| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că am făcut o mișcare greșită dacă nu i-am plătit eu înghețata fetei cu care am ieșit, având în vedere ca nu e iubita mea? (încă) Vedem noi ce o mai fi

Răspuns Câştigător
| Nyarlathotep a răspuns:

Nici o greseala. Platitul pentru o fata nu se face decat dupa macar un an de relatie cand stii ca totul merge bine. Avand in vedere ca nu impartiti o relatie nu ai de ce sa platesti pentru o fata. Banii ei nu sunt mai valorosi decat ai tai incat sa trebuiasca sa platesti tu pentru dansa. Compensezi cumva pentru ceva de vrei sa platesti? Banii tai sunt la fel de valorosi ca si ai ei. Asta cu platitul pentru o fata este o regula sociala tampita care trebuie sa dispara la fel ca sarutatul mainii femeilor. Cand platesti pentru consumatia unai femei efectiv ii transmiti ca esti si ca te simti inferior ei, ba mai mult ii dai impresia ca incerci sa-i cumperi afectiunea.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Total gresit. Ai cam trecut ca gâsca prin viata, referitor la relatiile de politete.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru darrio2007):

Politete nu inseamna sa platesc consumatiile unei straine. Banii ei nu-s mai valorosi decat ai mei, banii mei nu-s mai valorosi decat ai ei. Traim in era egalitatii. Egalitate sa fie. Pentru atractia autentica nu trebuie scos bani din buzunar. Atractia autentica nu se cumpara si nu se negociaza. Asa cum ma acuzi ca nu stiu ce-i aia politete asa nici tu nu stii ce-i aia atractie autentica. Oi fi eu gasca, dar o gasca cu mai multa experienta care a vazut o varietate de femei mai mare decat tine la viata lui. happy Dintre o femeie care petrece timpul cu mine gratuit sau care nu are asteptari sociale sa fie tratata in oras si una care doar asta asteapta, ghici care o aleg.

| Bula a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Degeaba ai primit fund da, tot iti lipsesc si tie "cei 7 ani de acasa", asemanator celui care a pus intrebarea si te a "premiat"!
Pacat de timpul pierdut cu voi de saracele fete...

| darrio2007 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Hm, nu stiu ce e aia atractie autentica? Nu stii cati ani am daca tu crezi ca ai vazut mai multe femei la viata ta decat mine. Am spus gasca pentru ca nu se lipeste apa pe ea, ca pe tine politetea si relatiile dintre oameni. Probabil ca alegi pe una care sa iti cumpere ea vreo inghetata sau o bere, dupa caz. Desi nu este obligatoriu. Cand inviti pe cineva la o inghetata, este absolut normal ca cel care invita sa plateasca consumatia.

| whatevernvm a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Și cu sărutatul mâinii ce ai?
E prea old fashion pentru tine gestul asta, te simți inferior dacă respecți și arăți afecțiune în felul asta unei femei?
Tu ai ceva complex de inferioritate sau traume?

100 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt cateva reguli de baza:
- Cine invita pe altul /alta, plateste
- Daca invitata /invitatul vrea sa plateasca, atunci ii trebuie acceptata dorinta, fara insistente contrare
- La restaurant sau cofetarie, CINE PLATESTE intra PRIMUL si iese PRIMUL (nu pofteste doamnele /domnisoarele in fata! De aici stie chelnerul cu cine sa discute despre plata.

| Adry05 a răspuns:

Depinde de ea, uneori sa le platesti consumatia le dai de inteles ca o sa devii sponsorul oficial big grin

| sofisis a răspuns (pentru Adry05):

O inghetata Adry?

| Adry05 a răspuns (pentru sofisis):

Stiu ce zici da ai fi surprinsa cate incep sa aiba impresia ca absolut tot trebuie sa li se plateasca de la o simpla inghetata laughing

| whatevernvm a răspuns:

N-am o treabă cu voi și mă doare fix la bască de înghețata voastră de 3 lei, dar cu mentalitatea asta o sa dați la laba toată viata.
De-aia nu mai pot femeile sa trăiască de banii voștri, e vorba de gest.
Dacă ați ajuns sa va simțiți inferiori din ceva ce denota bun gust și respect, din ceva care, dimpotrivă, v-ar avantaja și v-ar scoate în evidență masculinitatea (în adevăratul sens, nu *** voastră de 5 cm sculata) și bunul simt, aveți probleme grave la mansarda.
Nu toate chestiile se demodează și se modifica odată cu egalitatea asta în drepturi. Nu v-a pus nimeni sa ii plătiți chiria sau întreținerea, e vorba de ceva ce face diferența dintre un bărbat și un țăran de la curu' vacii. Iar voi sunteți țărani cu diploma care mai și semnalizati și va justificati prostia cu cele mai penibile și slabe argumente.
Bafta la laba

| Nyarlathotep a răspuns (pentru whatevernvm):

