| odrin a întrebat:

Cred ca am comis-o de data asta. Aveam o auditie si nu m-am prezentat la ea, nici nu am anuntat ca nu vin. Probabil mi-am facut o imagine proasta, cum repar asta, incat persoanele respective sa isi schimbe imaginea despre mine?

Răspuns Apreciat de Editori
| justeveblog a răspuns:

Punctualitatea este prima impresie pe care o persoană o are despre tine. Ai dat dovadă de neprofesionism si nu știu ce ai putea să faci altceva decât să îți ceri scuze și să cauți o scuză credibilă care să îți spele imaginea.

1 răspuns:
| Mosotti a răspuns:

Nu aveai nici o scuza sa nu anunti macar! Ai dat dovada ca ai facut ceva pe acel eveniment, iar asta nu vor uita vreodata. Daca nu era asa, automat nu uitai sa anunti macar, deci atata nu te-a intaresat ca ai uitat complet de asta.
Nu stiu daca te vor ierta, ca scuze nu ai mai ales ca nu ai anuntat adica 30 de secunde un apel oriunde erai si ca faceai, atat iti lua!
Depinde ce oameni sunt, unii isi dau seama ca asta nu e doar o greseala, e felul tau, si vei repeta cu prima ocazia din nou chestia asta chiar si in alte situatii, unii nu se prind si iau ca o greseala unica si te-ar ierta, depinde ce noroc ai.

Asa a facut una cu mine si nu am iertat-o, stateam noi de vb de cam 6 luni sa o ajut cu o problema medicala care nu fusese inca rezolvata pe la cati medici a fost, nu s-a rezolvat in final, dar totusi am incercat, documentat, idei, etc etc de zis la medici.
Ii scriam si la un moment dat vad ca nu mai raspunde, si am intrebat daca a primit mesajul, zice "aaa nu m-am uitat atenta, nu ti-am vazut mesajul".
Deci? Nu am iertat-o pentru ca era clar ca va repeta treaba, ca asta e felul ei de a fi, nu dadea doi bani pe mine, altfel te uiti atent dupa omul ala.
Eu imi sterg mereu mesajele inutile si citite tocmai sa vad cine imi scrie, peste tot fac asa. Si chiar daca nu, ma uit atent, daca ma int persoana aia cu adevarat.
Cand aud pe unii ca au sute de mesaje, pai sa le stearga! Ca sunt citite, rascitite, sau mutate in folderul arhiva, si lasat inboxu si spam libere, deci se poate.
Zic ca principiu, asa si pe Facebook si in alte parti.