| ashlee a întrebat:

Credeti ca e necesar ca fiecare copil sa aiba camera lui proprie sau este ok si sa imparta o camera cu un frate sau o sora?

La ce ma gandesc, in special, e la invatatura - daca poate studia fara a-i fi afectata concentrarea si fara a-i fi impactate rezultatele scolare.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, chiar este indicat ca pana la varsta pubertatii fratii ori surorile, sa stea in aceeasi camera, se invata sa respecte unul pe celalta, sa-si respecte intimitatea, patul, lucuruile si chiar linistea, cand celalalt invata.
Dupa 15-16 ani, este indicat ca fiecare sa aiba camera lui.

| SG1995 a răspuns (pentru Violleta2022):

După 15-16? Eu aș spune de la 13-14 ani, nu după 16.

| mihai69 a răspuns:

Păi dacă acum, în perioada de formare nu poate lucra într-un colectiv, cum se va putea oare integra ulterior la un loc de muncă unde cu siguranță nu va fi singur într-un birou?!?

| danay72 a răspuns:

Dacă vrea sa învețe o poate face oriunde. Faptul de a împărțit cu alți camera e un lucru bun, pentru ca ajuta persoana sa fie mai altruista, atentă și învață să împartă lucrurile cu alți. Chiar dacă uneori poate fi frustrant, privește partea buna a lucrurilor și învinge răul prin bine.

| SG1995 a răspuns:

În prima copilărie ajută să stea împreună cu frați, totuși în adolescență copilul va căuta independeță și intimitate, deci atunci e okay să aibă propriu lui spațiu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SG1995):

Total de acord cu tine, in ADOLESCENTA copilul trebuie sa aiba intimitate si independenta, dar adolescenta propriu-zisa incepe la 16 ani, pana atunci este preadolescenta, sau perioada de pubertate a copilului.

Uite aici:
"Adolescenta cuprinde trei perioade distincte:
1. preadolescenta (14-16 ani)
▪ stabilizarea maturizarii biologice;
▪ dezvoltarea constiintei de sine;
▪ viata psihica este intensa, plina de conflicte interioare exprimate prin stari de agitatie, impulsivitate, anxietate;
▪ domina dorinta de afirmare personala, care focalizeaza interesele catre activitatile care îi reprezinta;

2. adolescenta propriu-zisa (16-18 ani)
▪ din punct de vedere biologic se constata o anumita fragilitate, atât nervoasa, cât si somatica;
▪ intelectualizare intensa;
▪ atitudini de independenta;
▪ accepta responsabilitati multiple;
▪ tânarul trece printr-un proces intens de socializare a aspiratiilor, manifestarilor vocationale si profesionale;

3. adolescenta prelungita (tineretea)(18-20/25 de ani)
▪ tânarul îsi câstiga total independenta;
▪ predomina activitatile intelectuale;
▪ se dezvolta stilul personal si conduita definitorie personalitatii;
▪ tânarul lupta pentru statutul profesional, dar si pentru cel social (el fiind capabil în aceasta perioada sa îsi întemeieze o familie).

Adolescenta este o perioada importanta a dezvoltarii umane, perioada de numeroase si profunde schimbari biologice, fizice, psihice, morale, etc., perioada a dezvoltarii, în care dispar trasaturile copilariei, cedând locul unor particularitati complexe si foarte bogate, unor manifestari psihice individuale specifice".

sursa:
http://www.scritub.com/......212320.php

| SG1995 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de informație.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu poate parasi camera in timp ce invata?

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cat timp sunt copii este in regula, se vor intelege, isi vor impartii spatiul, vor fi mai uniti. Insa la varsta adolescentei este bine fiecare sa aiba camera, patul si spatiul lui, au nevoie de intimitate.