Ahaaaa, deci sa inteleg ca inghetata imi aduce partida de sex? Pai asa trebuia sa spui. Iti cumpar eu inghetata, dar tu imi dai garantii in scris si in fata notarului ca pentru acea inghetata desfaci picioarele pentru mine cand ajungem acasa. Facem asa? Daca chiar vrei sa ma vezi ca-ti cumpar inghetata, vreau si eu sa te vad cum desfaci picioarele pentru mine pentru acea inghetata. Nu uita, tu ai facut corelatia intre inghetata si datul la laba toata viata in cazul lipsei acelei inghetate. O inghetata = relatii intime. Tu ai spus-o, nu eu. Asa trebuia sa zici din start ca sa stiu pentru cine cumpar acea inghetata. laughing Ba te doare la basca de inghetata noastra de 3 lei. Daca nu te durea, nu comentai. Daca nu-ti pasa nu-ti faceai aparitia. Taceai si inghiteai, ca o fata buna. big grin Si zau ca n-am stiu ca tu ca femeie poti sa definesti ce scoate in evidenta masculinitate, in masura in care nu esti barbat. La felul cum te exprimi masculinitatea la tine inseamna ce deserveste mai eficient mofturile tale de femeie, nu masculinitatea.

Egalitate nu inseamna ca poti alege ce-ti convine si ce nu-ti convine sa dai la o parte.
"De-aia nu mai pot femeile sa trăiască de banii voștri, e vorba de gest." - si eu pot spune reversul. Cand iti fac cineste in oras, arata-mi ca-ti pasa. Desfa picioarele, desfa gura in parc si fa-mi un oral. Arata-mi ca-ti pasa. Daca vrei gestul meu frumos, arata-mi si tu gestul tau frumos. Rasplateste-mi gestul. Esti pregatita sa faci asta?

Daca nu, bafta la singuratate in continuare.

| whatevernvm a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Ai vrea tu, nebunule, sa fiu singura. Dar pana atunci spor la manivela.
Nimic din ce ai spus în prima parte nu are niciun sens. Gândești atât de ilogic încât plânge rațiunea din tine.
Nu ai înțeles nimic din ce am zis mai sus, dar nimic. Ești setat pe o prostie inimaginabila și o arăți ostentativ în cele mai penibile moduri.
Păcat. Poate ca ai într-adevăr motive pentru care te simți asa inferior. La cum percepi și înțelegi lucrurile, nu cred ca se complica vreo tipa cu asa iq glorios

| whatevernvm a răspuns:

"Desfa picioarele, desfa gura in parc si fa-mi un oral."
Și grave probleme, dar grave. Și multe frustrări sexuale, îmi pare rău pentru ceea ce trăiești acum.
O sa încerc sa te ignor și sa fac abstracție de prostia de care dai dovada atât din punct de vedere intelectual, cât social.
Și tot nu mi ai răspuns la întrebare, manivelă.
Cu sărutatul mâinii ce ai?

| Nyarlathotep a răspuns (pentru whatevernvm):

Ai o obsesie cu manivela si cu sarutatul mainii. Tare ma indoiesc ca ai pe cineva asa cum incerci sa ma convingi. rolling on the floor Am asa o banuiala ca esti nevoita sa dai la manivela mult mai tare decat mine laughing Inferior m-as simti daca as fi nevoit sa cumpar afectiunea si timpul cuiva doar pentru ca "asa e frumos" rolling on the floor Sarutatul mainii e demodat. Iti plac mainile sarutate? Sarute-le singura rolling on the floor Vad ca te-ai aprins cam tare. Am atins corzi sensibile cumva? devil

| whatevernvm a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Tu, maimuță, ca să reușești sa ma aprinzi pe mine mai ai de lucrat mult. Îți trebuie chiar și creier pentru asta. Pentru asta ar trebui sa dau doi bani pe tine, ceea ce nu fac. Nu de alta, dar te las pe tine sa dai, ca tot îți place să cinstesti pe aici.
Nu am o obsesie, spre deosebire de tine cu obsesiile și complexele de inferioritate și frustrările sexuale.
Nu-ți face tu griji pentru viața mea sexuală vreo secundă și fa ți pentru a ta, semnalizezi în mod cert ca ai nevoie.
Îți spun "manivelă" pentru ca sugerezi o conexiune puternica cu mana dreapta (sau stânga, după caz) și pentru ca numele tău de pe TPU e prea greu de procesat pentru noi, muritorii de rand, iar numele real nu ți l cunosc.
Mi se rupe grav de ce crezi tu despre viata mea, sincer.
"Inferior m-as simti daca as fi nevoit sa cumpar afectiunea si timpul cuiva doar pentru ca "asa e frumos" ".
Asta spune totul despre ce gândești.
Tu, manivelă, dacă faci cinste cu o înghețată când inviti o fata în oraș înseamnă că ai cumpărat afecțiune?
Tu gândești cu creierul, cu pwwlla sau deloc?
Întreb de curiozitate.
Ești extrem de fixat pe niște idei complet ilogice și nu știu ce experiente de viață ai avut, dar zbiară în tine cât cuprinde. Treci peste

| whatevernvm a răspuns (pentru Nyarlathotep):

De ce e demodat, apropo?
E regula secolului 21 ca de acum sa nu se mai sărute mâinile și sa se bage direct pwwla pe gat?
La cum te manifești pe aici, te cred în stare.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru whatevernvm):

