| Aldutssss31 a întrebat:

Credeti ca depinde doar de tine sa reușești in viata sau mai contează si norocul? verisoara mea are 30 de ani, are 3 copii,e casatorita, arata exceptional(e sportivă)are o meserie din care câștigă foarte multi bani, 2 afaceri, o casa mare si tot ce-si dorește.Eu am 18 ani, aproape 19 si n-am realizat nimic pana acum.Stau cu parintii(niste batrani cu o mentalitate veche),fizic nu arat bine desi incerc sa repar macar corpul daca calitati nu am, nu am fost data la niciun sport, nu ma pricep la nimic in mod special pentru ca n-am avut ocazia sa incerc prea multe.Ai mei nu s-au ocupat de mine iar dantura mea arata foarte urat, dintii sunt strambi, au o culoare urata.Mereu am fost o persoană singuratică, nu am avut prieteni.Am avut cativa prieteni in clasele mici(1-6) dupa am fost mutata la alta scoala unde nu ma am putut sa ma acomodez, eram grasa si toti radeau de mine iar eu inceput sa ma închid in mine si sa nu mai vorbesc cu nimeni, lipseam de la scoala.Prin clasa a 8-a mi-am instalat tinder ca sa-mi fac prieteni dar nu am gasit decat baieti care voiau sa...Iar cativa tipi care au vrut o relatie cu mine ori erau mai mari, ori erau dubiosi si nu am fost impreuna.Acum cateva luni am zis ca macar daca la fata nu-s frumoasa, macar la corp sa repar ceva pentru ca eram ff grasa. Aveam 80 si ceva de kg la 1.62, nu e ceva de dorit.In aproximativ 6 luni si ceva am reusit sa ajung la 60 de kg fara prea mare efort,dar nu-mi place cum arat,am ramas cu vergeturi(alea nu ma deranjează asa rau),burta moale, piele lasata, slava domnului nu se vede ca la o persoană care a slabit 50 de kg, dar arata rau. Oricat as incerca sa maschez, nu arat ca o persoana care a avut întotdeauna 60 de kg.Am momente cand am atacuri de panica si ma gandesc ca daca si iubitul meu ma paraseste si parintii mei mor la un moment dat, voi rămâne complet singura.De parca nu era suficient, am contactat si o boala care poate evolua spre cancer in timp.Voi ce ati face in locul meu daca ati avea o viață ca a mea?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant oameni cu bani care au chef de viata si nu arata asa bine, sau umbla cu materialiste si le convine nai dc sa te vaiti

| ania a răspuns:

Citește Biblia și vorbește în rugăciune cu Dumnezeu ca și cu cea mai apropiată persoană/ roagă=te pentru viitorul tău soț, nu te mai compara cu alții, fiecare om are calități unice și e cu atât mai fericit cu cît are o relație mai bună cu Creatorul lui și caută să facă cât mai multe lucruri bune pentru alte persoane.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai un iubit. Super. Ocupă-te de el, nu de tine.

| Ștefaniq a răspuns (pentru sadrian46):

Serios? Ce e cu răspunsul ăsta. Viața ei ar trebui să fie prima prioritate, apoi el. A spus că se simte nefericită cu corpul ei, iar tu spui să se ocupe de el?

| sadrian46 a răspuns (pentru Ștefaniq):

Da, căci dacă se va ocupa de corpul ei de o manieră necorespunzătoare, va fi tot timpul nefericită, pentru totdeauna. Mai întâi nu-i plăcea corpul că era grasă, acum nu îi place că are vergeturi, care nu mai ies niciodată. așă râmân. Ii este frică să nu își piardă iubitul, dacă se va ocupa de el sunt șanse mai mici să îl piardă. Se plânge ca nu are noroc în viață, am vrut să îi arăt asta, că are acest noroc, să aibă un iubit. Așa că viața ei nu are cum să aibă prioritate decât în acest context, că are un iubit. Luptând cu el împreună poate atrage norocul de partea ei. Acesta este dreac de răspuns al meu, așa trebuie el interpretat.

| Mosotti a răspuns:

Mai totul depinde de noroc, sa spun si de ce:

1 - Te nasti cu un nivel de inteligenta si pe ala nu-l depasesti orice faci, maxim poti sa-l folosesti pentru a invata chestii, pentru a prinde experienta in ceva. Nivelul de inteligenta va duce sa ai un trai bun, mediocru sau prost.
2 - Te nasti cu un fizic care te va ajuta sau nu, sa fi simpatizat, placut, dorit de sexul opus, sa fi satisfacut ssexual si asa mai departe, deci sa ai parte de satisfactie sufleteasca, sentimentala.
3 - Te nasti cu un fel de a fi care te va face sa o iei automat pe anumit drum sau pe nici unul.
Mai conteaza si educatia insa sa zic un 40 %, 60 % e genetica, ca tot in functie de genetica preiei sau nu preiei ce vezi in familie sau in jur.

De ex un om isi descopera abilitatile si inteligenta inca de mici din scoala, observa ca invata bine, ca le place cutare, etc. Si vor simti automat sa o ia pe acel drum, de fapt ei nici nu-si aleg drumul, ei isi urmeaza ce simt si cam atat.

