| anonim_4396 a întrebat:

Considerați ipocrizie faptul că, să dau două exemple:
1. O fată/femeie este șicanată și disprețuită de anumiți băieți/bărbați pentru faptul că e grasă, dar dacă slăbește, acei băieți/bărbați încep să o placă și să-și schimbe atitudinea față de ea.
2. Un om e la pământ, în sensul că trece printr-o perioadă proastă, nu are loc de muncă, o relație amoroasă, prieteni și este disprețuit de una lume, numindu-l ratat, inutil, etc, dar după ce acest om se pune pe picioare, tot aceași oameni care l-au disprețuit își schimbă atitudinea față de el, îl admiră, încearcă să se imprietenească cu el, ba chiar îl și laudă.
Nu-i considerați pe acei oameni ipocriți și malițioși pentru faptul că s-au comportat urât cu acea fată și acel om când aceștea 2 nu erau într-o perioadă bună a vieții lor dar imediat ce și-au revenit pe plan social și fizic, acei oameni și-au schimbat atitudinea la 360°?

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

Pe undeva ai dreptate dar astea sunt "legile" realității în care trăim.
Se spune că luptăm împotriva discriminării, dar discriminarea e absolut peste tot în jurul nostru.
De la gras/slab, urât/frumos, prost/deștept, etc. până la ușa pe care scrie "acces numai angajaților" laughing
De ce numai angajaților?
Până unde poate merge discriminarea ca separare după un anumit criteriu? Până la absurd?
De aceea oamenii sunt obișnuiți să reacționeze și să analizeze starea de fapt prezentă sau la un anumit moment.
Dacâ acea stare de fapt se schimbă, își schimbă și ei reacțiile și aprecierile la noua stare de fapt.
Pentru că cel care a fost gras nu mai e aceeași persoană cu cel devenit slab. Nu în totalitate. S-a schimbat, nu?
N-ai cum să-i ceri cuiva să ia totul "în modul" și să nu țină cont de schimbările care apar. Asta n-ar fi tot ipocrizie?

27 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Există o mulțime de proverbe în limba română, dar multe necunoscute de noua generație, care nu a mai cunoscut termenul de "lectură obligatorie" în programa școlară.
Unul dintre proverbe spune: "râde ciob de oală spartă".
A râde de o persoană aflată în situații dificile, înseamnă a fi infatuat, ipocrit, om de bani gata, care crede că poate cumpăra orice, că lui nu i se poate întâmpla nimic.
Problema este că viața își urmează cursul firesc, iar la un moment dat, cea slabă, care râde de cea plinuță, la o anumită vârstă va pierde și ea lupta cu kilogramele în plus.
Cel care râde de cineva care are dificultăți financiare, nu are servici ar trebui să nu uite că "nu aduce anul, ce aduce ceasul". De dimineață poți avea servici, dar la sfârșitul programului să aibă preavizul.
NICIODATĂ nu este bine să râzi de necazul cuiva, căci viața este dură și poate lovi când te aștepți mai puțin!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde stii tu ca ei i si pot schimba viata si statutul, de exemplu nu toate fetele grase slabesc nu este asa simplu sa slabesti, sau ala care nu are loc de munca pîna i si gaseste va trece mult timp asta depinde si de pretentiile lui salariale ca multi vor bani multi si munca putina sau deloc. Nu este ok sa dispretuiesti un om pentru kilogramele in plus pe care le are si pentru felul in care arată dar asta este societatea in care traim multi i si bat joc de altii crezînd ca daca fac asa sunt smecheri si vor sa fie acceptati de prietenii din anturajul lor, urît acest lucru.

| sierra1 a răspuns:

Suge stie:

"acei oameni și-au schimbat atitudinea la 360°"

adică n-au schimbat nimic, au venit de unde au plecat. Poate spui: 180° sau 90° sau pi/4 sau...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Nu-mi plac femeile prea slabe. Bine, nici sa fie grase de d-abia intra pe usa.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu cat e ipocrizie si cat e falsitate.
Eu nu am treaba asta "nu imi place de tine ca esti gras si te fac de rahat" sau "nu ai nimic deci nu ai ce vorbi cu mine". Chestiile astea tin de proasta creștere si de minte putina.Nu te obliga nimeni sa placi o fata plinuta sau sa ai ca prieten un om cu care nu rezonezi, dar nu iti da dreptul nimeni sa il discriminezi sau jignesti si dupa sa il pupi in fund, pentru ca asta te face un om de joasă speță si un lingau.
Dar in ziua de azi cu fetele, cam asa se intampla in multe cazuri.Si eu, poate si tu am pățit sa fim mai saracute, sau mai nedezvoltate, sau mai plinute/slabute si dupa ce te modifici un pic sa ai coada după tine pentru ca asa functioneaza minte umană, cauta ce e mai bun pentru ei.