Nu te-ai aprins deloc si nici un roman nu mi-ai scris rolling on the floor Dintre un produs oferit gratuit si acelasi produs oferit pe bani tu ce ai alege? LA fel, dintre o fata cu care pot fi fara sa o cumpar cu inghetate sau sucuri si alta care necesita toate astea, cu care crezi tu ca as alege sa fiu? Iti vand un pont, fix ala care gandeste cu pwwlla iti va cumpara inghetata.winking

| whatevernvm a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Ți-am zis, nu știu ce experiențe triste de viață ai avut.
Nu înțeleg de ce consideri ca o femeie se vinde pe o înghețată, de ce consideri ca o cumperi din atâta lucru.
Și cum ai stabilit tu limita fictiva de un an după care ai tu garanția ca e ceva serios? După ce te ghidezi?
Și da, sunt aprinsă rău, am nevoie de o înghețată. Te bagi?

| whatevernvm a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Deci dacă ți as scrie 3 pagini despre cum mi e fix pwlaa de tot ar însemna că m-am aprins?
Doar îmi pierd timpul cu tine, nu te simți special. Ți am zis, îți trebuie ceva minte sa ma aprinzi

| sofisis a răspuns (pentru whatevernvm):

Aoleo. Nu RED. O sa iti ceara pe inghetata aia sa fii la loc virgina si eventual sa reproduci scena aia din Crank in care Jason Statham o f__e p'aia in mijlocul unui stadion, ca altfel murea. Tu nu iti dai seama ce-i ceri? O inghetata? Munceste omu 3 luni sa dea 3 lei pe un oral in parc laughing)

| Nyarlathotep a răspuns (pentru whatevernvm):

Nu intelegi aia cu vandutul pe o inghetata? Atunci de ce insisti sa iti cumpar din banii mei? Care e motivul? Ce face pentru mine acel gest de a-ti cumpara tie inghetata? Nici un an nici 10 ani nu e o garantie. Dar daca ai suntem impreuna de un an consider ca meriti acea cina romantica, chiar daca ne despartim a 2-a zi. Te-am avut 1 an, te-am cinstit dupa, m-ai parasit. Pot trai cu asta. Dupa asta ma ghidez. Da ma bag, iti ofer inghetata mea din dotare. Pofta buna nebuno! rolling on the floor

"Ți am zis, îți trebuie ceva minte sa ma aprinzi"
"Și da, sunt aprinsă rău, am nevoie de o înghețată. Te bagi?"
Desi le am pe amandoua si mintea si pwwlla, dar nu de mintea mea ai nevoie acum rolling on the floor

| whatevernvm a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Cu înghețata ta din dotare mor de foame.
Ce trebuie sa facă femeia aia ca să merite înghețata după un an?
Vrei și sclavi care sa ți zugrăvească?
Eu glumesc cu tine și tu tot la cuvântul pwwlaa te limitezi din tot ce zic.
Nu merit înghețata ta, caut pe altcineva cu care sa ma prostituez pe o înghețată

| whatevernvm a răspuns (pentru sofisis):

Meh, omul face cinste cu înghețata din dotare. Crede ca compensează lipsa de iq, dar ambele sunt sub 15

| Nyarlathotep a răspuns (pentru whatevernvm):

Nu e problema mea daca esti nesatula si o o umflata rolling on the floor

| whatevernvm a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Da, manivelă. Sunt nesatula. Șah mat

| darrio2007 a răspuns:

Tu trebuie sa platesti daca inviti o fata in oras. Daca tu ai invitat-o la o inghetata, ai fost nesimtit fata de ea. Nici nu cred ca va mai fi iubita ta.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Ai dat funda unuia la fel de prost crescut ca si tine. Raspunsul care ti-a convenit. Sau mai zgarcit decat tine. Si apoi va vaitati pe aici ca nu puteti sa aveti si sa mentineti o relatie cu o fata.

| Violleta2022 a răspuns:

Atitudine de mojic si prost crescut, mai ales daca tu ai invitat fata.
Ia-ti gandul de la ea, ca nu va mai fii nimic intre voi, dupa comportamentul tau.

| Marius_Horatiu_1980 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar nu voi lua în considerare răspunsul tău, de unde știi tu dacă a afectat-o sau nu faptul ca nu am plătit eu? Nici nu o cunosti

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius_Horatiu_1980):

Este problema ta daca il iei in consierare sau nu, dar tot nu va schimba situatia in care esti.
Eu ca tine am fost si cand am dat peste unii ca tine, le-am dat imediat papucii, fara nici o sansa sa mai ies vreodata cu ei.
Am considerat ca, daca nu a fost capabili sa faca un gest frumos, prima oara cand ma invita undeva, cum va fi capabil sa fie buni si frumosi cu mine, mai tarziu?
Se cheama nestimire, atitudinea asta!

