| adinaiulia a întrebat:

Copilul meu nu vrea sa citeasca, ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Draga -adinaiulia- tot nu ai spus ce varsta are... e foarte importanta varsta!
Motiveaza-l! Spune-i ca un om informat e un om puternic!
Ca va avea multe de castigat in viata daca are o cultura generala vasta! Apreciaza-i orice initiativa de a citi!
Lauda-l! Fa-l sa se simta important! Intreaba-l cate ceva...si cand iti raspunde, intreba-l unde a citit asta..., spune-i ca e foarte interesant..., intreaba-l ce a mai citit..., nu se poate sa nu fi citit nimic... Repet...nu ai spus varsta...
Cu vorba buna, argumente, rabdare...trebuie sa reusesti!

25 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Ce varsta are?
"Gustul" pentru citit se dezvolta de la varste fragede..., cand incepi sa ii citesti povesti si alte lucruri interesante din carti! De asemenea, exemplul personal conteaza foarte mult: daca parintii citesc, daca au in casa carti interesante, copilul va urma exemplul parintilor DOAR daca acestia, asa cum am spus au stiut sa-i dezvolte curiozitatea si pasiunea pentru citit, argumentandu-i, de asemenea si utilitatea si importanta de a citi cat mai mult.
Cu santaj, bataie, pedepse sau alte constrangeri stupide nu doar ca nu vei reusi..., dar posibil sa fuga de carti cu groaza...
Copilul de mic trebuie invatat, prin exemple personale ce este bine si util... mai tarziu...cam greu va mai accepta sau intelege..., poate doar descoperind singur ceva interesant care sa-l atraga spre lectura...

| nicky a răspuns:

Nu incerca sa-l fortezi prea tare, s-ar putea sa ajunga sa dispretuiasca total cititul, incearca sa-l atragi intr-un fel. Tu il cunosti cel mai bine. Succes.

Bula
| Bula a răspuns:

Pana nu-l intereseaza cititul, n-o va face, "nici d-al dracului"!
Pe vremea mea, pe noi baietii ne au interesat cartile si filmele cu indienii, cele de actiune, iar pe fete - cartile cu printese si printi.
Ca urmare, metoda cea mai eficace este sa-i dai texte scurte si interesante pentru interesul lui.
Paralel, pregateste-i si texte mult mai ample, care sa-i fie "tinta" de a le cunoaste, citii.
Tu sa nu ai timp sa-i citesti aceste texe, daca te roaga - gaseste-ti alta ocupatie "mai urgenta si importanta"! Astfel va fi nevoit sa-si satisfaca curiozitatea singur.

| stardeea a răspuns:

Cat e de mare citestei tu sau "vorbestei din carti" adica cand face vreo nezbatie spune-i sa numai faca ca nica.si el o sa zic ce facea nica...si tu ii dai cartea etc...ca in povestea lui serezhada cand il lasa tot timpu pe print in suspans...

| leluc a răspuns:

Nu o sa-ti mearga cu nimic. Mama mea a incercat santaj cu bani sau diferite lucruri care mi le doream (dar ma prefaceam ca citesc numai laughing...cu timpul o sa inteleaga cat de folositoare si placuta poate fi o carte. Eu am inteles abia prin clasa a 9-a, dar cand am prins atunci gustul, am citit zeci de carti cu sufletul la gura.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da-i ceva ce sa-i faca placere sa citeasca... Eu de exemplu nu-l suport pe Eminescu, pentru la scoala nu-mi citeam operele, nu-mi imaginam decat un mosneag care statea cu un creion in mana si inventa prostii... Si am inceput sa citesc cu ceea ce ma interesa, psihologie, am aflat multe lucruri din acele carti si, usor m-am indreptat si spre cele "obligatorii".
Spor!

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Bate-l ca sa stie de frica...pe mine ma batea tata si de-aia a citit multe carti f.interesante

| Ben. a răspuns:

Trebuie sa-i servesti de eexemplu. e de baza!

| Nastia a răspuns:

Porti o discutie serioasa cu el si nu-l mai lasi la calc, .eu am 16 ani si imi place sa citesc d cand eram mik,. la mine nu a fost vorba d parinti k citeam din proprie initiativa dar p copilul tau nu l-a fascinat cititul, .deci,u trebuie sa-i explici cate lucruri interesante poate gasi acolo si nu-l mai lasi la calc, ...viata si intelepciunea nu s gasesc in jocuri video si mes.stiu mai bine, .succes,...

| Milk Swan a răspuns:

Uita-te la filmele care ii plac( nu sa le vezi tu, sa observi care ii plac cel mai mult ) si NU s-a uitat la ele inca dar nici nu le are si, in loc sa-i cumperi filmul, ii cumperi cartea. Asa poate il face curiozitatea sa citeasca!

| Milk Swan a răspuns:

Uita-te la filmele care ii plac( nu sa le vezi tu, sa observi care ii plac cel mai mult ) si NU s-a uitat la ele inca dar nici nu le are si, in loc sa-i cumperi filmul, ii cumperi cartea. Asa poate il face curiozitatea sa citeasca!