| Celcestietot a răspuns:

1. Astea sunt situatii penibile si triste, referindu-ma la acel gen de barbati.
2. Cam asa sunt oamenii de fel, nu toti ce-i drept, dar asta este situatia, nu ai ce sa le faci. Da, sunt caractere toxice cu care nu ar trebui sa ai de-a face.

| LoveSleep a răspuns:

Nu mi se pare deloc ipocrizie. Înainte nu o plăceau ca e grasa, acum o plac pentru ca nu e grasa. Nu e ca și cum acum e tot grasa dar a câștigat la lotto și ăștia o plac.

La fel și dincolo.

| Emma30555 a răspuns:

E urat sa disprețuiești oameni sau sa razi de ei indiferent dacă își revin sau nu, nu e bine sa judeci, oricum un om care e disprețuit sau i se plânge de mila de către altul s-ar putea sa fie mai fericit decât acela. O fată grasa poate avea iubit care o respecta și o iubește, poate fi împlinită pe plan emoțional iar una frumoasa poate suferi din dragoste poate nu și găsește alesul. La fel sunt oamenii care au totul dar suferă de depresie și altul care nu are nimic dar știe sa se bucure de viata asa cum e. Sa ai prieteni nu tine de statut social ci de caracterul omului, cât de tolerant este, cât de sociabil este etc. Dar mergând pe exemplul tău, îți poți schimba părerea despre un om fără sa fi ipocrit, dacă nu ti place cum arata un om apoi începe sa ți placa fiindcă se schimba e normal, dar cum am spus sa razi de alt om sau sa l disprețuiești tine de educația proasta sau mintea îngustă, aceștia nu se schimba prea ușor indiferent de situație

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ii bagi in locul de unde au venit si ii ignori.

| Invictusman a răspuns:

Foarte buna întrebarea, aceasta întrebare merge pusa ca status pe Facebook pentru pseudoprieteni, asta e mentalitatea Romanilor și a Țiganilor, fiecare își urmărește propriu scop/interes, cand nu mai e interes la mijloc te arunca în coșul cu reciclare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Asta nu se intampla aproape niciodata. Femeile sunt judecate si cand sunt slabe, si cand sunt grase.
2. Toate ni se intampla in functie de deciziile pe care le luam noi. Normal ca admiri un om care poate. Ce sa admiri la un om care nu face nimic? Daca nu are prieteni, cine il dispretuieste mai exact? Nu cred ca ii pasa cuiva de el. Sunt oameni care au vieti foarte grele si nu arata asta deloc. Au o tarie. Un om care se plange e normal sa atraga antipatii. Sa ceri ajutor e una, sa te plangi si sa nu faci nimic alta

| unomdeosebit a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce trebuie sa fie apreciat doar care face ceva ce are daca nu fac nimic? eu vreau sa stau acasa si sa ma relaxez de ce sa fiu dispretuit

| anonim_4396 explică (pentru unomdeosebit):

Sa te relaxezi in timp ce altul munceste sa te tina pe tine in viata? Esti o piesa de mobilier. Copil batran. Oamenii au in jurul lor alti oameni de la care au ce invata sau de la care se pot inspira.
Tu cel mult o motivezi pe prietena ta sa se sinucida.
Persoanele ca tine se trezesc la 50 de ani si isi dau seama ca e prea tarziu sa se schimbe faptul ca nu au facut nimic in viata...
Esti un viitor boschetar. Nimic deosebit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astia care isi bat joc de un om cand e la pamant si il pupa in fund cand are succes, sunt niste jegosi ipocriti si profitori.

| troleibuz a răspuns:

1. Nu sunt ipocriti pentru ca arata de la bun inceput ca aspectul fizic e un factor decisiv pentru ei. Nu au spus ''daca ai slabi, ai avea un suflet frumos''. Erau falsi daca stateau cu fata grasa in timp ce o barfeau. Am vazut un caz. Statea cu ea pentru ca era populara si o placeau mai multi datorita personalitatii ei. In fata ii spunea ca e frumoasa. Altora le spunea ca se roaga de ea sa slabeasca.