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa stii ca nu esti singura femeie pe aceasta lume (Slava Domnului) si nu trebuie sa platesti pentru afectiunea cuiva. Degeaba spui ca dai papucii cuiva pentru ca exista o alta femeie undeva care nu-i va da papucii daca nu scoate bani din portofel pentru ea. Vrei cu orice pret sa expui cum ai vrea tu sa fi tratata ca si cum ar fi singura modalitate si singurul tipar de a interactiona cu femeile. Din fericire, nu este asa cum expui tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Aici nu-i vorba sa platesti pentru afectiune, baiete!
Nici macar nu esti capabil sa intelegi ce inseamna sa fii politicos, sa faci impresie buna la prima intalnire samd.
Totul se invarte la tine in jurul banilor si a fricii sa nu ti-i fure cineva.
Si va mai mirati de ce ajungeti la 30 de ani, singuri, virgini si labagii.
Tine-o tot asa, ca esti pe calea cea buna!

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci tu propui sa fi remunerata gros pentru serviciile tale? Asta spui? Ai nevoie de bani la greu pentru a avea un comportament cat de cat normal cu un barbat? Ai nevoie sa fi platita pentru iubirea ta? Pai in cazul asta nu esti cu nimic diferita de alea care presteaza profesionist pe bani, daca ma intelegi. happy Nu stiam ca politetea unui barbat se rezuma la cati bani scoate din portofel pentru o femeie. Deja vorbeste materialismul din tine. Incredibil ce fel de femei exista pe lumea asta in ziua de azi. :/

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Eu nu propun sa fiu remunerata pentru atat lucru, iar asta nu-i materialism, ci PRIMUL TEST al baitului/barbatului, daca merita vreo ceapa degerata, sau doar un sut in fund.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius_Horatiu_1980):

Vei vedea piulule, ca nu va mai raspunde la nici o invitatie din partea ta si te va ocoli.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Bun si care e testul pentru fata/femeie? Cum o testam pe ea? E virgina? Are himenul intact? Este dispusa sa fie o gospodina buna? Stii cum zic americanii: No Hymen, No Diamond! big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Baitel, virginitatea nu mai este demult un criteriu de testare a femeii si nici bucatareala.
Daca ai pretentie la virginitate, trebuie si tu sa fii virgin, ca altfel nu face sens sa pretinzi ceva, ceea ce tu nu mai ai.
Cat despre bucatareala, in ziua de azi, gatesc amandoi partenerii, mai ales daca au amandoi servici.
Treburile in gospodarie se impart demult la doi.
De cativa ani incoace, barbatii din Romania pot cere si concediu de paternitate, sa stea acasa cu bebelusul, sa-l alapteze (evident cu biberonul), sa-i schimbe scutecele si sa primeasca 85% din salariu, asa cum primesc si femeile.
Nu stiu cati anisori ai, dar este departe rau de realitate, ori nu ai trait cine stie pe unde, printre needucati.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci raspunsul tau spune tot: intai ne iei cu abureli despre traditionalismul in tratamentul feminin, apoi mentionezi despre egalitatea intre sexe in camin si la locul de munca. Pai ori e egalitate, ori e traditionalism? Nu pot fi amandoua. Nu poti alege doar ce-ti convine. Ori platesc eu iesirea in oras, iar tu esti tanara, virgina, gospodina, ori ne platim individual placerile si nevoile si suntem egali in toate. Parca spuneai ca daca nu platim pentru consumatia femeii ramanem singuri si virgini. Apoi in ultimul tau comentariu spui sa nu am pretentii la virginitatea femeii intrucat nici eu nu mai sunt virgin. Ce frumos te contrazici de la un comentariu la altul. laughing Daca treburile in gospodarie se impart in doi, daca bucatareala se impart in doi, daca au amandoi servici, daca ambii pot lua concediu pentru cresterea copilullui, daca ambii impart treburile gospodaresti inseamna ca ambii impart cheltuiala la intalnirea in oras, fiecare isi plateste sucul, cafeaua, berea, consumatia, etc. Egalitate in toate. big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Sunt multe de explicat, dar nu pot sa o fac pentru tine, ca nu ai cum pricepe, ai lacune masive in educatie ca sa poti pricepe asa ceva.
Multumesc lui dumnzeu, ca nu am dat peste un barbat ca tine in viata mea. Mama ei de educatie si bun simt, ca-i greu de rumegat happy
Tine-o tot asa baiete, ca o sa ai un viitor superb, de unul singur!

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai cum sa-mi explici pentru ca nu ai dreptate si ti-am demonstrat ca te contrazici singura. Nu am fost educat sa fiu servitor pentru nimeni nici portofelul femeilor. Nu la asta se rezuma politetea. Nu sufar de singuratate, degeaba incerci sa-mi plantezi frici eronate. Nu exista doar tiparul tau de femeie care asteapta bani doar pentru ca respira. Stii vorba aia: nu toate sunt la fel? Sunt fgemei care plac barbatii fara sa fie platite, sunt femei care nu urasc barbatii pe ascuns incat sa astepte servicii constante din partea acestor barbati, iar acestia din urma sa presteze doar ca sa se simta barbati adevarati. Barbatii adevarati nu sunt servitori sau portofele ambulante pentru nevestele lor. Am intalnit suficiente cupluri si lucrez cu un astfel de cuplu in care el face ce doreste si ea este indragostita de el chiar si dupa 15 ani de casnicie. Deci se poate. Nu stiu din ce generatie faci matale parte dar Slava Domnului ca nu sunt nevoit sa fac parte din ea. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Nyarlathotep):

