| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că am făcut o mișcare greșită dacă nu i-am plătit eu înghețata fetei cu care am ieșit, având în vedere ca nu e iubita mea? (încă) Vedem noi ce o mai fi

Răspuns Câştigător
| Nyarlathotep a răspuns:

Nici o greseala. Platitul pentru o fata nu se face decat dupa macar un an de relatie cand stii ca totul merge bine. Avand in vedere ca nu impartiti o relatie nu ai de ce sa platesti pentru o fata. Banii ei nu sunt mai valorosi decat ai tai incat sa trebuiasca sa platesti tu pentru dansa. Compensezi cumva pentru ceva de vrei sa platesti? Banii tai sunt la fel de valorosi ca si ai ei. Asta cu platitul pentru o fata este o regula sociala tampita care trebuie sa dispara la fel ca sarutatul mainii femeilor. Cand platesti pentru consumatia unai femei efectiv ii transmiti ca esti si ca te simti inferior ei, ba mai mult ii dai impresia ca incerci sa-i cumperi afectiunea.

100 răspunsuri:
| Alphacrow21 a răspuns:

Uite! Dacă fata nu a facut un gest de indiferență,nu iti face griji, dar ii poți da mesaj sau o poti suna si sa o intrebi daca a fost deranjata! Ii spui adevarul! Data viitoare cand mai iesi in parc, oras altundeva si vrea inghetata, lucruri micute, poti fi gentleman si sa ii cumperi! O sa aprecieze!

| Panamax a răspuns:

Cine lanseaza invitatia plateste.Ca regula baiatul ar trebui sa plateasca intotdeauna.Mai sunt exceptii somerii si labarii.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt cateva reguli de baza:
- Cine invita pe altul /alta, plateste
- Daca invitata /invitatul vrea sa plateasca, atunci ii trebuie acceptata dorinta, fara insistente contrare
- La restaurant sau cofetarie, CINE PLATESTE intra PRIMUL si iese PRIMUL (nu pofteste doamnele /domnisoarele in fata! De aici stie chelnerul cu cine sa discute despre plata.

| RobertMoon a răspuns:

Daca tu ai invitat-o sa iesiti trebuia sa platesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Atitudine de mojic si prost crescut, mai ales daca tu ai invitat fata.
Ia-ti gandul de la ea, ca nu va mai fii nimic intre voi, dupa comportamentul tau.

| 012345678910bbb a răspuns:

Având in vedere ca îți dorești o posibila relație cu ea, încearcă sa o impresionezi prin gesturi mici, nu sa ii pui lumea la picioare.
Uite, data viitoare când o inviți undeva, încearcă sa ii plătești tu un suc sau mai știu eu ce. Fa-o sa rada și nu ii da impresia ca ești zgârcit, din prima laughing)

| Marius_Horatiu_1980 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar nu voi lua în considerare răspunsul tău, de unde știi tu dacă a afectat-o sau nu faptul ca nu am plătit eu? Nici nu o cunosti

| darrio2007 a răspuns:

Tu trebuie sa platesti daca inviti o fata in oras. Daca tu ai invitat-o la o inghetata, ai fost nesimtit fata de ea. Nici nu cred ca va mai fi iubita ta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Total gresit. Ai cam trecut ca gâsca prin viata, referitor la relatiile de politete.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Ai dat funda unuia la fel de prost crescut ca si tine. Raspunsul care ti-a convenit. Sau mai zgarcit decat tine. Si apoi va vaitati pe aici ca nu puteti sa aveti si sa mentineti o relatie cu o fata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius_Horatiu_1980):

Este problema ta daca il iei in consierare sau nu, dar tot nu va schimba situatia in care esti.
Eu ca tine am fost si cand am dat peste unii ca tine, le-am dat imediat papucii, fara nici o sansa sa mai ies vreodata cu ei.
Am considerat ca, daca nu a fost capabili sa faca un gest frumos, prima oara cand ma invita undeva, cum va fi capabil sa fie buni si frumosi cu mine, mai tarziu?
Se cheama nestimire, atitudinea asta!

| sierra1 a răspuns:

Tu ai invitat-o sau ea?

| Violleta2022 a răspuns:

Ma bucur ca ai premiat cel mai cretin raspuns posibil!
Ia-l de exemplu si vei ajunge un mare xxx ocolit de fete si batjocorit de baieti.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru darrio2007):