Mai e o metoda: ce faci tu, Adinaiulia, ca sa vezi ce au scis ca raspunsuri membri de la TPU? Exact, CITESTI! Il poti trimite la calculator ca sa se joace, si el trebuie sa gaseasca instructiunile jocului respectiv si sa le citeasca.

| alexzender a răspuns:

Santajeazal...
daca nu merge."bataia de la mama e rupta din rai"happy

| gaby_6466 a răspuns:

Nu panica dai timp si incearca sa iei mereu cite o carte de al lui sau ei si citestio singura fara sa il bagi in seama si nu rapid dar cu timpul o sa ii dea interes ce citesti tu acolo, dai timp dar tu cind ai timp liber chiar si 10-15minute ia o carte si citeste fara sai dai atentie lui/ei.succes

| emanuela_7068 a răspuns:

Daca e copil mic si abia invata literele, incepe cu a-i citi povestioare din carti cu imagini.lasa-l pe el sa se uite la imagini si tu citeste-i. dupa cateva experiente de aceste gen, cumpara o carte de povesti dar cu multe imagini, si mai putine cuvinte (poate chiar reviste pentru copii-in ele se gasesc multe mici povestioare, cu imagini sugestive, si cuvinte putine, in plus sunt multe jocuri care pentru a fi rezolvate trebuie sa stie literele, ca e de citit doar vreo cateva fraze pentru a ajunge sa la rezolvarea jocului, minirebus, etc.) Daca nu stie sa citeasca si nici nu vrea, motiveaza-l... ex: ''daca stii sa citesti, o sa iei permisul cand o sa fii mare, si o sa ai si tu masina.laughing. la copii merge.
Daca e mare si stie sa citeasca dar nu vrea, tot asa ia-l cu incetul. Pune-l sa citeasca ceva scurt si educativ-povestire cu talc-in prezenta ta, in timp ce tu ii faci mancarea preferata sau prajitura preferata.Nu va trebui sa continui asa la nesfarsit. Dureaza putin pana ii stimulezi interesul de a citi.
Un alt avantaj ar fi daca ai aduce in casa la tine un prieten de al lui, un copil vecin, care stie sa citeasca, si sa il lauzi de fata cu copilul tau pe copilul vecin ca stie sa citeasca. Va simti ca o provocare aceasta si va vrea sa se ridice la inaltimea standardelor...mai sunt si altele...succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei copiii fac ceea ce vad la parinti, poti fi exemplu pentru el. mergi cu el la o librarie si lasa-l sa ISI ALEAGA CE CARTE VREA, nu il obliga sa citeasca ceea ce crezi tu ca este bine sau educativ, se simte fortat si isi pierde interesul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta-i carti cu subiecte care sa il intereseze; spune-i in mare despre ce este vorba, fa-l curios sa afle sfarsitul... citeste la inceput, cu el. asta presupunand ca baiatul e in cl. V-VIII.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pedepsi sau santaja, nu vei obtine rezultate. Tu trebuie sa stii ce il atrage, ca informatie... transmite-i subtil sub forma...,, Stii ce am aflat azi?", am citit in cartea... O alta modalitate este sa recompensezi cu aprecieri pozitive(interes pentru ce a citit sau un,, bravo") pana si cel mai mic progres.
Ideea de baza e ca trebuie sa citeasca de placere, nu de frica. E un comportament pe care trebuie sa il invete, deci... cu incurajari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multa miscare, plimbare pe propriile picioare, sport, exercitii fizice, oare care va fi urmarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca rabdarea e cel mai bun remediu, sa-l ajuti si sai arati ca si cititul poate fi ceva distractiv, dai sa citeasca carti amuzante si care sa aiba mai multe ilustrate cel putin la inceput pana ajunge sa-i placa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa il pacalesti pe copil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, nu-l "cicăli" toată ziua cu cititul (altfel rişti reacţia inversă)! Apoi află ce anume îl pasionează şi lasă-i la vedere carţi sau pliante pe tema respectivă, eventual cu "curiozităţi" sau imagini interesante. La mine a funcţionat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu suport parintii cicalitori(ca ai mei...) care vorbesc toata ziua despre citit! Mie imi place sa citesc dar nu ceea ce ni se cere la scoala si dupa parerea mea, multi copii ar citi ceva ce le place si nu sunt obligati sa faca sau santajati! Daca cineva ii santajeaza sau le spune zilnic ce trebuie sa faca, devine insuportabil si pur si simplu nu mai vor sa citeasca.Asta e parerea mea. In locul tau as cumpara o carte care stiu ca ii place si nu l as obliga sa citeasca ce ai citit tu cu multi ani in urma! Au aparut carti noi si probabil mult mai interesante! Cele vechi nu sunt pe placul tuturor!

| lenu_2949 a răspuns:

EU ZIC CA PUTINA MUSTRARE NU STICA
DA IA L SI CU TREABA BUNA VEZI POATE ASA...

| bya_4288 a răspuns:

Eu spun sa-l lasi un timp sa-si dea seama cat de important este sa citeasca.Trebuie sa-i povestesti cum este o persoana care nu stie sa citeasca si cat de rau va ajunge in viata.

| adinaiulia explică:

Nu se poate cu nimic