You are the prizzze. Nu? laughing
Cum te-ai luat cu toti babalâcii, are aproape 60 femeialaughingtraiesc cu 40 de ani in urma.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marius_Horatiu_1980):

Ah, deci tu vrei doar raspunsuri de genul "Da, gogule, e ok. Sa plateasca pentru onoarea de a iesi cu tine!" si nimic altceva. Trebuia sa specifici in intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma bucur ca ai premiat cel mai cretin raspuns posibil!
Ia-l de exemplu si vei ajunge un mare xxx ocolit de fete si batjocorit de baieti.

| sierra1 a răspuns:

Tu ai invitat-o sau ea?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Greseala fundamentala. Nyarlathotep, o sa mori virgin.

| Frank51 a răspuns:

Wtf. Ti-e mult de 10 lei. Niciodata nu am lasat sa plateasca pe nimeni, mai ales cand eu am fost cel care am invitat, fie fata sau baiat, am platit nota, e un gest frumos.

| SilentRain a răspuns:

Dacă e o fata cu caracter nu o va deranja niciodată sa își plătească singura pentru ea,

| sofisis a răspuns:

Regulila spune ca cine invita, plateste. Indiferent ca e barbat sau femeie...de tinut minte pe viitor. E ca si cum m-ai invita sa ies la o pizza de ziua ta si te-ai astepta sa platesc eu. Sau ca si cum te invit eu pe tine sa iesim dar ma astept sa imi platesti tu. Se aplica fix acelasi principiu.
Deci daca tu ai invitat-o, este dovada de lipsa de bun simt ca nu i-ai platit tu inghetata. Daca ea te-a invitat pe tine, e normal sa si-o plateasca singura.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

"Daca ea te-a invitat pe tine, e normal sa si-o plateasca singura."
What? You said what?
Adica daca eu o invit pe ea trebuie sa platesc pentru ambii si daca ea ma invita pe mine trebuie sa platim separat laughing

Codul bunelor maniere e din partea invitatului/invitei sa se ofere sa-si plateasca consumatia.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu citesti in dunga? La tine nu ma asteptam.
Daca ea a fost invitata, el trebuia sa i plateasca inghetata. Daca ea a invitat si o platea pe ai ei si daca vroia si el una, o platea si pe a lui.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nai facut nici o greseala sunteti amici nu iubiti, de fapt depinde numai de tine daca vroiai s-au nu tu esti barbatul aici.

| RobertMoon a răspuns:

Daca tu ai invitat-o sa iesiti trebuia sa platesti.

| Panamax a răspuns:

Cine lanseaza invitatia plateste.Ca regula baiatul ar trebui sa plateasca intotdeauna.Mai sunt exceptii somerii si labarii.

| AliGab a răspuns:

Indiferent ce au raspuns unii sau altii, daca tu ai invitat fata la inghetata, regula nescrisa a bunului simt este ca el sa plateasca. La momentul in care sotul meu m-a invitat in oras pentru prima data el castiga mai putin ca mine (stiam asta) si totusi mi-a platit consumatia, ceea ce am considerat un lucru de bun simt, si crede-ma ca nu am fost la o inghetata. Mi se pare la fel de normal ca daca eu l-as fi invitat pe el, sa fi platit eu. Daca fata cu care te-ai imtalnit este cerebrala, crede-ma ca nu va mai fi a doua intalnire.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

In codul bunelor maniere scrie ca cel care face invitatia plateste.
Acum depinde de ea. Daca e o fire independenta, ii va fi indiferent.

| GouDidodino a răspuns:

Nu prietenas, foarte bine ai procedat, să-și plătească fiecare. Dacă nu e iubita ta ce rost are sa ii platesti

| sopranaCadaverica a răspuns:

Sunt sigura ca tipa, daca este deschisa si realista, nu e suparata la propriu… Pentru ca placerea de a petrece timp cu cineva si comunicarea nu stau intr-o inghetata. Dar la fel de sigura sunt de faptul ca a fost cel putin mirata, daca nu putin dezamagita. big grin
E doar o amarata de inghetata, puteai sa faci un gest din politete sa o platesti tu, sa ii arati ca esti atent cu ea. Nu era un obiect de ''valoare'' ca o esarfa misto sau un telefon. E doar o INGHETATA!
Tot asa am iesit si eu cu un tip de mai multe ori prin parc si era o caldura infernala, ma uitam la tarabele cu apa/suc si mereu dadeam de inteles ca e super cald si mi s-a uscat gatlejul, doar sa vad ce zice, ca nu aveam pretentia. La un moment dat imi scot sticluta cu apa de acasa si o beau toata singura, ca l-am intrebat daca vrea sa bea si zise ca nu. Asta nu inseamna ca ma asteptam sa imi plateasca apa, vinul, un meniu intreg, sa imi ia 100 de inghetate si sa ma si duca cu Uberul pana acasa, iar a doua zi sa ma invite la un restaurant luxos… Super atitudine!
Eu inteleg ca traim intr-o societate unde se prefera ''egalitatea intre sexe'' si sa se arate ostentativ ca femeile sunt ''independente'' si ''civilizate'', ca nu au nevoie sa fie cumparate, iar baietii sa fie niste sclavi… Exagerarea e penibila, paranoica, nu mai lasa loc gingasiei, simpatiei primei intalniri.
E doar o apa. E doar o inghetata. rolling on the floor