Politete nu inseamna sa platesc consumatiile unei straine. Banii ei nu-s mai valorosi decat ai mei, banii mei nu-s mai valorosi decat ai ei. Traim in era egalitatii. Egalitate sa fie. Pentru atractia autentica nu trebuie scos bani din buzunar. Atractia autentica nu se cumpara si nu se negociaza. Asa cum ma acuzi ca nu stiu ce-i aia politete asa nici tu nu stii ce-i aia atractie autentica. Oi fi eu gasca, dar o gasca cu mai multa experienta care a vazut o varietate de femei mai mare decat tine la viata lui. happy Dintre o femeie care petrece timpul cu mine gratuit sau care nu are asteptari sociale sa fie tratata in oras si una care doar asta asteapta, ghici care o aleg.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa stii ca nu esti singura femeie pe aceasta lume (Slava Domnului) si nu trebuie sa platesti pentru afectiunea cuiva. Degeaba spui ca dai papucii cuiva pentru ca exista o alta femeie undeva care nu-i va da papucii daca nu scoate bani din portofel pentru ea. Vrei cu orice pret sa expui cum ai vrea tu sa fi tratata ca si cum ar fi singura modalitate si singurul tipar de a interactiona cu femeile. Din fericire, nu este asa cum expui tu.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Deci conform spuselor tale, calea catre iubirea unei femei se rezuma la cat de darnic esti financiar? Mai stim o categorie de femei care ofera afectiune pe bani. Sa fie oare asta tiparul care vor femeile sa-l promoveze? laughing

| christine99 a răspuns:

Depinde de situatie, o inghetata nu e ceva scump si poate lejer sa o plateasca ea. Dar cand vei invita o femeie la un restaurant cu adevarat scump cand tu faci invitatia ar fi ok sa platesti tu, ca e probabil ca daca o inviti altadata sa te refuze.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Aici nu-i vorba sa platesti pentru afectiune, baiete!
Nici macar nu esti capabil sa intelegi ce inseamna sa fii politicos, sa faci impresie buna la prima intalnire samd.
Totul se invarte la tine in jurul banilor si a fricii sa nu ti-i fure cineva.
Si va mai mirati de ce ajungeti la 30 de ani, singuri, virgini si labagii.
Tine-o tot asa, ca esti pe calea cea buna!

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci tu propui sa fi remunerata gros pentru serviciile tale? Asta spui? Ai nevoie de bani la greu pentru a avea un comportament cat de cat normal cu un barbat? Ai nevoie sa fi platita pentru iubirea ta? Pai in cazul asta nu esti cu nimic diferita de alea care presteaza profesionist pe bani, daca ma intelegi. happy Nu stiam ca politetea unui barbat se rezuma la cati bani scoate din portofel pentru o femeie. Deja vorbeste materialismul din tine. Incredibil ce fel de femei exista pe lumea asta in ziua de azi. :/

| Nyarlathotep a răspuns (pentru christine99):

Invitatia la restaurant scump se face abia dupa un an de relatie, cand deja stii ca totul merge, cand e sigur ca relatia e stabila, ca are alaturi o femeie care il apreciaza. Ce s-ar intampla daca am invita 10 necunoscute la cate o cina scumpa? Pai eu ce fac, muncesc sa ofer mese gratuite unor femei in "speranta" ca ma vor place. Cam scumpa afectiunea asta feminina, nu crezi? happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Eu nu propun sa fiu remunerata pentru atat lucru, iar asta nu-i materialism, ci PRIMUL TEST al baitului/barbatului, daca merita vreo ceapa degerata, sau doar un sut in fund.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius_Horatiu_1980):

Vei vedea piulule, ca nu va mai raspunde la nici o invitatie din partea ta si te va ocoli.

| Adry05 a răspuns:

Depinde de ea, uneori sa le platesti consumatia le dai de inteles ca o sa devii sponsorul oficial big grin

