| Aldutssss31 a întrebat:

Credeți ca este devreme pentru o femeie de 23 de ani sa devină mama? De ce da, de ce nu?

16 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu,devreme poti sa zici ca e pana in 18 ani!
Acum depinde si cu cine face acel copil si ce posibilitati are!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat este maritata si ai un barbat care sa te sprijine finaciar si moral, esti ok.

Dar daca esti singura si fara servici, casa si nimic al tau, eu zic sa amani momentul gravidiei pana le faci, ca nu poti avea grija nici de tine, cand nu ai de nici unele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Copii îi faci când simți tu, și când știi că poți să îi îngrijești și să le oferi o educație, nu când zic altii

| dullcat a răspuns:

Poate fi devereme daca aceasta nu se simte pregatita psihic, daca nu are situatia materiala si financiara potrivita, daca e o mama singura, etc.Muti factori sunt de luat in calcul, de aceea putem observa in jurul nostru ca tinerii adulti devin parinti la varste un pic mai inainte decat generatiile din trecut.

| SilentRain a răspuns:

Daca așa simiți, nu este

| sofisis a răspuns:

Depinde de femeie si de cat e de maturizata emotional. Stiu 2 fete care au nascut la 19 ani. Una are acum 24 si e super ok, a tras din greu si a ajuns sa poata sa ii asigure copilului un trai mai mult decat decent si o educatie buna. Cealalta are 22 si...e inca cu capul in nori si n-are nici o intentie sa se schimbe curand. Nu ma intelege gresit, e super dedicata ca mama, isi adora copilul dar nu lucreaza, cheltuie mai mult pentru ea ( din banii pe care ii face sotul pe te miri unde ca nici el nu lucreaza) si se bazeaza 80% din timp pe mama ei pentru a sta cu copilul.
Deci depinde de femeie si de sustinerea pe care o are si de mediul in care sta. Sunt multi factori de luat in calcul cand te hotarasti sa faci un copil.

| StrongHeart a răspuns:

In tara asta se pare ca e tarziu laughing
Sunt multe fete care raman la 14-15 ani.
Intre 18 si 35 e ok oricand, daca e cu cine trebuie.
Ce e peste 35 poate fi o problema cu nascutul copiilor.

| anonim3247 a răspuns:

Ca femeie e bine să facă copil la 28 - 30 de ani.

| anonim3247 a răspuns:

La 23 de ani e prea tânără.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca vastra de 23 de ani nu poate fi considerata a fi o vastra la care poti sa spui cert " e prea devreme ", desigur, cu siguranta nu e " prea tarziu! "
Vastra de 25 - 30 de ani consider a fi vastra ideala pentru conceperea, cresterea si educarea unui copil!
Pe langa " motivele biologice", evidente de altfel ( pana la 20 de ani, clar corpul nu e complet dezvoltat si pregatit pentru a concepe & purta un copil iar dupa vastra de 35 - 40 de ani poate aparea menopauza sau alte probleme de sanatate fizica / psihica la femei ), deci vastra ideala din considerente biologice, de sanatate fizica & sanatate psihica/ mentala vastra ideala e 20-35 de ani totusi vastra ideala e clar aceea vastra in care pe langa aspectele sus mentionate aceea femeie e TOTAL PREGATITA pentru a aduce pe lume o noua viata! Adica, vastra maturitatii psihice!, vastra asumarii tuturor responsabilitatilor necesare!, vastra in care ii poate oferi copilului atat afectiune emotionala & ingrijirea necesara!, cat si o situatie materiala si financiara stabila!, dar si un partener de viata stabil! ( sot! ), care isi doreste la fel de mult acel copil si este implicat in totalitate in cresterea, educatia, sprijinul financiar & emotional necesar dezvoltarii acelui copil!
In concluzie, vastra de 23 de ani poate fi chiar ideala pentru aducerea pe lume a unui copil, daca parintii ( in special, mama! ) sunt pregatiti!
Esti pregatita?

| AdioTPU a răspuns:

Da, pentru că nu și-a trăit viața, nu e suficient de matura și trecută prin viață pentru a oferi o educație propice copilului ei. Un copil e o mare responsabilitate și ar trebui sa fie luate în considerare toate aspectele atât materiale cât și afective înainte de a concepe un copil.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Eu cred ca viata e imprevizibila si nu stii sigur daca vei ramane cu tatal copilului pana la adanci batraneti. Trebuie sa iei in calcul procentul alarmant al divorturilor din prezent. Pentru asta trebuie sa fii pregatita - sa ai studii, un job bun, stabil, experienta in munca si un salariu decent. Asta se numeste independenta si nu o capeti usor. Daca sotul dispare, tu ce faci? Cum te descurci? Poate parintii ajuta, dar e bine sa ai ceva stabil, sa ai siguranta dpdv psihic.
Si mai e un aspect.
Poti oferi o educatie exemplara copilului tau, care va fi scutit de suferinte ulterioare, inutile, daca tu te autoeduci. Nu zic ca esti needucata la 23 de ani, dar odata cu varsta, capeti si mai multa maturitate si logica in gandire. Inevitabil ai mai multa experienta si stii cum sa faci fata situatiilor. Nu stiu daca ai avut timp pana acum sa citesti, sa te informezi etc. despre tot ce inseamna sarcina si cresterea copiilor. Ar fi ideal sa o faci. Si mai gandeste te daca nu cumva ai ratat ocazii de a explora, de a te distra, de a experimenta, ca multe femei fac copii devreme si se simt limitate de responsabilitati, pentru ca nu si au trait viata la maxim inainte de venirea copilului. Traieste tot ce vrei si ce poti trai Acum! Dupa un copil, prioritatile se schimba, copilul devine extensia ta si nu o sa mai ai parte de aceeasi libertate. Orice ai alege sa faci, gandeste bine. Succeshappy

| teclado a răspuns:

Pe mine m-a facut mama al 7 luni la 17 ani

Răspuns utilizator avertizat
| MironMihaela a răspuns:

E bine daca emotional esti pregatita, pt.ca implica multa responsabilitate, devotament, afectiune.

| Paendeo12 a răspuns:

Eu una consider ca trebuie facut un copil atunci cand simți, cand iti permiti tot ce tine de creșterea unui copil (ma refer la mai multe decât situația financiara). Eu am 29 de ani imediat si un bebe pe drum si recunosc ca mi-ar fi placut sa se întâmple mai devreme. Nu e nici devreme, nici târziu.