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Daca e DOAR o apa, DOAR o inghetata, scoate banu tau din portofel. Pentru ce ar trebui sa fiu gingas daca nu te cunosc? Iar ca sa cunosc fete exista multe alte situatii decat apa, sucul si inghetata.

| Dalmore a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

,,doar sa vad ce zice, ca nu aveam pretentia,,
Vrajeala. Abia asteptai sa ti se puna ceva pe tava, altfel nici nu iti dadea prin cap asa ceva laughing.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am uitat sa mentionez un aspect: "Pentru ca placerea de a petrece timp cu cineva si comunicarea" Nu inteleg de unde ti-a venit ideea ca am vreo placere sa petrec timp si sa comunic cu tine, sa te aud vorbind. Cand te vad am pretentia sa trecem la fapte, nu sa vorbim, nu sa pierd timpul aiurea. Daca voiam sa vorbesc, sa pierd timp si sa filozofez, ieseam cu amici la bere si discutam despre univers si dimensiuni, mai ales ca astfel de subiecte mai mult ca sigur te depasesc. big grin Am si alte chestii mai importante si mai INTERESANTE de facut. Intelegi? big grin Fi dezamagita cat doresti. Tot nu primesti apa sau sucul ala. Ti-e sete, iti cumperi apa, ai chef de inghetata, iti faci pofta.

| christine99 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Sper sa fii asa de sincer cu femeile cu care iesi la intalniri, cu toate ca sigur nu esti, daca ai spune asa ceva unei femei ar fugi in directia opusa.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru christine99):

Cine a spus ca va afla ce gandesc? big grin

| Dalmore a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Asta suna atat de Ordan laughing

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Egalitatea intre sexe nu lasa loc de gingasia si simpatia primei intalniri. Nu este egalitate doar cand iti convine.

| christine99 a răspuns:

Depinde de situatie, o inghetata nu e ceva scump si poate lejer sa o plateasca ea. Dar cand vei invita o femeie la un restaurant cu adevarat scump cand tu faci invitatia ar fi ok sa platesti tu, ca e probabil ca daca o inviti altadata sa te refuze.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru christine99):

Invitatia la restaurant scump se face abia dupa un an de relatie, cand deja stii ca totul merge, cand e sigur ca relatia e stabila, ca are alaturi o femeie care il apreciaza. Ce s-ar intampla daca am invita 10 necunoscute la cate o cina scumpa? Pai eu ce fac, muncesc sa ofer mese gratuite unor femei in "speranta" ca ma vor place. Cam scumpa afectiunea asta feminina, nu crezi? happy

| christine99 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Eu am zis: daca TU, din vointa proprie inviti o femeie la un restaurant scump si nu platesti, s-ar putea ca data viitoare sa te refuze. Atat. Nu poate nimeni sa te oblige sa mergi intr-un asemenea loc, fiecare face cum vrea. Evident ca sunt care vor sa te ia de fraier, dar trebuie sa gandesti chiar si in lumea dragostei.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru christine99):

Iar EU am spus ca daca e sa invit o femeie la un restaurant scump, o fac dupa un an de relatie cand stiu sigur ca e o persoana iubita mie, cand stiu ca relatia noastra e solida, cand stiu ca ma doreste cu fiecare particica a ei, cand stiu ca e a mea si mi-a demonstrat asta, evident ca o voi cinsti regeste.
Sub nici o forma nu am sa platesc o cina romantica la etapa in care stabilesc daca exista ceva intre mine si ea sau nu exista. Nu cheltui nimic pe eventualitati/posibilitati/sperante. Daca sunt la etapa sperantei, nu scot nimic din buzunar. Banii mei vor fi cheltuiti doar pe femeia care-mi-a demonstrat ca merita. Nu traiesc in lumea basmelor sau lumea Disney sa visez la dragoste d-aia de telenovele. Nu am de ce sa ma feresc sa fiu luat de fraier intrucat nu ofer ocazia si nu visez la cai verzi pe pereti.

| christine99 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Inca o data iti zic faci cum vrei.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru christine99):

Nici nu m-as fi gandit sa fac altfel big grin

| 012345678910bbb a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Să știi ca eu apreciez modul prin care îți impui punctul de vedere, dar în întrebarea inițială era vorba despre altceva happy Era vorba despre o înghețată, un suc, ceva, înțelegi? Iar tu, intr-un fel, ai spus că de abia după un an de relație, ai fi dispus să dai 2-3 lei pe o apa sau înghețată pentru o fata laughing Aici nu e vorba despre cadouri, cine, care te-ar duce la sute de euro (daca tot ai adus in discuție afecțiunea pe bani happy, deși, prin comportamentul tau, poate doar sa visezi sa ai o femeie d-aia lângă tine pentru o noapte laughing ) Dacă te oferi sa îi plătești o înghețată, ce se întâmpla? Îți cad gradele? laughing Repet, nu era vorba despre nu știu ce cina romantica la vreun restaurant select sau despre vreo vacanța in Dubai happy Era vorba despre o simpla înghețată la 2 lei (sau la 50 de bani sa nu cheltuiești prea mult) :*