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Bun si care e testul pentru fata/femeie? Cum o testam pe ea? E virgina? Are himenul intact? Este dispusa sa fie o gospodina buna? Stii cum zic americanii: No Hymen, No Diamond! big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Baitel, virginitatea nu mai este demult un criteriu de testare a femeii si nici bucatareala.
Daca ai pretentie la virginitate, trebuie si tu sa fii virgin, ca altfel nu face sens sa pretinzi ceva, ceea ce tu nu mai ai.
Cat despre bucatareala, in ziua de azi, gatesc amandoi partenerii, mai ales daca au amandoi servici.
Treburile in gospodarie se impart demult la doi.
De cativa ani incoace, barbatii din Romania pot cere si concediu de paternitate, sa stea acasa cu bebelusul, sa-l alapteze (evident cu biberonul), sa-i schimbe scutecele si sa primeasca 85% din salariu, asa cum primesc si femeile.
Nu stiu cati anisori ai, dar este departe rau de realitate, ori nu ai trait cine stie pe unde, printre needucati.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci raspunsul tau spune tot: intai ne iei cu abureli despre traditionalismul in tratamentul feminin, apoi mentionezi despre egalitatea intre sexe in camin si la locul de munca. Pai ori e egalitate, ori e traditionalism? Nu pot fi amandoua. Nu poti alege doar ce-ti convine. Ori platesc eu iesirea in oras, iar tu esti tanara, virgina, gospodina, ori ne platim individual placerile si nevoile si suntem egali in toate. Parca spuneai ca daca nu platim pentru consumatia femeii ramanem singuri si virgini. Apoi in ultimul tau comentariu spui sa nu am pretentii la virginitatea femeii intrucat nici eu nu mai sunt virgin. Ce frumos te contrazici de la un comentariu la altul. laughing Daca treburile in gospodarie se impart in doi, daca bucatareala se impart in doi, daca au amandoi servici, daca ambii pot lua concediu pentru cresterea copilullui, daca ambii impart treburile gospodaresti inseamna ca ambii impart cheltuiala la intalnirea in oras, fiecare isi plateste sucul, cafeaua, berea, consumatia, etc. Egalitate in toate. big grin

| christine99 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Eu am zis: daca TU, din vointa proprie inviti o femeie la un restaurant scump si nu platesti, s-ar putea ca data viitoare sa te refuze. Atat. Nu poate nimeni sa te oblige sa mergi intr-un asemenea loc, fiecare face cum vrea. Evident ca sunt care vor sa te ia de fraier, dar trebuie sa gandesti chiar si in lumea dragostei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Sunt multe de explicat, dar nu pot sa o fac pentru tine, ca nu ai cum pricepe, ai lacune masive in educatie ca sa poti pricepe asa ceva.
Multumesc lui dumnzeu, ca nu am dat peste un barbat ca tine in viata mea. Mama ei de educatie si bun simt, ca-i greu de rumegat happy
Tine-o tot asa baiete, ca o sa ai un viitor superb, de unul singur!

| Nyarlathotep a răspuns (pentru christine99):

Iar EU am spus ca daca e sa invit o femeie la un restaurant scump, o fac dupa un an de relatie cand stiu sigur ca e o persoana iubita mie, cand stiu ca relatia noastra e solida, cand stiu ca ma doreste cu fiecare particica a ei, cand stiu ca e a mea si mi-a demonstrat asta, evident ca o voi cinsti regeste.
Sub nici o forma nu am sa platesc o cina romantica la etapa in care stabilesc daca exista ceva intre mine si ea sau nu exista. Nu cheltui nimic pe eventualitati/posibilitati/sperante. Daca sunt la etapa sperantei, nu scot nimic din buzunar. Banii mei vor fi cheltuiti doar pe femeia care-mi-a demonstrat ca merita. Nu traiesc in lumea basmelor sau lumea Disney sa visez la dragoste d-aia de telenovele. Nu am de ce sa ma feresc sa fiu luat de fraier intrucat nu ofer ocazia si nu visez la cai verzi pe pereti.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai cum sa-mi explici pentru ca nu ai dreptate si ti-am demonstrat ca te contrazici singura. Nu am fost educat sa fiu servitor pentru nimeni nici portofelul femeilor. Nu la asta se rezuma politetea. Nu sufar de singuratate, degeaba incerci sa-mi plantezi frici eronate. Nu exista doar tiparul tau de femeie care asteapta bani doar pentru ca respira. Stii vorba aia: nu toate sunt la fel? Sunt fgemei care plac barbatii fara sa fie platite, sunt femei care nu urasc barbatii pe ascuns incat sa astepte servicii constante din partea acestor barbati, iar acestia din urma sa presteze doar ca sa se simta barbati adevarati. Barbatii adevarati nu sunt servitori sau portofele ambulante pentru nevestele lor. Am intalnit suficiente cupluri si lucrez cu un astfel de cuplu in care el face ce doreste si ea este indragostita de el chiar si dupa 15 ani de casnicie. Deci se poate. Nu stiu din ce generatie faci matale parte dar Slava Domnului ca nu sunt nevoit sa fac parte din ea. big grin