acest lucru nu conteaza.Fie ca sunteti de aceeasi inaltime, fie ca unul e mai inalt...asta nu schimba cu nimic iubirea.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Conceptia asta nu exista, esti prima persoana pe care o aud zicand asa ceva. Se crede ca este mai frumos, mai estetic, ca barbatul sa fie mai inalt, dar nimeni nu crede ca reusita unei relatii tine de estetica

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu, reusita unei relatii nu tine de estetica, dar inceputul ei da.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum serios vorbind, e cineva atat de prost incat sa conditioneze o relatie de inaltimea partenerului? Si daca da, nu ar fi mai sanatos pentru societate sa nu încerce sa aiba relatii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Problema nu se pune asa cum sustii tu mereu, ca cei care au o alta parere fata de tine sunt fie prosti, fie nebuni si trebuie sa faca o vizita la psihiatru sau psiholog. De altfel, daca intrebi orice psiholog o sa iti confirme o realitate care poate multora nu o sa le convina si anume ca modul in care o persoana arata e un factor in alegerea partenerului.
Si eu pot spune ca nu tin cont de aspectul fizic niciodata in alegerea unui partener si nu conteaza daca fata e grasa sau slaba si sa spun ca doar,, s-a intamplat'' pana acum sa ies doar cu fete care nu sunt grase. Dar m-as pacali singur. Lucrurile nu se,, intampla'' pur si simplu, noi facem alegeri, multe dintre ele inconstiente. Cum nici tie nu ti s-a,, intamplat pur si simplu'' sa nu ai o relatie serioasa, care implica sex, planuri de viitor etc, cu un tip intre 1, 53 si 1, 62 si cu o greutate de 49 de kg, spre exemplu., ci cu persoane care cel mai probabil au cel putin cateva caracteristici fizice similare.
Asta nu inseamna ca eu am ceva cu fetele grase. Absolut deloc, de fapt consider ca singura prietenie autentica cu o persoana de sex opus e cea cu o persoana care nu te atrage absolut deloc, in care nu iei niciodata in considerare o posibila relatie romantica. Si am prietene grase cu care ma inteleg bine.
Nu inteleg cum ar fi sanatos sau benefic in vreun fel pentru o societate ca o persoana sa fie nefericita si sa nu isi caute o persoana cu care se potriveste. Sincer, sa ii spui asta unui om, ca nu merita sa cunoasca dragostea si o persoana cu care se potriveste, mi se pare unul dintre cele mai urate lucruri si denota si frustrare.

| darrio2007 a răspuns:

Din superstitii.

| Violleta2022 a răspuns:

Toti ne asteptam ca barbatul sa protejeze femeia si-i ofera sprijin fizic, ca-i mai puternic din toate punctele de vedere.
Daca ai un barbat de jumatate de cot langa tine, ce sprijin fizic iti confera tie, ca femeie?
In plus, este inestetic!

| relian a răspuns:

Fiecare specie are caracteristicile ei, iar specia umana n-a facut exceptie, masculu era de regula mai dezvoltat, mai inalt, mai puternic ca femela.Asa sunt si multe alte specii, insa la altele ca marime predomina femelele, totu tine de cine are rol mai mare in cadru acelei specii.In cadru speciei umane barbatu este cel care avea un rol mai mare, el asigura hrana, el asigura siguranta familiei a comunitatii.De acolo vin aceste tendinte ca barbatu trebuie sa fie mai inalt, mai mare, dar na spus nimeni ca asta duce neaparat la o reusita a relatiilor.De asemenea in constiinta oamenilor persista ca cel mai puternic trebuie sa fie neaparat si cel mai mare, mai inaltdeci este oarecum corelata forta cu marimea corporala.
Este o caracteristica a speciei, nu este ceva aparut asa d e ieri de azi.Forta,marimea era cea care era cautata de femele, doar un barbat asa putea asigura siguranta familiei sau comunitatii.
Dar sunt si specii la care femelele sunt cele puternice, iar acolo sunt si cele mai mari ca exemplare.

| Freya1 a răspuns:

Se spune ca barbatul trebuie sa fie mai inalt pentru ca e barbat pur si simplu dar nu este obliatoriu esti cu cine vrei sa fi si cu cine te simti bine

| corolav a răspuns:

„Conform căreia" este corect. Nu „căruia".
Se acordă cu substantivul „concepția" care este de genul feminin.
Sănătate!

| Făgăraş explică (pentru corolav):

Multumesc frumos de corectare happy

| GoldenZenith a răspuns:

De când o relație reușită depinde de înălțimea bărbatului?
Asta este doar o chestie pur estetica.

| BuLaNNNeL a răspuns:

De ce ai 2 de I la sias?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din preferintele majoritãtii oamenilor, acum fi sigur acesta este doar un bonus, dacã cineva este cineva cam la cel ca tine, dar are vreo 10cm in plus o sã aibe o relatie mai de lungã duratã. Am vazut si cauzuri de fel, tocmai una pe un baiat de la academie, el avea 1, 70 la inselat Cu unu de 1, 80, amândoi arãtau bine si masinã bunã, dar cel de 180cm a plecat cu fata.

| Victoria18 a răspuns:

Asta tine doar de faptul ca relatia sa arate frumos, dar ca sa fie reusita tine de sentimente, incredere, respect.

| Catalinjr a răspuns:

Prietena mea este mai inalta cu 8 cm, relatia rezista happy