| Nyarlathotep a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Auzi, dar ea cand da 7-10 lei pe berea mea? De unde notiunea asta ca barbatul e mai prejos decat femeia incat sa trebuiasca sa scoata din buzunarul lui bani, nu conteaza cat de multi sau putini. Da, stiu norma sociala si mi se pare denigratoare si da, s-ar putea sa-mi cada gradele daca fac asta! In primul rand curtatul nu prea mai practic. Nu prea mai particip la jocul ala de-a curtatul, ala cu suculetul, inghetata etc. Cand doi elevi si-o trag in buda scolii nu prea implica nici suculet, nici inghetata, nici nimic. Implica atractie pura, care nu costa nimic. Nu vreau sa dau acei 2 lei pe inghetata, nu vreau, nu am de ce. Exista doua lumi, aia in care lumea iese la inghetata, suc si el plateste, jucatul de-a curtatul, si este si universul ala paralel unde lumea si-o trage in buda fara suc, fara inghetata, fara flori, fara curtat. Mi se pare denigrator sa cheltui pe o femeie. Nu banii e problema, gestul si rezultatul final. Cand joc jocul curtatului 90% nu se lasa cu sex dupa aia. E doar o prosteala.

| XYZ02 a răspuns:

Raspunsul lui Bula este corect, complet si simplu.
Iti recomand sa citesti Codul bunelor maniere astazi de Aurelia Marinescu.
Hai ca a fost greseala fatala, dar pana la urma toata lumea invata.(presupunand ca ai maxim 12 ani)

| Marius_Horatiu_1980 a răspuns (pentru XYZ02):

Poza de profil nu e un reper, ca să stii

| SimonaBubu a răspuns:

Nu vrei sa te ceară și de soț? Tu trebuia să plătești indiferent daca era iubita ta sau nu.De asta sunteți băieți, să plătiți asta e regula.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru SimonaBubu):

Tu trebuie sa desfaci picioarele, indiferent daca vrei sau nu. De asta esti femeie.

| RAY a răspuns (pentru SimonaBubu):

Tu trebuia să plătești indiferent daca era iubita ta sau nu.De asta sunteți băieți, să plătiți asta e regula.

serios?

| SimonaBubu a răspuns (pentru RAY):

Da foarte serios.

| RAY a răspuns (pentru SimonaBubu):

Noi suntem calul la caruta

| SimonaBubu a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Daca nici macar nu plătești o amarata de înghețată aveți pretenții sa mai facem și relații intime cu voi? In locul lui fata aia nici nu mă mai uitam la el.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru SimonaBubu):

Aahaaa, deci o inghetata = relatii intime. Spune-mi sincer, daca eu iti ofer o inghetata acum, tu desfaci automat picioarele pentru mine: da sau nu?

| 012345678910bbb a răspuns:

Având in vedere ca îți dorești o posibila relație cu ea, încearcă sa o impresionezi prin gesturi mici, nu sa ii pui lumea la picioare.
Uite, data viitoare când o inviți undeva, încearcă sa ii plătești tu un suc sau mai știu eu ce. Fa-o sa rada și nu ii da impresia ca ești zgârcit, din prima laughing)

| Nyarlathotep a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Deci conform spuselor tale, calea catre iubirea unei femei se rezuma la cat de darnic esti financiar? Mai stim o categorie de femei care ofera afectiune pe bani. Sa fie oare asta tiparul care vor femeile sa-l promoveze? laughing

| sofisis a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Tu ori esti usor tembel, ori te prefaci ca nu intelegi. A plati consumatia nu inseamna nici ca te injosesti, nici ca sunt mai valorosi banii ei. In orice tip de interactiune de genul asta ( atat la nivel personal cat si de afaceri) cine invita, PLATESTE. E simplu. Daca in relatiile tale profesionale de exemplu, ai face o gafa de genul asta..cu siguranta ai pierde mult. Tine de un cod al conduitei care se aplica egal pentru toata lumea. Daca invit eu, platesc eu. Daca inviti tu, platesti tu. E simplu!

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sofisis):

Prefer sexul in buda unde nu implica nici inghetata, nici suc nici flori nici nimic. Sexul in buda scolii nu implica ritualul curtarii. Cine te-a pacalit ca te invit la suc sau inghetata? Curtatul si gentilomania nu produce efectele care le vreau. Aia cu curtatul e placerea ta. Sorry, nu particip. happy

| sofisis a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Da. E clar. Esti usor tembel. Plus de asta, dragule, eu am trecut de vreo 15 ani de "buda scolii". Cred ca am dublul varstei tale laughing)
Eu am incercat sa iti explic niste lucruri principiale si de bun simt. Se aplica in orice tip de interactiune in viata.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sofisis):

Esti cumva virgina? De ce as plati pentru tine cand altii te-au avut gratuit si te-au avut inaintea mea? Cu atat mai mult daca ai varsta dubla decat mine.