Si daca n-ai realizat nimic ce? Eu am 43 si n-am realizat nimic, n-am vrut nici familie, deci nu-s insurat si nici copii n-am, si? Incerc sa ma bucur de orice zi placuta din viata mea, de orice chestie marunta, si sa vina a doua zi ca sa ma bucur iar, asa ar trebui sa fi si tu, asta apropo de ce as face in locul tau daca as avea viata ta.
Asta e, defilam cu ce avem, nu trebuie sa fim tristi pentru ce nu avem, ci sa ne bucuram de ce avem, un film, un joc, o plimbare, o piscina, terasa, stat de vb cu prietenii, joci o carte, o tabla, un teatru, spectacol, stat pe un forum, chestii din astea marunte.

Daca nu ai un job bun ca sa-ti asigure o viata okey, ce sa zic, trebuie sa te adaptezi la ce ai si atata, nu ai ce face.
Sau daca consideri ca ai ce face, fa, invata si ia-ti un job mai bun, ca ai 19 ani, nu 80.
Daca n-ai incercat ceva, incearca.
Si daca ai gasit ceva baieti care sa...nu era rau, ca doar te simteai si tu bine, nu doar ei, era o placere totusi, zic ca idee.
Ce te asteptai? Pe net 99 % din baieti nu stiu altceva decat ssex, nu e ok dar asta e.

| Freya1 a răspuns:

Te-ai cam grăbit cu toate.
În viața într-adevăr trebuie sa te lupți putin sa ajungi undeva, ca nu iti vine totul de-a gata.Dar despre fizicul tau e cu dus si intors.Se poate sa te zbati sa slăbește, sa te aranjezi dar mai tine si de trăsăturile genetice.
Poti sa mergi la un medic nutritionist pentru un sfat sau sa faci sala. Poti sa mergi la dentist pentru o albine si un aparat dentar.Sa încerci un look nou si asa te pui la punct încet nu e chiar asa mare tragedie.
Într-o altă întrebare ai spus ca ai născut la 18 ani.De ce te-ai grăbit atat de tare sa iti faci o relație? De ce nu ai asteptat sa te dezvolti si sa iti faci fizicul cum vrei ca dupa mai tarziu pe la 20 si ceva macar sa faci un copil, când ai o stabilitate? Si totusi, urâtă cum te consideri ai avut o relație si cineva a făcut un copil cu tine deci...
Tu ai avut nevoie de educație nu de altceva.Dar nici acum nu e tarziu sa iti deschizi mintea si sa fi mai atenta la alegerile pe care le faci in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nu e de tagaduit ca suferi, si dupa cum nicio suferință nu e voie s-o disprețuiești, oricât de mică ar fi ea, o să-ți spun câteva cuvinte care sper să te încurajeze putin.

Tine capul sus! Dumnezeu da cele mai grele batalii, celor mai puternici soldați!

Ascultă audiobook-uri pentru că bănuiesc că uneori ești letargica, si e obositor sa citești. De fapt nu poți. Trebuie să-ți citească cineva.

Încearcă Cartea lui Iov in lectura lui Plesu. O găsești pe Audible sau pe site-ul Humanitas.

Ascultă interviurile celor scăpați cu viață din lagărele naziste, cele de la tvr. Era o bătrânică care mi-a devenit foarte dragă și o compătimesc bineînțeles. E din Sighet, nu știu daca mai trăiește.

https://youtu.be/btKKt_JZ36o

La un moment dat spune că nu are cu cine sa vorbească, si plânge.

Nu poti sa asculți asa ceva si sa nu te schimbi.

Mircea Miclea, ascultă-l si pe el.

Si iti urez multă sănătate, atât fizică cât si psihică.

Cu mult drag!

| Alinailies a răspuns:

Nu ai incredere in tine, trebuie sa lucrezi la asta.
Cauta o calitate fizica si gandeste-te la ea.
Sunt convinsa ca ai si ceva frumos:buzele, ochii, unghiile... orice care sa-ti placa, ceva de care sa te agati si sa incepi sa apreciezi la tine. Ai 18ani? cam cati crezi ca au realizat ceva la 18 ani?
Verisoara ta a avut timp sa se maturizeze, sa lucreze cu ea, inceteaza sa o folosesti ca etalon, nu stii ce e in sufletul ei, ce probleme are, oamenii afiseaza o imagine dar nu sunt intotdeauna ceeace par.
Gandeste-te la tine, la ce vrei sa faci. Faptul ca ai slabit eu consider ca este o mare realizare, fii mandra de tine, gandeste-te ca alte fete mananca non stop, sunt plinute si nu au ambitia ta.
Ai un prieten, bravo, inseamna ca nu arati chiar asa rau, nu?
Invata sa te apreciezi daca nu a facut-o familia ta.
Spala-te pe dinti cu bicarbonat macar 2 zile pe saptamana, mergi la stomatologie, dintii se pot indrepta.
Cu exercitii fizice se tonifiaza corpul, ai 18 ani, rwpet, esti tanara, poti face multe lucruri, viata abia acum incepe pentru tine si tu disperi deja?
Repet:invata sa ai incredere in tine, sa te apreciezi, aprecierea ta e mai importanta decat a oricui.
Numai bine!

| Ștefaniq a răspuns:

Fato, ești frumoasă. Ești o persoană minunată. Toate chestiile astea se pot repara, trebuie să ai încredere în tine și o să vezi că totul o să fie bine. Ești încă tânără, ai tot timpul din lume să te schimbi. Nu lăsa felul în care arăți, să te facă să te simți așa. Nu doar fizicul contează.