| SERIALS a întrebat:

Cred ca invidiez unii gay care au avut curajul sa afirme ca sunt gay. Ma uit la poze si sunt uimit cat de fericiti par in fotografii. Eu ma simt naspa, fiindca nu pot fi eu insumi. Mama nu stie cine sunt eu, sora mea nu stie cine sunt eu, eu nu stiu cine sunt eu. Faza ca de la o varsta frageda am inteles ca imi plac unii baieti, si a aparut aceasta atractie. Am ascuns acest fapt, am putut fi eu insumi doar cu un baiat, dupa am cunoscut cateva persoane - prieteni lgbt. Nu am participat la eventuri lgbt, nu am frecventat baruri sau cluburi specifice. Am ascuns cine sunt eu, uneori chiar si de mine. Ma simt singuratic si dezamagit pe viata care o am, faptul ca ascund cine sunt eu de fapt. Unii probabil intuiesc dar nu imi spun acest lucru. Am 24 ani si nu stiu de ce ma ascund, ma tem sa pasesc in lumea gay sau ce se intampla? Am amici gay cu care comunic, is persoane destul de ok, dar e dificil sa-ti gasesti sufletul-pereche mai ales cand esti rusinos si nu stii ce vrei de fapt. In fiecare noapte adorm cu gandul cat de bucuros si fericit as fi langa un barbat, aici nu vorbesc de sex, ma face fericit o imbratisare, atat. Mi-ar trebui o persoana care sa ma inteleaga si sa existe acea atractie. E dificil sa fiu eu insumi fara sa le zic mamei, surorii si celor din jur cine sunt eu de fapt. De ce nu pot fi fericit ascunzandu-ma? Simt ca o sa izbucnesc. De ce e atat de important sa faci asa-zisul coming out?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intr un fel fi fericit ca nu ai dea face cu ipocritele,, perversele si ca esti gay, iesi din carapacea ta si vorbeste mai deschis cu un baiat, cu tupeu hai, nu va veni nici unu sa isi bata la usa, nu te comporta ca o fetita plangacioasa

| Emma30555 a răspuns:

Nu contează ce cred cei din familie, momentan dacă ți e greu sa le spui nu le spune, împortant e ca ei sa te iubească și tu sa ii iubești, atât. In schimb în fata prietenilor poți sa te deschizi. Ieși mai des din casa, fă-ți prieteni, mergi în locuri unde poți cunoaște băieți gay. Nu mai fii trist ca nu ai de ce.

| oz_1736 a răspuns:

Tinerete fara batranete, nu exista. Fii TU si traieste. Sunt multi baieti care au 1 prieten cel mai bun. Nu ai curaj fiindca nu ai avut o relatie mai serioasa cu cineva ca tine. Fa-ți o relatie, traiti un timp impreuna ca sa va cunoasteti daca va potriviti si pe urma vei avea curajul sa recunosti, de fapt sa-i faci pe altii sa-ti recunoasca dreptul tau de a trai.

| ibaal a răspuns:

Ai 24 de ani. Spune-le!
Probabil deja stiulaughing
si asteapta sa le spui tu.
In cazul in care nu te accepta,si ce?!
Ai viata ta,traieste-o!
Ca doar n-o sa stai cu sora si mama ta o viata!
Nah,cred ca este important in primul rand sa te accepti tu si sa-ti recunosti tie ce simti si sa-ti dai voie sa fi fericit...
Asa ca,traim intr-o lume care incepe sa accepte,sa inteleaga din ce in ce mai mult si o lume careia ii pasa din ce in ce mai putin cine cu cine,ce si cum face in pat!
Adica,eu asa sunt. Nu imi pasa ce esti tu, gay, bi, etc, atat timp cat iti vezi de treaba ta si nu faci mare spectacol sau nu ma afectezi cumva pe mine sau altii (negativ) Fii cine vrei tu sa fii!
Mai bine sa iti para rau de ce ai facut decat sa regreti ca n-ai incercat!

| noname2021 a răspuns:

Ar trebui sa spui adevarul,ia-ti inima in dinti,fii cine vrei tu sa fii,nu cine vrea altcineva. Daca tu nu esti mandru de tine,atunci cine? Fii increzator,puternic, esti diferit, si? Foarte bine, nu trebuie sa te ascunzi, chiar daca prima data o sa-ti fie greu cand o sa se afle dupa va fi mai bine.

| 223kkk a răspuns:

Nu am văzut pe nimeni care sa îți dea un sfat bun.
Știu pe cineva care a trecut prin ce treci tu dar acum nu mai are probleme.
Te pot ajuta dacă vrei orice e posibil.
Dar nu face greșeală ca să fi cu un băiat împreună pentru ca sunt multe lucruri pe care nu le pot spune doar printr-un mesaj.

| SERIALS explică (pentru 223kkk):

Scrie-mi in pm, ma intereseaza detaliile