| sofisis a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Baiete, tie iti derapeaza rau neuronii. laughing))
Eu sunt maritata si am copii. Ti-am zis deja de 3 ori ca incercam sa iti explic niste chestii generale, principiale de conduita. Ce draq ai ramas tu blocat in prostia asta cu invitatul meu la suc sau platitul, numai in capul tau stii. Ai ceva probleme de rezolvat...preferabil la cineva specializat
Si repet, daca nu esti un ghiolban de la fundu satului, tu inviti, tu platesti! Atat in relatiile personale cat si in cele profesionale.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sofisis):

"O inghetata Adry?" Interesant cum ai trecut de la platit consumatia pentru o femeie la platit consumatia pe baza de cine invita primul. Nu e acelasi lucru.

| sofisis a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Ba e fix acelasi lucru. Tu esti dus rau. Mai e Ordan pe aici care e fixat intr o directie dar spre deosebire de tine, la el chiar functioneaza sinapsele si intelege ceea ce i se comunica. Tu vad ca esti paralel rau cu logica unui text.
Se aplica aceeasi regula si la femei si la barbati! Cine invita, ala plateste. Esti absolut ridicol prin faptul ca deja ti s-a spus de cel putin 5 ori chestia asta fix degeaba. Trece informatia pe langa tine ca gasca prin apa.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sofisis):

Nu, nu este deloc acelasi lucru. Pe de o parte spui ca cine invita plateste si aici sunt de acord. Pe de alta parte spui ca daca sunt barbat platesc pentru tine ca femeie. "O inghetata Adry" De ce ar trebui sa fac asta. Las-o pe aia cu cine invita, plateste, nu are treaba. Eu vreau sa stiu in cazul in care nimeni nu invita pe nimeni si totusi suntem in oras amandoi, de ce ar trebui sa deschid portofelul pentru tine? Ce castig eu din asta? De ce nu deschizi tu portofelul pentru mine, pentru o bere spre exemplu?

| Alphacrow21 a răspuns:

Uite! Dacă fata nu a facut un gest de indiferență,nu iti face griji, dar ii poți da mesaj sau o poti suna si sa o intrebi daca a fost deranjata! Ii spui adevarul! Data viitoare cand mai iesi in parc, oras altundeva si vrea inghetata, lucruri micute, poti fi gentleman si sa ii cumperi! O sa aprecieze!

| Marius_Horatiu_1980 a răspuns:

Am uitat sa menționez ca nu am invitat-o la înghețată, doar sa vorbim. Ea a vrut sa își ia o înghețată ulterior. Și nu va mai uitați la poza de profil de 4, 5 ani vechime.

| sofisis a răspuns (pentru Marius_Horatiu_1980):

Daca ai invitat o STRICT sa stati de vorba, tinea de tine daca vrei sau nu sa ii platesti inghetata. Ar fi fost un gest frumos dar nu era necesar.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sofisis):

"Ar fi fost un gest frumos" - gestul frumos nu ma incalzeste cu nimic. La gesturi frumoase, ramai doar cu frumosul si atat.

| sofisis a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Mai copile, ai inceput sa ma plictisesti. Sincer. Daca ai tai nu au stiut sa te educe, e treaba voastra. Iar tu daca esti atat de disperat dupa pasarica, imi pare rau pentru tine. Sincer. Chiar e trist. Dupa ce nu o sa mai fii virgin o sa intelegi ca nu e ceva wow sexul si ca nu se invarte in jurul pasaricii toata galaxia. Hormonii tai acum patineaza si inteleg ca asta e varsta. Dar pentru faptul ca nu ai pic de logica in argumentatie si ca nu reusesti sa intelegi un concept, nu ai nici o scuza.
Si ca sa iti raspund si la cealalt aspect: de principiu nu ai cum sa iesi cu cinvea fara ca tu sau acel cineva sa lanseze o invitatie. Decat daca prin absurd va ciocniti unul de altul il acelasi loc si decideti sa stati unul langa altul. laughing)) Ramane valabil, cine invita, plateste. In cazul de mai sus daca invitatia nu a fost clara in sensul ca iesim la suc, inghetata, mc sau mai stiu eu ce, este alegerea lui daca ii plateste sau nu inghetata. De bun simt si avand in vedere ca vorbim de 2-3 lei ar fi fost sa se ofere sa i o plateasca, dar nu era ceva necesar sau impus.
Si te rog gata, gaseste pe altcineva pe care sa iriti cu nonsensurile tale.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sofisis):

Deci tu de fapt ce vrei sa-mi zici: cand n-o sa mai fiu virgin o sa-ti ploaie cu suc, inghetata mc? rolling on the floor Interesant e cum tot faci apel la virgin ca si cum iapa, inghetata si mc-ul garanteaza lipsa virginitatii. Daca sexul nu e asa de wow cum zici atunci de ce te tot bazezi cu orice pret sa ma etichetezi virgin? Crezi ca daca ma injosesti primesti acea apa, inghetata, mc, gratuit?

| sofisis a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Mi-e din ce in ce mai mila de tine sad Sper sa fii si sa ajungi totusi un om cat de cat ok.

| SuntDinGherla a răspuns:

Buna seara! Nu e nicio problema, eu am iesit cu atatea fete pe la restaurante, si inca ele mi-au facut cinste!

| AlpacaTePeUu a răspuns:

N ai trei lei amarati de nu ai platit?