2. Aici mi se pare corect ce a scris Uleiul.

Răspuns utilizator avertizat
| unomdeosebit a răspuns:

Eu nu muncesc si nu imi pasa cum sunt vazut eu ma apreciez si asta e tot ce conteaza iubita mea s-a despartit de mine dupa relatie lunga, asta e pierderea ei eu stau cu mama oricand ma primeste mama

| unomdeosebit a răspuns (pentru unomdeosebit):

Ea vrea casa si cica nu poate cu mine nu are decat sa isi ia daca e asa materialista pentru mine viata in chirie e mai frumoasa nu trebuie sa stai in loc ca atunci cand ai casa

| anonim_4396 explică (pentru unomdeosebit):

Ai platit vreodata singur chiria?

| unomdeosebit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce conteaza? Etsi un om foarte rau

| Freya1 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Tu ceri atenție.Tu cred ca scrii lucrurile astea doar pentru ca cineva sa iti raspunda la comentarii si sa începi o discuție interminabilă despre ceva ce nici tu nu crezi ca e ok.
Iti scriu doar pentru o chestie. Daca ai pretentia ca o femeie o sa stea cu tine pe la mama sau in chirii toata viata pentru ca esti o putoare ce nu vrea sa isi miste fundul așteaptă mult si bine. Poate vei prinde o boschetara ce va vrea in acoperis deasupra capului cum o fi el si ve-ti bea restul vietii bere la pet printre mormane de gunoi.
Iar o femeie daca vrea sa va faceti sau cumpărați casa voastră nu e o materialistă, e o femeie matură ce vrea stabilitate si seriozitate.

| Nemeessis a răspuns:

Salut.
1. Acei băieți nu știu să aprecieze fata respectivă la adevărata ei valoare. În ziua de azi, majoritatea oamenilor (atât fete, cât și băieți) refuză să privească mai departe de exteriorul unei persoane, refuză să privească ce e în interior. Refuză să acorde mai multă importanță interiorului și pun pe prim plan fizicul unei persoane. Astfel, critică tot ce lor nu le convine fizic la o persoană.
În exemplul tău, fata fiind mai grăsuță, băieții s-au grăbit să îi critice fizicul, să o jignească. În momentul în care fata respectivă ar slăbi, acei băieți ar avea o altă părere despre ea, căci în mintea lor important e doar fizicul, iar asta e cea mai mare prostie. Dacă stăm să ne gândim, și o persoană slabă e criticată. Omul care critică tot găsește el ceva aiurea la majoritatea persoanelor. Orice persoană ar trebui apreciată pentru ceea ce e (adică cum e ea ca persoană), nu pentru cum arată.
Nu toți oamenii fac așa, evident, sunt și oameni care stau cu anumite persoane pentru comportamentul lor plăcut, nu pentru fizic. Păcat însă că sunt foarte mulți care încă critică aiurea.
2. Când un om este la pământ, normal ar trebui ajutat, cu o vorbă bună sau cu ce poate fiecare, dar nu să-l lași baltă. Doar că aici depinde foarte mult de un anumit lucru. Să zicem că cineva încearcă să ajute persoana care e la pământ, însă îi refuză ajutorul, ba chiar îi vorbește mai urât (sunt persoane care devin mai irascibile când trec prin cele menționate de tine), în acest caz, dacă persoana care a încercat să îl ajute, renunță să mai facă asta, nu poți să o învinuiești. Și persoana respectivă se poate simți oribil din cauza comportamentului acelui om.
În cazul în care omul respectiv e doar la pământ și nu are un comportament mai violent iar toți îl caută abia după ce trece de această perioadă, atunci da, e aiurea. Ori ești lângă un om la bine și la greu, ori deloc.
Nu e totuși nimeni obligat să facă asta, dar nici nu merită să rămâi lângă oameni care te caută doar când ești în cea mai bună dispoziție a ta.
Al doilea exemplu al tău nu e foarte clar căci nu ai spus ce s-a întâmplat cu prietenii lui, daca el i-a îndepărtat, dacă ei au fugit când au văzut că trece printr-o perioadă mai grea, contează mult detaliile astea căci așa se schimbă și răspunsul.
Oricum, aici e strict părerea mea, exemplele date de tine pot fi văzute în multe alte moduri, depinde de fiecare om în parte și de gândirea fiecăruia.